![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Nu toate masinile frantuzesti sunt proaste cum nu toate masinile nemtesti sunt bune. De exemplu eu cred ca Peugeot a facut si face si masini bune. Cat despre Logan e clar pentru cei rationali ca raportul calitate-pret-costuri de exploatare este unul foarte bun.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am votat SH strain - sa moara dusmanii
Pur si simplu nu imi place gama Logan, un golf IV ar fi mai aproape de gusturile mele decat un sandero de exemplu |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu am votat autohtona noua pentru ca asta am ales. Puteam sa imi iau un a6 2.5 tdi quattro , un 2.7 pe benzina (ambele quattro , dotari similare:clima, piele , senzori de parcare , trapa scaune electrice etc.. si din 2004) , un golf v 1.9 tdi dsg , o skoda octavia 1.9 tdi dsg . Toate masinile de mai sus erau intre 10-11.000 de euro , dar nu m-au atras pentru ca piesele/service-ul sunt foarte scumpe (mai ales la audi) si am preferat o autohtona noua (miroase a nou , m-am basit primul in ea , nu am mirosit basinile altuia). Si pentru traficul din capitala iti trebuie o masina care sa te duci din punctul a in punctul b , de altceva nu ai nevoie .Parerea mea.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Unii pun mare pret pe ce s-a facut inainte in masina. Mie nu-mi pasa, poate sa se fi si c***t ala in masina, atunci cat timp cand cumpar eu masina n-are pete sau miros. La fel de bine sa pot basi si muncitorii de la uzina din pitesi in masina, atunci cand o asmableaza, sau muncitorii de fabricile care furnizeaza componentele, sau vaca de pe care s-a luat pielea, sau dinozaurii care au ajuns petrol si apoi plastic. OnTopic: Mie mi se pare mai indicat un SH cu conditia sa gasesti unul bun, altfel spus mai bine un (renault-nissan-daimler)=dacia dacat un harb. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am votat sh strain pentru ca am acasa si logan luat de nou si ford focus sh din 2005.Loganul e bun dar fordul e altceva.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
depinde ce iti place .. in primul rand la majoritatea userilor care frecventeaza forumul .. dupa nume in primul rand 4TUNING = pasionati de masini, modificat etc etc, daca ai bani putini gen 10k euro ( putini in sensul ca vrei sa cumperi o masina noua) si ai intentia sa cumperi ceva nou nu prea ai ce sa alegi, normal ca alegi ceva sh care are o baza buna de modificari exterior/motor w/e, dar de ex pentru tata, e perfect loganul, chiar avem un 1.6 16v 105 cai, din iunie 2009 daca nu ma insel, si pana in momentul de fata a facut cu el 10k kilometri, si nu a picat nimic la el, fix ce a si vrut, sa bage benzina si schimbul de consumabile ( filtre/ulei ) si atat, la orice masina SH ce firma o fi trebuie sa pice ceva .. e uzata, nu zic sa pice motorul, dar ceva acolo, sa scartaie ceva sa trancane, daca vrei masina sa te duci de la A la B munca/piata bla bla, si nu vrei sa stai prin serviceuri = masina noua, daca vrei sa modifici cate ceva poate cu mana ta mergi pe sh .. mai ales ca la masina noua daca umbli la motor pierzi garantia daca nu faci la ei care e ori scump ori prost nu prea ma pricep decat am intrebat putin in stanga si in dreapta si asta mi s-a zis, sau fara sa ai pile cand te duci sa schimbi ceva pe garantie sa nu zica nimeni nimic .. care nu cred ca toata lumea are, dupaia schimbi suspensia pierzi garantia pe articulatii si alte faze d-astea, depinde pur si simplu ce vrei de la o masina ..
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Am facut cu masina aproape 10.000 km in trei luni si deocamdata nu a facut probleme deloc, am schimbat doar consumabile (ulei, filtre, placute, discuri si ceva bucse). Fiecare isi cumpara ce considera ca e mai bun pentru el dar mi se pare exagerat sa dai 10.000 e pe un logan "full":shock::shock::shock:. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
E masina noua omule! Si mie mi se pare exagerat sa dai 50-60.000 de euro pe un seria 5 full nou sa zicem... . Loganul este o masina foarte buna la banii cu care se vinde de nou.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
A spus omul ca de banii de un 316i si-ar indeplii alte vise. Oricum Sax e de parere ca pe orice masina noua sa dai banii e aiurea,de banii aia gasesti una sh mai dotata si din alta clasa. :lol: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Pai asta a fost de cand lumea si e logic dar ce inseamna, ca trebuie sa ne luam toti masini SH ? Pe alea noi cine le cumpara ? Sau le vinde dealerul direct la pret de masini rulate, cu 7 km la bord...
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Deocamdată, Romānia e departe de a fi o piaţă bună pentru maşinile noi, situaţia generală e atāt de păcătoasă īncāt faptul că se cumpără īncă maşini sh e uimitor, darmite noi...
Din punctul meu de vedere, dacă nu cāştigi peste 7-800 de euro/lună, să-ţi iei o maşină medie nouă e destul de īn neregulă. (şi să-ţi iei un seria 5, touareg sau e klasse sh e la fel de īn neregulă, dar mă rog...) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Fiecare are o parere si asta e parerea mea :D |
| All times are GMT +2. The time now is 14:26. |
- Copyright 2026 4Tuning