Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   AG 88 PVA (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/40942-ag-88-pva.html)

B XX ADI 09-11-11 23:24

Re: AG 88 PVA
 
Quote:

Originally Posted by Sirius (Post 4703621)
dar, e 2.0 sau 1.8 motorul?

1.8, dar a gresit cristi...

Old_boy 10-11-11 09:52

Re: AG 88 PVA
 
este 1,8

aditza579 10-11-11 15:58

Re: AG 88 PVA
 
E 1.8, dar a scris acolo 150 de cai, ca sa para mai mult, cu toate ca nu are decat 137 ca debea i-a facut un RK.

B XX ADI 10-11-11 18:55

Re: AG 88 PVA
 
Quote:

Originally Posted by aditza579 (Post 4704912)
E 1.8, dar a scris acolo 150 de cai, ca sa para mai mult, cu toate ca nu are decat 137 ca debea i-a facut un RK.

zicand 150 lumea l-ar putea confunda cu f7r care are este de 2000 cmc si are intradevar 150 cp...fata dede f7p care este de 1800 cmc si 135 cp . motoarele fiind identice la prima vedere:)

aditza579 10-11-11 19:11

Re: AG 88 PVA
 
Exact, exact la asta ma gandeam si eu.

bolidu' 10-11-11 19:30

Re: AG 88 PVA
 
Cata vorbarie numai din cauza lui DVL-u...nimic nu stie, ca deobicei. Masina nu are 150 Cp si nici 800 kg asa cum spune el. Eu zic ca este mai grea ca o berlina normala si o sa demonstrez asta cu prima ocazie a unui cantar. Oricum trage super bine de cand am schimbat "consumabilele" si sunt foarrte multumit de asta.:)

b08ygs 10-11-11 20:49

Re: AG 88 PVA
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 4705422)
Cata vorbarie numai din cauza lui DVL-u...nimic nu stie, ca deobicei.

Mi-am batut joc de topicul tau:lol: ai mai pus si tu acolo 2 3 pagini in istoria forumului:lol: nu trebuie sa fi suparat, mai multe posturi mai multe views
Lasa ma ca esti tu destept:lol: inginerule

Cand vi in Bucuresti? De o luna ma tot ameninti...

bolidu' 11-11-11 17:28

Re: AG 88 PVA
 
Am fost, dar fara masina.:-P
Cu masina nu stiu cand o sa vin...este o sansa prin decembrie dar nu promit.

b08ygs 11-11-11 21:42

Re: AG 88 PVA
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 4707409)
Am fost, dar fara masina.:-P
Cu masina nu stiu cand o sa vin...este o sansa prin decembrie dar nu promit.

Bine ca vi cand e zapada:lol: macar vad si eu minunatia de sub capota

alecsutz03 13-11-11 18:52

Re: AG 88 PVA
 
Mestere...dar pe la Bv cand vii?De un an tot promiti ca vii si numai vii:rolleyes2

brosko 13-11-11 20:09

Re: AG 88 PVA
 
Quote:

Originally Posted by alecsutz03 (Post 4711779)
Mestere...dar pe la Bv cand vii?De un an tot promiti ca vii si numai vii:rolleyes2

acum ati sarit toti pe el:P de ce nu il vizitati. Domnul inginer e cam ocupat dupa cum vedeti8)

alecsutz03 13-11-11 20:20

Re: AG 88 PVA
 
Quote:

Originally Posted by brosko (Post 4711963)
acum ati sarit toti pe el:P de ce nu il vizitati. Domnul inginer e cam ocupat dupa cum vedeti8)

Tu sa taci...daca nu ma insel si tu ziceai ca vii...si mai e si velo....toti ati spus ca veniti....si tot ati venit;)....tot u am trecut pe la voi.....:rolleyes2:lol:

gabrielwrc 13-11-11 22:35

Re: AG 88 PVA
 
Salut, lumea vb mult...cate 1.8-2.0L 16v ati pus pa dyno ca sa afirmati ce putere au!!!???Ele de fabrica scot 130.1 respectiv 139 aproape de 140 cp stock si pa clio sau montate transversal nici vb montate longitudinal, multumesc.
Quote:

Originally Posted by B XX ADI (Post 4705327)
zicand 150 lumea l-ar putea confunda cu f7r care are este de 2000 cmc si are intradevar 150 cp...fata dede f7p care este de 1800 cmc si 135 cp . motoarele fiind identice la prima vedere:)


brosko 14-11-11 00:27

Re: AG 88 PVA
 
[QUOTE=gabrielwrc;4712348]Salut, lumea vb mult...cate 1.8-2.0L 16v ati pus pa dyno ca sa afirmati ce putere au!!!???Ele de fabrica scot 130.1 respectiv 139 aproape de 140 cp stock si pa clio sau montate transversal nici vb montate longitudinal, multumesc.

puterea esta tot aceea mentionata de fabrica cel putin la motorul lui bolidu care a fost refacut cap coad stai linistit;), raportul de trasmisie poate sa difere la fiecare in functie de cutia de viteze folosita(si luind in calcul pozitia longitudinala a motorului + cutia de veiteza) dar nu are nici o legatura puterea dezvoltata de motor cu punerea ei jos;), in topicul asta iti garantez eu ca lucrurile nu se fac dupa ureche;) sunt multe chesti sutdiate si proiectate dar si "furate" de la batrani ca sa zic asa de cate bolidu caruia ii port un mare respect pt tot ce a facut si realizat pana acum.
ce spui tu acolo cu dyno e mai mult nfs decat realitate.
cu riscul de a ma repeta iti spun inca o data puterea si trasmisia e cu totul altceva daca vorbeai de cuplu si centru de greutete erai in carti;)
multumesc:!:

gabrielwrc 14-11-11 11:01

Re: AG 88 PVA
 
Salut, invata sa citesti si apoi sa si scri corect!,ok ce spuneam mai sus era un caz general, adica nu despre un f7p anume...puterea motorului este declarata mai mare de fabricant ptr publicitate, motoarele respective dezvolta puteri mai mici cu 10-12bhp in varianta stock, la volanta! Masina se misca cu puterea dezvoltata la roata de acolo si treaba cu pozitia motorului, frecare, tehnologie etc...mutumesc ;):lol: Chiar astept sa vi cu o fise dyno a motorului in varianta stock( =) sau mai mare decat cea declarata de fabricant!


All times are GMT +2. The time now is 00:49.

- Copyright 2026 4Tuning