Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura.html)
-   -   '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!! (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/117034-00-integra-dc2-type-rx-1-8-vtec-b18c-new-pics.html)

yulasinio 24-06-09 12:34

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
@Vali_lj: Da HAMP e o divizie a Honda care face piese consumabile, filtre, placute fr, curele de distributie....

@Fanete: inca nu l-am montat dar sper sa ma arunc pe el week-end-ul asta, inca nu m-am gandit exact cum sa fac dar am sa vad atunci la fata locului :D

fanete 24-06-09 14:12

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
vezi ca citeam pe net o chestie cum ca atunci cind "dai la cheiei" se fac doua contacte simultan si cica daca doar anulezi un fir si pui pe buton, vezi doamne, nu ar fi bine.
si gasise el nu stiu ce solutie... parca trebuie sa pui si un releu... puii mei :)
nu mai stiu site-ul ala unde scria.

yulasinio 24-06-09 15:54

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Quote:

Originally Posted by fanete (Post 2433753)
vezi ca citeam pe net o chestie cum ca atunci cind "dai la cheiei" se fac doua contacte simultan si cica daca doar anulezi un fir si pui pe buton, vezi doamne, nu ar fi bine.
si gasise el nu stiu ce solutie... parca trebuie sa pui si un releu... puii mei :)
nu mai stiu site-ul ala unde scria.

Pai am si releu de 30A ;) am doua solutii, una sa leg butonul in "paralel" cu cheia sau sa anulez pornirea din cheie. Vreau sa vad exact cum sunt firele sub bord si apoi vad eu ce aleg, vreau sa iasa cat mai OEM :D

fanete 25-06-09 08:59

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
eu cred ca cel mai bine e sa anulezi. am gasit ieri o schema cum trebuie legat dar nu cred ca duci lipsa de asa ceva :)

yulasinio 25-06-09 10:16

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Quote:

Originally Posted by fanete (Post 2435934)
eu cred ca cel mai bine e sa anulezi. am gasit ieri o schema cum trebuie legat dar nu cred ca duci lipsa de asa ceva :)

Sunt plin de scheme pe net, am vazut montate cam pe toate tipurile de masini :D In seara asta am sa arunc o privire sa vad cum sta treaba ;)

yulasinio 28-06-09 20:59

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
7 Attachment(s)
Un alt week-end un alt update :D

Vineri am reusit dupa o cercetare atenta sa montez butonul de pornire de pe s2k iar ieri am montat ieri Clifford-u 650Mk2 + futunele de fr Goodridge cu lichid de fr proaspat Motul RBF600.
Cu astea cred ca am cam incheiat pana ce revin din romania la sfarsitul lui iulie.

si un clip
https://www.youtube.com/watch?v=hg1_LaPMpMM

luvdog 28-06-09 21:24

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
foarte frumos serifule.
a fost dificil sa schimbi lichidul de fana?

yulasinio 28-06-09 22:37

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Quote:

Originally Posted by luvdog (Post 2445347)
foarte frumos serifule.
a fost dificil sa schimbi lichidul de fana?

Mersi :D nu e greu dar trebuie sa te ajute cineva, mi-e mi-a luat 5h ore cu pauzele de tigari + ca nu m-am grabit deloc si am reusit sa folosesc sub 1L de lichid 8)

CarteluL 28-06-09 22:50

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Arata super cu buton..ai lasat si cheia sau ai anulat contactul? Ai senzor pe cheie sau separat?

yulasinio 28-06-09 22:56

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by CarteluL (Post 2445611)
Arata super cu buton..ai lasat si cheia sau ai anulat contactul? Ai senzor pe cheie sau separat?

Nu am anulat cheia, dar o pot pune inapoi oricand pt ca am scos papucul original din mufa si l-am pus pe al meu de la relu.

CarteluL 28-06-09 22:58

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Pai si cu blocarea de la contact? Sau bagi si cheia?

dagosh88 29-06-09 08:46

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Baga si cheia, vezi ca a pus si un filmulet. A pus doar firul de la electromotor pe buton, restul de la cheie.

yulasinio 29-06-09 10:07

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Quote:

Originally Posted by dagosh88 (Post 2446199)
Baga si cheia, vezi ca a pus si un filmulet. A pus doar firul de la electromotor pe buton, restul de la cheie.

exact ;)

fanete 29-06-09 10:43

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
sa imi dai si mie schema cum ai facut te rog. mersi.

yulasinio 29-06-09 13:01

Re: '00 - Integra DC2 Type-Rx - 1.8 VTEC (B18C) - NEW PICS !!!
 
Quote:

Originally Posted by fanete (Post 2446511)
sa imi dai si mie schema cum ai facut te rog. mersi.

Am facut un write-up la ce am facut si l-am postat si aici ;)
Linky


All times are GMT +2. The time now is 22:51.

- Copyright 2026 4Tuning