Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

GTR 04-06-10 13:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3415181)
Masinile din familie sunt "straine" dar luate de NOI fiindca nu suportam cazanele SH, atata tot.

Cel mai pun raport pret/performanta sunt masinile straine cu 1-2 ani vechime si putini km, nu sunt cazane si sunt cu 20-40 % mai ieftine.

Cele 2 masini care le-am prezentat mai devreme sunt cazane?

Quote:

Originally Posted by zorro6299 (Post 3415253)
GTR - scria : In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu

Ai idee cat consumă o toyota rav4 ????!!! reflecta la asta !

Dacia Duster 1.5 dCi 110 CP 4x4
Ciclu urban (l/100km) 6,5
Ciclu extra-urban (l/100km) 5,3
Ciclu complet (l/100km) 5,6

RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP
Ciclu urban (l/100km) 8,1
Ciclu extra-urban (l/100km) 5,6
Ciclu complet (l/100km) 6,6

RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP
Ciclu urban (l/100km) 8,4
Ciclu extra-urban (l/100km) 6.1
Ciclu complet (l/100km) 7.0

Si mai exista varianta

HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP
Ciclu urban (l/100km) 8,1
Ciclu extra-urban (l/100km) 5.6
Ciclu complet (l/100km) 7.5

REFLECTA LA ASTA :)))))

zorro6299 04-06-10 13:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dacia Duster 1.5 dCi 110 CP 4x4

Ciclu urban (l/100km) 6,5


RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,4

Si mai exista varianta


HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

........................
Asta e tot ce ma interesează.... rezukta ca duster e mai economic ? sau nu vad bine ?
.......................
desigur ca nu mi-ar trebui...nu consider Daster , masina de Oras.
tot la "caruta " mea , G3Cabrio, raman . cu 1.8 benzina, de 90 Hp, cu GPL , cu care fac 100 km cu doar 22 ron , pe care o parchez usor si o intretin si mai usor cu piese ieftine si bune ! apoi , daca-mi fura cineva G3,din "94, caut in garaj, si gasesc un alt vw , de data asta unu vwpolo, cu 1.9 SDI,din 2001, care-mi papă 4,5 % in oraş.... e oare ceva ce mi-as mai putea dori ?! :-P
........................
aaaa, si daca-mi fura si vwpolo...am o pereche de patine cu rotile, rollblade, care sunt ultima solutie pt deplasare......si cea mai placută ! :-P


REFLECTA LA ASTA :)))))

GTR 04-06-10 14:09

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by zorro6299 (Post 3415804)
Dacia Duster 1.5 dCi 110 CP 4x4

Ciclu urban (l/100km) 6,5


RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,4

Si mai exista varianta


HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

........................
Asta e tot ce ma interesează.... rezukta ca duster e mai economic ? sau nu vad bine ?
.......................
desigur ca nu mi-ar trebui...nu consider Daster , masina de Oras.
tot la "caruta " mea , G3Cabrio, raman . cu 1.8 benzina, de 90 Hp, cu GPL , cu care fac 100 km cu doar 22 ron , pe care o parchez usor si o intretin si mai usor cu piese ieftine si bune ! apoi , daca-mi fura cineva G3,din "94, caut in garaj, si gasesc un alt vw , de data asta unu vwpolo, cu 1.9 SDI,din 2001, care-mi papă 4,5 % in oraş.... e oare ceva ce mi-as mai putea dori ?! :-P
........................
aaaa, si daca-mi fura si vwpolo...am o pereche de patine cu rotile, rollblade, care sunt ultima solutie pt deplasare......si cea mai placută ! :-P


REFLECTA LA ASTA :)))))

Esti foarte inteligent, la o medie de 50km/zi diferenta de bani cheltuiti cu combustibilul pe luna este de ~100 RON/luna, nu mai merita RAV4 sau CR-V in cazul asta, ca dai 15000 de EUR pe o masina si nu ai diferenta de 100 de RON pentru motorina.
Nu mai conteaza siguranta, comfortul, motorizare mult superioara, fiabilitatea confirmata de cei 2, finisajele, optiunile etc.

Pff, ce putin gandesc unii romani.

StreetStyle22 04-06-10 14:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3415850)
Esti foarte inteligent, la o medie de 50km/zi diferenta de bani cheltuiti cu combustibilul pe luna este de ~100 RON/luna, nu mai merita RAV4 sau CR-V in cazul asta, ca dai 15000 de EUR pe o masina si nu ai diferenta de 100 de RON pentru motorina.
Nu mai conteaza siguranta, comfortul, motorizare mult superioara, fiabilitatea confirmata de cei 2, finisajele, optiunile etc.

Pff, ce putin gandesc unii romani.

Eu stau si ma gandesc,de ce ai schimba o masina de 1 an,2 ani,daca e asa fiabila as tine de ea,indiferent ca am bani sau ca nu,si 15.000 de euro sunt bani.Sunt destul de rare cazuriile cand se plictisesc posesorii de ea,sau vor ceva nou.

GTR 04-06-10 14:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3415876)
Eu stau si ma gandesc,de ce ai schimba o masina de 1 an,2 ani,daca e asa fiabila as tine de ea,indiferent ca am bani sau ca nu,si 15.000 de euro sunt bani.Sunt destul de rare cazuriile cand se plictisesc posesorii de ea,sau vor ceva nou.

Upgrade, lipsa de lichiditati, schimbare de necesitate, deduceri de cheltuieli, barter, etc.

E greu, stiu, au si romanii o problema, de ce vinde masina daca e aproape noua, probabil pt, ca este proasta :)).

cavaliere 04-06-10 15:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Da' sincer nu inteleg ce va bateti atat cu pumnul in piept pe niste consumuri date de fabricant in conditii ideale?
Arata-mi si mie un Rav4 care in Bucuresti consuma sub 10-12. Si nu e vorba de toyota ci de toti producatorii in general. Este diferenta enorma intre consumul declarat si ce obtinem noi astia mai ales din orase cum e Buc cu trafic de roaba beteaga.

SAX1987 04-06-10 17:47

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Incredibil , ati reusit sa umpleti 2 pagini de aseara pana acum:shock::shock: !!

zoro6299 : da, te-am inteles gresit !:D Nu la tine m-am referit la treaba cu anii. Se vede clar dupa cum scrii cati ani ai , ma refeream la userul marian92 (cred ca asa il cheama).

sageata : deacord cu tine LOGAN = CACA

lord wader : nu ma intereseaza treaba cu ratele , nu voi cumpara niciodata nimic in rate sau leasing . Sunt destui care dau 8-9000 pe o masina SH si chiar mult mai mult.

streetstyle : revizile sunt prea scumpe la reprezentanta in comparatie cu alt service bun . Oricum am citit ca se schimba legea si vei putea face reviziile in garantie la orice service autorizat RAR fara sa pierzi garantia . Uleiul nu e scump, si eu dau in jur de 30 lei pe litru , e scumpa mana de lucru . Toate astea conteaza daca faci multi km si trebuie sa faci automat mai multe revizii.DAr majoritatea fac 20.000-30.000 km pe an , adica 3 revizii.

zorro6299 04-06-10 19:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3416278)

sageata : deacord cu tine LOGAN = CACA

dar hai sa nu o ingropăm asa tare in "caca" , trebuie sa recunoasteti ca e totusi pe calea cea buna...si este o imagine mai agreabila, fata de vechile dacii 1310 , corect ? doar nu vrei sa faca direct nave spatiale...incet incet.... va scoate si Uzina Dacia , o masina.... momentan face Logan + Sandero...aveti rabdare :-P

P.S. Sper ca nu am supărat pe cineva care are BMW pisicuta, cabrio.... ca mi-a dat ADD in mess cu gand sa facem o combinatie... sa-i dau golfu meu cabrio pe pisicuta lui.... si s-a retras cand am inceput sa l intreb de consum la 2500 cm , pe care-i transporta.... am precizat clar , userii tuning NU intra nici inghesuiti in categoria cocalari..NU are cum. Deci respect BMW -ul, ok ?
unu cu id : aNtIdOt_salam , sper ca nu era cel de pe you tobe :twisted:

pace,

SAX1987 04-06-10 20:12

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Nu-i rau Loganul dar nu e nici pe 10 % dintr-o masina de aceiasi clasa de la alt producator pe care o poti cumpara SH la pret OK. Deci in contextul asta e CACA Loganul !Vezi link-ul cu octavia 2 postata de un coleg de forum.

P.S. : daca incerca sa-mi dea add mie cu un asa ID ( sau oricare altul ,gen manelistic) nu primea accept:D chiar daca dadea gratis masina :D.. Sunt satul de manelisti pana peste cap. Nici aici nu scap de ei, sunt peste tot si le place sa auda toata lumea ce gunoi de muzica asculta. Cateodata mi-e rusine sa zic ca -s roman:rolleyes2 .

cangri 04-06-10 21:51

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Logan cu aer si toate cacaturile pe el 10 000 Euro

BMW 525 din 2002 sh cu n`spe mi optiuni 12 000 Euro

So tend to stick to the mutha` f`ing BMW

SAX1987 04-06-10 22:02

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cangri (Post 3416826)
Logan cu aer si toate cacaturile pe el 10 000 Euro

BMW 525 din 2002 sh cu n`spe mi optiuni 12 000 Euro

So tend to stick to the mutha` f`ing BMW

E scump E39 cu 12.000 e:shock: , Unu impecabil se vinde pana in 9000 e . De la 14.000 incep E60 cat de cat bune.Sunt si la 10.000 E60 dar motor mic si chinuit probabil.

Dar tot Loganul e mai bun ca e nou :chainsaw::chainsaw::chainsaw::chainsaw::shock:

Cosminel HAD 04-06-10 22:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Nu inteleg de ce nu faceti comparatie intre masini de aceeasi clasa ? Pui Loganu (mai ales cu aer iti dai seama si toate cacaturile) pe langa BMW 525. Faci comparatie intre Opel Astra H pe langa BMW 520d (fara piele). Pune si tu taxele la la Logan , Opel , Ford , VW si taxele la BMW , Mercedes , Audi ..... , pune.ti in calcul piesele cand se strica ceva sau cand tre sa schimbati ceva. O comparatie foarte buna de clasa. Bravo voua stiti sa faceti comparatie intre masini. Felicitari!! :lol::lol:

Cosminel HAD 04-06-10 22:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Am uitat ceva , in ziua de azi tre sa ai masina de fitze de la 18 ani in sus , pentru agatat gagici , pentru atras priviri pe strada , sa te dai mai smecher la prieteni , arenalina , viteza8) cam asta au in cap mai mult de 50% din tineri din ziua de azi! Numai BMW-uri viseaza. :lol:

SAX1987 04-06-10 22:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Cosminel HAD (Post 3416895)
Nu inteleg de ce nu faceti comparatie intre masini de aceeasi clasa ? Pui Loganu (mai ales cu aer iti dai seama si toate cacaturile) pe langa BMW 525. Faci comparatie intre Opel Astra H pe langa BMW 520d (fara piele). Pune si tu taxele la la Logan , Opel , Ford , VW si taxele la BMW , Mercedes , Audi ..... , pune.ti in calcul piesele cand se strica ceva sau cand tre sa schimbati ceva. O comparatie foarte buna de clasa. Bravo voua stiti sa faceti comparatie intre masini. Felicitari!! :lol::lol:

Mai citeste si tu ce s-a mai scris !

SAX1987 04-06-10 22:25

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Cosminel HAD (Post 3416905)
Am uitat ceva , in ziua de azi tre sa ai masina de fitze de la 18 ani in sus , pentru agatat gagici , pentru atras priviri pe strada , sa te dai mai smecher la prieteni , arenalina , viteza8) cam asta au in cap mai mult de 50% din tineri din ziua de azi! Numai BMW-uri viseaza. :lol:

Sa vezi tu ce fitze au in cap tinerii cu Logan !! Zici ca au avion !

-repet, mai citeste ce s-a mai scris mai sus :shock:


All times are GMT +2. The time now is 01:01.

- Copyright 2026 4Tuning