![]() |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Mai eu am avut rezultate foarte bune cu protecta aplicata direct peste tabla curatata la luciu metalic;doar in zonele unde nu am putut curata foarte bine,sau unde rugina a lucrat de la interior protecta n-a facut nimic(ce-i drept nimic n-ar fi facut fata ruginii in cazurile astea).
Vopsea peste antifon de ce sa-i mai dau?ala ar trebui sa fie ultimul strat nu?mai ales ca pentru CME luasem dinala ceva mai scump care cica isi pastra elasticitatea si pe timp rece cand antifonul obisnuit crapa de la loviturile de pietricele... In fine,pana la vopsit trebuie intai peticit :)) |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Eu am dat cu vopsea peste antifon ca sa nu intre praful si mizeria in el.Nu imi place cum arata antifonul dupa ce se pune praful pe el. Am mai vazut si la altii ca au facut asa;)
Dupa ce termini de antifonat iti recomand sa bagi ulei amestecat vaselina sau parafina in toate gaurile pe care le gasesti. Trebuie sa fac si eu rost de niste parafina, ca am bagat doar ulei pana acum si ala curge pe unde apuca. Oltcitul nu prea a avut ceara bagat in cavitati din fabrica, asta a fost problema la tabla;) |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Bre din fericire,eu acum cand desfac conserva s-o petecesc,dau cu grund si la interior,si dupa bag si antifon , iar la sfarsit o sa ramana doar sa dau cu ceara ...asta ar fi planul,dar ramane de vazut.
|
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Ceara este baza.
Treaba cu uleiul este un mit. De fapt uleiul ăla (ars sau nu) conţine o aciditate care īn timp atacă tabla. Multă baftă cu tinichigeria! Să ne arăţi şi poze. :) |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Quote:
Sterge comentariul ca mai rad si altii de tine;) |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Bre si eu stiam la fel, uleiu in timp nu face bine la tabla:rolleyes2 Ceara e sfanta!
|
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Are dreptate George,daca uleiul este nou aciditatea este minima,uleiul prinde proprietati acide si se comporta ca si detergent in motor...toata treaba este sa si stea uleiul unde e bagat,fiindca dupa ce se scurge oricum apa spala tot :lol:
Ceara e baza,insa un tratament eficient,nu doar asa la suprafata costa mult la o firma specializata,dar voi incerca in ograda proprie sa fac un divais,problema se pune la ce fel de ceara voi folosi...o fi buna aia de parchet? :lol: glumesc! se gaseste ceara de la diversi producatori,insa in recipiente mici si scumpe,trebuie sa gasesc ceva mai mult,sa zicem la 5kg... Poze o sa incerc sa fac,momentan pauza pentru ca sarbatori si odihna :)) |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
se gaseste chiar ceara auto la lizeanu in buc dar nu stiu exact cat costa oricum nu costa enorm
|
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Pana la tratament,o sa fie multe operatii de transplant :lol:
|
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
|
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Quote:
N-am vorbit din cărţi, a fost o simplă părere. Lasă ştourile pentru că n-ai nici măcar vārsta necesară, darămite experienţa care să-ţi ofere dreptul la astfel de sfaturi. Iulică, eu am văzut şi īn cantităţi mai mari dar costă 600 de lei - 10 L şi este lichidă. http://www.elementedeasamblare.ro/pr...-KoWa-Protect/ |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
Pare sa fie ce trebuie,merci pentru link!;)
|
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
9 Attachment(s)
Am reusit sa dau jos aripile spate astazi...multa munca sa dai gauri peste punctele de sudura,in unele locuri am dat gaura si in tabla urmatoare,dar nu e asa o tragedie...ma bucur ca la interior nu arata rau rabla,putina rugina superficiala si cam atat.Mai am sa dau jos si partea verticala de la contraaripi,fiindca voi face altele,ca sa maresc spatiul pentru a intra roti mari si late :twisted: chiar si daca nu voi pune prea mari,locul o sa fie caci nu se stie niciodata...
Attachment 2916706Attachment 2916707Attachment 2916708 Attachment 2916709Attachment 2916710Attachment 2916711 Attachment 2916712Attachment 2916713Attachment 2916714 Urmeaza sa curat tabla bine de rugina pe unde este,sa indrept locurile unde au fost puncte de sudura,si sa pregatesc aripile spate pentru montat...dar o sa mai dureze pana apuc sa fac asta :rolleyes2 |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
3 Attachment(s)
Jos si fetele contraaripilor :twisted:
Attachment 2916986Attachment 2916987Attachment 2916988 De aici o sa inceapa greul... |
Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
sa nu uiti etapele ca poate le repeti peste ceva timp :P
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:17. |
- Copyright 2026 4Tuning