Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/113864-oltcit-12trs-ph-10-cgh-and-julaikos-customs.html)

julaikos 25-12-13 20:45

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Mai eu am avut rezultate foarte bune cu protecta aplicata direct peste tabla curatata la luciu metalic;doar in zonele unde nu am putut curata foarte bine,sau unde rugina a lucrat de la interior protecta n-a facut nimic(ce-i drept nimic n-ar fi facut fata ruginii in cazurile astea).
Vopsea peste antifon de ce sa-i mai dau?ala ar trebui sa fie ultimul strat nu?mai ales ca pentru CME luasem dinala ceva mai scump care cica isi pastra elasticitatea si pe timp rece cand antifonul obisnuit crapa de la loviturile de pietricele...
In fine,pana la vopsit trebuie intai peticit :))

George Hermenean 25-12-13 21:38

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Eu am dat cu vopsea peste antifon ca sa nu intre praful si mizeria in el.Nu imi place cum arata antifonul dupa ce se pune praful pe el. Am mai vazut si la altii ca au facut asa;)
Dupa ce termini de antifonat iti recomand sa bagi ulei amestecat vaselina sau parafina in toate gaurile pe care le gasesti. Trebuie sa fac si eu rost de niste parafina, ca am bagat doar ulei pana acum si ala curge pe unde apuca. Oltcitul nu prea a avut ceara bagat in cavitati din fabrica, asta a fost problema la tabla;)

julaikos 25-12-13 23:15

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Bre din fericire,eu acum cand desfac conserva s-o petecesc,dau cu grund si la interior,si dupa bag si antifon , iar la sfarsit o sa ramana doar sa dau cu ceara ...asta ar fi planul,dar ramane de vazut.

andi_cimpean 26-12-13 16:59

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Ceara este baza.
Treaba cu uleiul este un mit.
De fapt uleiul ăla (ars sau nu) conţine o aciditate care īn timp atacă tabla.

Multă baftă cu tinichigeria!
Să ne arăţi şi poze. :)

George Hermenean 26-12-13 18:32

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 5637335)
Ceara este baza.
Treaba cu uleiul este un mit.
De fapt uleiul ăla (ars sau nu) conţine o aciditate care īn timp atacă tabla.

Multă baftă cu tinichigeria!
Să ne arăţi şi poze. :)

Sigur e un mit uleiul :peace: Cea mai buna gluma pe ziua de azi:lol:
Sterge comentariul ca mai rad si altii de tine;)

Danutz Bratosin 26-12-13 19:29

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Bre si eu stiam la fel, uleiu in timp nu face bine la tabla:rolleyes2 Ceara e sfanta!

julaikos 26-12-13 20:02

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Are dreptate George,daca uleiul este nou aciditatea este minima,uleiul prinde proprietati acide si se comporta ca si detergent in motor...toata treaba este sa si stea uleiul unde e bagat,fiindca dupa ce se scurge oricum apa spala tot :lol:
Ceara e baza,insa un tratament eficient,nu doar asa la suprafata costa mult la o firma specializata,dar voi incerca in ograda proprie sa fac un divais,problema se pune la ce fel de ceara voi folosi...o fi buna aia de parchet? :lol: glumesc! se gaseste ceara de la diversi producatori,insa in recipiente mici si scumpe,trebuie sa gasesc ceva mai mult,sa zicem la 5kg...

Poze o sa incerc sa fac,momentan pauza pentru ca sarbatori si odihna :))

Danniel 27-12-13 04:16

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
se gaseste chiar ceara auto la lizeanu in buc dar nu stiu exact cat costa oricum nu costa enorm

julaikos 29-12-13 21:21

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Pana la tratament,o sa fie multe operatii de transplant :lol:

Danniel 30-12-13 03:48

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
operatii de transplant?

https://img297.imageshack.us/img297/4973/dscf1836jg0.jpg

eh?

andi_cimpean 30-12-13 07:46

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Quote:

Originally Posted by George Hermenean (Post 5637366)
Sigur e un mit uleiul :peace: Cea mai buna gluma pe ziua de azi:lol:
Sterge comentariul ca mai rad si altii de tine;)

Eşti cam plin de tine, vezi să nu dai pe afară.
N-am vorbit din cărţi, a fost o simplă părere.
Lasă ştourile pentru că n-ai nici măcar vārsta necesară, darămite experienţa care să-ţi ofere dreptul la astfel de sfaturi.

Iulică, eu am văzut şi īn cantităţi mai mari dar costă 600 de lei - 10 L şi este lichidă.
http://www.elementedeasamblare.ro/pr...-KoWa-Protect/

julaikos 30-12-13 09:05

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Pare sa fie ce trebuie,merci pentru link!;)

julaikos 30-12-13 17:53

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
9 Attachment(s)
Am reusit sa dau jos aripile spate astazi...multa munca sa dai gauri peste punctele de sudura,in unele locuri am dat gaura si in tabla urmatoare,dar nu e asa o tragedie...ma bucur ca la interior nu arata rau rabla,putina rugina superficiala si cam atat.Mai am sa dau jos si partea verticala de la contraaripi,fiindca voi face altele,ca sa maresc spatiul pentru a intra roti mari si late :twisted: chiar si daca nu voi pune prea mari,locul o sa fie caci nu se stie niciodata...
Attachment 2916706Attachment 2916707Attachment 2916708

Attachment 2916709Attachment 2916710Attachment 2916711

Attachment 2916712Attachment 2916713Attachment 2916714

Urmeaza sa curat tabla bine de rugina pe unde este,sa indrept locurile unde au fost puncte de sudura,si sa pregatesc aripile spate pentru montat...dar o sa mai dureze pana apuc sa fac asta :rolleyes2

julaikos 31-12-13 13:45

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
3 Attachment(s)
Jos si fetele contraaripilor :twisted:
Attachment 2916986Attachment 2916987Attachment 2916988
De aici o sa inceapa greul...

b01uxd 07-01-14 15:03

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
sa nu uiti etapele ca poate le repeti peste ceva timp :P


All times are GMT +2. The time now is 16:17.

- Copyright 2026 4Tuning