Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/40166-viteza-maxima-reala-vs-viteza-maxima-constructiva.html)

Bogdan_mb 26-08-10 22:24

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3612504)
daca vantu bate cu 20kmph din spate, tie un 10kmph in plus sigur iti da......

:lol: :lol: :lol: :lol:

Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3612504)
ceea ce corespunde cu eroarea de km data de fabrica.

Unde e data sa ma duc sa o caut si eu ?

quick_5hifter 26-08-10 23:13

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Viteza maxima constructiva pentru masina mea este 225 km/h, iar mie bordul mi-a aratat cel mai mult 241-242 km/h. Alti posesori de masini identice cu a mea spun ca masina poate atinge maxim 250 km/h pe indicatorul de bord, insa eu n-am avut unde sa mai accelerez, desi simteam ca viteza era inca in usoara crestere, aveam si un pasager si ceva bagaje.

Sunt aproape sigur ca viteza indicata de bord nu este cea reala, insa nu am incredere nici in GPS-uri, nici in radare si nici in alte mijloace tehnice de masura. Singura varianta care eu consider ca poate dezvalui viteza reala este cronometrarea pe o distanta determinata, cat mai lunga pentru ca eroarea sa fie cat mai mica (de exemplu, parcurgerea a 50-100 km pe o autostrada). Asta insa este cam greu de facut fara sa incalci legea si eventual sa fii prins.

lord_wader 27-08-10 09:33

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Si mai trebuie sa mergi si constant ca sa fie calculul corect

quick_5hifter 27-08-10 11:03

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3613335)
Si mai trebuie sa mergi si constant ca sa fie calculul corect

Asta da, bineinteles, ceea ce e de asemenea foarte greu de realizat in RO. Sunt unii foarte atasati de banda 2 pe autostrada :rolleyes2

22VIN 27-08-10 11:54

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
E mai usor sa te cronometrezi din borna in borna (pe o distanta de 2-3km). N-are cum sa nu-ti dea exact.

Gixer 27-08-10 20:06

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_mb (Post 3612680)
:lol: :lol: :lol: :lol:



Unde e data sa ma duc sa o caut si eu ?

Mai invata si tu si dupa aia posteaza aiurea!!! ......chiar nu ma asteptam la asa ceva de la un fan MBz.....:sad:

Bogdan_mb 28-08-10 02:26

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Gandeste putin la ce scrii inainte sa dai click pe "submit reply" .

Gixer 28-08-10 15:31

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_mb (Post 3615131)
Gandeste putin la ce scrii inainte sa dai click pe "submit reply" .

Asta e valabil numai pt tine, eu am scris totul asa cum este in realitate.....tu vad ca vezi altfel.....
Cat despre expromare, daca tot ai vazut ca as fi greit undeva ceva, hai frate cu argumente, nu numa tzipa un post ca la gradinita, pt ca numa acolo iti zice unu ca esti prost, nu stii ceva sau te contreaza fara ca sa aduca v-un argument. Vad ca ai 23 ani, deci tind sa cred ca ai trecut de faza cu gradinita :-P
Astfel pana nu vii cu argumente, eu am incheiat discutia asta sterila cu tine!

a3ds 28-08-10 21:22

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
De ce va fascineaza viteza maxima a unei masini? Mie mi se par misto reprizele, cum accelereaza 0 120, 60-150, chestii de astea iti dau senzatii misto, nu un 1.4 chinuit sa scoata 170 la ora pe kilometraj. Cati dintre voi v-ati gandit ce se intampla la 200 la ora daca va plezneste o guma pe fata/spate? Pariez ca nici unu.

lord_wader 03-09-10 09:12

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Corect, mai ales ca la noi esti oricand in pericol la viteze mai mari de 130-140, nici nu stii cand iti apare in cale un cui, o potcoava, o groapa, un biciclist beat, un cal , o vaca ori ii sare un cauciuc unuia cu o raba de 30de ani.

Gixer 03-09-10 12:39

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3630892)
Corect, mai ales ca la noi esti oricand in pericol la viteze mai mari de 130-140, nici nu stii cand iti apare in cale un cui, o potcoava, o groapa, un biciclist beat, un cal , o vaca ori ii sare un cauciuc unuia cu o raba de 30de ani.

Pe sistemul asta hai sa nici nu mai iesim din casa ca poate ne calca v-un smeker cu fierariul lui pe trotuar....e o chestie la fel de probabil la noi
La fel sunt sanse si pe Autobahn sa dai peste un surub sau o piesa cazute dintr-o vechitura pe care o aduce romanu in tara! :???:

a3ds 03-09-10 12:41

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Pe sistemul asta sunt facute limitele de viteza, doh.

Gixer 03-09-10 17:04

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3631371)
Pe sistemul asta sunt facute limitele de viteza, doh.

Nu, ci numai sa faca si statu un ban!!! Si-n mare parte sunt aberante in 80% din zone si din timp(noaptea si intre localitati ca sa nu mai vb de autostrada)

Gixer 03-09-10 19:40

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3616676)
De ce va fascineaza viteza maxima a unei masini? Mie mi se par misto reprizele, cum accelereaza 0 120, 60-150, chestii de astea iti dau senzatii misto, nu un 1.4 chinuit sa scoata 170 la ora pe kilometraj. Cati dintre voi v-ati gandit ce se intampla la 200 la ora daca va plezneste o guma pe fata/spate? Pariez ca nici unu.

Pt asta prefer "motosicli-ul" :D .....mai mult pt 50-150, 80-200....cred ca la asa ceva cel mai bune sunt motocicletele sport de 1000-1100 si ss-urile de 750,600,900cc .....pt timpi echivalenti si de mi-as vinde casa si terenurile nu mi-as putea lua o masina sa poata ceva de genu.....mai rau e cu curbele, dar se stie ca, si la un supercar daca ii dai prea tare in curbe risti sa ramai fara ea sau mai rau. La astfel de reprize cu o motocicleta mai noua, de vo 5000E (GSXR1000 din 2004/5) faci uneori si Veyronul de 1000cai :-P

a3ds 03-09-10 20:57

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3631943)
Nu, ci numai sa faca si statu un ban!!! Si-n mare parte sunt aberante in 80% din zone si din timp(noaptea si intre localitati ca sa nu mai vb de autostrada)

Dude, limitele de viteza sunt peste tot, nu numai la noi. Si sunt aceleasi, pe autostrada 120-130, pe drumuri normale 100-110, sunt si ele gandite sa nu te faci pilaf daca iti plesneste un cauciuc, asta asa de-un par-example :) Iar amenzile la noi sunt o gluma, sa vezi ce iti fac in Elvetia sau Germania daca te prind ca gonesti, puscarie, confiscat de masini, e grav. La noi nu are nimeni frica de garda, sunt oameni cu amenzi de zeci de milioane care conduc linistiti, multi nu au permis da' au relatii, Romania este una dintre cele mai periculoase tari dpdv al traficului, nu avem nici infrastructura si e plin de raceri, politia e ca si inexistenta.

Gixer 03-09-10 22:44

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3632463)
Dude, limitele de viteza sunt peste tot, nu numai la noi. Si sunt aceleasi, pe autostrada 120-130, pe drumuri normale 100-110, sunt si ele gandite sa nu te faci pilaf daca iti plesneste un cauciuc, asta asa de-un par-example :) Iar amenzile la noi sunt o gluma, sa vezi ce iti fac in Elvetia sau Germania daca te prind ca gonesti, puscarie, confiscat de masini, e grav. La noi nu are nimeni frica de garda, sunt oameni cu amenzi de zeci de milioane care conduc linistiti, multi nu au permis da' au relatii, Romania este una dintre cele mai periculoase tari dpdv al traficului, nu avem nici infrastructura si e plin de raceri, politia e ca si inexistenta.

Asta e poveste pt copii mici cu preventia in caz de pana. Hai sa iti spuna un motociclist care a mers 2 km pe pana pe spate, si guma de strada, joasa, pe 55, motor 2T de 125 deci nu foarte greu si iti spun ca, cu mai mult de 40 nu puteam merge nici pe drept ca fugea roata spate in toate partile.....daca faceam pana pe fatza acuma cred ca inca scriam din carje sau in cel mai fericit caz scriam mai incet de la julituri! Deci macar la o motocicleta pana pe fatza la 80-100kmph = buf garantat mai ales in curba(inafara daca esti Rossi s-ar putea sa o controlezi, dar nu e sigur) Pt asta si motocicletele au ACEEASI limita de viteza ca si masinile!!! ....cred ca deja am demonstrat treaba cu penele in mers!
Sa revenim la masini: exceptand run-flatt-urile daca faci o pana(explozie in mers) cu o roata cu balon mare pe la un 120 pe autostrada, asa te trage intr-o parte, mai ales daca ai proasta inspiratie din instinct sa franezi incat ai mari sanse sa iesi in "decor"
Cu amenzile din Germania sunt de-acord....ba, macar ei au o replica la o fapta de genu, si anume: "Vrei sa-i dai la blana la atelaj sa vezi cat prinde sau sa iti potolesti adrenalina, AVEM Autobahn cu zone "no speed limmit" du-te frate pe el si fa-ti damblaua acolo!" Si acolo tre sa ai gume cu specificul de viteza corespunzator vitezei cu care o sa mergi, pt ca oricum te pot inregistra si verifica, si daca nu esti in regula o musti mai rau ca in Franta prin oras cu aceeasi viteza!!! ....adica puscarie direct!
....in restul tarilor din UE numa ca sa te fure si sa te controleze, si sa poa sa conduca si unu aproape inapt pt asa ceva, ce si-a picat examenu la condus de 3-4 ori(eu la unu ce pica la condus de 3 ori nu l-as mai lasa sa mai incerce pt ca e cam clara treaba), si care pana la urma si cu 30kmph va face accident garantat.....chiar mai multe!
Stiati ca 90% din accidente sunt produse din vina a 10% din soferi?! Pai sa ii depisteze pe astia mai repede, si sa nu le dea permis, sau la al 3-lea accident sa i-l anuleze, si sa vedeti atunci ca, si daca o sa DESFIINTEZE limitele de viteza inafara localitatilor(in oras sunt perfect deacord cu ele, dar s-ar putea ridica in unele zone la un 80-90) nr accidentelor se va INJUMATATII garantat!!!

alleks 03-09-10 23:41

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3632679)
Asta e poveste pt copii mici cu preventia in caz de pana. Hai sa iti spuna un motociclist care a mers 2 km pe pana pe spate, si guma de strada, joasa, pe 55, motor 2T de 125 deci nu foarte greu si iti spun ca, cu mai mult de 40 nu puteam merge nici pe drept ca fugea roata spate in toate partile.....daca faceam pana pe fatza acuma cred ca inca scriam din carje sau in cel mai fericit caz scriam mai incet de la julituri! Deci macar la o motocicleta pana pe fatza la 80-100kmph = buf garantat mai ales in curba(inafara daca esti Rossi s-ar putea sa o controlezi, dar nu e sigur) Pt asta si motocicletele au ACEEASI limita de viteza ca si masinile!!! ....cred ca deja am demonstrat treaba cu penele in mers!
Sa revenim la masini: exceptand run-flatt-urile daca faci o pana(explozie in mers) cu o roata cu balon mare pe la un 120 pe autostrada, asa te trage intr-o parte, mai ales daca ai proasta inspiratie din instinct sa franezi incat ai mari sanse sa iesi in "decor"
Cu amenzile din Germania sunt de-acord....ba, macar ei au o replica la o fapta de genu, si anume: "Vrei sa-i dai la blana la atelaj sa vezi cat prinde sau sa iti potolesti adrenalina, AVEM Autobahn cu zone "no speed limmit" du-te frate pe el si fa-ti damblaua acolo!" Si acolo tre sa ai gume cu specificul de viteza corespunzator vitezei cu care o sa mergi, pt ca oricum te pot inregistra si verifica, si daca nu esti in regula o musti mai rau ca in Franta prin oras cu aceeasi viteza!!! ....adica puscarie direct!
....in restul tarilor din UE numa ca sa te fure si sa te controleze, si sa poa sa conduca si unu aproape inapt pt asa ceva, ce si-a picat examenu la condus de 3-4 ori(eu la unu ce pica la condus de 3 ori nu l-as mai lasa sa mai incerce pt ca e cam clara treaba), si care pana la urma si cu 30kmph va face accident garantat.....chiar mai multe!
Stiati ca 90% din accidente sunt produse din vina a 10% din soferi?! Pai sa ii depisteze pe astia mai repede, si sa nu le dea permis, sau la al 3-lea accident sa i-l anuleze, si sa vedeti atunci ca, si daca o sa DESFIINTEZE limitele de viteza inafara localitatilor(in oras sunt perfect deacord cu ele, dar s-ar putea ridica in unele zone la un 80-90) nr accidentelor se va INJUMATATII garantat!!!

ce?


ah, inainte sa plec. de unde ai luat tu statistica aia? nemuritori zmei, long lasting romanianz.

a3ds 03-09-10 23:45

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by alleks (Post 3632806)
ce?


ah, inainte sa plec. de unde ai luat tu statistica aia? nemuritori zmei, long lasting romanianz.

Mie-mi placu cum demonstra asa pac pac prin experimentul de laborator cu penele de cauciuc la viteza care nu produc accidente de fapt. Imi placu la maxim si partea cu desfiintarea limitelor de viteza in afara orasului, iarasi, in urma experimentelor asa i-a rezultat lui. Te pomeni ca o fi un fel de Duncan din comuna MacLeod cu drum european pe ulita principala.

De unde apar frate astia si cine le da voie sa scrie liber pe forumuri?

Gixer 03-09-10 23:49

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3632809)
Mie-mi placu cum demonstra asa pac pac prin experimentul de laborator cu penele de cauciuc la viteza care nu produc accidente de fapt. Imi placu la maxim si partea cu desfiintarea limitelor de viteza in afara orasului, iarasi, in urma experimentelor asa i-a rezultat lui. Te pomeni ca o fi un fel de Duncan din comuna MacLeod cu drum european pe ulita principala.

De unde apar frate astia si cine le da voie sa scrie liber pe forumuri?

Ti-i ciuda ca nu ai alte argumente viabile asai? :lol:

Ce sa-i faci, la tati ni-i greu, numa nu la fel...

_anaconda_ 04-09-10 02:03

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Si argumentele tale viabile unde sunt, ca mie mi-au scapat :lol:.

golf3diesel 04-09-10 10:53

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
de ce ar prinde mai mult decat scrie in talon?? poate difera conditiile meteo,vant din spate,panta de 2 grade,presiunea in gume etc.Si chiar daca ar fi mai mare viteza reala decat cea din talon ar fi cu cativa km in plus..nimic mai mult.Constructorii nu sunt prosti sa dea viteza prea mica maxima ca nu cred ca este in interesul lor..

RVL 2000 04-09-10 12:53

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by golf3diesel (Post 3633344)
de ce ar prinde mai mult decat scrie in talon?? poate difera conditiile meteo,vant din spate,panta de 2 grade,presiunea in gume etc.Si chiar daca ar fi mai mare viteza reala decat cea din talon ar fi cu cativa km in plus..nimic mai mult.Constructorii nu sunt prosti sa dea viteza prea mica maxima ca nu cred ca este in interesul lor..

La masinile relativ slabute cu top speed sub 200km/h, viteza maxima din talon se depaseste in anumite conditii pentru ca de obicei se atinge undeva la 3/4 din turatia maxima.
La masinile vag , bmw s.a., viteza maxima se atinge in general la turatia corespunzatoare puterii maxime.
Asta asigura atingerea vitezei maxime si cu mici impedimente cum ar fi o usoara panta sau usor vant, in schimb dincolo de top speed puterea scade si slabe sanse sa o mai depasasca.

Am depasit viteza din talon (real) cu motoare mici.

Gixer 04-09-10 13:54

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3632946)
Si argumentele tale viabile unde sunt, ca mie mi-au scapat :lol:.

Stai linistit ca nu ma supar.....am vazut ca tu mai ai scapari ;)

lord_wader 05-09-10 12:42

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3631365)
Pe sistemul asta hai sa nici nu mai iesim din casa ca poate ne calca v-un smeker cu fierariul lui pe trotuar....e o chestie la fel de probabil la noi

Pe sistemul asta ar trebui sa votam toti cu Base ca sa traim bine :D

Gixer 05-09-10 14:49

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3635641)
Pe sistemul asta ar trebui sa votam toti cu Base ca sa traim bine :D

Pai si nu traim bine?! Moare careva de foame? Hai sa nu mai fim asa ipocriti!
Pt astia care au peste 25 de ani: V-ai fi gandit acu 10-12 ani ca o sa ajungeti sa va saturati cat a-ti mers cu o masina straina de top chiar? Acum 12 ani nici nu ma gandeam ca o sa am net acasa mai repede de inca 15-20 de ani! Eu de ex deja m-am cam plictisit de BMW, de-mi pare bine cand ma mai surprinde cu cate o sicana pe ud sau o fluieratura de roti la o curba luata ceva mai strans. Nu mai vb ca, daca as conduce acuma ceva Opel sau Passat, sau orice altceva cu FWD mi-ar fi cam sila......Si cel mai tare ma surprinde si faptul ca m-am saturat de motocicleta de viteza pe care o am, si nu din cauza ca e veche, ca si de una de 3-4 ani chiar mai puternica si mai placuta la condus m-as satura repede.....bine la asta are de contribuit si perceptia soferului roman despre prioritate! Cred ca la ambele capitole, si moto si auro trec la teren, defapt ma reintorc la offroad!
PS: Sa nu fiu inteles gresit, e bine ca ne plangem, pt ca asa macar nu lasam sa se inteleaga ca ne convin masurile de austeritate care au venit, mai ales ca baiul e conceptia romanului de "bun s-asa, mai rau sa nu fie..."

sponsoru 06-09-10 12:25

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
"Eu de ex deja m-am cam plictisit de BMW, de-mi pare bine cand ma mai surprinde cu cate o sicana pe ud sau o fluieratura de roti la o curba luata ceva mai strans. Nu mai vb ca, daca as conduce acuma ceva Opel sau Passat, sau orice altceva cu FWD mi-ar fi cam sila......"
Pentru cei mai saraci este bun si Fwd-ul ce sa-i faci cand nu iti permiti Biemveu te multumesti si cu low-costuri fwd.Ctr-ul ,Gti-ul si Focus rs ( asa exemple la intamplare) , ei bine mi-e sila de ele. Mi-e scarba chiar. Saab ,iar ceva patetic ,imi vine sa vars si mi-ar fi sila . Lucky me , am la dispozitie herghelia de sub capota cazanului rwd .

a3ds 06-09-10 19:28

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Huh? Semnificatia, morala, legtura cu topicul? :D

Bogdan_mb 06-09-10 22:15

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Gixer, fluieratul de roti provin de la anvelopele ce le schimbi cu alte SH-uri doar cand iese sarma afara sau de la telescoapele "originale" din dezmembrari ? Sau alte "imbunatatiri" home made ?

Intradevar, am auzit cazuri asemanatoare de oameni surprinsi cand au facut trecerea de la zambetul lui iliescu la beamvee dar nu cred ca era nevoie sa te dai exemplu.

Eu tot ma intreb ce cautati oameni buni pe forumul asta ( e cam retorica in ultimul timp dar ...) ? Daca suferiti de voi exista hi5 si alte site-uri de profil unde puteti delibera.

Gixer 06-09-10 22:31

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_mb (Post 3639546)
Gixer, fluieratul de roti provin de la anvelopele ce le schimbi cu alte SH-uri doar cand iese sarma afara sau de la telescoapele "originale" din dezmembrari ? Sau alte "imbunatatiri" home made ?

Intradevar, am auzit cazuri asemanatoare de oameni surprinsi cand au facut trecerea de la zambetul lui iliescu la beamvee dar nu cred ca era nevoie sa te dai exemplu.

Eu tot ma intreb ce cautati oameni buni pe forumul asta ( e cam retorica in ultimul timp dar ...) ? Daca suferiti de voi exista hi5 si alte site-uri de profil unde puteti delibera.

Vad ca nu prea ai tu treaba cu ce are de a face asta......eventual CA E MAI FRIG AFARA ACUMA SI IMPLICIT GUMA MAI RECE!!!!?

Un astfel de ex iti garantez eu ca e fiecare de p-aci de pe forum care are peste 25 de ani, ca dora nu s-o nascut cu BMW-u sub cwr pe vremea lu Ceshca :lol:

Esti mai tare ca mine, astfel drept uite un cadou pt tine sa iti pui la haifaiv: https://www.youtube.com/watch?v=ADdZnSg1s5E

golf3diesel 06-09-10 22:45

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
hahaha Gixer asa,asa fara numar deci :)))
https://www.youtube.com/watch?v=kk8bb-E1WxA
asta e potrivita pentru cocalari(cu bmw si nu numai) ,le-o dedic,desi nici cuvintele de acolo nu sunt prea rasarite,ma mir ca guta putza a auzit de cuvantul neuron :))

si ca sa stau on topic cei care prindeti pe GPS mai mult cu peste 2-3 max 5 kmh decat zice cartea masinii inseamna ca bate vantul din spate sau e drumul in panta lina.

RVL 2000 07-09-10 00:54

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Nu neaparat.
Poate sa insemne multe chestii
- benzina cu putere calorifica mai mare decat cea la care producatorul a facut testul
- temperatura mai mica, 10C mai jos determina o crestere cu cca 3% a puterii iar testele se fac la 20C pentru europa (sau asa am auzit)

HondaD 07-09-10 20:51

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
de exemplu pe acelasi drum cu o dacie papuc 1.9d cu cobar, dar descarcata, masina a atins viteza maxima constructiva adica 125 pe gps (aprox 137 pe bord), bineinteles cu multa rabdare, dar tot pe drumul ala cu masina incarcata aprox 800kg , viteza maxima tot pe gps a fost 131 km , deci simplu fapt ca fost incarcata respectiv mai joasa, ia crescut considerabil top speedul luand in calcul greutatea in plus ;).. ....deci orice chichitza conteaza :P

Gixer 07-09-10 22:36

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by HondaD (Post 3641830)
de exemplu pe acelasi drum cu o dacie papuc 1.9d cu cobar, dar descarcata, masina a atins viteza maxima constructiva adica 125 pe gps (aprox 137 pe bord), bineinteles cu multa rabdare, dar tot pe drumul ala cu masina incarcata aprox 800kg , viteza maxima tot pe gps a fost 131 km , deci simplu fapt ca fost incarcata respectiv mai joasa, ia crescut considerabil top speedul luand in calcul greutatea in plus ;).. ....deci orice chichitza conteaza :P

OAU.....deci daca pui v-o tona pe ea si o aduci la garda la sol a unui Lambo prinde vo 200?! :rolleyes2 ......probabil aruncata din avion e logic, ca e mai grea :lol:

golf3diesel 08-09-10 10:14

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
@Gixer inseamna ca nu ai citit tot topicul cu Dacia 1310 vs Logan :D

Gixer 08-09-10 14:10

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by golf3diesel (Post 3642920)
@Gixer inseamna ca nu ai citit tot topicul cu Dacia 1310 vs Logan :D

Probabil nu mai tin minte de la atata ras :))))


All times are GMT +2. The time now is 13:00.

- Copyright 2026 4Tuning