![]() |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Viteza maxima constructiva pentru masina mea este 225 km/h, iar mie bordul mi-a aratat cel mai mult 241-242 km/h. Alti posesori de masini identice cu a mea spun ca masina poate atinge maxim 250 km/h pe indicatorul de bord, insa eu n-am avut unde sa mai accelerez, desi simteam ca viteza era inca in usoara crestere, aveam si un pasager si ceva bagaje.
Sunt aproape sigur ca viteza indicata de bord nu este cea reala, insa nu am incredere nici in GPS-uri, nici in radare si nici in alte mijloace tehnice de masura. Singura varianta care eu consider ca poate dezvalui viteza reala este cronometrarea pe o distanta determinata, cat mai lunga pentru ca eroarea sa fie cat mai mica (de exemplu, parcurgerea a 50-100 km pe o autostrada). Asta insa este cam greu de facut fara sa incalci legea si eventual sa fii prins. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Si mai trebuie sa mergi si constant ca sa fie calculul corect
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
E mai usor sa te cronometrezi din borna in borna (pe o distanta de 2-3km). N-are cum sa nu-ti dea exact.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Gandeste putin la ce scrii inainte sa dai click pe "submit reply" .
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Cat despre expromare, daca tot ai vazut ca as fi greit undeva ceva, hai frate cu argumente, nu numa tzipa un post ca la gradinita, pt ca numa acolo iti zice unu ca esti prost, nu stii ceva sau te contreaza fara ca sa aduca v-un argument. Vad ca ai 23 ani, deci tind sa cred ca ai trecut de faza cu gradinita :-P Astfel pana nu vii cu argumente, eu am incheiat discutia asta sterila cu tine! |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
De ce va fascineaza viteza maxima a unei masini? Mie mi se par misto reprizele, cum accelereaza 0 120, 60-150, chestii de astea iti dau senzatii misto, nu un 1.4 chinuit sa scoata 170 la ora pe kilometraj. Cati dintre voi v-ati gandit ce se intampla la 200 la ora daca va plezneste o guma pe fata/spate? Pariez ca nici unu.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Corect, mai ales ca la noi esti oricand in pericol la viteze mai mari de 130-140, nici nu stii cand iti apare in cale un cui, o potcoava, o groapa, un biciclist beat, un cal , o vaca ori ii sare un cauciuc unuia cu o raba de 30de ani.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
La fel sunt sanse si pe Autobahn sa dai peste un surub sau o piesa cazute dintr-o vechitura pe care o aduce romanu in tara! :???: |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Pe sistemul asta sunt facute limitele de viteza, doh.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Sa revenim la masini: exceptand run-flatt-urile daca faci o pana(explozie in mers) cu o roata cu balon mare pe la un 120 pe autostrada, asa te trage intr-o parte, mai ales daca ai proasta inspiratie din instinct sa franezi incat ai mari sanse sa iesi in "decor" Cu amenzile din Germania sunt de-acord....ba, macar ei au o replica la o fapta de genu, si anume: "Vrei sa-i dai la blana la atelaj sa vezi cat prinde sau sa iti potolesti adrenalina, AVEM Autobahn cu zone "no speed limmit" du-te frate pe el si fa-ti damblaua acolo!" Si acolo tre sa ai gume cu specificul de viteza corespunzator vitezei cu care o sa mergi, pt ca oricum te pot inregistra si verifica, si daca nu esti in regula o musti mai rau ca in Franta prin oras cu aceeasi viteza!!! ....adica puscarie direct! ....in restul tarilor din UE numa ca sa te fure si sa te controleze, si sa poa sa conduca si unu aproape inapt pt asa ceva, ce si-a picat examenu la condus de 3-4 ori(eu la unu ce pica la condus de 3 ori nu l-as mai lasa sa mai incerce pt ca e cam clara treaba), si care pana la urma si cu 30kmph va face accident garantat.....chiar mai multe! Stiati ca 90% din accidente sunt produse din vina a 10% din soferi?! Pai sa ii depisteze pe astia mai repede, si sa nu le dea permis, sau la al 3-lea accident sa i-l anuleze, si sa vedeti atunci ca, si daca o sa DESFIINTEZE limitele de viteza inafara localitatilor(in oras sunt perfect deacord cu ele, dar s-ar putea ridica in unele zone la un 80-90) nr accidentelor se va INJUMATATII garantat!!! |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
ah, inainte sa plec. de unde ai luat tu statistica aia? nemuritori zmei, long lasting romanianz. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
De unde apar frate astia si cine le da voie sa scrie liber pe forumuri? |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Ce sa-i faci, la tati ni-i greu, numa nu la fel... |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Si argumentele tale viabile unde sunt, ca mie mi-au scapat :lol:.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
de ce ar prinde mai mult decat scrie in talon?? poate difera conditiile meteo,vant din spate,panta de 2 grade,presiunea in gume etc.Si chiar daca ar fi mai mare viteza reala decat cea din talon ar fi cu cativa km in plus..nimic mai mult.Constructorii nu sunt prosti sa dea viteza prea mica maxima ca nu cred ca este in interesul lor..
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
La masinile vag , bmw s.a., viteza maxima se atinge in general la turatia corespunzatoare puterii maxime. Asta asigura atingerea vitezei maxime si cu mici impedimente cum ar fi o usoara panta sau usor vant, in schimb dincolo de top speed puterea scade si slabe sanse sa o mai depasasca. Am depasit viteza din talon (real) cu motoare mici. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Pt astia care au peste 25 de ani: V-ai fi gandit acu 10-12 ani ca o sa ajungeti sa va saturati cat a-ti mers cu o masina straina de top chiar? Acum 12 ani nici nu ma gandeam ca o sa am net acasa mai repede de inca 15-20 de ani! Eu de ex deja m-am cam plictisit de BMW, de-mi pare bine cand ma mai surprinde cu cate o sicana pe ud sau o fluieratura de roti la o curba luata ceva mai strans. Nu mai vb ca, daca as conduce acuma ceva Opel sau Passat, sau orice altceva cu FWD mi-ar fi cam sila......Si cel mai tare ma surprinde si faptul ca m-am saturat de motocicleta de viteza pe care o am, si nu din cauza ca e veche, ca si de una de 3-4 ani chiar mai puternica si mai placuta la condus m-as satura repede.....bine la asta are de contribuit si perceptia soferului roman despre prioritate! Cred ca la ambele capitole, si moto si auro trec la teren, defapt ma reintorc la offroad! PS: Sa nu fiu inteles gresit, e bine ca ne plangem, pt ca asa macar nu lasam sa se inteleaga ca ne convin masurile de austeritate care au venit, mai ales ca baiul e conceptia romanului de "bun s-asa, mai rau sa nu fie..." |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
"Eu de ex deja m-am cam plictisit de BMW, de-mi pare bine cand ma mai surprinde cu cate o sicana pe ud sau o fluieratura de roti la o curba luata ceva mai strans. Nu mai vb ca, daca as conduce acuma ceva Opel sau Passat, sau orice altceva cu FWD mi-ar fi cam sila......"
Pentru cei mai saraci este bun si Fwd-ul ce sa-i faci cand nu iti permiti Biemveu te multumesti si cu low-costuri fwd.Ctr-ul ,Gti-ul si Focus rs ( asa exemple la intamplare) , ei bine mi-e sila de ele. Mi-e scarba chiar. Saab ,iar ceva patetic ,imi vine sa vars si mi-ar fi sila . Lucky me , am la dispozitie herghelia de sub capota cazanului rwd . |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Huh? Semnificatia, morala, legtura cu topicul? :D
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Gixer, fluieratul de roti provin de la anvelopele ce le schimbi cu alte SH-uri doar cand iese sarma afara sau de la telescoapele "originale" din dezmembrari ? Sau alte "imbunatatiri" home made ?
Intradevar, am auzit cazuri asemanatoare de oameni surprinsi cand au facut trecerea de la zambetul lui iliescu la beamvee dar nu cred ca era nevoie sa te dai exemplu. Eu tot ma intreb ce cautati oameni buni pe forumul asta ( e cam retorica in ultimul timp dar ...) ? Daca suferiti de voi exista hi5 si alte site-uri de profil unde puteti delibera. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Un astfel de ex iti garantez eu ca e fiecare de p-aci de pe forum care are peste 25 de ani, ca dora nu s-o nascut cu BMW-u sub cwr pe vremea lu Ceshca :lol: Esti mai tare ca mine, astfel drept uite un cadou pt tine sa iti pui la haifaiv: https://www.youtube.com/watch?v=ADdZnSg1s5E |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
hahaha Gixer asa,asa fara numar deci :)))
https://www.youtube.com/watch?v=kk8bb-E1WxA asta e potrivita pentru cocalari(cu bmw si nu numai) ,le-o dedic,desi nici cuvintele de acolo nu sunt prea rasarite,ma mir ca guta putza a auzit de cuvantul neuron :)) si ca sa stau on topic cei care prindeti pe GPS mai mult cu peste 2-3 max 5 kmh decat zice cartea masinii inseamna ca bate vantul din spate sau e drumul in panta lina. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Nu neaparat.
Poate sa insemne multe chestii - benzina cu putere calorifica mai mare decat cea la care producatorul a facut testul - temperatura mai mica, 10C mai jos determina o crestere cu cca 3% a puterii iar testele se fac la 20C pentru europa (sau asa am auzit) |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
de exemplu pe acelasi drum cu o dacie papuc 1.9d cu cobar, dar descarcata, masina a atins viteza maxima constructiva adica 125 pe gps (aprox 137 pe bord), bineinteles cu multa rabdare, dar tot pe drumul ala cu masina incarcata aprox 800kg , viteza maxima tot pe gps a fost 131 km , deci simplu fapt ca fost incarcata respectiv mai joasa, ia crescut considerabil top speedul luand in calcul greutatea in plus ;).. ....deci orice chichitza conteaza :P
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
@Gixer inseamna ca nu ai citit tot topicul cu Dacia 1310 vs Logan :D
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:00. |
- Copyright 2026 4Tuning