![]() |
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Acu vreo 3 saptamani intr-o intersectie din Iasi: 1 bucata Q7 si una bucata X5 opriti chiar in mijlocul intersectiei,stateau la taclale.....si a durat vreo cateva minute pana sa elibereze...dar nu i-au deranjat deloc claxoanele...
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate!
Masina ca masina ca se mai repara, dar viata nu se mai repara! Doamne doamne ti a dat viata fara sa o fi cerut si ti o ia fara sa fi intrebat, asa ca viata are prioritate fraieru se grabeste la propia inmormantare! |
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
eu am cea mai tare rezolvare pentru asta:
nu circul decāt noaptea, și cānd am facultate oricum fac cu rāndul cu īncă un coleg care stă lāngă mine, astfel reducānd timpul la volan īn trafic pe cāt posibil... dar...īn afara facultății... mai devreme de 10 seara cānd nu mai e trafic...rar ies cu mașina mai departe de magazin... |
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Quote:
Dar daca am terminat facultatea ? :-) N-ai cum sa-i eviti, cine circula cu masina, inevitabil se ,,loveste" zilnic de cel putin un narod... |
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Il las sa treaca pe "grabit". Viata mea are prioritate!
Cred ca e cea mai buna solutie. |
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Daca "te pui" cu fiecare idiot pe care il intalnesti,logica zice ca nu vei ajunge prea departe...deci tot logica spune ca cea de a doua varianta a poll-ului este cea ok..:-)
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Ar fi misto daca si politia si-ar face datoria cu tarusii din trafic, in loc sa stea la plesneala la treceri de pietoni/boschete cu radaru'. Dar nu se poate, asa e la romanistan, nu exista preventie, nu exista educatie(nici rutiera nici de alt fel), nu exista bun simt. O tara de mitocani si parveniti, oamenii normali se pierd in marea de cocalarism.
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
cei mai handicapati mi se par cei cu jepane care vad lumea mai de sus. mai au si muzica de camera "lolo lolo..." si conduc prost si tare.
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Am observat ca din ce in ce mai multi soferi nu mai semnalizeaza nici macar in intersectii, dar mai ales in sensuri giratorii... trist, dar adevarat. Voi ce parere aveti?
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Ieri in minunatul trafic, mergeam dupa un baiat cu un Seat argintiu, lasat jos, cu jante pe 19(cu gume de iarna pe ele), spoilere clean joase, ce sa mai, masina cu care sa nu faci iarna in Romania.
Pentru ca deszapezirile in orase sunt o gluma proasta, stim cu totii, se formeaza pe unele strazi mai mici o singura banda de mers, pe mijloc, si se trece alternativ, la bunul simt, la mica intelegere. El in fata, eu dupa el, din fata apare domnu' de 45 de ani cu Q7. Seatul opreste, eu opresc. Q7 vine. Seatul da inapoi, la fel si eu, ies intre masini sa las Q7. Seatul da inapoi, URCA PE LATERAL pe ditamai muntele de zapada, pune masina la 45 de grade oblic pe zapada, ala cu Q7 NU TRECE SI NU URCA 1 CM PE SANTUL DE ZAPADA. Se opreste si-i face semn Seatului sa se dea frate!!!! Cat de ipotent sa fii sa nu urci ditamai dihania 20 de cm in lateral si sa-l obligi pe ala sa faca 30 de manevre ca sa-ti lase tie drumul perfect liber? |
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Nu sunt ipocrit......de aceea zic adevarul....
-recunosc...nu acord prioritate la pietoni....nu tot timpul.. -merg peste limita in oras.....tot timpul -violentez ceilalti participanti la trafic cu diferite manevre bruste sau riscante -injur..arat semne obscene..uneori deschid si geamul sa se auda .. -daca nu mi se acorda prioritate...piciorul in gaz blana si futui masa.. -provoc taximetristi la bataie de strada..... -nu fac loc celor cu masini mai scumpe.... -daca tipa cineva la mine sau ma injura...ma dau jos si il iau la omor -daca sunt claxonat violent din spate...franez brusc....si astept pana se da jos....sa il iau la omor -pietonii care traverseaza neregulamentar...ii claxonez violent...ii injur...si daca gesticuleaza...opresc si il iau la omor. +acord prioritate maxima motociclistilor....le fac loc...si ii protejez cum pot....restul...sa se duca la naiba Pe scurt....sunt un tzaran autentic...un neam prost......dar.....nu din vina mea...e din vina celorlalti care m-au determinat sa fiu asa,aplicandu-mi aceleasi puncte enumerate mai sus. Dupa 4 luni de condus daily in Germania....am pierdut aceste apucaturi....care au reaparut in 5 minute de trafic bucurestean. Deci....eu de ce as fi baiat de treaba cand ma intalnesc cu toti m\uistii in trafic..... |
Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
Quote:
Faza cu traficul de Buc imi aminteste de o faza petrecuta in toamna cand trebuia sa merg pana la Oradea(pe care nu am mai luat-o pana la urma) cu un taximetrist bucurestean(d-ala tipic la cate figuri avea in cap, d-ala de il injurati voi la fiecare km) dupa o masina si el fiind obosit pana acolo, la dus am condus eu el fiind obosit de la drumul pana la Cj, si tot imi explica vazand ca io in oras eram mai loshom cum zicem noi p-aci(bine nici masina nu era a mea si era si un logan 1.6 16v pe gaz deci bricheta) chiar si cunoscand zona, da el tot ca merg prea prudent, si ca asa nu o sa ajungem la oradea azi, si el inapoi in buc mai repede de maine, io i-am zis ca mai bine poimaine sa ajungem in Cj decat deloc, da el tot facea fitze si i-am zis ca daca vrea sa treaca el inapoi la volan, da era obosit din toate pdv, si in plus voia sa doarma, da ma tot cicalea, si cand am iesit din oras asa m-a enervat ca nu am mai lasat pana in Oradea loganul sub 80 pe unde puteam, ca am facut cei 190km in 2h si un sfert, da nici el nu prea o apucat ca sa se odihneasca ca asa l-am speriat de 2-3 ori pe curbele de la Piatra-Craiului facand de multe ori sa suiere rotile in curbe de am si dejantat o guma ca in Oradea era aproape desumflata, acolo chiar era impresionat si speriat totodata si o recunoscut ca am piciorul mai greu decat el, dar inapoi o condus el si am vazut ca desi nu era pe dinafara mai avea nevoie de ceva experienta, mai ales ca la iesire din huedin era sa il pupe pe unu ca mergea prea aproape de cel din fatza(tipic din cate am vazut pt taxisti). |
| All times are GMT +2. The time now is 16:27. |
- Copyright 2026 4Tuning