![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
De cānd mama m-a făcut nu am mai văzut om anti-autohtonă aşa cum eşti tu... :lol:
Quote:
:no: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
ce tot o trageti cu loganul ca e nou si in garantie? credeti ca voi avea timp de service-uri de fiecare data? m-am saturat de ele. numai probleme. pt curiosii care ma tot freaca cu intrebari de genul: - cum conduci? - e pe scoala? - cum de ai reusit? ramaneti cu ele si sa ma f... in ele de masini si in tot grupul lor renault. tot pt. curiosi: am avut in grija 3 renault clio, 1 renault megan sedan II, 4 logan-uri folosite in diverse domenii de activitate. clio - praf toate 3 intr-un an de zile; megan-ul - varza in 2 ani; loganurile - praf intr-un an. . NU AVETI CUM SA MA CONVINGETI CA SUNT MASINI EXCELENTE! sunt niste rahaturi. nici macar duster-ul nu m-a impresionat. iata explicatii de la reprezentanta: "-la banii astia ce vroiai?" duca-se dracului toate. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Stai un pic X5 si Touareg nu se bat nici cum cu Dusterul,defapt Dusterul nu se compara cu ele. X5,Touareg,Q7 - is clasa premium,daca comparam Dusterul cu ele,gresim. Din pacate,asta asa e,cocalari sunt si cu Dacii,Merc,Bmw si alte marcii cunoscute. :)Aia nu are nici o vina marca respectiva,acolo e soferul. sageata - ala printre singurele atuuri,pretul,spatiul si cam atat,n-a zis nimeni ca Dacia e foarte dotata,ca la banii aia iti ofera aia,ce alt producator auto iti ofera ce-ti ofera Dusterul la banii respectivi ? :) Vorbim de masini noi,s-a facut o comparatie acum cateva pagini care mi s-a parut corecta,dar majoritatea n-au bagato in seama. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Coceptia asta cu masina noua e gresita , nu e bun doar ca e nou. Trebuie sa te gandesti si la revizii care te obliga sa le faci la ei daca vrei garantie. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
O masina trebuie si intretinuta nu doar cumparata. Reviziile le faci la ei dar poti veni cu consumabilele tale, oricum costul ar fi decent si cu consumabilele luate de la ei. Cat dai pe o revizie completa la Duster dai pe uleiul care intra in Q7 sau ML :lol:.
Uita-te cat sunt consumabile (filtre/placuta frana/etc) la Duster si uita-te cat sunt la Q7. Uita-te de altfel si la anumite piese gen oglinzi/faruri/etc si vezi ce diferente "mici" sunt. Arunca o privire si la costul asigurarii CASCO ca sa fie pachetul complet. Bingo ! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Pai gandeste-te unpic,daca nu-ti permiti sa faci reviziile la ei,e clar ca esti sarac,asta e,nici eu n-am bani,suntem o natie saraca,ar fii o prostie sa se puna Dacia sa faca masini de peste 20.000 de euro. Recunosc ar putea sa taie vreo 1000 de euro din fiecare model. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Te inseli la treaba cu revizile la ei ! Nici macar 30% din masinile iesite din garantie nu mai fac revizile la reprezentante. Poate doar cele foarte scumpe unde chiar nu-i pasa nimanui ca costa dublu pentru acelasi serviciu. Eu personal imi schimb singur uleiul si filtrele, chiar imi face placere. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Intr-adevar reviziile sunt scumpe dar in comparatie cu ce ? Depinde si ce ulei bagi,pentru Loganul 1.4 8v,exista uleiul Dacia,recomandat de ei,25 de lei litrul. Si motorul merge bine mersi de vreo 130.000 de km incoace...inainte s-a bagat in el, Castrol nu sigur ce vascozitate avea si cum era,sintetic sau semi,asta cand a fost noua adica intre 0 si 70.000. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu, care au pret apropiat, la care revizile la reprezentanta sunt mai ieftine decat la Dacia, care are un motor mult mai bun, care este mult mai masina decat un Duster, cu toate astea Duster chiar imi place si nu este imposibil pt. firma sa obtez pt el din motivele unui leasing mult mai bun si fiind mai potrivita pentru angajati.
Duster-ul este singura Dacie pentru care as putea opta in detrimentul unui SH, in rest nu exista comparatie. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
cand iti cumperi logan, albea, aveo etc dai lunar o rata relativ mica la banca si nu se simte asa tare la buget chiar daca esti profesor,inginer,medic sau pensionar. Acum cu , criza asta sunt curios cati or sa mai dea 8-9mii E cash pe o masina SH-buna ce-i drept, mai buna ca loganul. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
In alta ordine de idei, exista multe alte posibilitati : ford, opel, vw, etc,etc, in care poti incerca sa mori ( daca ai 18 poate 19 sau 20 de ani si te crezi zmeu ) , dar desigur unii vor sa fie siguri ca mor din prima...si apeleaza la Logan :-P , de ce sa-i strici omului combinatia ?! e democratie... este bine ca inca mai există " patrioti ", care-si iubesc tara si implicit marca Dacia ! Traiască Republica Socialista Romanika ! Problema lor, a celor cu masini "noi ", gen Logan, este ca au impresia ca avand o masina nouă, e mai rezistenta.... desigur este o ipoteza gresita...dar au timp sa inteleaga asta ! Sax1987 .... dude, sper ca nu-mi scriai mie ca am 17, 18 ani..nu ca n-as vrea sa mai am dar.... e imposibil ! :-P , daca-r fi fost sa-mi fac Id, pă forum... si sa-mi "etalez" , anul fabricatiei, cum ai facut-o tu...cred ca trebuia sa am "zorro1980 ", dar am preferat asa cum este... 06.02.99, ziua cand mi-a murit un catel :sad: , e mai reprezentativă pt mine . anaconda...iti sustin punctul de vedere : import extern...e cea mai buna alegere...dar probabil NU toti ne permitem asa., iar in plus, sa am banii, cel putin mie, mi-ar fi mila sa aduc , de nouă, o masina din afara si s-o omor pe strazile patriei. cine e deacord cu mine ? + service + altele, la o masina strina, nouă, sunt exagerate , pentru salariile noaste, unde mai pui , ca pana acum eram obligati sa facem , intretinera la reprezentante,, unde te jupesc aia. Deci eu cred ca pt romanul de rand ( care mai are un neorn functionabil ), tot SH strain, e solutia, DAR , sa fie macar după anul 2000. Desigur, cine-si permite una nouă...straina ...il felicitam, si-l intrebam : de unde a furat banii, ca vrem sa mergem si noi la furat cu el !!! 8) GTR - scria : In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu Ai idee cat consumă o toyota rav4 ????!!! reflecta la asta ! baftă alll ! va rog nu va mai certati aiurea, ca la gradinită ! :rolleyes2 |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Ce nu inteleg unii - problema asta cu masina sh "mai buna" ca una noua (autohtona in cazul asta) nu est doar la Logan vs altceva, este la ORICE masina din ORICE tara si ORICE segment de pret. Este firesc ca iti poti cumpara o masina rulata dintr-o clasa superioara la acelasi pret cu una noua "mai slaba", nu doar la 7-10000 euro cat costa un Logan. Totul depinde de preferinte. De ce sa dai 25000 euro pe un 316i care de abia isi poate urni caroseria, dotari ioc, cand poti sa iti cumperi 735i rulat la banii aia ? Sau de ce sa iti cumperi un 760Li nou cand iti cumperi Bentley SH de banii aia. Problema este PRETUTINDENI nu doar la low cost asa ca nu puneti in carca Dacia "pseudo-problema" asta. Pe principiul asta doar Maybach / Rolls Royce ar trebui cumparate de noi, restul SH, nu ? Dar daca nu se cumpara noi de unde naiba apar pe piata SH ? Eu cred ca ar trebui sa ziceti mersi alora care isi cumpara masini noi si sa le pupati mana, asa aveti voi ce cumpara in 10 ani cand ajunge masina la 25% din pretul initial. Asta ii explicam si lu SAX, daca primul proprietar de 520i pe care il poseda el acum avea aceeasi gandire de BO$$ 1337, nu isi lua 520i fara optionale cu isi lua un 7xx mult mai bine dotat / motorizat dar la mana a doua/treia. In situatia asta el nu mai avea ce sa cumpere si era pieton sau posesor de bicicleta dar omul (primul proprietar) a preferat 520i NOU. Oare de ce ? Nu a fost idiot ca nu si-a luat septar ? E misto acum cand iti cumperi Opel Astra H la 8000 euro dar oare nu il considerati idiot pe ala care a dat dublu si ceva pe ea noua cand la banii aia isi lua 520d full fara piele ? :lol: |
| All times are GMT +2. The time now is 14:25. |
- Copyright 2026 4Tuning