Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

SAX1987 03-06-10 23:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3414437)
Masini 2008, inca in garantie, pana in 60 k de km, diesel, peste 101 CP, geamuri electrice, ESP, > 9000 EUR, 2 chiar din Romania.

Opel Astra H 1,7DCI ENJOY 54286KM-GARANTIE /1HAND 2009
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2

Škoda OCTAVIA TDI BERLINA 2008
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2

Nu BMW-uri de 15 ani, nu masini cu sute de mii de km, masini normale de familie mult peste un Logan, fiabile, confortabile, economice, mai dotate si mai performante.

Degeaba te chinui sa explici, tot loganul e mai bun pentru ei ca e nou :shock::shock::shock:

Gorby 03-06-10 23:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
De cānd mama m-a făcut nu am mai văzut om anti-autohtonă aşa cum eşti tu... :lol:

Quote:

Unii generalizeaza foarte usor.
Ce spui? Tu ce crezi că faci? Ăhă, da.


:no:

sageata 03-06-10 23:39

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414454)
Degeaba te chinui sa explici, tot loganul e mai bun pentru ei ca e nou :shock::shock::shock:

mai e bun la ceva: inveti mecanica avansata. ca la vechea dacie.

ce tot o trageti cu loganul ca e nou si in garantie? credeti ca voi avea timp de service-uri de fiecare data? m-am saturat de ele. numai probleme.
pt curiosii care ma tot freaca cu intrebari de genul:
- cum conduci?
- e pe scoala?
- cum de ai reusit?
ramaneti cu ele si sa ma f... in ele de masini si in tot grupul lor renault.
tot pt. curiosi: am avut in grija 3 renault clio, 1 renault megan sedan II, 4 logan-uri folosite in diverse domenii de activitate.
clio - praf toate 3 intr-un an de zile;
megan-ul - varza in 2 ani;
loganurile - praf intr-un an.
. NU AVETI CUM SA MA CONVINGETI CA SUNT MASINI EXCELENTE!
sunt niste rahaturi.
nici macar duster-ul nu m-a impresionat.
iata explicatii de la reprezentanta:
"-la banii astia ce vroiai?"
duca-se dracului toate.

SAX1987 03-06-10 23:40

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Gorby (Post 3414514)
De cānd mama m-a făcut nu am mai văzut om anti-autohtonă aşa cum eşti tu... :lol:


Ce spui? Tu ce crezi că faci? Ăhă, da.


:no:

Poate sunt anti Dacia dar sa stii ca mai sunt destui , toti cei care au ramas pe cap cu masina neinmatriculata pentru ca taxa s-a schimbat de 3 ori peste noapte . Totul ca sa protejeze producatorul autohton !!

StreetStyle22 04-06-10 00:22

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414442)
In comparatie cu Yeti sa stii ca prefer Duster daca m-ar interesa vreodata asa cotet de masina :D Cu banii de duster imi cumpar X5 facelift sau touareg . Dar situatia e exact ca la logan . Majoritatea se vor vinde in rate , nu cred ca e cineva normal la cap sa dea atatia bani cash pe asa masina :shock::shock:.

sau nu te-ai gandit ca poate n-au banii respectivi,dar vor masina noua ?!

Stai un pic X5 si Touareg nu se bat nici cum cu Dusterul,defapt Dusterul nu se compara cu ele.
X5,Touareg,Q7 - is clasa premium,daca comparam Dusterul cu ele,gresim.
Din pacate,asta asa e,cocalari sunt si cu Dacii,Merc,Bmw si alte marcii cunoscute. :)Aia nu are nici o vina marca respectiva,acolo e soferul.
sageata - ala printre singurele atuuri,pretul,spatiul si cam atat,n-a zis nimeni ca Dacia e foarte dotata,ca la banii aia iti ofera aia,ce alt producator auto iti ofera ce-ti ofera Dusterul la banii respectivi ? :) Vorbim de masini noi,s-a facut o comparatie acum cateva pagini care mi s-a parut corecta,dar majoritatea n-au bagato in seama.

SAX1987 04-06-10 00:30

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3414604)
sau nu te-ai gandit ca poate n-au banii respectivi,dar vor masina noua ?!

Stai un pic X5 si Touareg nu se bat nici cum cu Dusterul,defapt Dusterul nu se compara cu ele.
X5,Touareg,Q7 - is clasa premium,daca comparam Dusterul cu ele,gresim.
Din pacate,asta asa e,cocalari sunt si cu Dacii,Merc,Bmw si alte marcii cunoscute. :)Aia nu are nici o vina marca respectiva,acolo e soferul.

E clar ca nu sunt din aceiasi categorie dar eu ma refeream la X5 sau touareg SH nu noi. De ce sa cumpar Duster doar ca e nou ?! Cand am masina premium cu toate dotarile si tot confortul posibil la aceiasi bani. Pana in 20.000 de euro ai sute de SUV -uri de unde sa alegi. Eu doar compar ce poti cumpara cu banii aia :D.

Coceptia asta cu masina noua e gresita , nu e bun doar ca e nou. Trebuie sa te gandesti si la revizii care te obliga sa le faci la ei daca vrei garantie.

_anaconda_ 04-06-10 00:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
O masina trebuie si intretinuta nu doar cumparata. Reviziile le faci la ei dar poti veni cu consumabilele tale, oricum costul ar fi decent si cu consumabilele luate de la ei. Cat dai pe o revizie completa la Duster dai pe uleiul care intra in Q7 sau ML :lol:.

Uita-te cat sunt consumabile (filtre/placuta frana/etc) la Duster si uita-te cat sunt la Q7. Uita-te de altfel si la anumite piese gen oglinzi/faruri/etc si vezi ce diferente "mici" sunt. Arunca o privire si la costul asigurarii CASCO ca sa fie pachetul complet. Bingo !

StreetStyle22 04-06-10 00:42

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414616)
E clar ca nu sunt din aceiasi categorie dar eu ma refeream la X5 sau touareg SH nu noi. De ce sa cumpar Duster doar ca e nou ?! Cand am masina premium cu toate dotarile si tot confortul posibil la aceiasi bani. Pana in 20.000 de euro ai sute de SUV -uri de unde sa alegi. Eu doar compar ce poti cumpara cu banii aia :D.

Coceptia asta cu masina noua e gresita , nu e bun doar ca e nou. Trebuie sa te gandesti si la revizii care te obliga sa le faci la ei daca vrei garantie.

Daca conceptia cu masina noua e gresita,atunci de cei de dincolo isi cumpara numai masini noi,indiferent de marca,un neamt de ex a preferat decat sa cumpere un Passat break nou,a preferat sa-si cumpere doua dacii,un Mcv pt sotia sa-si care copii la scoala,mers la cumparaturi,si un sandero sa mearga el la lucru',nu mai bine isi lua doua sh'uri mai dotate,mai calumea ?! Nu stiu cat e un Passat Break nou,cred ca vreo 15.000 pe acolo,de banii aia isi cumpara doua sh'uri bune,dar a preferat totusi 2 masini noi,o marca total necunoscuta dincolo,doar ca fiind marca ieftina si in grupul Renault.
Pai gandeste-te unpic,daca nu-ti permiti sa faci reviziile la ei,e clar ca esti sarac,asta e,nici eu n-am bani,suntem o natie saraca,ar fii o prostie sa se puna Dacia sa faca masini de peste 20.000 de euro. Recunosc ar putea sa taie vreo 1000 de euro din fiecare model.

SAX1987 04-06-10 00:43

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3414618)
O masina trebuie si intretinuta nu doar cumparata. Reviziile le faci la ei dar poti veni cu consumabilele tale, oricum costul ar fi decent si cu consumabilele luate de la ei. Cat dai pe o revizie completa la Duster dai pe uleiul care intra in Q7 sau ML :lol:.

Uita-te cat sunt consumabile (filtre/placuta frana/etc) la Duster si uita-te cat sunt la Q7. Uita-te de altfel si la anumite piese gen oglinzi/faruri/etc si vezi ce diferente "mici" sunt. Arunca o privire si la costul asigurarii CASCO ca sa fie pachetul complet. Bingo !

Nu am zis eu nimic de Q7 pentru ca nu se vinde sub 20.000 ca si X5 ul. Franele si consumabilele sunt putin mai scumpe dar nu exagerat (vb de 3.0d la BMW si 2.5 tdi la vag )dar moftul costa si eu zic ca merita . O revizie la un X5 3.0d costa in jur de 700 ron la un service normal .

SAX1987 04-06-10 00:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3414630)
Daca conceptia cu masina noua e gresita,atunci de cei de dincolo isi cumpara numai masini noi,indiferent de marca,un neamt de ex a preferat decat sa dea pe un Passat break nou,a preferat sa-si cumpere doua dacii,un Mcv pt sotia sa-si care copii la scoala,mers la cumparaturi,si un sandero sa mearga el la lucru',nu mai bine isi lua doua sh'uri bune ?! :)
Pai gandeste-te unpic,daca nu-ti permiti sa faci reviziile la ei,e clar ca esti sarac,asta e,nici eu n-am bani,suntem o natie saraca,ar fii o prostie sa se puna Dacia sa faca masini de peste 20.000 de euro. Recunosc ar putea sa taie vreo 1000 de euro din fiecare model.

Nemtul isi mai cumpara si alte marci de masini nu e ca la noi sa iti permiti doar Dacia ori ceva cotet mic de la alt producator .


Te inseli la treaba cu revizile la ei ! Nici macar 30% din masinile iesite din garantie nu mai fac revizile la reprezentante. Poate doar cele foarte scumpe unde chiar nu-i pasa nimanui ca costa dublu pentru acelasi serviciu.

Eu personal imi schimb singur uleiul si filtrele, chiar imi face placere.

StreetStyle22 04-06-10 00:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414642)
Nemtul isi mai cumpara si alte marci de masini nu e ca la noi sa iti permiti doar Dacia ori ceva cotet mic de la alt producator .


Te inseli la treaba cu revizile la ei ! Nici macar 30% din masinile iesite din garantie nu mai fac revizile la reprezentante. Poate doar cele foarte scumpe unde chiar nu-i pasa nimanui ca costa dublu pentru acelasi serviciu.

Eu personal imi schimb singur uleiul si filtrele, chiar imi face placere.

Tu poate si ai unde sa le schimib,si tie iti place sa faci acest lucru,dar nu toti suntem pasionati de masina in general sau ne face placere sa ne murdarim mainiile,si asta ma refer la marea majoritate de cumparatori auto,pasionatii cred ca reprezinta 30 poate 40 la suta,pot fii pasionat si daca n-ai carnet,bani,masina,poti cunoaste date tehnice de genul ce motor are,ce cuplu are,la ce turatie..dar comportamentul ala il aflii doar cand te-ai urcat la volanul uneia.
Intr-adevar reviziile sunt scumpe dar in comparatie cu ce ? Depinde si ce ulei bagi,pentru Loganul 1.4 8v,exista uleiul Dacia,recomandat de ei,25 de lei litrul. Si motorul merge bine mersi de vreo 130.000 de km incoace...inainte s-a bagat in el, Castrol nu sigur ce vascozitate avea si cum era,sintetic sau semi,asta cand a fost noua adica intre 0 si 70.000.

GTR 04-06-10 01:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu, care au pret apropiat, la care revizile la reprezentanta sunt mai ieftine decat la Dacia, care are un motor mult mai bun, care este mult mai masina decat un Duster, cu toate astea Duster chiar imi place si nu este imposibil pt. firma sa obtez pt el din motivele unui leasing mult mai bun si fiind mai potrivita pentru angajati.

Duster-ul este singura Dacie pentru care as putea opta in detrimentul unui SH, in rest nu exista comparatie.

lord_wader 04-06-10 09:45

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414454)
Degeaba te chinui sa explici, tot loganul e mai bun pentru ei ca e nou :shock::shock::shock:

Pentru masinile alea nu trebuie sa ai cash?
cand iti cumperi logan, albea, aveo etc dai lunar o rata relativ mica la banca si nu se simte asa tare la buget chiar daca esti profesor,inginer,medic sau pensionar.

Acum cu , criza asta sunt curios cati or sa mai dea 8-9mii E cash pe o masina SH-buna ce-i drept, mai buna ca loganul.

zorro6299 04-06-10 10:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3413906)
Ce legatura au link-urile astea sau BMW cu topicul????? Nu zice nimeni sa cumperi BMW, exista opel ford etc.

Sa stii ca aproape toti soferii tineri de logan se cred dumnezei pe sosea si forteaza masina peste posibilitati.

Sau vrei sa zici ca Loganul nu face accident ? E cumva indistructibil si eu nu stiu?

================================================== ===

Voi cei acre aveti 17 -18 ani de ce "va deranjati " sa scrieti pe acest topic??

hihihi, m-ai inteles gresit...departe de mine acest gand...cum ca ar fi dacia Logan, industrictibila.... tocmai ce am facut una praf ( desigur eu eram intr-un vw ) :twisted:

In alta ordine de idei, exista multe alte posibilitati : ford, opel, vw, etc,etc, in care poti incerca sa mori ( daca ai 18 poate 19 sau 20 de ani si te crezi zmeu ) , dar desigur unii vor sa fie siguri ca mor din prima...si apeleaza la Logan :-P , de ce sa-i strici omului combinatia ?! e democratie... este bine ca inca mai există " patrioti ", care-si iubesc tara si implicit marca Dacia ! Traiască Republica Socialista Romanika !

Problema lor, a celor cu masini "noi ", gen Logan, este ca au impresia ca avand o masina nouă, e mai rezistenta.... desigur este o ipoteza gresita...dar au timp sa inteleaga asta !

Sax1987 .... dude, sper ca nu-mi scriai mie ca am 17, 18 ani..nu ca n-as vrea sa mai am dar.... e imposibil ! :-P , daca-r fi fost sa-mi fac Id, pă forum... si sa-mi "etalez" , anul fabricatiei, cum ai facut-o tu...cred ca trebuia sa am "zorro1980 ", dar am preferat asa cum este... 06.02.99, ziua cand mi-a murit un catel :sad: , e mai reprezentativă pt mine .

anaconda...iti sustin punctul de vedere : import extern...e cea mai buna alegere...dar probabil NU toti ne permitem asa., iar in plus, sa am banii, cel putin mie, mi-ar fi mila sa aduc , de nouă, o masina din afara si s-o omor pe strazile patriei. cine e deacord cu mine ? + service + altele, la o masina strina, nouă, sunt exagerate , pentru salariile noaste, unde mai pui , ca pana acum eram obligati sa facem , intretinera la reprezentante,, unde te jupesc aia.

Deci eu cred ca pt romanul de rand ( care mai are un neorn functionabil ), tot SH strain, e solutia, DAR , sa fie macar după anul 2000.

Desigur, cine-si permite una nouă...straina ...il felicitam, si-l intrebam : de unde a furat banii, ca vrem sa mergem si noi la furat cu el !!! 8)

GTR - scria : In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu

Ai idee cat consumă o toyota rav4 ????!!! reflecta la asta !

baftă alll !

va rog nu va mai certati aiurea, ca la gradinită ! :rolleyes2

_anaconda_ 04-06-10 11:01

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Cosminel HAD (Post 3415236)
_anaconda_ - "Masinile din familie sunt "straine" dar luate de NOI fiindca nu suportam cazanele SH, atata tot."
Asta era ... stai asa oleaca sa ma scarpin. Da chiar esti enervat de acuma. Cazane a? sunt cazane astea SH ? Nu le suporti a? Nu toti au posibilitatea sa.si ea o masina nou sa stii? NU toti au venituri mari ca sa.si permita numai noutati si sa nu le suporte pe alea SH. Cazanele alea cum le zici tu sunt foarte bune daca stii de unde sa le ei , daca te uiti si la om si la cum o descris propietaru masinii anuntul. Conteaza foarte mult sa stii! Asa ca nu le mai numi tu "cazane" ca cu un cazan de ala iti da lectii de condus.

lord_wader - Parca era vorba de masini nu de cati ani aveam.

Sunt enervat ? Chiar deloc. Nu am ajuns in stadiul in care sa ma enervez pe forum. Cred ca ai vrut sa scrii altceva. Ai o problema ca eu nu suport cazanele ? E problema ta. Bineinteles ca daca nu iti permiti o masina noua apelezi la SH, e normal, firesc, dar cand ai bani de o masina noua decenta dar tragi intr-una cu SH din 1900 toamna...acolo e o problema, asta nu suport eu. Le numesc cum vreau eu, nu imi poate limita nimeni chestia asta.

Ce nu inteleg unii - problema asta cu masina sh "mai buna" ca una noua (autohtona in cazul asta) nu est doar la Logan vs altceva, este la ORICE masina din ORICE tara si ORICE segment de pret. Este firesc ca iti poti cumpara o masina rulata dintr-o clasa superioara la acelasi pret cu una noua "mai slaba", nu doar la 7-10000 euro cat costa un Logan. Totul depinde de preferinte. De ce sa dai 25000 euro pe un 316i care de abia isi poate urni caroseria, dotari ioc, cand poti sa iti cumperi 735i rulat la banii aia ? Sau de ce sa iti cumperi un 760Li nou cand iti cumperi Bentley SH de banii aia. Problema este PRETUTINDENI nu doar la low cost asa ca nu puneti in carca Dacia "pseudo-problema" asta. Pe principiul asta doar Maybach / Rolls Royce ar trebui cumparate de noi, restul SH, nu ? Dar daca nu se cumpara noi de unde naiba apar pe piata SH ? Eu cred ca ar trebui sa ziceti mersi alora care isi cumpara masini noi si sa le pupati mana, asa aveti voi ce cumpara in 10 ani cand ajunge masina la 25% din pretul initial. Asta ii explicam si lu SAX, daca primul proprietar de 520i pe care il poseda el acum avea aceeasi gandire de BO$$ 1337, nu isi lua 520i fara optionale cu isi lua un 7xx mult mai bine dotat / motorizat dar la mana a doua/treia. In situatia asta el nu mai avea ce sa cumpere si era pieton sau posesor de bicicleta dar omul (primul proprietar) a preferat 520i NOU. Oare de ce ? Nu a fost idiot ca nu si-a luat septar ?

E misto acum cand iti cumperi Opel Astra H la 8000 euro dar oare nu il considerati idiot pe ala care a dat dublu si ceva pe ea noua cand la banii aia isi lua 520d full fara piele ? :lol:


All times are GMT +2. The time now is 14:25.

- Copyright 2026 4Tuning