Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Suceava

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-11, 20:03   #1
Noroc24

Stage 4
 
Noroc24's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 233
Default Consum benzina

Stiu ca e destul de discutata problema si difera de la om la om si de la motorizare la motorizare , insa am avut pana acum 3 masini pe benzina si am avut un consum normal pentru o benzina cu 10 12 in oras. Masina care o am acum insa de deja de domeniul fantasticului cel putin in afara orasului. In oras e chiar ok , merg distante lungi, nu stau in trafic mult si imi indica in CB intre 9.5 si 12 % . In schimb in afara orasului 2 oameni in masina mers 90--100 km /h si cu greu scot un 8 % , daca merg 130--140 sare de 11 % iar daca merg mai tare nici nu vreau sa spun
Am mai avut o Skoda vRS si cand scoteam untul din ea nu sarea de 10,5 %
Sa fie de la sonda lambda ?
Noroc24 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 20:24   #2
SiLoTh

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 726
Default Re: Consum benzina

ce pot sa spun eu la bmw aveam probleme cu sonda lambda in sens ca mergeam in oras pe distante foarte scurte si nu avea timp sa se incalzeasca si scotea consum fabulos de 15 in oras. dar a ta fiind modificata in stage 2 ar trebui sa te astepti la un consum asa, poate nu chiar asa mare, ma gandesc ca cel mai in masura sa-ti dea un sfat este honda_mda ca el are vrs. ai facut vreo diagnoza?
SiLoTh is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 20:29   #3
Noroc24

Stage 4
 
Noroc24's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 233
Default Re: Consum benzina

astept sa vina Costash de pe forum din Anglia in 3 saptamani si o pun pe tester, asa am zis si eu ca din cauza asta e consumul asta mare dar mi s a spus ca nu ar fi chiar asa.Cand va intra si Alex Mda poate ma lamureste cat de cat. Oricum ma uimeste faptul ca in oras sunt multumit de consum in afara totusi mi se pare marisor.
Noroc24 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 22:12   #4
honda_mda

Stage 4
 
honda_mda's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 217
Default Re: Consum benzina

Quote:
Originally Posted by Noroc24 View Post
astept sa vina Costash de pe forum din Anglia in 3 saptamani si o pun pe tester, asa am zis si eu ca din cauza asta e consumul asta mare dar mi s a spus ca nu ar fi chiar asa.Cand va intra si Alex Mda poate ma lamureste cat de cat. Oricum ma uimeste faptul ca in oras sunt multumit de consum in afara totusi mi se pare marisor.
Bujiile le-ai schimbat vreodata ? Daca da ce fel de bujii ai pus ? La ce stadiu de modificari esti tu este recomandat sa pui bujii cu o clasa mai reci la cele stock . Eu de exemplu am cu 2 clase mai reci ca cele stock . Iti las numarul meu pe PM si ma poti suna cand ai timp sa punem putin VAG com- ul pe ea .
__________________
REAL POWER - Dealer REVO & Superchips - Acum si in Suceava
www.realpower.ro
www.superchips.ro
Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI stage 3 by REVO - more to come soon ...
honda_mda is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 08:51   #5
Noroc24

Stage 4
 
Noroc24's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 233
Default Re: Consum benzina

Quote:
Originally Posted by honda_mda View Post
Bujiile le-ai schimbat vreodata ? Daca da ce fel de bujii ai pus ? La ce stadiu de modificari esti tu este recomandat sa pui bujii cu o clasa mai reci la cele stock . Eu de exemplu am cu 2 clase mai reci ca cele stock . Iti las numarul meu pe PM si ma poti suna cand ai timp sa punem putin VAG com- ul pe ea .
Nu am schimbat eu inca niciodata , si chiar nu stiu ce bujii sunt pe masina. Mai am multe de retusat in urma fostului proprietar care , cred ca si`a cam bagat picioarele in ea masina. Am fost foarte nemultumit de ea in primele 2 luni de cand am luat`o avand probleme la cutie, la suspensii , la frane la partea electrica , la racire si la partea de caroserie...a mai ramas ceva ? dar usor usor cand le am vazut remediate cat de cat incep sa imi revin :P
Nr de telefon s`a notat , multumesc
Noroc24 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -