Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-12, 01:39   #1
Atze3

Stage 2
 
Atze3's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 62
Default Numere - Folii

Va salut in primul rand...
As dori sa-mi spuna si mie cineva unde as putea sa-mi pun niste folii auto pe masina (fata, spate, luneta) Omologate ! si daca stiti estimativ un pret, vreau sa le pun pe o Calibra
Edit: Am citit pe ceva link de pe 4tuning ca militia nu tine cont de TUV (nu stiu ce e tuv dar din cate stiu in mare parte este ceva omologare) ,este adevarat ca nu tine cont de TUV ?

Si a doua intrebare ar fi de numere...vreau sa-mi schimb numerele cu unele preferentiale...unde merg si ce documente as avea nevoie.
Cine stie si doreste sa-si piarda 2-3 minute pe postul acesta il rog frumos. multumesc.

Vlad
__________________
Poimaine se implinesc 2 zile de cand nu mai fumez... asta da vointa !
Atze3 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 01:06   #2
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Numere - Folii

Pentru folii gasesti in mai multe locuri. Poti incerca pe google "folii auto arad". Eu unde stiu este un atelier in Aradul Nou, in incinta fostului Dacia Service (calitate f buna la montaj dar mai scump) si pe strada Stefan Augustin Doinas Langa generala 4. TUV-ul este in general o omolagare din Germania.. De exemplu daca ai folii cu Tuv puse in alta tara, militianul nu ti le recunoaste ca omologate.

Legat de numere, cel mai simplu e la un birou de inmatriculari auto (vis a vis de politie) sau mergi in mall galeria la parter (unde era serviciul inmatriculari, cred ca tot acolo e) si intrebi direct la ghiseu de ce ai nevoie.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 00:04   #3
Svasti88
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 43
Default Re: Numere - Folii

Pe fata nu iti poti pune omologate, eventual ceva foarte deschis la culoare ca sa nu fie batator la ochii gaborilor.

Last edited by Svasti88; 06-08-12 at 00:14.
Svasti88 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 00:10   #4
Svasti88
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 43
Default Re: Numere - Folii

Degeaba il laudati toti pe Doru si nevasta-sa din Aradul nou cu SC. Fol Kool LTD SRL din incinta Dacia Service pentru ca la el de calitate e doar folia nu si executia. Am fost cu masina la el si mi-a pus folia cea mai de calitate care o avea, adica Llumar. In legatura cu folia nu am nimic de obiectat pentru ca eu am aleso fiind mai scumpa dar si de calitate mai buna decat Sky Fo si SolarZone ce mai avea el pe stoc. Dupa cum spuneam in legatura cu executia m-a dezamagit total in sensul ca am avut o gramada de zgarieturi de surubelnita pe fetele de usi dupa foliere. Nu aveau cum sa fie desfacute de altcineva inainte pentru ca masina am cumparata de noua cu 30 km pe bord si stiu fiecare zgarietura mica de pe ea si defect.
Degeaba s-a laudat ca a pus folii si colant pe M3-ul nou si pe masini de enspe mii de euro al ''bogatanilor'' din oras dar mie la un biet Golf 5 nu mi-a fixat la fel cum erau inainte 2 dintre fetele de usi si chiar se vedea cu ochiul liber. Nu-i bai le-am fixat eu.
2.Ce sa mai spun ca dupa o saptamana unul dintre geamurile electrice din spate numai vroia sa urce sus si a trebuit sa dau bani pe alte macarale. Evident ca nu am lasat geamurile jos cand am mers dupa masina ca mi-a spus ca nu e recomandat sa le las jos cateva ore sau chiar 1 zi sau doua. Asa am si facut si totusi am mers la el dupa 2 zile si evident ca puteam sa ma sterg la fund cu garantia lui pentru ca garantia e doar la folii nu si la executie evident nerecunoscand ca el mi-a zgariat usile si mi-a stricat o macara lasandu-mi si resturi de folii prin usi.
3.Numai spun ca m-a tot amanat cu orele cu folierea sa vin dupa masina. Ba mi-a spus sa vin la 8 seara dupa ea, ba il sunam eu ca el nu ma suna asa cum a spus la inceput si asa din amanare in amanare mi-a terminat-o la 3 jumate noaptea unde am mai dat si cate zeci de lei pe taxi pentru ca evident tramvaiele numai circula dupa 12 noaptea.
Eu stiu ca omul era obosit si ca nu e usor sa pui folia dar totusi daca vrea sa faca si ceva bun eu ii recomand sa faca cate o masina pe zi si nu 2 sau 3 si sa nu iasa atat de bine.
Nu sunt vreun om cu bani sau vreun figurant dar am zis sa strang si eu cureaua sa pun o folie de calitate la un om care am auzit ca e tata lor la asa ceva prin Arad si totusi sunt altii o gramada de care nu ati auzit si sunt mai seriosi si lucreaza mai bine.
A 2-a oara evident nu am mai fost la el si am mers la cei de pe Augustin Doinas de langa generala 4 si am fost foarte multumit de ei si la executie si la calitatea foliei.
Ti-l recomand din suflet pe acestia.
Nu am vrut sa fac nimanui rau si nici sa fac reclama cuiva doar ti-am dat un sfat. Bafta la ce alegi


P.S. 1 In cazul in care ai masina din Germania si foliile iti sunt trecute pe TUV, la noi nu e valabil si trebuie sa iti faci o noua omologare la RAR.
P.S. 2 Legat de numere sa ti le schimbi cu preferentiale iti spun 99% ca nu se poate din moment ce masina e pe numele tau doar daca o treci pe alt nume si ti-o vinzi inapoi, dar totusi cred ca e prea multa bataie de cap pentru ca vei plati din nou taxe de inmatriculare si vei sta la cozi nesfarsite. Totusi du-te si intreaba la Galeria
Svasti88 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 00:11   #5
Atze3

Stage 2
 
Atze3's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 62
Default Re: Numere - Folii

Quote:
Originally Posted by Svasti88 View Post
Degeaba il laudati toti pe Doru si nevasta-sa din Aradul nou cu SC. Fol Kool LTD SRL din incinta Dacia Service pentru ca la el de calitate e doar folia nu si executia. Am fost cu masina la el si mi-a pus folia cea mai de calitate care o avea, adica Llumar. In legatura cu folia nu am nimic de obiectat pentru ca eu am aleso fiind mai scumpa dar si de calitate mai buna decat Sky Fo si SolarZone ce mai avea el pe stoc. Dupa cum spuneam in legatura cu executia m-a dezamagit total in sensul ca am avut o gramada de zgarieturi de surubelnita pe fetele de usi dupa foliere. Nu aveau cum sa fie desfacute de altcineva inainte pentru ca masina am cumparata de noua cu 30 km pe bord si stiu fiecare zgarietura mica de pe ea si defect.
Degeaba s-a laudat ca a pus folii si colant pe M3-ul nou si pe masini de enspe mii de euro al ''bogatanilor'' din oras dar mie la un biet Golf 5 nu mi-a fixat la fel cum erau inainte 2 dintre fetele de usi si chiar se vedea cu ochiul liber. Nu-i bai le-am fixat eu.
2.Ce sa mai spun ca dupa o saptamana unul dintre geamurile electrice din spate numai vroia sa urce sus si a trebuit sa dau bani pe alte macarale. Evident ca nu am lasat geamurile jos cand am mers dupa masina ca mi-a spus ca nu e recomandat sa le las jos cateva ore sau chiar 1 zi sau doua. Asa am si facut si totusi am mers la el dupa 2 zile si evident ca puteam sa ma sterg la fund cu garantia lui pentru ca garantia e doar la folii nu si la executie evident nerecunoscand ca el mi-a zgariat usile si mi-a stricat o macara lasandu-mi si resturi de folii prin usi.
3.Numai spun ca m-a tot amanat cu orele cu folierea sa vin dupa masina. Ba mi-a spus sa vin la 8 seara dupa ea, ba il sunam eu ca el nu ma suna asa cum a spus la inceput si asa din amanare in amanare mi-a terminat-o la 3 jumate noaptea unde am mai dat si cate zeci de lei pe taxi pentru ca evident tramvaiele numai circula dupa 12 noaptea.
Eu stiu ca omul era obosit si ca nu e usor sa pui folia dar totusi daca vrea sa faca si ceva bun eu ii recomand sa faca cate o masina pe zi si nu 2 sau 3 si sa nu iasa atat de bine.
Nu sunt vreun om cu bani sau vreun figurant dar am zis sa strang si eu cureaua sa pun o folie de calitate la un om care am auzit ca e tata lor la asa ceva prin Arad si totusi sunt altii o gramada de care nu ati auzit si sunt mai seriosi si lucreaza mai bine.
A 2-a oara evident nu am mai fost la el si am mers la cei de pe Augustin Doinas de langa generala 4 si am fost foarte multumit de ei si la executie si la calitatea foliei.
Ti-l recomand din suflet pe acestia.
Nu am vrut sa fac nimanui rau si nici sa fac reclama cuiva doar ti-am dat un sfat. Bafta la ce alegi
Nasoala treaba, da... iti multumesc foarte mult pentru pont, pe AD am sa merg sa vad ce-mi spun si de pret si tot ce ma intereseaza, multumesc inca odata
Atze3 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 00:22   #6
Svasti88
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 43
Default Re: Numere - Folii

Quote:
Originally Posted by Atze3 View Post
Nasoala treaba, da... iti multumesc foarte mult pentru pont, pe AD am sa merg sa vad ce-mi spun si de pret si tot ce ma intereseaza, multumesc inca odata
In Aradul Nou m-a tot rasucit pana a ajuns la suma de 180 de euro geamuri fata, spate si luneta. Nu ar fi fost nici o problema nici asta daca mi-ar fi zis din start 180 si nu 140 cum a zis.
Cu cei de pe Augustin Doinas am iesit ceva mai ieftin dar numai stiu sa iti zic exact cat. Depinde si de firma de folie, de anii cat e garantata sa nu se deterioreze de la soare etc. E chiar foarte ok si cea la 100 E sau chiar mai putin pe toata geamurile si luneta atata timp cat nu deschizi si ridici geamurile prin locuri foarte prafuite gen balastiera etc.
Daca ai grija de folie si o mai stergi din cand in cand cu solutie pentru geamuri te poate tine multi ani mult si bine. Bafta sa ai

Last edited by Svasti88; 06-08-12 at 00:24.
Svasti88 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 23:10   #7
Atze3

Stage 2
 
Atze3's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 62
Default Re: Numere - Folii

Folii nu m-am gandit inca unde sa imi pun, multumesc pentru sfat...
Insa pentru numere am fost astazi vis-a-vis de politie la firma aia de copiat acte, mi-a pregatit dosarul cu 30 lei si am dat nr de inmatriculare jos, am intrat acolo la politie in mall-ul ala de langa RAR si in aprox 3 ore am iesit afara, la chiseu am stat 3 min dar la coada m-am saturat
Numerele astazi le-am predat si pe Luni ma duc sa le ridic, multumesc pentru replayuri si timpu acordat


Vlad
Atze3 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 00:46   #8
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Numere - Folii

Bine ca ai rezolvat!
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 01:23   #9
Atze3

Stage 2
 
Atze3's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 62
Default Re: Numere - Folii

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Bine ca ai rezolvat!
Da, asa este, pana Luni pe jos nu mi-a dat nici o dovada de circulatie sau alte chestii, nici talon, civ.. nimic nu am
numa bine imi vin numerele pe luni cand nu am masina ca o bag la tinichigerie...dupa aia vopsit ,iar vreo 2 sapt pe jos
Atze3 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 17:08   #10
dorufolii

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default Re: Numere - Folii

Buna ziua,sunt Doru din Arad de la sc.Fol Kool LTD srl.Azi am dat accidental peste anuntul dumneavoastra si sincer ma-ti facut curios. Am rugamintea sa-mi dati mai multe detalii si date despre autoturismul la care spuneti ca am distrus fetele de usi.Data la care la-ti facut si Nr. de inmatriculare. Este putin c-am ciudat ce afirmati dumneavoastra in acest Mail dar ma rog este parerea dumneavoastra. Consider fara suparare ca am si eu dreptul la replica daca dialogul este civilizat.Daca nu a-ti observat toata lumea care ne recomanda sa vina la noi spune mai scump dar manopera de calitate si folii originale. Dumneavoastra afirmati cateva lucruri care nu mi se par la locul lor si doresc sa le lamuresc .A-ti afirmat ca v-am zgariat tapiteria cu surubelnita!!!; ca am lasat bucati de folie in usi; ca v-am zis sa nu deschideti geamurile o zi doua si ca a-ti fost dupa 3 zile si nu am vrut sa mai recunoastem nimic!!!.Ca garantia nu are valoare!!! Poate ne putem lamuri putin , pt. mine ce afirmati este destul de necunoscut si nu ca nu recunosc daca este gresala noastra dar!!!
In privinta panourilor este interesant ce afirmati daca tinem cont ca la dat jos panourile folosim Spatule speciale Wurth din plastic pt. desfacut cleme care de obicei nu lasa urme.Noi nu desfacem panourile cu surubelnita!!!(niciodata). de obicei desfacem cu surubelnita suruburile ce tin manierul panoului.
A-ti afirmat ca nu va stateau bine panourile din nou foarte ciudat !!!. Pot sta doar din cauza clipurilor de usi rupte (ceea ce este putin probabil pt. ca de obicei le inlocuim cu altele noi daca se rup la demontare.Probabil suntem printre singurele firme care avem toate tipurile de cleme la scimb in stoc).Putea sta mai departat doar daca o clema nu a fost clipsata suficient la montare.Asta se remedia foarte usor printr-o simpla apasare la montare si da atunci da sa zicem ca a fost gresala noastra.Stiu ca nu este o scuza dar asta nu este defect.
Legat de bucati de folii in usi,chiar nu avea cum sa fie de la noi doar de asta dam jos geamurile sa le facem curat afara . Ce a-ti afirmat este specific folieri fara demontare (doar de acolo pot ramane ramasite de folii in fetele de usi) .
In privinta macaralelor din nou sunt nedumerit!!! , pt. a scoate un geam nu este nevoie sa dai jos macaraua, nici suportul de geam ,nici instalatia electrica .De aceea nu aveti nici o eroare pe bord la plecarea de la noi. La dat jos geamul se scoate doar un bolt de plastic care iese foarte usor iar la montare este si mai simplu doar se impinge geamul cu bolt montat inapoi pana face clik.Aceeas procedura este si la reprezentanta VW de acolo am invatat si noi cand am facut calificarea pt. aceasta operatie. Daca a-ti avut defect mecanic cu siguranta nu a fost de la noi.Nu ai cum sa montez geamul altfel,este logic are un singur punct de fixare si nu poti sa-l pui mai sus, ma jos, la stanga sau la dreapta.Are locul sau altfel nu merge.Daca avea un defect cu siguranta al vedeam si va anuntam inainte sa constati dumneavoastra. De obicei asa facem intotdeauna. Nu avem nici un interes sa cada geamul clientului dupa ce pleaca de la noi. Este o reclama proasta pt. firma noastra. Dumneavoastra a-ti afirmat ca masina nu era noua. posibil ca atunci cand a-ti aduso la noi sa fi avut daune ascunse ,poate un accident usor si sa fi fost demontate fetele de usi inainte de a o cumpara,se mai intampla. Suntem constienti de faptul ca de obicei clientii se uita mai atent mai ales dupa ce vin la noi si monteaza folii. Sa vada daca totul este ok. A-ti avut in vedere acest lucru. Sa intamplat ca si masini noi sa vina zgariate direct din reprezentata.Sunteti atat de sigur ca la cateva zile ati vazut tot la ea. Este foarte usor sa dam vina pe alti si de obicei se intampla sa pice pe ultimul care a lucrat la masina tot.Puneti va rog si acest lucru in balanta se poate.
Poate multa lume se intreaba dece complicam lucrurile cu demontatul geamurilor. Dam jos geamurile din trei motive:
1. sa nu punem folia cu mizeria ce se scurge de pe cheder la aplicarea apei pe geam.
2 . Sa uscam geamurile ca sa le puteti deschide la plecare. Aici iar am o nedumerire!!! pt. ca de obicei le incercam in fata clientului toate geamurile, doar daca sa grabit si clientul a insistat ca se grabeste am omis aceasta operatie.
3. sa putem aplica folia mai bine ( sub cheder pana la margine si sa facem decupajul in partea de sus la limita).
In privinta numarului de masini chiar ne-am axat pe calitate si nu facem mai mult de 1 masina pe zi. Posibil la cele usoare doua si numai in cazul in care a vrut sa faca geamuri spate si luneta doar fara fata.
Faptul ca a-ti afirmat ca v-am zis ca a fost un pret discutat 140 Euro si pana la urma a fost 180!!! se datoreaza faptului ca prima data a-ti dorit sa faceti doar partea din spate a masini. Cu cea mai buna folie, spatele costa 140 Euro iar daca la venire a-ti optat si pt. fata sa mai adaugat 40 Euro pt. ca ata a costat pt. geamuri fata in plus. Nu avem in Tarif pret de 180 Euro pt. spate cu LLumar!!! este o minciuna ce a-ti afirmat. Probabil ca din aceasta cauza a-ti stat si mai mult dupa masina fiind a doua cu programare doar pt. Spate in ziua respectiva.Nu v-am sunat din ora in ora pt. ca munceam .De obicei sun clienti cu 30 de min. inainte de terminarea lucrari sa aibe timp suficient sa vina din capatul orasului dupa masina.
Fara sa incerc sa va jignesc consider ca anuntul dumneavoastra a fost facut intr-un moment de tensiune poate normala dar credetima nu din vina noastra.Poate ca este gresala noastra ca nu ne-am uitat mai atent la defectele masini cand a-ti aduso. O sa tinem cont pe viitor de acest lucru. Oricum alegerea este a dumneavoastra,faptul ca a-ti ales ca adoua masina sa o faceti in alta parte nu ne bucura binenteles. Ce pot sa va spun este ca tot asa vin si de la ei clienti si se plang la noi . punetiva in locul nostru sa vedeti ca nu a-ti avea nici un interes sa va faceti firma de cacao si clienti nemultumiti. Eu spun ca doar nu a-ti fost suficient de atent cand a-ti cumparato si ca se intampla ca unele defecte sa le vedeti si dupa un an la masina din intamplare chiar dac a-ti trecut cu vederea de sute de ori prin aceea zona.Am avut multi clienti care au fost surprinsi de ce defecte le-am aratat la sosirea in atelier cu masina. Daca am demola masini cum afirmati, nu am mai avea clientela de lux cum spuneti dumneavoastra. Ne pare rau ca aceasta este parerea dumneavoastra, dar credetima este firma mea si nu ma sabotez singur, nu sunt chiar dus...
Numai de bine.
dorufolii is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 19:27   #11
Svasti88
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 43
Default Re: Numere - Folii

1. Nu am vrut niciodata sa pun folii doar pe spate pentru ca arata ca dracu sa ai doar pe spate si eu tin cont prima oara de aspect si pe urma de functionalitate. Asa mai bine nu pun deloc. Deci ati spus prima oara 140E in loc de 180E dupa ce mi le-ati pus pe geamuri.
2 la mana nu imi dau nici un numar de inmatriculare, nici un nume si nici marca masinii pentru ca daca vroiam sa ma laud imi faceam si eu Topic la masina sau un comercial facebook, dar eu nu vreau sa stie nimeni cum ma cheama, unde stau si cu ce ma ocup. Cu prietenii de pe 4tuning discut doar privat si doar ei trebuie sa stie cine sunt. Nu sunt nici o persoana importanta, nu am nici un job important si nici nu sunt miliardar, vreau doar intimitate daca e greu de crezut pentru unii.
3 la mana nu puteti avea mereu clienti multumiti, eu nu sunt din multele motive de mai sus.
4 la mana pentru mine a fost scump 180 de euro, poate pentru altii care spuneti ca va platesc mii de euro pentru infoliere integrala nu e scump. Eu in maxim 8-900 euro vopsesc foarte profesionist toata masina, dar repet e vorba doar despre mine, altii pot face ce vor nu e problema mea.
5 ca sa incheiem va raspund de ce sa va fac reclama proasta. AM LUAT TEAPA DE AIA !!! Am stiut sa va dau toate detaliile ce am vorbit si ce am facut si se poate vedea ca nu am inventat o poveste.

O seara placuta. Eu am incheiat aici cu FOL KOL din Aradul Nou- Dacia service si cu doru cu folii
P.S. Pentru restu va recomand https://www.facebook.com/FoliiAutoArad/photos_stream
http://www.foliiautoarad.ro/?page_id=9
Svasti88 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-13, 00:30   #12
calinpetco

Stage 5
 
calinpetco's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 571
Default Re: Numere - Folii

Eu mi le-am montat pe seat la un anume Bogdan, simplu si la subiect, a zis la 8, am lasat masina la 8, a zis la 14, am luat-o la 14, vorba putina si eficienta maxima, n-a demontat nimic... nici o complicatie, montate curat, fara bule, excelent. Nu mi-as mai pune folie in alta parte. ...si pretul, dupa parerea mea, e cam cel mai bun din Arad.
__________________
If its got tits or tires... its got problems!

Last edited by calinpetco; 14-12-13 at 00:34.
calinpetco is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 15:41   #13
dorufolii

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default Re: Numere - Folii

Este normal si chiar inteleg ca pretul pt.tine este cel mai important . Poate atunci nu te-a interest daca sunt omologate sau nu .Ma intreb ce o sa faci la un control ARR pe traffic. Ca acte legale de la Bogdan,nu ai cu siguranta.Politaii de la circulatie (unii) momentan nu stiu unde sa se uite ce sa verifice ,dar este doar o chestiune de timp. Daca ai sa te uiti pe talonul primit ai sa constati ca ai semnat tu in locul aplicatorului (unde trebuia sa fie si stampila firmei autorizate si semnatura aplicatorului.Cat priveste declaratia de conformitate ca afost montata in atelier autorizat, nu ai cum sa o ai . Bogdan nu este autorizat RAR nici macar firma nu are. Cum spuneam si celuilalt user care a sters ultimul mesaj in care I-am demonstrat ca nu a facut masina la noi. Alegerea este a voastra a clientilor.Eu pot doar sa fac putina lumina in acest subiect si sa arat ca lucrurile nu stau chiar cum se vorbeste . Bogdan cand a venit la noi si I-am facut Vw polo albastru acum 5 ani nu stia sa fac nici macar luneta dintr-o bucata eu l-am invatat. Si inca ceva dece crezi ca el a venit cu E-clas-ul la noi ."Ca nu lucram bine" si "Nu suntem buni"," Ca suntem ieftini!!!". Poate ca a-r trebui sa dai o privire pe acest link de pe adresa noastra si sa-ti pui aceasta intrebare.Cat esti de legal???. Ai sa ramai surprins prietene.Cum un aplcator foarte bun, ieftin cu folii omologate si bun pune folii la toate masinile personale la Doru din Arad Nou la Fol Kool. vz. linkul:https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
Daca nu ma insel este masina lui si actualmente, E- Classul cu nr. AR 33 FLS. este in garajul nostru,poti verifica si timbrele de pe masina lui sa vz. suna la nr. de pe ele si vei suna la mine. Numai bine Prietene. Pot cauta si imagini cu polo in arhiva dac vrei. Eu consider ca asta este o TEAPA cum zice antevorbitorul de mai sus. Da ma rog.Nu va condamn este saracie si va inteleg, dar nu pot lucra si bine si cu folii originale si legal sa platesc taxe ieftin. Avem si noi oferta la folia de 3 ani fara demontare la 100 Euro un spate de Logan .Garantez ca tine mai mult decat folia DRK. Intradevar nu este 350 este 440 dar esti legal. Numai bine

Quote:
Originally Posted by calinpetco View Post
Eu mi le-am montat pe seat la un anume Bogdan, simplu si la subiect, a zis la 8, am lasat masina la 8, a zis la 14, am luat-o la 14, vorba putina si eficienta maxima, n-a demontat nimic... nici o complicatie, montate curat, fara bule, excelent. Nu mi-as mai pune folie in alta parte. ...si pretul, dupa parerea mea, e cam cel mai bun din Arad.
dorufolii is offline   Reply With Quote
Old 17-12-13, 04:02   #14
calinpetco

Stage 5
 
calinpetco's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 571
Default Re: Numere - Folii

hai n-o mai da in legalitati, taxe si autorizatii ca nu dai nici tu vreo factura nici pe folie nici pe montaj, deja devine patetica discutia, o laba de stampila pe foaia aia de cacat poa sa puna si tripon si aia de la generala 4, si cam orice service de parbrize... Eu stiu ca lucrezi bine, am in familie masina cu folii de la tine, dar deja "saracia" cum zici tu, m-a facut sa aleg altceva. Nu te condamn, fiecare trage focul la oala lui, dar sa dai asa cu cacat in Bogdan, ca e teapa, ca nush ce l-ai invatat tu, ca isi face masina la voi, e cel putin lipsa de sapte ani de-acasa... vorba aia, lauda de sine nu miroase a bine. In fond si la urma urmei acelasi cacat de foaie dai si tu, doar ca pui o stampila in plus si vrei aproape 100 de euro mai mult... si chiar am comparat o masina facuta la tine, cu a mea facuta la bogdan si nu tre sa ai scoala sa vezi ca la punctele alea de pe marginea parbrizului a mea nu are nici o bula de aer... in schimb cealalta e full. Bine, asta nu inseamna nimic, dar da-o si tu mai modest, ca si tu ai plecat de jos, nu te-ai nascut vreun zeu al foliei si indiferent ce scule de la wurth sau alte firme bune ai folosi, mai stiu un e46 cu o macara rupta la voi, stiu o sa imi zici ca alea is problematice, ok, dar replici gen "noi folosim scule de la firma cucu" sunt de ras, pe bune... care-i faza, daca scula-i hazet, gedore sau snap-on, nu poti gresi nimic cu ea? In fine, pe plan profesional eu am o parere buna despre FolKool, dar pacat ca te ia gura pe dinainte si vorbesti balarii...
calinpetco is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 11:54   #15
dorufolii

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default Re: Numere - Folii

Prietene nici pe departe nu am vrut sa-l fac de cacao pe Bogdan. Ce am sustinut este ca nu are cum sa fie legala si nici folia de calitate . Stiu de unde o cumpara. Pt. ca am mai colaborat cu el i-am trimis nenumarati clienti care au vrut ieftin si nu ia interesat daca este legala pt. ca vand masina si nu are rost sa puna scump. Tot la fel el cand vroiau calitate si legal ai trimitea la mine. Din punctul asta de vedere nu ne poti compara. Nu ai cum. In ce priveste Manopera la luneta poti sa-l intrebi si in fata mea daca a invatat sa faca de la noi dintr-o bucata luneta si nu este o rusine.Rusine este sa nu inveti. De cariera de inceput nu poate fi vorba la el ca pune de vreo 8 ani si din greseli inveti sa fi bun in 8 ani. Nu sunt Zeus al foliilor cum spui tu sunt doar bun si stiu bine ce fac si bine documentat.
Daca tu spui ca este 100% omologata eu sunt gata sa fac un pariu cu tine. Luam ambele masini cea facuta la mine si cea facuta la Bogdan si mergem la RAR-ul mare sau la Rutiera. Cu ambele masini . Daca ramai fara talon pt. foliile pe spate din cauza masini mele si este fondata legal confiscarea talonului Platesc eu si Bonus - AI O INFOLIERE geamuri spate GRATIS DE LA MINE LA ORICE MASINA AI CU ORICE FOLIE SOLARA VREI TU. Cadou de Craciun din partea mea.
Daca ramai la masina de la Bogdan fara talon si o sa-ti spuna ca nu este aplicata legal sau folia nu este ok i-mi platesti tu mie 100 de Euro. Ce zici??? Mie i-mi comvine .Tie cum a-ti suna???
In ce priveste legalitatea prietene nu este frumos sa vb. prostii. Probabil nu ai primit factura anul trecut sau cand ai facuto pt. ca nu aveai firma .Se dau facturi doar la firme. Daca aveai firma cu siguranta luai sa decontezi TVA-ul cum fac toti. Daca nu ai firma si esti persoana fizica nu este vina mea ca nu ti- ai luat bonul de pe masa. Scrie in birou cat tine de mare" CLIENTUL ESTE OBLIGAT SA SOLICITE ELIBERAREA BONULUI FISCAL LA ACHITAREA MARFII SI SA-L PASTREZE ASUPRA SA" (pina cel putin la iesirea din local cum zice legea).Nu este vina mea ca nu l-ai luat .De obicei batem in casa inainte de a veni clientul cu putin inainte de terminarea lucrarii de obicei punem bonul pe masa langa certificatul de omologare pina vine.
Prietene Pt. 16% impozit chiar nu merita sa ma risc. Anul asta cu atat mai putin ca platim 3 % pe venit.Posibil sa fi fost mai grabit si sa fi uitat sa-l iei.Ai sa fie gresala noastra ca nu am observat ca nu l-ai luat si am uitat sa-ti amintim.Sa mai intamplat ca bonul de casa find mic sa ramana pe masa si am vazut dupa . Oricum nu avem ce face cu el . si in urmatoarea zi batem altele.
Te rog nu ne baga in aceeas oala cu Bogdan ca gresesti. Nu spun ca suntem perfecti si nu avem si noi mici probleme dar nu de genul asta . Au incercat si altii de la concurenta si nu a mers.
Daca ai facut deja o masina la noi sunt convins ca nu ai avut probleme . Dar sa spui ca este aceeas folie este total gresit.Singura asemanare este ca este neagra la culoare. Eu pot sa-ti arat pana si lotul din care a fost cu data de factura daca i-mi aduci certificatul de la noi.Este trecut pe el. Bogdan ce i-ti arata bonul de la lupul singuratic!!!.
Prietene in ce priveste acuzatiile ca certificatul primit e hartie si stampila poti aduce de la orice service si este legal. ideea este complect gresita. Te inseli sunt 4 serviceuri autorizate RAR in Arad sa puna folii .verifica aici:
http://www.rarom.ro/cs-uploads/modif...tive_arad.html
Daca ai sa te uiti pe saitul RAR ai sa vezi ca Tripon cum spui nu este autorizat pt. folii. El vinde folii poate si este autorizat pt. Montaj Parbrize. Ce este cu totul altceva.
M-am autorizat RAR nu de dragul de a fi considerat zeul foliilor si de a ma da mare am fost primul in Arad autorizat legal 100% si asa am sa raman cat am sa tin aceasta firma. Platesc Reautorizarea Atelierului si licentelor in fiecare an si nu o fac numai sa ma laud sau sa am cheltuieli in plus. O fac pt.a va multumi pe voi clientii fideli ca sa nu aveti probleme la un eventual Control ARR, RAR sau Rutier. Si da recunosc o fac si pt.mine si pt. imaginea firmei mele sa nu am probleme.In definitiv este o afacere inregistrata ma poate gasi oricine vrea.
Am scris acest articol datorita faptului ca cineva a dat cu bata in balta si vrea sa ne murdareasca imaginea firmei.Nu m-am aprins ne fondat ca sa-mi fac reclama. In 10 ani de cand punem folii nu cred ca ai vazut vreun comentariu de al meu pe vreun forum sa ma laud. Ne-am facut imaginea singuri din om in om si am postat pe sait imagini cu ce am facut. Ca se mai gaseste unul care duce masina sa schimbe cureaua de la ventilator si dupa doua zile se rupe cea de distributie si se strica motorul .Asta este soarta ,da asta nu inseamna ca afost de vina mecanicul.
Exact asa si cu macaralele degeaba incerc sa va spun ca nu le demontam .Parca toata lumea este surda si oarba. Si aici am un raspuns pt. cel ce ne-a mustruit prima data in acest coment. Frate repet la Golf 5 se scoate boltul de plastic ce tine geamul printr-o gaura de 6cm. ( Usa este capsulata .Macaraua este inauntru se poate da jos doar daca dai jos fata de usa exterioara si are un chit de montare cu benzi adezive ce costa 100 Euro la fiecare usa!!!). Daca scoti boltul iese geamul.Simplu!!!. La montare se baga afara boltul in gaura de la geam si se impinge inapoi clik si gata. Ce sa rupi ma frate.Ce sa reglezi. Este la mintea Cocosului de ce sa-l demontez cu macaraua jos si sa ma coste 400 Euro mai mult montajul.
Mergeti la reprezentanta VW la fel fac si ei cand scot geamul . De la ei am invatat si noi. Suntem singurul atelier de aplicat folii ce avem scule si documentatia necesara. Atestat RAR sa facem cu demontare geamuri, Folii pe geam. Colaboram cu reprezentantele care ne aduc masini noi la facut.Dece ei nu au probleme cu noi.(VW; Skoda;Audi BMW;Mercedes; Opel ;Ford;Kia;Hiunday; Fiat s.a.m.d.).
La BMW este mult mai simplu la modelele noi ( x5;x6; seria5..3)se trage o clapa la o parte sa departeze agatatoarea si iese geamul. La montaj se clipseaza automat.Fara reglaj fara nimic. La modelul vechi este un singur surub de 8 care se scoate sa iasa boltul de geam.Mai sunt modele cu Tx de 30 care strange menghina cu suport de cauciuc pe geam unde se mai regleaza putin geamul stanga dreapta si cam atat .
Dece faceti atata filozofie . Nimeni nu va explicat adevarata problema a acestor brate de macara este in 90% din cazuri de natura electrica de acolo porneste. Ori nu va opreste limitatorul de sus motorasul cand ajunge sus geamul (la modelele vechi) si logic ca, cu timpul rupe suportul din cauza suprasolicitarii . Ori la modelele mai noi nu limiteaza electronica din motor la suprasarcina oprirea motorului si se intampla aceeas problema. Acestea sunt modelele care au si protectie pt. mana daca opui rezistenta la geam cand deschide merge in jos .
Mai pot fi si cauze mecanice cand se incaleca cablul sau se rupe dar mai rar. ca nu sunt unse sau a intrat mizerie si se strica rotile dintate si cam atat.
Chiar nu va-ti gandit la asta.
Am sa impart mesajul in doua ca nu incape si vreau sa clarific pt. cei ce vor sa stie odata pt. totdeuna.Chiar nu am timp de pierdut.
-------------------------------------------------------------------------------------

Quote:
Originally Posted by calinpetco View Post
hai n-o mai da in legalitati, taxe si autorizatii ca nu dai nici tu vreo factura nici pe folie nici pe montaj, deja devine patetica discutia, o laba de stampila pe foaia aia de cacat poa sa puna si tripon si aia de la generala 4, si cam orice service de parbrize... Eu stiu ca lucrezi bine, am in familie masina cu folii de la tine, dar deja "saracia" cum zici tu, m-a facut sa aleg altceva. Nu te condamn, fiecare trage focul la oala lui, dar sa dai asa cu cacat in Bogdan, ca e teapa, ca nush ce l-ai invatat tu, ca isi face masina la voi, e cel putin lipsa de sapte ani de-acasa... vorba aia, lauda de sine nu miroase a bine. In fond si la urma urmei acelasi cacat de foaie dai si tu, doar ca pui o stampila in plus si vrei aproape 100 de euro mai mult... si chiar am comparat o masina facuta la tine, cu a mea facuta la bogdan si nu tre sa ai scoala sa vezi ca la punctele alea de pe marginea parbrizului a mea nu are nici o bula de aer... in schimb cealalta e full. Bine, asta nu inseamna nimic, dar da-o si tu mai modest, ca si tu ai plecat de jos, nu te-ai nascut vreun zeu al foliei si indiferent ce scule de la wurth sau alte firme bune ai folosi, mai stiu un e46 cu o macara rupta la voi, stiu o sa imi zici ca alea is problematice, ok, dar replici gen "noi folosim scule de la firma cucu" sunt de ras, pe bune... care-i faza, daca scula-i hazet, gedore sau snap-on, nu poti gresi nimic cu ea? In fine, pe plan profesional eu am o parere buna despre FolKool, dar pacat ca te ia gura pe dinainte si vorbesti balarii...
dorufolii is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -