Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-10, 08:21   #346
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Cei lasati fara permis

la cine te-ai referit ca fura curent?
dorin...zici tu ca eu merg la consum? poate n-ai vazut cine a facut topicul asta
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 23:46   #347
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Cei lasati fara permis

Ramas si eu fara permis 60 de zile neacordare de prioritate !!!

Stie cineva cum sun chetionarele la redobandire?
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 18:40   #348
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Cei lasati fara permis

Tocmai am gasit asta pe Google :
Quote:
Daca ati avut nefericitul moment in care dintr-o simpla manevra de neatentie, nu ati cedat trecere de prioritate, fie la o simpla iesire din parcare, sau la un indicator de cedeaza trecerea (sa zicem prost montat), cu siguranta permisul de conducere v-a fost suspendat pe 60 de zile in cazul in care a avut loc un usor accident (atat de usor de ridicat si atat de greu de obtinut).

La prima vedere, chiar daca accidentul a fost unul usor, soldat cu avarieri usoare, si credeti ca prin plata amenzii si inmanarea politei de asigurare RCA celui accidentat, ati scapat de griji, va inselati, de fapt de aici incolo incep marile probleme
datorate birocratiei din Romania. Mai grav este ca nici nu veti gasi prea usor, ce ar trebui sa faceti ca sa redobanditi permisul, nimeni nu va informeaza in mod corect. Mai jos va voi spune exact pasii care trebuiesc urmati in redobandirea permisului, si raspunsurile la intrebarile pe care vi le puneti.

Pentru a avea o reusita in redobandirea permisului, va trebui sa parcurgeti chestionarele din cartea "AUTO TEST", Obtinerea si redobandirea permisului, deoarece in proportie de 95% intrebarile ce le veti primi la examen sunt din aceasta carte. Aveti atasat poza cartii de care aveti nevoie.

Pasi importanti in redobandirea permisului de conducere

* Suspendarea permisului pe 30 zile, 60 zile sau 90 zile: se iau in considerarea numararea acestor zile doar dupa expirarea dovezii de conducere ce v-a fost eliberata. Deci daca ati primit o suspendare pe 60 zile si o dovada de conducere pe 15 zile, veti putea vedea permisul in mana doar dupa 75 de zile.

* Orice suspendare de permis pe 30 zile, 60 zile sau 90 de zile, necesita admiterea unui examen cu intrebari 13 din 15, pentru ca permisul sa poata fi ridicat la termenul specificat. Nesustinerea examenului, sau neadmiterea examenului duce la prelungirea cu 30 zile a suspendarii urmand sa fie ridicat fara examen dupa acest termen prelungit. Acest examen poate fi sustinut ori de cate ori doriti, o data pe saptamana, fiind gratuit, dar care include costuri
de inchiriere sala, undeva pana la maxim 10 lei (surprinzator neimpozabili si fara bon de casa, cel putin asa se intampla in Deva la ACR). Important este faptul ca examenul poate fi sustinut doar in perioada suspendarii si se programeaza numai la sediul politiei judetene de unde ati obtinut permisul, avand la voi Cartea de Identitate si dovada de conducere. Aveti mare grija sa nu rupeti sub nici o forma dovada de conducere, chiar daca a expirat termenul valabilitatii, si chiar daca pe ea nu se specifica asa ceva, caci fara ea nu veti putea sustine examenul, si nici nu veti putea ridica permisul. Deci va fi nevoie de o noua dovada cu costuri ceva mai mari.

* Daca permisul v-a fost suspendat pe 60 de zile sau pe 90 zile acest interval de suspendare poate fi redus cu 30 de zile, daca nu sunteti incepator (adica primul an de soferie s-a scurs), daca in ultimii 3 ani nu l-ati mai avut suspendat, sau daca in ultimii 2 ani nu ati mai avut abateri grave soldate cu accidente de circulatie din vina d-voastra.

* Primul pas in redobandirea permisului este de a programa o examinare numai dupa expirarea dovezii. Programarea se face prin prezentarea la sediul politiei din judetul unde ati obtinut permisul cu cartea de identitate si dovada de conducere, intre orele 9-12. Examenul va fi sustinut 20 de minute, cu intrebari 13 din 15, intrebari ce au variante de raspuns a) b) si c) din care doar una este valabila (nu mai multe, si nici niciuna).

* Dupa admiterea examenului (ati raspuns la cel putin 13 intrebari correct din 15), daca sunteti pentru reducerea cu 30 de zile veti avea nevoie de urmatoarele documente:
+ copie dovada conducere fata verso (pe verso completata de politist cu admiterea d-voastra)
+ copie
carte de identitate
+ copie proces verbal (unde este specificata si amenda)
+ copie dovada amenda platita
+ cerere tip, de reducere a suspendarii (o gasiti la politie sau la copiatoarele de langa politie)

* cu aceste copii
de documente mergeti obligatoriu pe raza judetului unde ati avut accidentul (stiu ca e bataie de cap, dar nu uitati, traim inca in Romania), si depuneti acele copii la politie pentru analizare si aprobare. In mod normal aceasta analiza dureaza cam o saptamana dar uneori poate dura si o luna, depinde de noroc. Din fericire rezultatul aprobarii cererii de suspendare se transmite prin calculator in judetul de unde ati obtinut permisul, adica tot acolo de unde si urmeaza sa-l ridicati.

* Ultimul pas, la expirarea celor 30 de zile in cazul in care ati avut permisul suspendat pe 60 de zile si ati beneficiat de reducerea perioadei, mergeti in acelasi judet unde ati sustinut examenul, la sediul politiei (eliberare permise), de unde cu dovada de conducere (in original) si cartea de identitate (buletinul), va ridicati in cele din urma, pretiosul permis de care multi nu ne putem lipsi. In aceasta faza finala este ultimul drum al actului "dovada de conducere", care in mod normal nu are niciunde indicat sa fie pastrata si dupa expirarea celor 15 zile (multi avand instinctul de a o arunca dupa expirare). Suntem in Romania nu se stie cand aveti nevoie de un document doar pentru faptul ca institutiile merg prost si se pierd documente din vina nimanui!

* Nu uitati, la redobandirea permisului, sunteti patat pentru 6 luni conform legislatiei in vigoare, adica daca in decursul primelor 6 luni dupa redobandire vi se va mai suspenda permisul, se vor mai adauga 30 de zile la suspendare, categoric fara drept de reducere! Grija mare!
Nu stiu cat este de adevarat acuma !!!
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 06:23   #349
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cei lasati fara permis

La terminarea perioadei de suspendarea(90zile) cei care au avut permisul suspendat pentru depasirea vitezei trebuie sa mai dea examenul acela cu 15 intrebari ?!
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 12:57   #350
Boasa
VW Driver

Stage 5
 
Boasa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,285
Member of:
[VW]
Default Re: Cei lasati fara permis

Quote:
Originally Posted by micut_zu View Post
La terminarea perioadei de suspendarea(90zile) cei care au avut permisul suspendat pentru depasirea vitezei trebuie sa mai dea examenul acela cu 15 intrebari ?!
Daca nu ai dat examenul in cele 90 de zile se prelungeste suspendarea cu inca 30 de zile. Am eu un prieten care a stat 4 luni cu permisul suspendat
__________________
Boasa is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 15:55   #351
micut_zu

Stage 5
 
micut_zu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 528
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cei lasati fara permis

Tot nu inteleg de ce trebuie sa dau examenul ?! Cineva la avut suspendat pt alcool tot 90 de zile si la luat la termenul stabil fara examen sau alte prostii !
micut_zu is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 23:32   #352
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Cei lasati fara permis

eu merg pe 16 sa dau examen .... acuma sa vad cum o sa ma descurc ... sper sa nu stau 3 luni fara permis .
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 07:42   #353
idmobb

Stage 4
 
idmobb's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 230
Member of:
[Honda]
Default Re: Cei lasati fara permis

Invata , stai cumva pe str Viorelelor ? am vazut masina pe acolo.
idmobb is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 19:23   #354
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Cei lasati fara permis

Quote:
Originally Posted by idmobb View Post
Invata , stai cumva pe str Viorelelor ? am vazut masina pe acolo.
Da acoolo stau
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 23:09   #355
Tokebluff

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 4
Talking Re: Cei lasati fara permis

Salut. As avea si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Puteti sa-mi spuneti unde se da in Bacau testul 13 din 15, si unde mai exact si la ce ora ( sunt din Onesti, si nu prea am cum sa ajung la BC sa ma interesez mai exact ) . Multumesc anticipat si sper ca raspunde cineva in acest topic prafuit
Tokebluff is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 07:40   #356
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Cei lasati fara permis

Din cate stiu, se da la liceul pedagogic, de langa spital. Mai multe detalii insa nu iti pot da
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 19:37   #357
r@dy

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 509
Member of:
[Fiat]
[FORD]
Wink Re: Cei lasati fara permis

Dintre cei care au dat acest examen puteti sa ne confirmati si noua unde exact se da ?? Multumesc !!

e o prostie ca si celor care li s-a luat permisul pentru o luna sa dea... ca doar n-am omorat ,condus prea high/low etc.... sa aiba ce face si politistii..
r@dy is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 13:38   #358
ciproi

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default Re: Cei lasati fara permis

buna ziua!
mi-a fost suspendat permisul pentru 30 zile pt. neacordare prioritate pieton; militianul nu mi-a zis nimic de vreun chestionar, mi-a zis ca dupa 30 zile sa ma duc sa-mi ridic permisul.
Stie cineva daca trebuie data vreo testare pt. recuperare permis suspendat,ca tot aud la unul si la altul?
mersi!
ciproi is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 14:24   #359
ciproi

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default Re: Cei lasati fara permis

Quote:
Originally Posted by ciproi View Post
buna ziua!
mi-a fost suspendat permisul pentru 30 zile pt. neacordare prioritate pieton; militianul nu mi-a zis nimic de vreun chestionar, mi-a zis ca dupa 30 zile sa ma duc sa-mi ridic permisul.
Stie cineva daca trebuie data vreo testare pt. recuperare permis suspendat,ca tot aud la unul si la altul?
mersi!
s-a rezolvat,cica nu trebuie in cazul meu sa dau vreo testare.ART.106
Am scpat de data asta !
Toate bune!
ciproi is offline   Reply With Quote
Old 15-07-14, 23:57   #360
UNDERC0VER

Stage 4
 
UNDERC0VER's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 213
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cei lasati fara permis

salutare,
mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe data de 4.01.2014 datorita unui accident minor "cu victima" (cu care ma intelesesem anterior pe cale amiabila pentru ca nu patise nimic dar pana la urma s-a gandit ea ca ar fi mai bine sa mearga sa declare), neacordare de prioritate. in fine, a avut loc un proces, mi s-a prelungit dovada in fiecare luna pana pe 2.07 moment in care am primit acasa ,de la procuratura plic cu comunicarea ca s-a clasat cauza. in ziua urmatoare am fost sa ma programez pentru examinare, azi am fost sa dau examen total nepregatit datorita unor evenimente in familie, am raspuns corect doar la 12 intrebari iar politistul mi-a zis ca pot da examen din nou dar ca nu o sa se mai reduca perioada de suspendare ca nu stiu ce reglementare s-a adoptat...n-am inteles prea bine..e cineva la curent cu asa ceva?
__________________
http://postimg.org/image/joo3sq2lj/

Renault Clio HB 2001-SOLD|Renault Laguna II 2002-SOLD|Renault Megane II 2004-SOLD|BMW E46-Current
UNDERC0VER is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -