Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 30-11-06, 17:56   #451
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by Francezu View Post
Problema nu e ca daca mai traia el, ii dadea in judecata pe aia, ci mai degraba ca ar fi facut puscarie pt omor din culpa...nu credeti?!

Daca traia si nu patea nimic, toata lumea sarea si zicea ca e un criminal , acuma ca a murit, hai sa uitam ca s`a jucat cu viata unui pasager... Soferul e vinovat 100% . Legea nu permite sa mergi cu 160km/h, nu? Nu poti da vina pe un drum cu griblura cand tu rulezi cu viteze care iti periclitezi viata chiar si in conditii normale de drum, sa fim seriosi !

E vorba de inconstienta si atat! Daca ii dadea cu 160-180 pe ploaie si derapa si se ducea dracului, pe cine mai arunca vina?

Dumnezeu sa`i ierte pe amandoi!

Stii ... una e sa mergi ca nebunul pe ploaie, pe zapada, pe pietris .... si alta e sa mergi pe drum bun si sa dai de o portiune cu nisip ...

Asa mergeam si eu spre iasi si intr-o curba pe care o luam lejer cu 140 m-am trezit ca vad numai pietris pe jos ... deodata ... nu era nimic nici inainte nici dupa, dar in acel loc era acoperit drumul cu mult pietris ... iti dai seama cum mi-a stat inima in loc ... si acolo (stie si aleks ca i-am povestit despre ce curba e voarba) se merge lejer cu viteza, fara probleme ... daca eu saream de pe drum ... eram oare tot un inconstient?? (multi o sa considere poate ca da ... ca 140 e o viteza mare, dar ... sa se tina cont si de masina, de suspensie sport, de un balon de 40 ...)

In cazul de la pod de la margineni ... viteza a fost un factor important (si decisiv pt moartea celor implicati) ... si soferul a fost vinovat ... dar ... daca venea un om nu cu 160 ci cu 90 sa spunem ... nu era inconstient la viteza aia (zic eu), dar accident tot ar fi facut din cauza griblurii ... (dar poate, poate, nu ar fi murit ... desi cine stie ... conteaza mult hazardul)

Nu a zis nimeni ca soferul ar fi fost nevinovat, ci doar ca e scandaloasa starea acelui drum, si ca ... si la viteze mai mici (poate nu legale, desi si la 50 la ora daca ai pe unu in fata si tre sa franezi, pe pietrisul ala te infingeai in fundul lui ... si stie si zerofast ... ca a 2 zi am trecut pe acolo si eram cu el ... am pus frana la 30 la ora ... si sa vezi ce frumos se ducea masina ..... ) acelasi lucru s-ar fi intamplat...

Oricum, Dumnezeu sa-i ierte pe amandoi si sa se odihneasca in pace

Last edited by SFW; 30-11-06 at 18:00.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 18:45   #452
marius_lox

Stage 5
 
marius_lox's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 488
Default Re: accidente in bacau

el incheiase o depasire, iar in momentul in care se replia a derapat!! nu a derapat mergand in linie dreapta!!
marius_lox is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 20:21   #453
viperCCB

Stage 2
 
viperCCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 56
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by marius_lox View Post
el incheiase o depasire, iar in momentul in care se replia a derapat!! nu a derapat mergand in linie dreapta!!
mai faza e k avea viteza...knd a depasit a facut-o inconstient..a trecut la 1 m de un coleg de-al meu kre avea clientzi in masina si se ducea in cfr....cand se redresa din depasire era sa-l agatze..fereasca d-zeu dak se intapla,,,erau mai multe victime...cat despre responabilitatea drumarilor din romania nici nu incape vorba NESIMTZIRE!!!merg zilnic cca 200 km..si nu cred k am vazut vre-un muncitor treaz lucrand la drumuri ...ma fratzilor nu ametzitzi...BETZI!!c draq drum sa iasa dupa aia....nu vedetzi k si drumurile astea"noi"sunt turnate in valuri..k la 100/h pur si simplu zboara masina d p strada....nu-i potzi da in judekta dak aveai peste 60/h...motiv k drumurile sunt proiectate pt viteza din oras...MAX 55/H
AAAA SHI INK CEVA SE ADUC CAMERE DE FILMAT(CCA. 60)KRE SE VOR MONTA IN BC..deci o sa alergam pe camp la cleja de acum..naspa rau se anuntza vremuri grele..mai ales pt tuninguri...or sa ceara omologare si pt un abtipild d acum...dak nu ne amenintza cu punctele
viperCCB is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 23:03   #454
VWlad

Stage 2
 
VWlad's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 52
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by viperCCB View Post
...AAAA SHI INK CEVA SE ADUC CAMERE DE FILMAT(CCA. 60)KRE SE VOR MONTA IN BC..
Ai idee cand se vor monta ?
VWlad is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 20:29   #455
Francezu

Stage 2
 
Francezu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 51
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Stii ... una e sa mergi ca nebunul pe ploaie, pe zapada, pe pietris .... si alta e sa mergi pe drum bun si sa dai de o portiune cu nisip ...

Asa mergeam si eu spre iasi si intr-o curba pe care o luam lejer cu 140 m-am trezit ca vad numai pietris pe jos ... deodata ... nu era nimic nici inainte nici dupa, dar in acel loc era acoperit drumul cu mult pietris ... iti dai seama cum mi-a stat inima in loc ... si acolo (stie si aleks ca i-am povestit despre ce curba e voarba) se merge lejer cu viteza, fara probleme ... daca eu saream de pe drum ... eram oare tot un inconstient?? (multi o sa considere poate ca da ... ca 140 e o viteza mare, dar ... sa se tina cont si de masina, de suspensie sport, de un balon de 40 ...)

In cazul de la pod de la margineni ... viteza a fost un factor important (si decisiv pt moartea celor implicati) ... si soferul a fost vinovat ... dar ... daca venea un om nu cu 160 ci cu 90 sa spunem ... nu era inconstient la viteza aia (zic eu), dar accident tot ar fi facut din cauza griblurii ... (dar poate, poate, nu ar fi murit ... desi cine stie ... conteaza mult hazardul)

Nu a zis nimeni ca soferul ar fi fost nevinovat, ci doar ca e scandaloasa starea acelui drum, si ca ... si la viteze mai mici (poate nu legale, desi si la 50 la ora daca ai pe unu in fata si tre sa franezi, pe pietrisul ala te infingeai in fundul lui ... si stie si zerofast ... ca a 2 zi am trecut pe acolo si eram cu el ... am pus frana la 30 la ora ... si sa vezi ce frumos se ducea masina ..... ) acelasi lucru s-ar fi intamplat...

Oricum, Dumnezeu sa-i ierte pe amandoi si sa se odihneasca in pace
Pai inconstienta a contat 99% + cine stie ce fel de shofer mai era si ala, poate nu cel mai inzestrat cu calitati.

La dracu, e pod, fir`ar mama lui de pod...si se vede din Margineni ca e pod in fata. Cum sa`i dea mai frate cu 160, sa faca si depasire, sa`i vina si masina din contrasens...asta nu`i om normal!
Francezu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:00   #456
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by Francezu View Post
Pai inconstienta a contat 99% + cine stie ce fel de shofer mai era si ala, poate nu cel mai inzestrat cu calitati.

La dracu, e pod, fir`ar mama lui de pod...si se vede din Margineni ca e pod in fata. Cum sa`i dea mai frate cu 160, sa faca si depasire, sa`i vina si masina din contrasens...asta nu`i om normal!
Vad ca nu intelegi ce vreau sa spun ...
Nu vreau sa fac polemica pe baza acestui caz pt ca, atat pasagerul cat si soferul au murit, si eu zic ca un odihneasca-se in pace este de ajuns ... fara sa comentez asupra inconstientei, a talentului ca sofer sau alte chestii...

Din ce ai citat tu ... puteai sa imi dai raspuns la ce am spus in legatura cu posibilitatea ca un om care mergea cu 90 la ora sa pateasca ce a patit cel 160 ... pt ca sunt cazuri in care se izbeste unu cu 150 intr-un capat de pod si scapa si cazuri in care are unu accident la 70 si moare ... pt ca din pacat se intampla ...

Ca ala mergea ca nebunu, ca nu ... nu merita sa moara, pt ca nimeni nu merita ... si mie mi se pare scandalos felul in care se prezenta acel drum ... nu se stie ce se putea intampla ... si nu ma refer neaparat la un accident mortal, dar nici un accident nu este de bun augur.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:03   #457
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: accidente in bacau

SFW iar ma doare capul..*****i mult tare
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:17   #458
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
SFW iar ma doare capul..*****i mult tare
ce sa fac si eu ... ma plictisesc asteptand finala K1 2006; in direct pe pro tv de la ora 23:15
SFW is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:19   #459
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: accidente in bacau

Sa vezi acolo accidente
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 23:07   #460
varu21

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 494
Default Re: accidente in bacau

da...au avut loc ceva accidente si acolo
varu21 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 01:05   #461
w00p

Stage 4
 
w00p's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 194
Default Re: accidente in bacau

aleks, de ce mi-ai sters un post???
===========================
eu sterg posturi pe 2 motive: off-topic sau limbaj neadecvat(nu spun nimic de alea in care se injura ca la usa cortului, si pe care , din fericire, nu ajunge sa le observe mai nimeni)
deci, daca nu e trecut pe cafenea(cum se intampla cam cu tot ot-ul) inseaman ca l-am sters pt k era neadecvat topicului - aleks
__________________
BC 84 NAC

Last edited by aleks; 06-12-06 at 14:51.
w00p is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 03:32   #462
Francezu

Stage 2
 
Francezu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 51
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Din ce ai citat tu ... puteai sa imi dai raspuns la ce am spus in legatura cu posibilitatea ca un om care mergea cu 90 la ora sa pateasca ce a patit cel 160 ... pt ca sunt cazuri in care se izbeste unu cu 150 intr-un capat de pod si scapa si cazuri in care are unu accident la 70 si moare ... pt ca din pacat se intampla ...
Personal cred ca au mai fost care au avut, in acelasi loc ca si accidentul, o viteza de 90km/h si uite totusi ca nu a patit nimeni nimic, drept dovada ca nu starea carosabilului a fost cauza principala a accidentului si nici macar vreo mare importanta nu a avut.

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Ca ala mergea ca nebunu, ca nu ... nu merita sa moara, pt ca nimeni nu merita ...
Nimeni nu merita sa moara dar uite ca pedeapsa cu moartea inca mai reprezinta o optiune in unele sisteme juridice. Plus ca nu cred ca neaparat "moartea" este cel mai groaznic lucru pe care il poate capata cineva in cazul shoferului asta...gandeste`te numai cu ce paralizie/coma putea ramane pe viata..
Francezu is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 10:52   #463
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: accidente in bacau

Quote:
Originally Posted by Francezu View Post
Personal cred ca au mai fost care au avut, in acelasi loc ca si accidentul, o viteza de 90km/h si uite totusi ca nu a patit nimeni nimic, drept dovada ca nu starea carosabilului a fost cauza principala a accidentului si nici macar vreo mare importanta nu a avut.



Nimeni nu merita sa moara dar uite ca pedeapsa cu moartea inca mai reprezinta o optiune in unele sisteme juridice. Plus ca nu cred ca neaparat "moartea" este cel mai groaznic lucru pe care il poate capata cineva in cazul shoferului asta...gandeste`te numai cu ce paralizie/coma putea ramane pe viata..
1. K. ai dreptate ... poate sa fie carosabilul plin de pietris, de gropi de valuri ... ca in nici un caz nu va cauza asta n accident.
2. Eu ma refeream la accidentul in cauza ... si ala a murit ... nu inteleg ce treaba are una cu alta ... .Normal k putea sa pateasca multe, si nu merita nimeni sa moara, sa intre in coma(desi ma indoiesc ca poate sa existe coma pe viata) , sa ramana paralizat pe viata, si nici alta posibilitate pe care o sa o spui ... ( na, spre exemplu putea sa traiasca si sa trebuiasca sa ii fie amputate mainile si picioarele, ca si asta e o posibilitate, dar au am zis sa ma rezum la accident, si nu sa ma gandesc la fel de fel de "pedepse" pt acel om)

Hai ca nu mai discut pe baza subiectului asta ... pt ca eu am o parere, tu alta, si asa va ramane. Pt mine, si autoritarile sunt vinovate pt acel incident (am spus "si", nu ca, numai ele ar fi). nu mi se pare normal ca intr-o tara ce se vrea in europa drumul sa fie in totalitate valurit (noile asfaltari) si pline de prundis, si in orice tara civilizata, cineva ar fi raspuns pt asta, penal si civil.


ps: si cu pedeapsa cu moartea ... o mai fi existand ea ... dar nu in cazuri de omor din culpa ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 14:54   #464
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: accidente in bacau

francezule, sincer, nu pot sa fiu deacord cu tine.
e vinovat soferul pentru viteza, intr-adevar, asa spune legea, nu poti sa o contrazici, dar carosabilul este factorul principal al accidentului.
era carosabilul ok, acest accident nu ar fi avut loc. numai ca la noi niciodata nu raspunde nimeni pentru cazurile astea, nici macar cand mor 2 oameni.
culpa comuna se numeste, dar nimeni nu tine cont de ea...
mortu-i vinovat, si s-a spalat toata lumea pe maini...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 19:59   #465
Andr3i

Stage 5
 
Andr3i's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,256
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: accidente in bacau

Daca respecta viteza totushi nu se mai intampla sa alunece din cauza carosabilului.... Din cate stiam eu de aia se pun limitatoare de viteza in locuri unde se lucreaza...
Andr3i is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -