Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-07, 23:20   #3676
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

sa-nnnebunesc de nu-i pusa pe bordul la bmw-u' acuma
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 16:54   #3677
Alex69

Stage 4
 
Alex69's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

M-am gandit ca de azi inainte sa postez aici diverse articole de presa care au legatura cu ziua respectiva. Ca sa fie ziar si pe 4tuning

O sa incerc ca de acum sa pun in timp real, adica cu o zi inainte sa apara in presa

Terenurile lui Sechelariu luate de Primarie

Alexandru COVACI Informatia Bacaului 29.11.2007


Printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, gradinita Letea a revenit in proprietatea Primariei Bacau. Odata cu ea a fost anulat si contractul de schimb prin care SC Letea devenea proprietarul terenurilor de sport ale fostei Baze Sportive Bacau. Fostul primar Dumitru Sechelariu il acuza de minciuna pe actualul primar.

In anul 2003, prin HCL nr. 210/2003, SC Letea SA, al carei proprietar este Dumitru Sechelariu, fostul primar al Bacaului, a dat Consiliului Local al municipiului Bacau aceasta gradinita, primind in schimb terenurile de tenis de langa stadion in suprafata de 5606 mp, care faceau parte din baza sportiva a orasului. "In realitate, Consiliul Local a primit la schimb ceea ce avea demult in proprietatea sa, adica Gradinita Letea, iar SC Letea SA a primit gratis 5606 mp, teren aflat in centrul orasului", ne-a explicat Romeo Stavarache, primarul Bacaului. Dupa trei ani de procese Tribunalul Bacau si Curtea de Apel Bacau, prin hotarare ramasa definitiva si irevocabila, in motivarea solutiei a retinut faptul ca acest imobil, Gradinita Letea, figura in patrimoniul public al municipiului Bacau si in anul 1999 si in 2002 si in 2005. Din sentinta judecatoreasca rezulta ca la data 29.11.2002 acest imobil era consemnat in Hotararea Consiliului Local nr. 292 ca apartinand domeniului public al municipiului Bacau. In urma actiunii formulate de catre SC Letea SA, care a avut ca obiect recunoasterea dreptului de proprietate asupra imobilului Gradinita Letea, unde sunt inscrisi copiii a 90 de familii din zona, instanta de judecata, prin sentinta nr. 183/2005, Tribunalul Bacau a respins cererea ca nefondata, solutie mentinuta si de Curtea de Apel Bacau. Astfel s-a dovedit ca gradinita a fost tot timpul in proprietatea primariei, instanta judecatoreasca declarand schimbul ilegal. In anul 2005, SC Letea a depus la Primaria Bacau o cerere de revendicare pentru gradinita motivand ca schimbul propus in 2003 nu a mai avut loc.



Urmeaza terenul de la Transport Public



Stavarache spune ca familia Sechelariu si-a insusit in timpul celor doua mandate peste zece hectare de teren care ar valora la aceasta ora in jur de o suta de milione de euro. "Am sa recuperez toate terenurile pe care familia Sechelariu le are in proprietate, luate din patrimoniul public. Aceste terenuri au fost dobandite ilegal", a mai spus Stavarache. Urmatorul teren pe lista primarului este cel de la Transport Public SA. Acest teren a fost trecut in proprietate privata odata cu cumpararea actiunilor de la angajatii firmei de catre mama fostului primar Dumitru Sechelariu. Stavarache l-a acuzat pe Sechelariu ca a furat milioane de euro din facilitarea tranzactiilor de acest gen. "Si terenul de la Transport Public a fost luat abuziv si ilegal. Sunt doi hoti care au falimentat orasul, Sechelariu care a furat milioane de euro iar Nistor a furat cu ajutorul FPS. CET Bacau a fost multa vreme vaca de muls a familiei Sechelariu", a declarat ieri Stavarache in emisiunea Dialoguri Incomode de la Radical FM.



Sechelariu se apara



Dumitru Sechelariu, fostul primar al Bacaului, spune ca nu are nicio legatura gradinita Letea cu terenurile de la Baza Sportiva. "Domnul primar nu stie ce vorbeste. Gradinita nu are treaba cu terenurile de sport pentru ca nu s-a mai aprobat la Ministerul Sportului de la acea vreme. Au fost aprobate trei etape iar cand sa se aprobe etapa finala ministrul a fost destituit si lucrurile au fost lasate asa. Nu are ce recupera Stavarache de la mine. Tot ce am este dobandit legal pentru ca daca nu ar fi fost asa faceam multi ani de puscarie", ne-a declarat Sechelariu.
Declaratiile sale sunt sustinute si de Gabriel Ionita, juristul SC Letea SA. El ne-a explicat printr-un comunicat de presa ca "decizia invocata nu are autoritate de lucru judecat si deci o actiune identica de revendicare poate fi reintrodusa oricand, instanta considerand aceasta solicitare "nefondata". Prin urmare, practic, decizia invocata este lipsita de efecte juridice concrete, gradinita ramanand in patrimoniul societatii iar primarul neobtinand absolut niciun drept asupra acesteia. Gradinita Letea nu a facut obiectul niciunui schimb de terenuri, primarul fiind ori dezinformat, ori de rea credinta in sustinerea afirmatiilor fara niciun fundament real. Decizia Tribunalului a fost deja atacata pe calea unei contestatii in anulare depusa si inregistrata la aceeasi instanta, cu primul termen de judecata in luna ianuarie 2008. Decizia si dosarul adus in atentia presei nu are nicio legatura cu vreo baza sportiva sau cu alte terenuri", a incheiat Ionita


Editorial de suflet : https://forum.4tuning.ro/80-bacau/10477-cafeneaua-bacauanilor-4tuning/page-245.html

Last edited by Alex69; 29-11-07 at 16:59.
Alex69 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 17:43   #3678
Alex69

Stage 4
 
Alex69's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

De ultima ora !!!!





Taxa auto de prima inmatriculare trebuie inapoiata

Vesti bune pentru bacauanii care au adus in acest an masini second hand de afara. Acestia ar urma sa incaseze banii incasati de Finante drept taxa de prima inmatriculare. Asta ca urmare a deciziei luate de CE de a initia a doua etapa in declansarea procedurii de infrigement (incalcare a prevederilor Tratatului UE). Desi Comisia Europeana a avut mai multe discutii cu România pe tema taxei pentru prima inmatriculare, statul român a continuat sa retina bani românilor care au adus masini la mâna a doua din celelate state ale UE. Daca in doua luni, România nu se conformeaza prevederilor Tratatului Comunitatii Europene, cazul va ajunge la Curtea Europeana de Justitie, care va lua o decizie ce devine obligatorie. Prin urmare, statul român va trebui sa returneze banii opriti românilor care si-au adus masini de afara. In primele 10 luni si jumatate, statul român a incasat 225 de milioane de euro din taxa de prima inmatriculare. "La nivelul judetului Bacau, incasarile din aceasta taxa, pâna la data de 9 noiembrie 2007, sunt de 12.551.033 lei. In trimestrul III al acestui an, a fost colectata suma de 5.862.655 lei din «Taxa de prima inmatriculare» in judetul nostru. Cea mai mare taxa platita pâna in prezent de catre un contribuabil a fost de 16.600 lei", au precizat finantistii bacauani. In trimestrul II, incasarile la acest capitol au fost de 10.555.355 lei noi.


Florentin Radu Informatia Bacaului 30 11 2007
Alex69 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 18:47   #3679
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

si crezi o sa ne dea banii inapoi???m-am usurat de 58 mil da nu ar strica sa-i dea inapoi, dupa parerea ta ii da inapoi?
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 22:48   #3680
Zerofast

Stage 5
 
Zerofast's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 853
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

ii da cum io dat si la polonezi ))) adik aia si acu aspt sa primeasca....si din cate stiu din aprilie - iulie cica intra noua taxa....
Zerofast is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 04:30   #3681
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

pasarila.... ai reusit cu postul tau ,,, sa ma inmoi puternic , nu am mai stat asa de cateva luni sa ma gandesc - la ce -am fost - ce sunt- si la ce voi fi ... cel putin pt cateva ore ma faci sa nu ma mai simt ca zeus sau jupan... ci ca emy - elev olimpic, student de top...- un baiat bun - si nu hiena de astazi...
merci
__________________

Cand ai una ,n-ai nici una ... cand ai multe-ai de-abia una ! asta-i aplicata in toate !

Se poate oare " OMEGA TURBO" ?
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 08:41   #3682
mertan

Stage 5
 
mertan's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,324
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

vreti poze cu un ferrari din bacau? poate a mai fost postat....
mertan is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 09:26   #3683
danuuu

Stage 5
 
danuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 447
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

::))).......zeusule,cand ai fost tu elev olimpic...?????
danuuu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 18:50   #3684
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

bai ciula sa moara vasile daca fratele tau nu a fost campion mondial la olimpiadele pe judet - de multe ori la cate 2 obiecte odata. m-am jurat !
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 19:13   #3685
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

In alta ordine de idei priviti niste marlani ce poezie oribila au facut :

Pe un stadion,
Cam cu ghinion,
Iată vine iute,
Pfui, ferea că pute,
Un cioban gherţoi,
Cu-o turmă de oi!
Una-i mai pestriţă,
Oaia Nicoliţă,
Una care zburdă
E o oaie Surdă,
Iar una peltică
Se numeşte Dică.
Şi pe la peluză
Stând buză la buză,
Mări, se vorbiră,
Ei se sfătuiră
Printre căcăreze
Ca să mi-l lucreze
Pe cel antrenor
Că-i prea bârfitor
Şi are la soare,
Un hotel prea mare,
Şi maşini prea tari,
Şi cam mulţi dolari!...
Şi acel cioban,
Evident, ţăran,
Fără pic de frică
L-a demis pe Gică,
Şi de-o lună-ncoace
Gura nu-i mai tace,
Cică el cioban,
I-a luat Merţan
Şi noaptea la trei
Îi ducea femei
-Bre patron de paie,
Care nu faci baie,
De o lună-ncoace
Gura nu-ţi mai tace!
Ori turma nu-ţi place,
Ori eşti bolnăvior,
Păstor impostor?
-Auzi, hahaleră
Cu faţă mizeră,
Mare derbedeu,
Tu ştii cine-s eu?
Eu sunt, ştiu creştinii,
Sabia luminii,
Sunt Jiji jupânul
Şi a tot stăpânul
- Stăpâne, stăpâne,
Îţi cheamă ş-un câne
Cel mai bărbătesc
Şi cel mai frăţesc,
Şi la stadion
Dă-i un milion,
Poate derbedeul
Bate CeFeReul.
-Bre Jiji la noi
Nu există oi,
Caută-ţi în pripă
Oaia la echipă,
Şi-o să-ţi vezi măiastră,
Oaia roş-albastră;
Iar în dosul stânii
Mai ascultă-ţi cânii,
Zi-le-o vorbă bună,
Ca la cap să-ţi pună
Fluier ardelean,
Al lui Corpodean;
Fluierul ca mierea,
Al domnului Serea;
Fluier cu venin,
Al lui Constantin!
Vântul când a bate
Prin ele-a răzbate,
Punctele s-or strânge,
Oile vor plânge
Cu lacrimi de sânge,
Că tu la prostime
Le vei da iar prime!
Iar de o să pleci
La Parchet în beci,
Să le spui curat
Că te-ai însurat
C-o mândră crăiasă,
A lumii mireasă;
Că la nunta ta
A căzut o stea;
Iar restul de stele
Ţi-au cântat manele,
Vieţaşi şi ocnaşi
Ai avut nuntaşi
Preoţi iubitori,
Doi judecători,
Păsărele mii,
Şi stele făclii!
Iar dacă-i vedea,
Pe la DeNeA
Unul cu burtică,
Pe nume Mitică,
Din ochi lăcrimând,
Pe hol alergând,
Pe toţi întrebând
Şi la toţi zicând:
"Cine-au cunoscut,
Cine mi-au văzut
Şmecher marinel,
Tras printr-un inel?
Feţişoara lui,
A coniacului;
Perişorul lui,
Ca al oului;
Ochişorii lui,
Ca ai x-ului?"
Tu, ciobanul meu,
Să îi spui mereu
Că acel băiat
V-a cam înfundat,
Iar la spectatori,
Ăia "infractori",
Să le spui curat:
”-Gata, v-am lăsat!”
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 19:20   #3686
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

olimpicul din tine a scos poemul asta minunat?
apropo, te-ai trezit?
nu te mai sun deacum, ca tu dormi cand altii sunt la munca
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 19:20   #3687
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by JUPAN_EMY View Post
bai ciula sa moara vasile daca fratele tau nu a fost campion mondial la olimpiadele pe judet - de multe ori la cate 2 obiecte odata. m-am jurat !
eu cred ca erai international pe judet
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 01-12-07, 08:09   #3688
danuuu

Stage 5
 
danuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 447
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

eminescu e minciuna pe langa Zeus...imi retrag cuvintele olimpicule..!!!!
danuuu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-07, 22:33   #3689
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

cele mai tari melodii posibilie din lume. unicate as putea spune:
https://www.youtube.com/watch?v=chje8...eature=related
sageata is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 17:46   #3690
Spillner
Dacia Driver

Stage 4
 
Spillner's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 264
Member of:
[DACIA]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

suna bine,suna bine rau tare...
Spillner is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -