Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Virtual Tuning 2D > ShowRoom > Advanced

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-14, 00:48   #76
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Cobra2007 - Cars VT

Quote:
Originally Posted by Reme View Post
Nici o manevra!

Legat de lucrare. De mult nu am mai vazut o lucrare asa complexa. Ca si calitate a lucrarii, se prezinta foarte bine, imi place! Sunt cateva aspecte pe care eu nu le-am vazut din prima, insa eu nu am cum sa iti aduc critici, ca sunt muult sub nivelul tau.
Multumesc frumos ! Chiar te rog sa-mi spui acele cateva aspecte pentru ca ma vor ajuta pe viitor. Si Reme, daca perseverezi, n-ai cum sa nu ajungi si tu la acest nivel

Bafta !
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-14, 03:55   #77
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: Cobra2007 - Cars VT

In primul rand felicitari pentru o lucrare asa complexa, pentru ca se vede ca intr-adevar ti-ai dat interesul sa iasa ceva frumos, lucru care s-a si intamplat.
Ca design si forma, body kitul e foarte frumos, jantele sunt alese foarte bine si masina sta in b/g foarte bine.
Acum sa vorbim un pic de executie. In mare lucrarea e executata bine, dar sunt cateva chestii la care am de obiectat. Primul lucru care sare in ochi este faptul ca fibra de carbon nu arata la fel pe toate elementele:
-patternul de pe capota e diferit decat cel de pe aripi
-buza fata ar fi trebuit sa reflecte putin albastru, asa cum reflecta
aripile, asta ca toate sa se lege
-la fel si intake-ul de la motor
-oglinda: e prea intensa lumina pe ea, asta facand-o sa arate ireala.
-in fata, deasupra buzei de carbon care e ok, doar ca are nevoie de
un pic albastru, ai o alta buza, o insertie de carbon, judecand dupa
reflexia de lumina din dreapta ei. E, aia, daca e carbon trebuie
pattern de carbon pe ea. Daca nu e carbon, si e plastic negru lucios,
trebuie inca putin alb pe margine, asa cum ai facut buzei de carbon
de jos.
La roti, ar trebui un pic de umbra sub aripi. Ele fiind bagate sub aripa si pentru ca aripa are o reflexie de lumina asa puternica sus, e normal sa umbreasca un pic roata. Lipsa umbrei se observa foarte tare la roata fata.
Eleronul trebuie sa se vada si prin luneta. Char daca sa zicem ca nu se vede partea orizontala, desi eu cred ca se vede un pic, sigur trebuie sa se vada piciorul de sustinere.
Ultima chestie este si cea la care ti-am atasat aici o poza. La usa, sub stalpul A (A pillar, cred ca e corect in romana) ai facut linia ciudat. Ciudat in sensul ca nu inteleg forma masinii dupa forma liniei, neavand umbra acolo. Ca sa nu fie umbra, asa cum am facut eu in poza, linia aia trebuie sa fie dreapta, sau curbata foarte putin spre dreapta.
Cam atat, lucrarea e f buna, eu zic ca tu ar trebui sa fii la "Advanced" pentru ca ai lucrari complexe si de calitate. Chestiile care ti le-am zis eu aici sunt de detalii, nu ai greseli mari sau grave. Imi cer scuze pentru cat de mare e commentul dar imi place sa scriu mult si detaliat.


Edit: Rectific la partea cu usa, m-am uitat pe poza originala si forma usii e corecta. Se produce o iluzie si defapt tu ai facut bine. Scuze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	zzzz.jpg
Views:	50
Size:	149.1 KB
ID:	3019519  

Last edited by Maris; 19-08-14 at 03:58.
Maris is offline   Reply With Quote
Old 19-08-14, 11:04   #78
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Cobra2007 - Cars VT

mi-ai spus sa iti scriu si eu ceea ce am obserat:

1. deaupra lip-ului de carbon se observa faptul ca ai uitat sa faci un pic smudge, se vede colturos in dreptul grilei acelea din bara fata
2. felul in care vine anvelopa pe fata, la imbinarea cu pasajul aripii din carbon, cred ca ai uitat de roata
3. lupele farurilor sunt facte de tine? sau doar conturul lor? se observa interventia asupra lor...
4. stopurile spate nu imi plac
5. oglinda retrovizoare si ornamentul de la stalp se observa ca si cum ar fi niste schite


insa ti-am zi, pe total imi place lucrarea...
__________________
Reme is offline   Reply With Quote
Old 19-08-14, 13:01   #79
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Cobra2007 - Cars VT

In primul rand multumesc din nou baieti

@Maris :

- Pe capota am vrut sa pun acelasi pattern ca si la celelalte dar nu dadea bine.
- Am rectificat acum putin buza fata, i-am dat putina culoare.
- De asemnea si intake-ul.
- Oglinda, e pacat de ea ca e frumoasa dar nu stiu de ce am pus atata lumina, zici ca m-a fortat cineva.
- Am dat culoare si la acel plastic din fata care nu e din carbon.
- Am pus putina umbra si la roata din fata. La aia din spate nu cred ca ar fi cazul asa mult.
- Faza cu eleronul e putin funny in sensul ca am tot incercat sa fac ceva si nu mi-a iesit, ca sa nu mai vorbesc de acel picior de sustinere. Poate pentru ca nu am mai avut eu rabdare. Daca faceam luneta mai inchisa la culoare poate nu se mai observa dar atunci trebuia sa fac mai putina lumina si in interior.. complicat.
- Faza cu linia, respectiv forma masinii, e bine ca ti-ai dat seama
- Advanced zici ? Hmm, asteptam opinia lui Ca$$.

@Reme

- Da, chiar ar fi fost nevoie de putin smudge, evident ca m-am grabit.
- La punctul 2 nu stiu ce sa zic, cred ca n-am inteles eu. Roata se vede..
- In afara de lupe, tot farul este brush.
- Asa cum am zis si in primul post, la stop am fost total neinspirat.
- Oglinda retrovizoare am vrut sa para putin mata, poate daca mai lucram putin la contrast..
- Stalpul masinii dupa cum ai observat nu-l facusem din prima. Noroc ca mi-a spus Woozie, chiar uitasem de el Daca il faceam de la inceput, cu siguranta ar fi aratat mai bine.

E clar ca sunt cateva (mai multe) aspecte de acoperit din ce mi-ati spus voi. La urmatoarea masina voi incerca sa fiu mai atent.

Multumesc !
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-14, 18:33   #80
mrsika

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 366
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: Cobra2007 - Cars VT

Salut,
Interesant proiect vad aici insa,la o lucrare atat de complexa ma mira faptul ca nu ai observat o chestie:
Carbonul de pe arch-uri si de pe prag e pus total gresit..din aceasta cauza ele par a fi plate..foarte plate
Sfat:
In momentul in care faci o chestie mai complexa cu carbon..ia de exemplu partile verticale si fa-le prima dataapoi selectezi dupa caz partile orizontale,etc. Si cu free transform le faci sa se potriveasca.
Sper sa ma fi facut inteles
O seara placuta,
Mrsika
__________________
mrsika is offline   Reply With Quote
Old 07-09-14, 22:21   #81
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Cobra2007 - Cars VT

Salut si multumesc pentru aprecieri

Am inteles ce-ai spus si am sa iau in considerare. Ai dreptate, intradevar nu arata prea bine.
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-14, 01:14   #82
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: Cobra2007 - Cars VT

Salutari ! M-am gandit sa refac o lucrare mai veche (defapt, una dintre primele mele lucrari). Atasez si pozele vechi (cele cu cobra factory )). Un BMW E39 M5. Mi-a fost un pic cam greu sa lucrez cu masina avand in vedere ca sunt obsedat de claritate si nu de pixeli urati, dar poza fiind veche.. nu am gasit altceva. Am incercat cat de cat sa maschez pe alocuri cu ceva blur/reduce noise. Sa o luam usor De la inceput am avut in cap ceva simplu, fara prea multa bataie de cap. Am zis ca pe o masina frumoasa ca aceasta, nu merita sa pui prea multe (acum cativa ani eram contra ). La prima poza cu fata, am facut brush bara din fata si skirt-ul lateral. Nu stiu cat de extraordinar au iesit, inca lucrez la asta. Acum am observat ca reflexiile nu au iesit ca la a 2-a poza (cu spatele) pentru ca .. pitong A 2-a poza cu spatele (care imi place mai mult sincer), i-am schimbat putin atmosfera, stopurile sunt brush (nu in totalitate, doar cele pe frana). Toata partea de jos cu tevile de esapament, le-am facut de la 0.Poate ca duce putin a toony dar cum spuneam, lucrez la asta Cam atat. Astept parerile voastre. Multumesc

Ce post luuung, scuze scuze !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW E39 Stock.jpg
Views:	23
Size:	703.9 KB
ID:	3037929   Click image for larger version

Name:	BMW E39 Tuning.png
Views:	44
Size:	3.52 MB
ID:	3037930   Click image for larger version

Name:	BMW E39 Stock 2.jpg
Views:	23
Size:	921.2 KB
ID:	3037931  

Click image for larger version

Name:	BMW E39 Tuning 2.png
Views:	48
Size:	3.92 MB
ID:	3037932   Click image for larger version

Name:	Stocks.jpg
Views:	24
Size:	1.08 MB
ID:	3037933   Click image for larger version

Name:	2Ultimate BMW Tuning 1.jpg
Views:	35
Size:	563.9 KB
ID:	3037934  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	35
Size:	618.7 KB
ID:	3037935  
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -