Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-17, 17:53   #1
ionutvd

Stage 1
 
ionutvd's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 10
Default Anvelopa iarna marci diferite

Am cumparat de curand un mondeo mk4 din 2012 si am observat ca la cauciucurile de iarna am 2 tipuri, dunlop si fulda. Ambele tipuri au uzura uniforma, profil foarte asemenator (fulda control hp si dunlop winter sport 5) si dot asemanator (sapt 42 din 2015 unele si sapt 45 din 2015 altele). Credeti ca este ok sa merg cu ele asa, eventual sa pun dunlop pe fata si fulda pe spate?
Va rog raspunsuri de la persoane avizate, stiu ca in mod normal e bine sa fie identice, dar totusi, fiind atat de asemanatoare, ma gandesc ca e ok. mersi anticipat.
ionutvd is offline   Reply With Quote
Old 07-11-17, 18:56   #2
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Anvelopa iarna marci diferite

E absolut in regula atata timp cat anvelopele fiecarei punti sunt identice stg cu dr. Daca masina ar fi fost 4x4 nu era asa bine.
Pune pe fata ce ai mai bun - ca adancime profil, rezultate la teste etc. Adancimea minima a profilului unei anvelope de iarna e de 4mm. Nu dpdv legal ci al eficientei.
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -