Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-15, 09:44   #1
g3allwhite

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 12
Default intrebare dimensiuni jante

Salut!

am urmatoarea problema:
doresc sa montez pe masina mea (VW Bora Variant 1,9 TDI Basis, an fabr 99, motor AJM 85kw) jante de 17 sau 18 inch
Am cerut lista cu dimensiunile admise de la Porsche Ro, insa acolo mi s-a raspuns ca dimensiunea maxima pt modelul meu este 205/ 55/ 16, fapt care a reiesit si din documentul de omologare pe care mi l-au atasat ei.

Prin urmare, intrebarea mea este: v-ati mai confruntat careva cu o astfel de situatie? Daca da, ati reusit sa treceti in CIV si dimensiuni mai mari decat cele pe 16? Eventual, cu vreun alt document (aparut poate ulterior celui de omologare) care sa ateste ca au existat jante de fabrica pe 17 sau 18 disponibile pentru motorizarea respectiva?

Multumesc si salutari!
Toni
g3allwhite is offline   Reply With Quote
Old 03-06-15, 10:02   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: intrebare dimensiuni jante

La RAR iti omologheaza si roti mai mari. Daca nu au fost prevazute pe modelul respectiv, te "descurci" si brusc apar in CI dimensiunile pe care le doresti tu.

Insa pentru ca taloanele noi nu mai au dimensiunea rotilor trecuta, poti sa pui orice vrei ca nu vei avea probleme.
Hondarul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -