Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-17, 18:13   #106
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Salut,

Am reusit, in sfarsit, sa testez anvelopele si in conditii de iarna. Era ultimul test pe care voiam sa il mai fac. Asta-vara pana si pe circuit am fost cu ele.
Primul drum pe care l-am facut in conditii de iarna au fost cei cativa km intre Busteni si cabana Gura Diham. Stratul de zapada batatorit cred ca avea cam 5-10 cm cu gheata dedesupt. La un mers civilizat, normal si in conformitate cu anotimpul iernii, anvelopele se comportau la fel ca fostele anvelope de iarna GoodYear UltraGrip 8. Daca vrei sa le duci la limita, trebuie sa "alergi" putin masina, sa pui frane bruste si alte asemenea. Doar cand ii dadeam talpa in a I-a rupea aderenta dar imediat apoi isi recapata grip-ul. Ce m-a impresionat era faptul ca, la fel ca vara pe uscat/ud, isi mentine aderenta laterala foarte buna. Cu frana de mana nu am putut sa o fac sa derapeze pana in 30 km/h. Am inaintat printr-un strat de zapada afanata de 20 cm fara probleme si-n in marsarier la fel, poate chiar mai bine se comporta cand mergi cu spatele .
Am doilea test a fost pe drumul din DN1 pana la partia Kalinderu din Busteni. Aici fusese imprastiat derapant inainte iar gheata si zapada fusesera topite in prealabil si doar gerul din timpul serii facuse sa se formeze mici zone cu gheata. La coborare am observat cat de repede intra ABS-ul in functiune..chiar si la 10-20 km/h. Nu ma asteptam la o pierdere a aderentei asa rapida avand in vedere ca pe urcare nu am avut nicio problema sa inaintez.

Pana in acest moment, sunt multumit de cum se comporta anvelopele pe toate suprafetele pe care am apucat sa testez. Cel mai mare minus in privinta utilizarii pe timp de iarna este profilul destul de mic, chiar din fabrica nu cred ca depaseste 6,5 mm, asta insemnand ca utilizarea lor prin zapada nu va mai fi asa de eficace in timp. Dar asta e compromsiul, cand vrei sa nu ai "deplasari' mari ale profilului in timpul franarii pe asfalt uscat, faci profilul de adancime mai mica.
Dripci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -