Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Totul despre anvelope (https://forum.4tuning.ro/692-anvelope.html)
-   -   Review anvelope Michelin Crossclimate (https://forum.4tuning.ro/692-anvelope/422985-review-anvelope-michelin-crossclimate.html)

Dripci 29-05-15 18:32

Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Salutare !

In urma concursului organizat de Hondaru, userul BLN a castigat un set de anvelope Michelin Crossclimate. Felicitari Hondaru pentru impartialitate si felicitari BLN pentru castigarea setului de anvelope. Sa le stapanesti sanatos, fara incidente si "La Multi Ani!" pentru ca am inteles ca este ziua ta de nastere pe 30 Mai.

Avand in vedere ca sunt direct interesat de aceste anvelope si pe langa mine sunt interesati si restul userilor care au avut cate ceva de comentat pe threadul dedicat concursului, unii dintre ei aratandu-se dispusi sa si cumpere Crossclimate, il rog public pe BLN sa ne tina la curent cu un review pe termen lung in ceea ce priveste comportamentul anvelopelor de-a lungul saptamanilor, chiar lunilor. In numele informarii corecte, speram sa citim periodic in acest thread diverse experiente pe care BLN le-a avut cu Crossclimate, experiente pe care nu le poti citi in reviewuri facute de-a lungul a 10-50 de km. Fara a ne impartasi aceste experiente, din pacate scopul concursului va fi fost atins doar pe jumatate.

Pe langa testele uzuale, suntem curiosi cum isi pastreaza proprietatile de-a lungul miilor de km, pana si la zgomotul de rulare care poate aparea merita o atentie data. Ar fi frumos sa avem si un tabel cu rezultatele obtinute pentru obiectivitatea testelor.

Totodata, pentru a ingropa sau scoate la lumina faptul ca Michelin, in ultimul timp, s-a axat pe publicitate si mai putin pe inginerie, ar merita notat primul aspect al anvelopelor, apoi completata notarea la fiecare 5000 de km.

In numele userilor care sunt interesati de aceste "gume", iti multumim in avans pentru faptul ca ne vei tine la curent cu aceste anvelope Michelin.

Nu in ultimul rand, felicitari yitzack pentru ca ai stiut sa tii threadul concursului aprins si multumesc pentru ca ne-ai pus tuturor mintea la contributie !

BLN 29-05-15 19:36

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Am pus la bookmark topicul asta.

Indata ce le primesc, le montez si o sa revin cu feedback pe care o sa-l acord si pe termen lung.

Mai greu cu testarea in situatii exterme, ca-s mai linistit la condus, pe principiul cea mai buna frana-i distanta. :) Dar o sa incerc prin parcari niste frane mai bruste atat pe uscat cat si pe asfalt umed.
Mersi de urari. :D

Daniel_Toa 30-05-15 07:21

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Quote:

Originally Posted by BLN (Post 5800679)
Am pus la bookmark topicul asta.

Indata ce le primesc, le montez si o sa revin cu feedback pe care o sa-l acord si pe termen lung.

Mai greu cu testarea in situatii exterme, ca-s mai linistit la condus, pe principiul cea mai buna frana-i distanta. :) Dar o sa incerc prin parcari niste frane mai bruste atat pe uscat cat si pe asfalt umed.
Mersi de urari. :D

Ce pot sa iti zic , felicitari pentru ele ! Eu puteam sa le testez si in conditii mei grele ( chiar zilnic ) :)

rover_cabrio 30-05-15 11:42

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
sunt tare curios unde se va ajunge cu ele :) eu am perioade cand fac si 5000 de km pe luna :) chiar sunt curios ce va spune respectivul

acum pe 25 mai am fost la oradea , am prins mare ploaie si inundatie pe sate iesise raurile , am fost pe transfagarasean , am prins zapada la 1800-1900 inaltime , am intrat pe un drum forestier....chiar sunt curios cand va face cel ce le-a primit testele pe aici sa ne spuna cum se comporta ..din pacate trebuie sa asteptam 1 AN sa ne spuna daca sunt bune sau nu pe zapada !

BLN 30-05-15 12:42

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Păi cāți au regimul ăsta de exploatare?

Eu sunt average Joe, adică cea mai reprezentativă clasă.

Daniel_Toa 31-05-15 17:39

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Quote:

Originally Posted by BLN (Post 5800749)
Păi cāți au regimul ăsta de exploatare?

Eu sunt average Joe, adică cea mai reprezentativă clasă.

Pai tocmai ca trebuia sa le castige careva , care face un numar foarte mare de km lunar , pe diverse drumuri . Doar atunci ne putem da seama daca aceste anvelope merita sau nu numele de cele mai bune ! Cum ai zis un pic mai sus , ca faci o testare prin parcari cu frana de mana . Aia nu se numeste testare ... Eu am reusit in 7 luni de cand mi am cumparat acest Golf 5 sa fac undeva pe la 25-28 de mii de km . Am fost zilnic in orasul vecin la 65-70 km pe zapada de 20-30 cm dar si mai mare unde am ramas blocat . Merg mereu si pe ploaie , si asfalt incins , si drum cu namol dupa ploaie , si aveam ce sa povestesc 5 zile din 7 pe saptamana . In fine , te felicit pentru noul set de anvelope , si asteptam cu totii sa ne zici pe ce drumuri testezi si ce parere ai despre ele !

rover_cabrio 31-05-15 18:03

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
nu stiu cine este acest BLN , nu prea are activitate pe acest forum ...

nu am auzit niciodata de el , aceste anvelope trebuia sa ajunga la un USER cu vechime al acestui forum ....un om care face km zilnic ..

asteptam poze cu anvelopele pe masina ...si primii 5000 km ...dar cred ca terbuie sa asteptam un an ....

in al doilea rand acest om trebuia descalificat pentru ca a MILOGIT voturi pe PM la lume pe acest forum .!

BLN 31-05-15 22:12

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Bine.

rover_cabrio 31-05-15 23:49

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Quote:

Originally Posted by BLN (Post 5800928)
Bine.


sa nu te superi pe mine , dar eu personal asa vad lucrurile nu am nimic cu tine , nu te-am deranjat cu nimic si nu m-ai deranjat cu nimic ..este doar punctul meu de vedere pe care mi l exprim pe un post public

Dripci 01-06-15 20:39

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Va rog mult sa nu mai atacati la persoana! Si cat se poate, offtopic cat mai putin, va multumesc !

@BLN

Cand intri in posesia lor, ar fi interesant de stiut cat de grele sunt anvelopele. Am citit ca se foloseste un mix nou pe baza de siliciu si ar fi trist sa fi pus masa pe ele. De asemenea, am tot vazut in ultimul timp ca anvelopele noi am talonul moale. Pentru absorbirea socurilor si izolarea fonica probabil, dar mi-e teama sa nu devina sensibile la deformari laterale si sa fie prea usor de impuns cu diverse cuie, cioburi etc.
Si-n plus, ca sa vedem ca Michelin inca fabrica lucruri de calitate, ar trebui ca anvelopele sa nu aiba nevoie la echilibrat corectii mai mari de 10-15 grame. Asta cu prezumptia ca ai jantele ok.

coco_stancu 02-06-15 16:58

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Sper sa pot si eu ajuta in curand la detalii despre aceasta anvelopa. In curand imi voi achizitiona un set.

Dripci 02-06-15 19:12

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Super !

Chiar mai bine daca vom merge in paralel cu mai multe pareri. Cu cat mai multe pareri ale posesorilor, cu atat mai intreaga va fi imaginea formata despre ele.

Poti impartasi cu noi ce angrenaj sofezi si pe ce marime sunt anvelopele ?

Now we wait :D

BLN 16-06-15 12:39

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Le-am ridicat acum 15 minute. Prima impresie: sunt extraordinar de usoare, le cari cu 2 degete!

Daniel_Toa 17-06-15 08:28

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Ce greutate are o anvelopa ?

Hondarul 17-06-15 09:07

Re: Review anvelope Michelin Crossclimate
 
Mie nu mi se par asa de usoare... Par normale.

Ce am remarcat imediat cum le-am pus eu este ca au santuri destul de adanci si ca aduna pietricele. Un aspect la care nu cred ca s-au gandit inginerii cand le-au facut, ca Romania e mai salbatica, asa... iar pe asfalt avem multe gunoaie, cuie, suruburi, pietre si alte cele. In alte tari nu cred ca ar fi o problema.


All times are GMT +2. The time now is 09:53.

- Copyright 2024 4Tuning