Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-15, 15:32   #61
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

morghen sa stii ca treaba cu lateralele moi am observat-o si eu si am mai observat ca fata de 2.2 cat aveam in vechile anvelope presiune, acum trebuie sa bag 2.3/2.4 inca nu m-am hotarat la care sa raman. Presiunea de 2.2 face ca anvelopa sa arate un pic dezumflata. Din pacate nu am mai iesit la munte weekendul asta si bine am facut ca a fost jale pe DN1...va tin la 230v pe viitor
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 17:53   #62
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Chestia cu peretii moi nu prea are treaba cu faptul ca se lasa masina pe o parte.

Orice anvelopa, cu cat are mai inalt talonul, are peretii mai moi, e normal. O anvelopa cu perete de 30 va avea peretele net mai rigid decat una cu talon de 70. Material mai mult, elasticitate, etc... E normal.

https://www.4tuning.ro/tehnica-auto/a...opa-14614.html

De aici iti poti da seama cat de subtire e peretele unei anvelope. Unde mai pui ca nu are deloc intaritura pe acolo... Oricum, e de retinut ca aceste CrossClimate nu sunt anvelope de performanta, de unde si indicele scazut de viteza. In acelasi timp, anvelopele performante nu vor avea talon inalt
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 23:16   #63
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Hondarul - e o problema cu siteul 4tuning . Nu pot accesa linkul tau de pe mozila , doar de pe Internet Explorer .

Maine dimineata ajung in Bucuresti , sa imi cumpar niste jante . Dupa care am nevoie de 4 anvelope noi . Am avut multe seturi de Michelin , dar si 1 de Good Year . Acum nu stiu ce firma sa aleg , Bugetul nu este unul mare adica 10-12 mil maxim ,
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 28-07-15, 22:01   #64
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Ce parere aveti de Good Year Ultra Grip 7+ ? Am gasit la 285 de lei bucata .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 28-07-15, 22:32   #65
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Chestia cu peretii moi nu prea are treaba cu faptul ca se lasa masina pe o parte.
Pai are...tocmai ce am zis..am testat doua modele de anvelope diferite, dar de aceleasi dimensiuni..una din ele are peretele lateral moale, alta nu.
In rest, masina identica, setarile la suspensie identice.

Am avut Michelin PS2 = moale
Am(aceeasi dimensiune) Conti Sport 5 = nu asa moale
morghen is offline   Reply With Quote
Old 30-07-15, 13:16   #66
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Cred ca e de la adblocker faptul ca nu poti vedea linkul acela.

De anvelope nu stiu ce sa zic... La producatorii premium nu cred sa fie diferente mari, asa ca in final depinde de preferinte.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 16:06   #67
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Mai era ceva de notat contra gumelor michelin din partea mea...ca masina era subviratoare, understeer doar cu Michelin Pilot sport(cu Conti-uri e perfect neutral)...am mai cautat pe net si se pare ca e un fel de chestie generala cu Michelin-urile sport. Super ciudat...dar pt crossclimate chiar nu conteaza chiar asa..mai ales pe masini gen golf, passat.

Crossclimate-urile mele sunt tot pe terasa
morghen is offline   Reply With Quote
Old 22-08-15, 10:24   #68
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Crossclimate au lateralul moale deci nu sunt gume sport, dar pt un passat care si asa are suspensii moi sunt perfecte..parca merg pe perini de aer
le-am pus sus saptamana asta si ai dreptate, se comporta ca si cauciucuri de vara. Sunt multumit de ele pana acum, chiar fericit ca nu fac zgomot deloc.
Am avut ocazia sa merg mai tare si pe ploaie si sa trec prin belti cu ceva viteza si sunt excelente !

deci din partea mea(pentru un cauciuc pt o masina normala pt mers normal..gen passat, golf...):

5/5 pe caldura si uscat
5/5 la viteza mare
5/5 pe ploaie

urmeaza sa vedem cum se comporta la iarna

Last edited by morghen; 22-08-15 at 10:40.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 22-08-15, 12:02   #69
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Am revenit cu impresii bune, in privinta zgomotului am reusit sa fac testul cu maxima acuratete:
- inainte cu anvelopele Continental aveam in masina un zgomot de 70db la 100 km/h pe drumul Giurgiu-Bucuresti
- cu anvelopele Crossclimate la aceeasi viteza si pe acelasi drum am un zgomot de 60db
in concluzie asa cum spunea si Morghen sunt silentioase.
Vineri m-am intors de la mare iar pe autostrada m-a prins o mare ploaie si cum autostrada noastra nu-i tocmai cea mai buna avea si portiuni cu baltoace unde am putut observa faptul ca anvelopele se comporta bine si pe ploaie abundenta la viteze de 140/150 km/h.
Per total recomand pana in momentul de fata anvelopele, mai ramane si la iarna sa treaca un hop si gata.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 22-08-15, 12:22   #70
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Hondarul - cand mai oferi un set de anvelope ? Nu de alta , dar am reusit sa stric noul set Putin peste 100 km/h am trecut peste un sant de 20-25 cm , si dreapta fata are o galca mare pe talon , si dreapta spate una mai mica .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 24-08-15, 13:28   #71
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Am revenit cu impresii bune, in privinta zgomotului am reusit sa fac testul cu maxima acuratete:
- inainte cu anvelopele Continental aveam in masina un zgomot de 70db la 100 km/h pe drumul Giurgiu-Bucuresti
- cu anvelopele Crossclimate la aceeasi viteza si pe acelasi drum am un zgomot de 60db
in concluzie asa cum spunea si Morghen sunt silentioase.
Vineri m-am intors de la mare iar pe autostrada m-a prins o mare ploaie si cum autostrada noastra nu-i tocmai cea mai buna avea si portiuni cu baltoace unde am putut observa faptul ca anvelopele se comporta bine si pe ploaie abundenta la viteze de 140/150 km/h.
Per total recomand pana in momentul de fata anvelopele, mai ramane si la iarna sa treaca un hop si gata.
Rectific:
80 db Continental
70 db Crossclimate
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-15, 13:51   #72
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Ma dispera ca iau pietricele in profil si nu ies singure..
deci daca pe sosea sunt doua pietricele, o sa iei 3 in gumele astea..un fel de magnet pt pietricele.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 02-09-15, 17:58   #73
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Asa este, dar zboara, nu raman acolo...

Anvelope o sa mai dam, dar la un concurs pe site.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 02-09-15, 21:47   #74
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Asa este, dar zboara, nu raman acolo...

Anvelope o sa mai dam, dar la un concurs pe site.
Sa ma anunti te rog inainte sa inceapa concursul
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 03-09-15, 09:10   #75
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Ce parere aveti de Good Year Ultra Grip 7+ ? Am gasit la 285 de lei bucata .
Probabil ti ai luat gume dar totusi sa zic ceva de ele.
Am eu pe un Golf 4 ( 195/65/15). Le am de anul trecut din toamna si am trecut prin iarna cu ele. Pe zapada sunt superbe, in urma unei incercari ratate de patinaj artistic triplu surub, am intrat intr un sant, nu cine stie ce crater dar cat de cat dificil. Au avut aderenta super buna si am iesit relativ usor.
Pe franare sunt...cauciucuri ok. Nu impresioneaza cu nimic, la fel si la acvaplanare. Inca le am pe masina, nu le-am schimbat din lipsa de fonduri. Pe autostrada sunt chiar silentioase fata de altele.

Acum doua ierni am avut tot de la GoodYear, 4seasons Vector. Una s-a uzat neregulat, la modul grav pe puntea spate, una a facut galma, una pierdea aer si una a ramas cat de cat intreaga.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -