Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-15, 14:19   #31
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

E bine daca se vand cu succes in Romania aceste anvelope. Si eu si BLN am asteptat mai mult dupa ele ca nu existau pe stoc.

Oricum, cine are chef sa impartaseasca pareri despre ele aici e binevenit.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-06-15, 17:43   #32
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Multumesc BLN si tu sa le tocesti cu drag, mai ales ca tu esti mai pasibil de acest lucru, tractiune spate, alea, alea

Revenind la topic, m-am bucurat foarte mult ca azi a plouat, am putut sa testez un pic mai bine anvelopele ca pe uscat nu am observat nicio diferenta. Asa deci pe ploaie se comporta ireprosabil, la plecare de pe loc calcat in blana nu prea patineaza. In curbe se tine bine rau, cei din Bucuresti stiu rondul de la stadionul 23 August, azi l-am prins destul de liber si m-am invartit in el iar masina nu vroia deloc sa iasa de pe trasa ei. Franarea si ea buna, in fine va tin la curent pe parcurs, tare curios sunt cum se vor comporta la iarna, acolo-i testul suprem sper sa nu ma dezamageasca. Pana una alta merg pe mana celor de la Michelin care cica au testat tipul asta de anvelopa circa 5 milioane de km.
Pai ce dreaq test sa mai fac eu ma cand aia s-au dat 5 mil km cu ele si au fost multumiti .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11535881_897637000281849_3456925903497239085_n.jpg
Views:	172
Size:	67.9 KB
ID:	3105200  
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 21-06-15, 22:06   #33
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

BLN - La drum lung cum se comporta anvelopele ? Zgomotul cum e ? La viteze de 100-130 km/h cum sunt ? Dupa o franare la viteza de 100 km/h cum sunt ? Presupun ca de cand le ai primit pana acum ai facut macar un minim de 500 de km cu ele , cum e uzura ? Raman pietricele intre rizuri ?

coco_stancu - felicitari pentru achizitie , si iti urez uzura linistita si fara incidente ! Probabil ca o sa avem un jurnal de bord cu informatii si poze din partea ta decat de la userul BLN

Last edited by Daniel_Toa; 21-06-15 at 22:10.
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 22-06-15, 00:18   #34
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Eu pe topicul ăsta n-o să mai calc, dacă vrea cineva pe privat cāteva update-uri o fac cu cea mai mare plăcere, dar nu sunt obligat să văd maimuțoi īncercānd să se dea peste cap īn fața mea.

Prefer ca īn timpul liber, cānd intru aici, să nu dau de hateri.


Cheers!

LE: Weekendul ăsta au īmplinit mia de km și saptămāna viitoare vor călca prin 2 țări străine. Așa că..
BLN is offline   Reply With Quote
Old 22-06-15, 07:21   #35
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by BLN View Post
Eu pe topicul ăsta n-o să mai calc, dacă vrea cineva pe privat cāteva update-uri o fac cu cea mai mare plăcere, dar nu sunt obligat să văd maimuțoi īncercānd să se dea peste cap īn fața mea.

Prefer ca īn timpul liber, cānd intru aici, să nu dau de hateri.


Cheers!

LE: Weekendul ăsta au īmplinit mia de km și saptămāna viitoare vor călca prin 2 țări străine. Așa că..
Mai omule , in primul rand ti ai luat un angajament sa postezi aici impresii , ca de aia ai primit anvelopele GRATUIT ! Tu ai pus o poza si atat ! Explica si tu ce diferente ai observat intre anvelopele vechi si cele noi ! Poate sa implineasca si milionul de km , daca tu nu postezi ceva legat de ele , degeaba .
Iar eu nu am adus injurii la adresa ta ! Asa ca ai grija la limbaj !

Iar updat-uri postezi aici , nu pe privat !
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 22-06-15, 09:59   #36
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

A luat el cauciucurile ? Ce mai conteaza acum ....auzi sa isi mai dea si cu parerea. Lasati omul sa se bucure de cauciucuri
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-15, 10:45   #37
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
A luat el cauciucurile ? Ce mai conteaza acum ....auzi sa isi mai dea si cu parerea. Lasati omul sa se bucure de cauciucuri
A primit cauciucurile alea cu un scop , adica sa posteze mereu cate o parere despre ele . Iar el nu face asta Eu nu l am jignit , am vorbit frumos cu el , doar ca el incepe sa ma faca maimutoi
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 23-06-15, 11:10   #38
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

BLN, am zis de la inceput ca cel care castiga NU este obligat sa faca review aici pe site. Dar am aprecia cu totii acest lucru...

Si nu cred ca ai 12 ani si nici nu esti vreo domnisoara firava ca sa iti iei jucariile si sa pleci ca te ataca unul sau altul. E normal si trebuia sa te astepti Evident, daca ar fi fost ei in locul tau, ma indoiesc ca ar fi facut in 2 saptamani: "La drum lung cum se comporta anvelopele ? Zgomotul cum e ? La viteze de 100-130 km/h cum sunt ? Dupa o franare la viteza de 100 km/h cum sunt ? Presupun ca de cand le ai primit pana acum ai facut macar un minim de 500 de km cu ele , cum e uzura ? Raman pietricele intre rizuri ?"

Deci treaba ta ce faci mai departe, oricum, sa le folosesti sanatos si fara incidente! Si daca mai intri pe aici din cand in cand sa ne spui cum se comporta, eu unul, as aprecia!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-06-15, 12:04   #39
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

1. Offf BLN tinand cont ca suntem singurii sau presupun ca suntem singurii de pe forum care au aceste anvelope as aprecia si eu ca restul colegilor daca ai continua sa iti spui parerea despre aceste anvelope asa cum o sa o fac si eu.

2. Offff, mai oameni intelegeti ca omu doar a avut bulanul de a castiga aceste anvelope, acum nu trebuie sa faca km cu nemiluita doar ca-l puneti sau il rugati voi sa faca. Poate nu are benzina, poate trece printr-o perioada grea, poate nu are timp, haideti sa fim intelegatori!

3. Offff dar nu off topic
Am trait primele emotii crezand ca aceste anvelope nu-s la fel de confortabile ca restul pe care le-am avut pana acum din cauza ca de atata entuziasm si discutii cu cei de la vulcanizare au uitat sa imi faca presiunea. Iar anvelopele au ramas cu presiunea de 2.5 bari si mi se pareau foarte rigide anvelopele.
Acum ca am revenit la presiunea de 2.2 si totul este ok.
Pietricele nu raman intre rizurile anvelopelor desi pe strada de la munca trec zilnic pe o bucata de drum cu pietris.
Va rog sa mai postati intrebari deoarece nu am prea multe idei de cum sa observ anumite chestii la aceste anvelope.
In viitor cand voi iesi din Bucuresti voi face si un rezumat al lor la drum lung.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20150427_120715.jpg
Views:	143
Size:	3.60 MB
ID:	3105484  
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 23-06-15, 21:24   #40
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Evident, daca ar fi fost ei in locul tau, ma indoiesc ca ar fi facut in 2 saptamani: "La drum lung cum se comporta anvelopele ? Zgomotul cum e ? La viteze de 100-130 km/h cum sunt ? Dupa o franare la viteza de 100 km/h cum sunt ? Presupun ca de cand le ai primit pana acum ai facut macar un minim de 500 de km cu ele , cum e uzura ? Raman pietricele intre rizuri ?"
Deci eu intr o saptamana fac in jur de 1000-1200 de km Tu ai zis ca vrei sa oferi aceste anvelope unei persoane ,care face niste km si sa zica o parere despre ele . Daca doresti filmez de cand plec de acasa si pana ajung inapoi timp de 7 zile , fac poze si la km etc . In fine , de unde s a inceput si unde s a ajuns e la 180 de grade . Ma opresc aici si da , imi doream setul de anvelope ca am nevoie de ele , pentru ca fac multi km , si am mers si pe ploaie , si namol si pietris si zapade de 30 cm etc . Nu asta te interesa pe tine ? Sa vezi cum se comporta la drum . Eu te felicit pentru gestul tau , de a darui cuiva un set de anvelope , un lucrul foarte rar in ziua de astazi si mai ales in Romania .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 24-06-15, 16:22   #41
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Din alea 36 de posturi mai bine de jumatate le-a facut pentru cauciucurile astea, unde nu il mai deranjau comentariile celorlalti membrii care le vroiau.BLN nu am nimic cu tine, dar esti un nesimtit, te-ai vazut cu sacii in caruta si ai disparut.
__________________
Dacia 1310L
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 25-06-15, 14:25   #42
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Doamne da-mi putere sa mai intru pe acest topic plin de ura si sa mai scriu:

- Energy saver, pana in momentul de fata nu am simtit nimic la circulatia prin oras desi anvelopele sunt mai usoare, jantele la fel. In total am o diferenta de -10 kg din schimbarea anvelopelor si a jantelor si nu stiu ce sa zic, ori este marketing ori se observa la mersul in afara.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 25-06-15, 17:57   #43
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Doamne da-mi putere sa mai intru pe acest topic plin de ura si sa mai scriu:

- Energy saver, pana in momentul de fata nu am simtit nimic la circulatia prin oras desi anvelopele sunt mai usoare, jantele la fel. In total am o diferenta de -10 kg din schimbarea anvelopelor si a jantelor si nu stiu ce sa zic, ori este marketing ori se observa la mersul in afara.
curiozitatea mea este cat timp vor rezista ..vara iarna ...daca iesi cu ele din iarna si nu COC la anu in primavara ..chiar sunt curios cat de bune sunt aceste anvelope si cum se comporta iarna asta !
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 25-06-15, 18:43   #44
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Nu as zice ca e vorba de ura coco, doar ca lipsa de bun simt a unora nu cunoaste limite.Eu sper ca macar tu sa continui cu review-ul despre aceste anvelope.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 26-06-15, 09:03   #45
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Mamaaaaaa, credeam ca v-ati potolit.

Rover Cabrio, daca e de rahat 4Tuningul asta ce cauti pe aici? Nu comentez la prostiile mentionate de tine, doar iti spun, asa cum ti-am mai zis, ca la prima aberatie ne parasesti pentru totdeauna de pe acest forum de cacao.

Cine crede ca s-au dat "intre prieteni" anvelopele este amuzant, sa nu zic fraier. Am zis din start ca cei 3 finalisti nu sunt perfecti. Daca BLN si-a facut user nou si a dat mesaje de milogeala, treaba lui. Altii au dat copy-paste din articole scrise pe site despre anvelope.

Noi sa fim sanatosi. Eu o sa mai scriu pe aici despre anvelopele de pe masina mea, probabil ca si coco_stancu. Treaba lui ce face BLN. Anul trecut i-am dat un set de anvelope MICHELIN Pilot Sport Cup incredibil de scumpe unui user vechi si activ, a scris 2 posturi despre ele, dupa care la revedere... Asadar, nu e bine nicicum.
Hondarul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -