Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Machetele mele > Machetele mele scara 1/18

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-10, 20:39   #1006
andreigica

Stage 5
 
andreigica's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,550
Member of:
[Colectionar Machete]
[Honda]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Este o macheta exceptionala din toate punctele de vedere!
Pentru cei care indragesc marca Porsche si cunosc istoria marcii,in special a modelului 911,reprezinta o adevarata delectare privirea acestei bijuterii!
__________________
"THE BEAST"-TYPE RRR
andreigica is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 21:19   #1007
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Exact in culoarea asta mi-o doresc si eu. Foarte reusita macheta. Are cateva grosolanii, pe ici pe colo, poate si forma cu ceva probleme, dar este o realizare foarte buna.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 23:26   #1008
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Exact in culoarea asta mi-o doresc si eu. Foarte reusita macheta. Are cateva grosolanii, pe ici pe colo, poate si forma cu ceva probleme, dar este o realizare foarte buna.
Poti sa-mi spui ce grosolanii are aceasta macheta? Si pe ce te-ai bazat cand ai spus "poate" si nu "sigur" cum ca forma ar avea ceva probleme.

Intreb pentru ca este totusi o macheta scumpa care costa 1000 Lei, intreb politicos, nu cu rautate sau ceva de acest gen. Multumesc anticipat.
radu_rs is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 23:41   #1009
promo
Colectionar Machete

Stage 5
 
promo's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,987
Member of:
[Colectionar Machete]
[PEUGEOT]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Quote:
Originally Posted by radu_rs View Post
Poti sa-mi spui ce grosolanii are aceasta macheta? Si pe ce te-ai bazat cand ai spus "poate" si nu "sigur" cum ca forma ar avea ceva probleme.

Intreb pentru ca este totusi o macheta scumpa care costa 1000 Lei, intreb politicos, nu cu rautate sau ceva de acest gen. Multumesc anticipat.
pai una as putea sa iti zic eu, stergatoarele sunt prea mari si groase.
promo is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 00:09   #1010
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Quote:
Originally Posted by radu_rs View Post
Poti sa-mi spui ce grosolanii are aceasta macheta? Si pe ce te-ai bazat cand ai spus "poate" si nu "sigur" cum ca forma ar avea ceva probleme.

Intreb pentru ca este totusi o macheta scumpa care costa 1000 Lei, intreb politicos, nu cu rautate sau ceva de acest gen. Multumesc anticipat.
Radu, CMC nu este Dumnezeu-ul machetelor. Ei fac machete foarte bune, dar ca multe alte lucruri asamblate manual sufera mici probleme. Cum zicea si promo, stergatoarele, desi au lamela de cauciuc, sunt unpic cam groase. Ca forma nu-mi dau seama cum poate fi gresita. Atata vreme cat nu am masina reala in fata sa o masor sau un prospect cu toate dimensiunile ei, e greu de spus. Oricum, ca si exoto ca si gmp sau bbr toate mai au scapari minore, dar oricum diferenta fata de o macheta premium (sa zicem un autoart maybach care costa 100E) este mare.

ps: pana si Bugatti Royale de bauer are scapari si costa ~450E.
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 07:59   #1011
ksm170

Stage 5
 
ksm170's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,565
Default Re: Machetele mele - steaua23

machetele din liga CMC - Exoto - BBR - GMP au o sclipire aparte, pe mine ma vrajesc cu detaliile incredibile pe care le au.
nu ma intereseaza ca nu sunt 1/18 ci 1/18.3, sau ca exista mici greseli la forma, cum se intampla la Sharknose-u CMC. it rocks!!
__________________
Bugatti & stuff
ksm170 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 08:39   #1012
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Intr-adevar, la Porsche 901 scara 1/1, am observat ca bratul stergatoarelor este o idee mai subire, la macheta, bratul stergatoarelor si lamela sunt putin mai groase. Dar ca si forma, chiar nu am vazut nicio diferenta, nu cu ochiul liber.
radu_rs is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 09:13   #1013
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Stergatoarele sunt si prost amplasate, majoritatea masinilor avandu-le la baza parbrizului, nu "uitate" acolo sus. Semnalizatoarele din fata sunt prea lungi, iar forma cabinei pare sa fie un pic gresita, la macheta fiind mai "aplecata" spre spate. In mod hilar, se spune ca modelul AUTOart a redat mai corect forma.

Grosolania mare e la interiorul usilor, cusaturile si pielea fiind prea mari, respectiv groase, si strica un pic aspectul general. Excluzand machetele vechi de la CMC, asta cred ca e cea mai slaba a lor. Nu se compara cu SSKL, Bugatti, Audi, etc, dar asta si din cauza constructiei masinii, macheta pierzand la capitolul detalii in zona motorului mai ales.

E de apreciat ca au pus rame metalice la blocurile optice, dar la semnalizatoare si stopuri sunt prea groase. Desi e mai greu de prelucrat, cred ca partile metalice respective putea fi mai subtiri. Evacuarea e si ea prea groasa sau cel putin asa reiese din cele cateva poze ale modelului real.

Oricum, o macheta superba, in ciuda inconvenientelor.

Last edited by ciprian_f; 15-07-10 at 09:17.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 17:18   #1014
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Stergatoarele sunt si prost amplasate, majoritatea masinilor avandu-le la baza parbrizului, nu "uitate" acolo sus. Semnalizatoarele din fata sunt prea lungi, iar forma cabinei pare sa fie un pic gresita, la macheta fiind mai "aplecata" spre spate. In mod hilar, se spune ca modelul AUTOart a redat mai corect forma.

Grosolania mare e la interiorul usilor, cusaturile si pielea fiind prea mari, respectiv groase, si strica un pic aspectul general. Excluzand machetele vechi de la CMC, asta cred ca e cea mai slaba a lor. Nu se compara cu SSKL, Bugatti, Audi, etc, dar asta si din cauza constructiei masinii, macheta pierzand la capitolul detalii in zona motorului mai ales.

E de apreciat ca au pus rame metalice la blocurile optice, dar la semnalizatoare si stopuri sunt prea groase. Desi e mai greu de prelucrat, cred ca partile metalice respective putea fi mai subtiri. Evacuarea e si ea prea groasa sau cel putin asa reiese din cele cateva poze ale modelului real.

Oricum, o macheta superba, in ciuda inconvenientelor.
pff ... tot ce ai enumerat acolo sunt niste amanunte valabile doar pentru vine extra pretentios. Nu tu imi ziceai intr-o vreme ca daca ne deranjeaza asemena amanunte (eu zic ca nesemnificative) inseaman ca ar trebuii sa aruncam toate aa/kyosho si sa colectionam de la cmc in sus ?
nu consider macheta perfecta, la fel cum nu sunt nici celelalte exoto / cmc / bbr. Sau alea n-au greseli ?

ps: 3 poze cu machetele mele in momentul de fata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0515.JPG
Views:	159
Size:	1.16 MB
ID:	1569724   Click image for larger version

Name:	DSCF0516.JPG
Views:	122
Size:	765.5 KB
ID:	1569725   Click image for larger version

Name:	DSCF0517.JPG
Views:	112
Size:	1.43 MB
ID:	1569726  

steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 17:31   #1015
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Machetele mele - steaua23

65 de bucăţi ? Sau n-am numărat eu bine ( la partea auto mă refer )...oricum superbe toate şi sper să continui această pasiune mult timp de acuma ...ai gusturi şi ştii să le prezinţi īn aşa fel īncāt lumea să mai treacă pe aici
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 17:33   #1016
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Trebuie neaparat o vitrina mai mare pentru toate frumusetile astea, pacat de cele care stau in cutii si nu se vad Dar cred ca am sa vad cat de curand o vitrina mare si incapatoare la tine
Felicitari pentru aceasta colectie impresionanta
2010 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 18:01   #1017
Creative256
CITROEN Driver

Stage 5
 
Creative256's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,708
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Super colectie! Felicitari, ai reusit sa faci una din cele mai frumoase colectii e pe forum, dupa mine in top 5 . Sper sa faci si tu rost de o vitrina mai mare ca sa le poti expune cum merita. Inca o data felicitari!
__________________
--->Citroen C3
Creative256 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 18:09   #1018
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
pff ... tot ce ai enumerat acolo sunt niste amanunte valabile doar pentru vine extra pretentios. Nu tu imi ziceai intr-o vreme ca daca ne deranjeaza asemena amanunte (eu zic ca nesemnificative) inseaman ca ar trebuii sa aruncam toate aa/kyosho si sa colectionam de la cmc in sus ?
nu consider macheta perfecta, la fel cum nu sunt nici celelalte exoto / cmc / bbr. Sau alea n-au greseli ?

ps: 3 poze cu machetele mele in momentul de fata
CORECT! Eu doar le-am enumerat. Aceste mici detalii nu diminueaza cu nimic frumusetea acestei machete, pe care o voi achzitiona si eu in vremuri mai bune Macheta perfecta nu cred ca exista.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 18:11   #1019
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
CORECT! Eu doar le-am enumerat. Aceste mici detalii nu diminueaza cu nimic frumusetea acestei machete, pe care o voi achzitiona si eu in vremuri mai bune Macheta perfecta nu cred ca exista.
Mi-ai spulberat visele ... de ce să nu existe macheta perfectă ?
DTH is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 19:35   #1020
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Machetele mele - steaua23

Superbe toate !!! La cata pasiune pui pentru colectie altcumva nu pot sa ma exprim ... Toate de calitate, vitrina foarte frumoasa, prezentari cu poze foarte reusite, super totul
Racer21 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -