Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Prezentari machete > Prezentari machete scara 1/18

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-11, 21:35   #1
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default

Dupa o lunga asteptare...

Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Despre masina:
Ford Sierra este o masina de familie din clasa medie.Designul a fost realizat de catre Bob Lutz si Uwe Bahnsen.Sierra a fost fabricata intre 1982 si 1993 si a atacat piata ca succesor al modelelor Cortina si Taunus.
Ford Sierra a beneficiat de motoare pe benzina de la 1.3l SOHC pana la 2.9L V6 OHV pentru Europa si un 5.0l V8 pentru Africa de Sud.Motoarele diesel au fost doar doua, de 1.8l SOHC turbodiesel si de 2.3l OHV.Cumparatorii puteau alege intre 2 cutii automate sau 2 manuale cu 3-4 si respectiv 4-5 viteze.
Pentru piata americana, Sierra era vandut sub marca Merkur si avea denumirea XR4Ti si comercializat doar in varianta cu 3 usi.Avea ca propulsor un 2.3L SOHC cu turbocharger si injectie, dar din pacate era fara intercooler.
In iulie 1986 s-a lansat versiunea RS Cosworth, care avea un motor de 204 CP 2.0 L DOHC cu o turbosuflanta Garret T3 si intercooler, motorul fiind dezvoltat de Cosworth. Modelul era disponibil numai in culorile alb, negru si Moonstone Blue fiind produse doar 5545 de exemplare. Versiunule de curse au avut mult succes in competitile din Europa in anii '80-'90, iar modelul RS500 a dus titlul la constructori in Campionatul de Turisme din anul 1987.

Despre macheta:
Imi voi incepe pledoaria prin a mentiona a jdemia oara ca sunt atras in special de modele anilor ‘70-‘80 si ca acestea vor incerca sa reprezinte crema colectiei mele.Poate ca nu este foarte evident acum, dar pe viitor va fi (sper).Sierra este una dintre masinile copilariei mele, asa ca atunci cand mi-a sarit in fata, la un pret mai mult decat rezonabil nu am mai asteptat.Cu toate ca as fi putut cumpara varianta produsa de AUTOart, am ales-o pe aceasta deoarece aa-ul nu il gasisem atunci.Cu siguranta o sa incerc sa-l achizitionez pe viitor pentru a putea sa judec diferentele dintre ele, la sange!
O sa incerc sa fiu cat mai subiectiv si ca de obicei, sa judec macheta astfel incat si dumneavoastra sa va puteti face o parere pertinenta.Mai ales fiindca stiu ca sunt cativa dintre dumneavoastra care sunt inca indecisi care model sa-l aleaga, cel aa sau cel pma deoarece ambele au avantaje si dezavantaje.
Sa inceapa asediul.

Exteriorul machetei:
Este primul meu Minichamps/PMA asa ca nu cunosc foarte foarte bine standardul la care lucreaza aceasta firma, doar din poze ce am mai vazut.Cert este ca macheta se prezinta destul de bine si este ceea ce trebuie, ceea ce m-am asteptat.Adica isi respecta blazonul.Este bine realizata, liniile caroseriei de la modelul real fiind bine redate, iar proportiile par a fi in mintile lor, adica respectate de catre producator. Vopseaua este bine aplicata si nu i-am gasit nici un defect.Singurul lucru care ma deranjeza este ca negrul acesta scoate in evidenta orice amprenta sau urma de praf.Daca era la alegere as fi luat modelul pe albastru sau pe alb.Asta am avut la dispozitie, nu am mai facut mofturi. Este prezent logo-ul "Sierra RS Cosworth" pe lateralele aripilor spate.Logo-ul nefiind foto decupat sau ceva extraterestru ci doar vopsit cel mai probabil.Sa ne plimbam „benoaclele” din fata inspre spate.Probabil ca la prima coliziune cu macheta, se observa blocurile optice mari, grila neperforata si spoilerul cu stopurile si proiectoarele arhi-cunoscute.Kit-ul Coswoth care echipeaza modelul este bine redat de-a lungul machetei, spoilerul din fata avand si bine-cunoscuta fusta care-i da un aspect mai amenintator.poate.Blocurile optice prezinta nituri destul de mici care sunt usor de trecut cu vederea, se iarta.De asemenea, tot in zona, se mai observa si carligul de remorcare, dar nu este din plastic ci din metal ! un detaliu bun.Tot pe acolo, troneaza sigla Ford, vopsita deisgur.Capota prezinta guri de aer perforate (atentie) prin care se poate vedea motorul insetat.Gurile de aer fiind un detaliu important care chiar face deliciul machetei, mai ales ca (virgula) capota de deschide destuuuul de greu.Dupa un detaliu bun, trecem la ceva dezamagitor si anume, lipsa geamurilor la usi.Daca aveau si asta primeau punctul, dar asa, modelul Autoart este favorizat.Pacat, macheta chiar merita.Stergatoarele de parbriz sunt umpic cam groase si au ceva bavuri pe ele, dar sincer, multi vad putini pricep asa ca...Manerele de la usi sunt piese separate si asta da bine din punct de vedere vizual, oglinzile sunt si ele bine redate, nu sunt strambe si sunt fara bavuri.Buna treaba.Iata-ne ajunsi si la partea posterioara unde troneaza marele eleron in stil Cosworth care sigur creea o forta mare de apasare caci acest model chiar avea nevoie, fiind echipat desigur cu tractiune spate.Eleronul acela chiar da impresia unui musclecar si va spun sincer ca ador sa-l privesc.Luneta este bine realizata, la fel ca si parbrizul si are un mic stergator care prezinta caracteristicile stergatoarelor din fata.Tot acolo sunt emblemele si stopurile.Da, stiu, aici doreau multi sa ajung.Stopurile dupa cum se stie reprezinta cea mai mare problema a acestei machete.Aici pot spune cu mana pe „corason” (inima) ca PMA au dat-o in Bara (cu B mare)! Stopurile nu sunt deloc simetrice, iar treaba asta parca te impunge cu un tzarus in ochi.Pacat.Asta e, acum numa Dumnezeu e de 10 Oricum macheta nu lua 10...Finala esapamentului este gaurita pe interior pentru un plus de realism.Din pacate si acesta are bavuri.Hayonul nu sta deschis nici daca-l ameninti, ceea ce m-a enervat la culme in timpul photosession-ului.Usile machetei se deschid larg si ale mele nu au nici un fel de joc la balamale.Daca veni vorba de balamale eu le consider modeste.Busonul rezevorului de benzina este de asemenea piesa separata - la fel ca manerele usilor - este vopsit in negru, iar in centru are un punct gri care vrea sa fie „broasca” pentru cheie, un alt detaliu bine pus la punct, care mai urca calificativul acestei machete.
Cam atat despre exterior.

Interiorul machetei:
Aici o sa terminam repede, mai ales fiindca nu este punctul forte al machetei si nici nu vreau sa il critic foarte tare si sa se sperie eventualii cumparatori.Da, clar este punctul slab al machetei.Cum deschizi portiera plasticul de culoarea „Bburago” - un nou termen inventat de mine - abunda.Scaunele sunt fixe ca lespezile de piatra si cu bavuri batatoare la ochi.Singurele culori care o sa le gasiti inauntru sunt gri „bburago”, negru si doi stropi de rosu la prinzatoarele centurilor de siguranta.Un interior monoton si destul de spartan.Volanul arata bine.Ceea ce-mi place este ca producatorul a respectat originalul.Din pacate fara sa iasa din obisnuit.Sa nu va asteptati la mocheta ca nu gasiti.Mai multe puteti vedea in poze.Nu stiu ce sa mai zic aici.

Motorul machetei:
Este piesa de rezistenta.Parca cineva spunea ca e mai bun decat cel al Autoart-ului, dar asta nu va pot confirma pana nu tin aa-ul in mana.Cert este ca acest compartiment motor este foarte bine detaliat !Totul este la locul lui. Se pot observa inscriptiile "DOHC 16V" si „Cosworth” pe chiulasa.Tot acolo sunt prezente fisele bujilor dintr-un material flexibil, foarte realist.Piesele din compartiment sunt vopsite in culori diferite pt o mai buna distingere, diferitele bidonase de pe margine fiind albe, iar turbina de o culoare interesanta(nu o am in vocabular, nu stiu cum sa o numesc). Grilele de ventilatie de pe capota sunt perforate pentru un plus de realism.Tot aici mai este de mentionat faptul ca subsemnata capota se deschide foarte foarte greu.La fel cum hayonul nu vrea sa stea deschis, capota nu vrea sa se deschida.A durat ceva timp pana am convins-o.Aveti mare grija sa nu zgariati vopseaua cu ceva incercand sa o deschideti, mare grija!


Jante/Cauciucuri:
Jantele sunt foarte bine realizate si cromate.Cauciucurile arata foarte bine fiind in concordanta cu marimea jantelor, neparand supra/subdimensionate.

Concluzia:
Dupa mult scris am ajuns si aici.
Macheta am vrut-o, am gasit-o la pret bun si am luat-o.Asta cred ca e cel mai important.Stiam ce primesc asa ca nu am fost dezamagit.Cu ajutorul acestui review sper ca si cei care doresc modelul sa-si poata face cat de cat o impresie asupra operei celor de la PMA.In orice caz o sa iau si versiunea Autoart cand imi permit finantele pentru a face un versus adevarat, la sange.
Numai bine dragi colectionari sper ca v-a placut review-ul, iar acum sper sa va placa pozele la care a contribuit din plin un bun prieten.Dupa aceste poze o sa mai vina cateva cu „Making of”, niste poze modificate in PS, iar apoi...cine stie.

Acest review imi apartine si nu doresc sa fie copiat/imprumutat fara acordul meu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7164.JPG
Views:	64
Size:	80.2 KB
ID:	2041734   Click image for larger version

Name:	P1020387.JPG
Views:	63
Size:	79.1 KB
ID:	2041735   Click image for larger version

Name:	P1020391.JPG
Views:	64
Size:	102.2 KB
ID:	2041736  

Click image for larger version

Name:	P1020397.JPG
Views:	51
Size:	79.1 KB
ID:	2041737   Click image for larger version

Name:	P1020400.JPG
Views:	49
Size:	85.0 KB
ID:	2041738   Click image for larger version

Name:	P1020401.JPG
Views:	37
Size:	72.2 KB
ID:	2041739  

Click image for larger version

Name:	P1020411.JPG
Views:	39
Size:	74.6 KB
ID:	2041740   Click image for larger version

Name:	P1020419.JPG
Views:	43
Size:	82.3 KB
ID:	2041741   Click image for larger version

Name:	P1020421.JPG
Views:	36
Size:	132.2 KB
ID:	2041742  

Click image for larger version

Name:	P1020422.JPG
Views:	33
Size:	93.4 KB
ID:	2041743   Click image for larger version

Name:	P1020432.JPG
Views:	50
Size:	87.6 KB
ID:	2041747   Click image for larger version

Name:	P1020433.JPG
Views:	41
Size:	108.6 KB
ID:	2041748  

Click image for larger version

Name:	P1020444.JPG
Views:	41
Size:	76.0 KB
ID:	2041749   Click image for larger version

Name:	P1020460.JPG
Views:	42
Size:	81.1 KB
ID:	2041750   Click image for larger version

Name:	P1020461.JPG
Views:	49
Size:	80.6 KB
ID:	2041751  

Click image for larger version

Name:	P1020498.JPG
Views:	33
Size:	82.5 KB
ID:	2041752   Click image for larger version

Name:	P1020508.JPG
Views:	51
Size:	87.3 KB
ID:	2041753   Click image for larger version

Name:	P1020511.JPG
Views:	46
Size:	75.8 KB
ID:	2041754  

Click image for larger version

Name:	P1020512.JPG
Views:	35
Size:	77.2 KB
ID:	2041755   Click image for larger version

Name:	P1020497.JPG
Views:	46
Size:	74.0 KB
ID:	2041756   Click image for larger version

Name:	DSCF7179.JPG
Views:	56
Size:	84.8 KB
ID:	2041767  

Click image for larger version

Name:	P1020405.JPG
Views:	50
Size:	93.7 KB
ID:	2041768   Click image for larger version

Name:	P1020406.JPG
Views:	61
Size:	91.3 KB
ID:	2041769   Click image for larger version

Name:	P1020408.JPG
Views:	33
Size:	87.6 KB
ID:	2041770  

Click image for larger version

Name:	P1020445.JPG
Views:	47
Size:	81.2 KB
ID:	2041771   Click image for larger version

Name:	P1020466.JPG
Views:	33
Size:	104.3 KB
ID:	2041772   Click image for larger version

Name:	P1020467.JPG
Views:	43
Size:	78.7 KB
ID:	2041773  

Click image for larger version

Name:	P1020493.JPG
Views:	55
Size:	87.8 KB
ID:	2041774   Click image for larger version

Name:	P1020494.JPG
Views:	48
Size:	85.4 KB
ID:	2041775   Click image for larger version

Name:	P1020483.JPG
Views:	83
Size:	112.2 KB
ID:	2041821  

Click image for larger version

Name:	P1020486.JPG
Views:	64
Size:	109.3 KB
ID:	2041822   Click image for larger version

Name:	P1020488.JPG
Views:	72
Size:	189.0 KB
ID:	2041823   Click image for larger version

Name:	P1020504 (2).jpg
Views:	62
Size:	96.3 KB
ID:	2041824  

Click image for larger version

Name:	P1020505.JPG
Views:	65
Size:	94.4 KB
ID:	2041825   Click image for larger version

Name:	P1020477.JPG
Views:	42
Size:	94.7 KB
ID:	2041826   Click image for larger version

Name:	P1020482.JPG
Views:	71
Size:	135.2 KB
ID:	2041827  

Click image for larger version

Name:	P1020404.JPG
Views:	53
Size:	79.9 KB
ID:	2041828   Click image for larger version

Name:	P1020399.JPG
Views:	53
Size:	87.6 KB
ID:	2041829   Click image for larger version

Name:	P1020457.JPG
Views:	39
Size:	77.2 KB
ID:	2041830  


Last edited by bmwh548; 12-06-11 at 14:54.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 21:56   #2
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Frumoasa prezentarea,pozele sunt foarte reusite!
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 22:12   #3
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Daca o sa fi subiectiv nu ajuti pe nimeni. Poate obiectiv .

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
O sa incerc sa fiu cat mai subiectiv si ca de obicei ...
Macheta este rezonabila, insa varianta autoart este superioara din aproape orice punct de vedere. Poate la motor e unpic mai bun pma-ul, dar in rest e cu 1-2 clase sub autoart.

Felicitari pentru prezentare
__________________

Last edited by steaua23; 11-06-11 at 22:19.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 22:23   #4
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Daca o sa fi subiectiv nu ajuti pe nimeni. Poate obiectiv .



Macheta este rezonabila, insa varianta autoart este superioara din aproape orice punct de vedere. Poate la motor e unpic mai bun pma-ul, dar in rest e cu 1-2 clase sub autoart.

Felicitari pentru prezentare
clar, obiectiv mi-a stat in cap si ui ce am scris.
da, asa e, pma are un os in plus la capitolu motor.

Mersi baieti.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 22:25   #5
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Bai sincer imi place macheta, chiar daca in multe locuri e destul de criticata. Parerea mea ca inafara de exterior (mai bine spus partea din fata) cu farurile extrem de slab facute, grila neperforata (chiar arata urat asa) si stickerul de pe bord, in rest, eu nu i-as reprosa prea multe. De apreciat motorul ..
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 22:29   #6
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Acum sa nu ramana nimeni cu impresia ca la autoart e vreo placa vopsita in 2 culori ...



ps: in poze s-ar putea totusi sa arate ceva mai bine ca in realitate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	E2.jpg
Views:	112
Size:	27.9 KB
ID:	2041887   Click image for larger version

Name:	D2.jpg
Views:	99
Size:	20.4 KB
ID:	2041888  
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 22:37   #7
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Acum sa nu ramana nimeni cu impresia ca la autoart e vreo placa vopsita in 2 culori ...
nu stiu de ce mi se pare ca la Minichamps sunt parca mai bine asezate componentele motorului decat la AA, nu exista atat de mult spatiu intre ele si asta da un plus de realism.
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 22:42   #8
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Oho, ce amintiri am cu macheta asta. Am luat-o si eu acum vreo 4 ani (parca), Sierra fiind o masina care imi place foarte mult. M-a dezamagit crunt interiorul si m-am apucat sa o mochetez si sa-i pun piele pe scaune. Pe langa faptul ca rezultatul n-a fost cine stie ce, demontarea machetei a fost un cosmar, era s-o arunc pe geam de la etajul 7

Mi-au placut motorul si jantele. AUTOartul este insa mai bun, per total.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 09:48   #9
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Quote:
Originally Posted by Racer21 View Post
Bai sincer imi place macheta, chiar daca in multe locuri e destul de criticata. Parerea mea ca inafara de exterior (mai bine spus partea din fata) cu farurile extrem de slab facute, grila neperforata (chiar arata urat asa) si stickerul de pe bord, in rest, eu nu i-as reprosa prea multe. De apreciat motorul ..
da, asa e.bine punctat Alin.
Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Acum sa nu ramana nimeni cu impresia ca la autoart e vreo placa vopsita in 2 culori ...



ps: in poze s-ar putea totusi sa arate ceva mai bine ca in realitate
da, pai din cate vad (din nou) interiorul la aa este net superior, de motor nu stiu ce sa zic, pana nu am macheta in fata, mai bine nu fac afirmatii.
mersi de poze Andrei.
Quote:
Originally Posted by Racer21 View Post
nu stiu de ce mi se pare ca la Minichamps sunt parca mai bine asezate componentele motorului decat la AA, nu exista atat de mult spatiu intre ele si asta da un plus de realism.
da, posibil.
Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Oho, ce amintiri am cu macheta asta. Am luat-o si eu acum vreo 4 ani (parca), Sierra fiind o masina care imi place foarte mult. M-a dezamagit crunt interiorul si m-am apucat sa o mochetez si sa-i pun piele pe scaune. Pe langa faptul ca rezultatul n-a fost cine stie ce, demontarea machetei a fost un cosmar, era s-o arunc pe geam de la etajul 7

Mi-au placut motorul si jantele. AUTOartul este insa mai bun, per total.
Odata tot trebuie sa facem un test de impact
da, la jante nu am ce comenta.mi se par si mie destul de bine facute.

imi pare rau doar ca nu am putut sa fac poze afara.in ziua respectiva am plecat de acasa pe soare, iar in cealalta parte a orasului, unde era indicat locul pentru photosession incepuse furtuna, s-a inchis cerul si a inceput sa ploua asa ca nu au fost sanse sa facem pozele afara.dupa cum vedeti, nici lumina din interior nu a fost prea buna.asta e.

Multumesc baieti
FED express is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 20:31   #10
andreigica

Stage 5
 
andreigica's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,550
Member of:
[Colectionar Machete]
[Honda]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Nu stiu de ce tot comparati AA-ul cu versiunea lansata de PMA,nu are nicio legatura!
Detin versiunea AA si este superioara din orice punct de vedere,doar privita de la departare macheta nu seamana cu modelul AA,iar la nivelul detaliilor nici nu are rost sa discutam!(blocurile optice sunt mult mai realiste,motorul este mai bine realizat clar,prezinta inclusiv bara de sustinere,este mochetata macheta,placa din portbagaj este sustinuta de niste cabluri,interiorul este ireprosabil,etc.
Pacat ca astazi versiunea lansata de catre AA nu se mai gaseste la reducere,dar sincer eu nu as fi luat aceasta macheta chiar daca a ajuns sa coste cat un BBurago,pentru ca nu exceleaza la niciun capitol!
__________________
"THE BEAST"-TYPE RRR
andreigica is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 22:38   #11
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

imi plac prezentarile tale emi!!!
felicitari pentru achizitie si tot efortul depus!!!
2010 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 17:52   #12
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Quote:
Originally Posted by andreigica View Post
Nu stiu de ce tot comparati AA-ul cu versiunea lansata de PMA,nu are nicio legatura!
Detin versiunea AA si este superioara din orice punct de vedere,doar privita de la departare macheta nu seamana cu modelul AA,iar la nivelul detaliilor nici nu are rost sa discutam!(blocurile optice sunt mult mai realiste,motorul este mai bine realizat clar,prezinta inclusiv bara de sustinere,este mochetata macheta,placa din portbagaj este sustinuta de niste cabluri,interiorul este ireprosabil,etc.
Pacat ca astazi versiunea lansata de catre AA nu se mai gaseste la reducere,dar sincer eu nu as fi luat aceasta macheta chiar daca a ajuns sa coste cat un BBurago,pentru ca nu exceleaza la niciun capitol!
da, asta e.am explicat, nu am putut sa iau atunci Aa-ul, dar o sa il iau pe viitor
mersi Andrei Gica
Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
imi plac prezentarile tale emi!!!
felicitari pentru achizitie si tot efortul depus!!!
Mersi Costi, am muncit putin pentru ea
FED express is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 18:01   #13
Zignum

Stage 5
 
Zignum's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 795
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Frumoasa Mai ales la cat costa e bine realizata
Zignum is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 13:35   #14
_cristi

Stage 3
 
_cristi's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 117
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Foarte frumoasa aceasta macheta. Ieri mi-a ajuns si mie.
Frumoasa prezentarea - m-a ajutat sa ma decid sa o cumpar.
Vreau doar sa adaug ca gurile de ventilatie pentru frane din bara fata sunt "functionale", adica au un tub de cauciuc care duce pana la etrieri, care este flexibil (se poate si scoate) si discurile de frana se invart prin etrieri (acest lucru fiind mai putin vizibil din cauza formei jantelor).

PS: la macheta mea sta deschis singur portbagajul si stopurile sunt simetrice.
_cristi is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 15:18   #15
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Prezentare-Ford Sierra RS Cosworth [1/18][Minichamps]

Quote:
Originally Posted by _cristi View Post
Foarte frumoasa aceasta macheta. Ieri mi-a ajuns si mie.
Frumoasa prezentarea - m-a ajutat sa ma decid sa o cumpar.
Vreau doar sa adaug ca gurile de ventilatie pentru frane din bara fata sunt "functionale", adica au un tub de cauciuc care duce pana la etrieri, care este flexibil (se poate si scoate) si discurile de frana se invart prin etrieri (acest lucru fiind mai putin vizibil din cauza formei jantelor).

PS: la macheta mea sta deschis singur portbagajul si stopurile sunt simetrice.
Ma bucur ca prezentarea a fost de folos si ca te-a ajutat sa-ti formezi o idee si chiar sa te decizi asupra machetei.Intr-adevar e un model reusit.De mult timp nu am mai facut o prezentare...ar trebui sa ma pun la treaba.
Adevarat ce spui in legatura cu fantele si conductele de aer.Ai noroc ca ai nimerit un model bun.
Multumesc pentru feedback
FED express is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -