Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Prezentari machete > Prezentari machete scara 1/18

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-11, 18:14   #1
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Triumph Stag 1970
Jadi/Revell


Cateva lucruri despre masina:
Triumph Stag este un model britanic fabricat si comercializat intre 1970 si 1978 de catre Triumph Motor Company.Design-ul, mai putin sau mai mult reusit ii apartine italianului Giovanni Michelotti.A fost conceputa ca o masina sport de lux, ca adversar direct avand modelul german Mercedes-Benz SL.Toate modelele au fost cabriolete in 4 locuri si erau propulsate de un motor V8 Triumph de 3.0 litri.Din pacate masina nu a avut succes deoarece a avut numeroase probleme tehnice si de proiectare.Totusi, design-ul a ramas oarecum apreciat daca luam in considerare faptul ca modelele T2000 si T2500 i-au copiat liniile.

Despre macheta:
Dupa cum stiti, producatorul Revell este undeva la mijloc.Unele modele tind spre treapta superioara, iar unele spre cea inferioara.Printre modelele apreciate se numara Scirocco-ul si unele Benz-uri.Din pacate Stag-ul nu se poate mandri aceasta, scufundandu-se incet in mediocritate.Este un Revell/Jadi simplu care nu are nimic spectaculos de oferit, nici macar deschiderea portbagajului.

Exteriorul modelului:
Producatorul a respectat proportiile si liniile modelului real.Vopseaua este aplicata decent, deocamdata nu am gasit probleme mari.Mici umflaturi in cateva locuri dar pot fi trecute foarte usor cu vederea, nu sar in ochi.
Personal as fi preferat modelul pe albastru sau chiar alb, nefiind un fan al rosului.Asta am gasit asta am luat, mai ales ca macheta o urmaream de prin vara sau de cand aparuse pe aa.ro.
Am fost surprins de faptul ca niturile farurilor sunt insesizabile, au facut treaba foarte buna.Din pacate nu acelasi lucru il pot spune despre semnalizatoare cu care nu s-au obosit si doar le-au vopsit.Stopurile de asemenea arata bine, iar grila este multumitoare.
Cromul de pe barele de protectie arata bine, sunt multumit.Nu ma asteptam sa gasesc capacul rezervorului vopsit separat de caroserie, acest lucru dand o nota de realism in plus machetei.Restul ornamentelor de pe caroserie sunt de asemenea realizate bine.
Mi-as fi dorit ca grila de pe capota sa fi fost vopsita neagra.Din pacate este cromata si arata dezgustator.Pot spune ca ma deranjeaza cel mai mult la macheta.Cred ca pe viitor o voi vopsi in negru.

Incursiune in compartimentul motor:
Din pacate aici nu prea avem ce vedea.Este slab realizat cu foarte putine detalii si dintr-un plastic argintiu destul de anost care da impresia de slab calitativ.Au imprimat cateva etichete si la o privire mai atenta se pot vedea ceva vase si chestii...din pacate trebuie sa te cam chiorasti.
Un plus pentru tija de sustinere si automat un minus pentru faptul ca la mine nu intra in locasul destinat ei.Bravo lor, ce sa mai zic...Capota nu sta fara tija, de fapt in cazul meu trebuie sa o tin cu mana din pacate.Balamalele capotei sunt destul de groase.Am avzut si motoare mai bune de la Revell, din pacate acesta nu face parte dintre ele.

Compartimentul pentru bagaje:
Singurul model care beneficiaza de asa ceva este cel real.Pe macheta, producatorii nu s-au obosit sa-l faca functional, asa ca va invit sa va imaginati cum ar fi.

Interiorul modelului:
Plasticul negru si anost troneaza peste tot, in afara de bord unde descoperim o imitatie destul de buna de lemn.Aceasta chiar m-a surprins.Ceasurile din bord sunt fidel realizate, scaunele nu se rabateaza, iar de mocheta nici nu poate fi vorba...

Avelope/jante/sasiu:
Sunt realizate destul de bine, nimic special.Fara inscriptii, iar discurile de frana nu sunt aratate ochiului.Sunt undeva la mijloc ca realizare, sa nu va asteptati la nimic care sa va uimeasca.Jantele respecta modelul real.
Sasiul il vedeti in poza, nimic special.

Concluzia mea proprie si pesonala:
Am cautat ceva vreme macheta, nedorind sa o achizitionez de pe aa.ro.Avea un pret cam mare, asa ca am asteptat si acum 2 saptamani mi s-a oferit ocazia de a o achizitiona la un pret decent, chiar pretul pe care il merita.Asta considerand eu ca este cel mai important.Ii multumesc domului Kiprian pe aceasta cale.
Am sperat la o alta culoare, asta am gasit.Am mai vazut o prezentare a acestui model asa ca nu am fost dezamagit, stiam la ce sa ma astept.As fi preferat cutia de Revell, culoarea albastra bla bla...nu mai conteaza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF6660.JPG
Views:	55
Size:	644.6 KB
ID:	1963975   Click image for larger version

Name:	DSCF6663.JPG
Views:	49
Size:	413.9 KB
ID:	1963976   Click image for larger version

Name:	DSCF6673.JPG
Views:	47
Size:	489.5 KB
ID:	1963977  

Click image for larger version

Name:	DSCF6679.JPG
Views:	54
Size:	656.7 KB
ID:	1963978   Click image for larger version

Name:	DSCF6682.JPG
Views:	62
Size:	679.4 KB
ID:	1963979   Click image for larger version

Name:	DSCF6685.JPG
Views:	61
Size:	678.2 KB
ID:	1963980  

Click image for larger version

Name:	DSCF6689.JPG
Views:	43
Size:	693.3 KB
ID:	1963981   Click image for larger version

Name:	DSCF6690.JPG
Views:	49
Size:	646.4 KB
ID:	1963982   Click image for larger version

Name:	DSCF6695.JPG
Views:	50
Size:	686.5 KB
ID:	1963983  

Click image for larger version

Name:	DSCF6699.JPG
Views:	51
Size:	591.7 KB
ID:	1963984   Click image for larger version

Name:	DSCF6710.JPG
Views:	48
Size:	725.5 KB
ID:	1963985   Click image for larger version

Name:	DSCF6713.JPG
Views:	67
Size:	603.2 KB
ID:	1963986  

Click image for larger version

Name:	DSCF6668.JPG
Views:	61
Size:	514.5 KB
ID:	1963987   Click image for larger version

Name:	DSCF6674.JPG
Views:	59
Size:	672.2 KB
ID:	1963988   Click image for larger version

Name:	DSCF6691.JPG
Views:	48
Size:	604.4 KB
ID:	1963989  

Click image for larger version

Name:	DSCF6692.JPG
Views:	65
Size:	707.6 KB
ID:	1963990   Click image for larger version

Name:	DSCF6698.JPG
Views:	40
Size:	536.4 KB
ID:	1963991   Click image for larger version

Name:	DSCF6703.JPG
Views:	47
Size:	599.4 KB
ID:	1963992  

Click image for larger version

Name:	DSCF6708.JPG
Views:	45
Size:	558.4 KB
ID:	1963993   Click image for larger version

Name:	DSCF6711.JPG
Views:	55
Size:	673.9 KB
ID:	1963994  

Last edited by FED express; 13-04-11 at 18:19.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 18:25   #2
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

La prima vedere imi pare ca ai fost destul de dur cu macheta. Recunosc, nu am vazut-o in realitate, dar din poze imi pare realizata decent.
E clar ca nu se poate compara cu modele de la firmele premium, dar pentru banii ei cred ca e foarte buna. Imi plac ceasurile de bord, iar motorul pare decent. Sunt machete ce costa de 3 ori mai mult si au motorul mai slab realizat ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 20:58   #3
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
La prima vedere imi pare ca ai fost destul de dur cu macheta.
+1

Crede-ma ca motorul nu-i rau deloc pentru catogoria asta de pret, chiar daca trebuie sa casti bine ochii ca sa-i vezi si restul detaliilor "ascunse". Daca ar fi fost a mea macheta, as fi fost multumit de motor

Despre celelate componente n-are rost sa-mi dau cu parerea, ca acolo cam sunt de acord cu ce ai spus si tu. Intr-adevar merita finisaje ceva mai bune, sasiu mai detaliat etc, dar dupa cum a zis si steaua23, parca ai criticat prea tare macheta.

sper sa nu se duca dracului si sectiunea asta, o sa incerc si eu sa contribui cu inca un review cand ajunge F40-u
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 23:02   #4
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Quote:
Originally Posted by Racer21 View Post
sper sa nu se duca dracului si sectiunea asta, o sa incerc si eu sa contribui cu inca un review cand ajunge F40-u
+1 şi eu o să fac curānd la M3.

Īmi place prezentarea. Ai spus fiecare detaliu sau minus care īl are. Mai aşteptăm şi altele.
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 06:18   #5
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

dupa atata judecata ma asteptam sa vad un clip cu ea trantita pe jos...foarte buna macheta asa cum este ea!
felicitari pentru prezentare!!!
2010 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 15:31   #6
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
La prima vedere imi pare ca ai fost destul de dur cu macheta. Recunosc, nu am vazut-o in realitate, dar din poze imi pare realizata decent.
E clar ca nu se poate compara cu modele de la firmele premium, dar pentru banii ei cred ca e foarte buna. Imi plac ceasurile de bord, iar motorul pare decent. Sunt machete ce costa de 3 ori mai mult si au motorul mai slab realizat ...
Da, la treaba cu motorul chiar asa e, din pacate.
Recunosc, am fost poate cam prea obiectiv
Oricum, la pretul la care am luat-o sunt foarte multumit, plus ca trebuia sa fie in colectia mea!
Mersi Andrei
Quote:
Originally Posted by Racer21 View Post
+1

Crede-ma ca motorul nu-i rau deloc pentru catogoria asta de pret, chiar daca trebuie sa casti bine ochii ca sa-i vezi si restul detaliilor "ascunse". Daca ar fi fost a mea macheta, as fi fost multumit de motor

Despre celelate componente n-are rost sa-mi dau cu parerea, ca acolo cam sunt de acord cu ce ai spus si tu. Intr-adevar merita finisaje ceva mai bune, sasiu mai detaliat etc, dar dupa cum a zis si steaua23, parca ai criticat prea tare macheta.

sper sa nu se duca dracului si sectiunea asta, o sa incerc si eu sa contribui cu inca un review cand ajunge F40-u
La sasiu nu stiu ce sa zic...ar mai fi fost poate loc de mai bine, dar in orice caz este in limita Revell.Abia astept sa vii cu prezentarea la F40, plus ca cu ocazia acestei prezentari mi s-a deschis apetitul, asa ca urmeaza curand o prezentare la Scirocco, plus la urmatoarele care vin luni
Mersi Alin.
Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
+1 şi eu o să fac curānd la M3.

Īmi place prezentarea. Ai spus fiecare detaliu sau minus care īl are. Mai aşteptăm şi altele.
Da, m-am straduit cu prezentarea
O sa mai vina... 10x Alex
Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
dupa atata judecata ma asteptam sa vad un clip cu ea trantita pe jos...foarte buna macheta asa cum este ea!
felicitari pentru prezentare!!!
Da, pai urc si clip-ul imediat, sau daca vrei ti-l dau pe mess gumesc...
Nu, macheta e buna.Am judecat-o drastic, e adevarat, cam prea...
Mersi Costi astept si de la tine ceva prezentari...eu am prins gust
FED express is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 21:37   #7
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Frumoasa prezentarea!Ma apuc si eu acum sa fac la W123..vedem ce o iesi
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 08:41   #8
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Am avut eu macheta asta pe albastru. E decenta, dar Revell are modele mai bune. Imi place foarte mult masina, pacat ca nu o face cineva mai detaliat. Plasticul de la interior e cam poros si arata destul de... dubios. Imitatia de lemn e proasta. Multe elemente sunt vopsite argintiu in loc sa fie cromate, etc.

Macheta se mai gaseste cu 20 euro, la pretul asta e brici!
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 13:05   #9
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Sau mai simplu, eu cunosc un colectionar strasnic care astfel de machete le face cadou. Nu e gluma, e din ciclul "De la lume adunate".
model collector is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 14:59   #10
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Quote:
Originally Posted by model collector View Post
Sau mai simplu, eu cunosc un colectionar strasnic care astfel de machete le face cadou. Nu e gluma, e din ciclul "De la lume adunate".
pai si acum spui bre??
2010 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 19:18   #11
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Pai si eu am aflat destul de tarziu...dar sanse mai sunt.
model collector is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 19:45   #12
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare-Triumph Stag 1970 [Jadi/Revell][1/18]

Quote:
Originally Posted by model collector View Post
Pai si eu am aflat destul de tarziu...dar sanse mai sunt.
daca auzi ceva de inscrieri ma bagi si pe mine...plizzz
2010 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -