Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini Tari & Concept Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-14, 16:21   #1
Turb@

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 3
Default Supercar Romania Home Made

Cand eram pustan imi doream sa am o masina frumoasa cum ori ce pusti isi doreste treaba asta ! Am realizat ca vata nu este asa roz cum credeam si ca e foarte greu sa dai 70 000 pe o masina de doua locuri cu care nu poti decat sa te distrezi tu si cu inca cineva iar pe langa suma de 70k mai dai si asigurare+impozit+consum ! Asa ca am ajuns la concluzia ca mai bine imi fac eu o masina de 2 locuri cu care sa ma distrez si cu mai putine costuri ! Investitia sper sa nu depaseasca mai mult de 8000-10000 ! Proiectul o sa se bazeze foarte mult pe BMW pentru inceput o sa folosesc un motor de 1.8 injectie 4 pistoane 114 hp daca totul decurge ok si ajung la un produs finit, probabil o sa investesc intr-un motor mai mare de 2.0 daca nu o sa fie inlocuit doar cu unul de 2.0i ! Ca sa descriu putin viziunea asupra proiectului :

- Sasiu tubular
- Motor central spate
- Tractiune RWD (mi se pare mult mai simplu si mai funny dar nu mi-ar parea rau nici de o tractiune integrala)
- Frane fata-spate pe disc
- Instalatie electrica
- Masina o sa fie invelita in fibra de sticla cam ce se poate iar restul "caroseriei" in tabla
- Roll cage
- Scaune sport cu prindere in 4 puncte

Intrebarea mea pe scurt cum pot face sa montez motorul de BMW pe spate cu tot cu, cutia de viteze ? Se poate cu CV de BMW sau trebuie sa aelez la o CV care a fost pusa pe o masina cu motorul amplasat pe spate ? Este singura problema pe care mi-o pun....
Turb@ is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 17:27   #2
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Supercar Romania Home Made

depinde de lungime,sau poti adapta una de passat
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 18:09   #3
Turb@

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 3
Default Re: Supercar Romania Home Made

evident ca ma intereseaza sa fie cat de cat mica ca sa nu fie distanta de la roata pana in "curu" masinii giganta ! M-am gandit la alta schema acum ca ai spus de cutie de vw... daca as pune o cutie de pe o masina care este FWD pe motorul de BMW ca sa leg direct la planetare dar tot ramane problema schimbatului vitezelor cum o sa fie asta ? Ma gandesc la cutia de Audi pentru ca audi foloseste motoare longitudinale !

Last edited by Turb@; 21-12-14 at 18:12.
Turb@ is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 19:08   #4
Turb@

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 3
Default Re: Supercar Romania Home Made

Cum este mai practic ? Am luat ca de exemplu un Ford GT cum ar fi mai practic sa pun cutia in spatele masinii si motoru "langa" scaune ? sau invers?

Name:  1.gif
Views: 378
Size:  6.1 KB

Name:  2.gif
Views: 355
Size:  8.7 KB

Name:  3.gif
Views: 354
Size:  8.8 KB
Turb@ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -