Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-11, 19:58   #1
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Reparatie bara plastic

intreb si eu aicisha ca n`am unde in alta parte! , la golf am o problema, o frumusete de crapatura pe bara, cam lunga ea asa, de vreo 30 de cm! , o repar eu cu fibra , frumos pe spate, pe fata, chit, o rezolv aici, dar dupa aceea trebuie sa o vopsesc! si nu as dori sa vopsesc toata bara ( cam multi banuti ) 2 milioane ( ...... precizez ca ,.....,...., culoarea este alba! pot folosi sprey? daca folosesc , care ar fi riscul? va multumesc! ..... si inca ceva! oare e mai bine daca folosesc poxipol decat fibra.... adica pe spate rigidizez cu fibra, si in fata sa umplu cu poxipol, crapatura este de 2 mm maxim latime!


mod edit. : pentru a pastra topicul de lacuri si vopsele strict ca arie tehnica profesionala ,am creat un topic separat;multumim pentru intelegere

Last edited by turbojack; 07-03-11 at 12:53.
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 20:17   #2
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Eu zic sa prinzi cumva cu tabla pe spate si pocnituri... ca tine e sparta nu crapata daca e spatiu intre parti....
Poti folosii si spray! in mod normal ar trebuii vopsita toata....!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 20:29   #3
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

nu e sparta , dar din cauza ca e pe lungime crapatura chiar deasupra la numar , s`a lasat, si s`a marit spatiul! ca e asa de vreun an! ..... tu zici de popnituri!? ....costa si alea , si mom chiar nu prea dispun de banutzi ! multumesc mult de tot ! sanatate!
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 22:00   #4
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Pocnituri.... costa 2-3 lei o punguta de 20 buc.... Totusi cred ca gasesti suma asta si o tablita mai subtire sa pui in spate....

faci cum vrei... Sper sa pui fibra, si nu chit de fibra!

bafta!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 11:29   #5
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

mai ma gandeam , pe spate sa pun fibra, si in crapatura aia sa pun poxipol, pe fata cum ar veni, ca am vazut ca se face plastic tare! mersi esti giugiuk! apropos, are ceva daca dupa aceea vopsesc cu un spray alb? doar pe bucata aia? mersi
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 18:43   #6
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Reparatie bara plastic

mi`am luat fibra! si chiar foarte ieftin! o sa`i dau pe spate cu fibra , si in crapatura aia o sa bag niste poxipol!

multumesc adminului ca a facut topic! scuze de greseala!
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 19:13   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Reparatie bara plastic

Poxipolul crapa.
Se lipeste cu plastic,apoi pe spate se pune fibra,se niveleaza pe fata la nivel,se chituieste si se da cu filler.Vopsirea...cum da domnul.
Baza de pregatire este importanta.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 20:20   #8
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Reparatie bara plastic

eh vad eu! la dacie am o bucata de vreo 15 cm pe 3 cm lipsa din bara , jos langa esapament, o sa fac maine din fibra bucata aia si vad cum se comporta cu plasticul de pe bara.... ca am vazut la ghetto tuning de exemplu, facusera ei o bara clean de opel astra bertone, au umplut golurile cu spuma si peste au tras fibra...... cred ca adera fibra la plasticul din care sunt facute spoilerele ...... vad ce faci si va anunt! `na seara!
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 09:02   #9
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Reparatie bara plastic

obara de bmw seria 3 m cu ceva bucati lipsa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw 1.JPG
Views:	3403
Size:	126.0 KB
ID:	1908443   Click image for larger version

Name:	bmw2.JPG
Views:	1553
Size:	120.7 KB
ID:	1908444   Click image for larger version

Name:	bmw3.JPG
Views:	2373
Size:	122.1 KB
ID:	1908445  

Click image for larger version

Name:	bmw4.JPG
Views:	1708
Size:	124.1 KB
ID:	1908446   Click image for larger version

Name:	bmw5.JPG
Views:	1572
Size:	112.7 KB
ID:	1908447   Click image for larger version

Name:	bmw6.JPG
Views:	1259
Size:	86.0 KB
ID:	1908448  

Click image for larger version

Name:	bmw7.JPG
Views:	1607
Size:	91.6 KB
ID:	1908449   Click image for larger version

Name:	bmw8.JPG
Views:	1417
Size:	111.8 KB
ID:	1908450   Click image for larger version

Name:	bmw9.JPG
Views:	1403
Size:	151.1 KB
ID:	1908451  

Click image for larger version

Name:	bmw10.JPG
Views:	2230
Size:	151.9 KB
ID:	1908452  
criminales is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 13:30   #10
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Reparatie bara plastic

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
obara de bmw seria 3 m cu ceva bucati lipsa
mersi de poza, superb....... da nu mai bn imi zici si mie te rog , cum se face mai exact? dau cu fibra doar pe spate? sau cum?!mersi
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 14:44   #11
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Reparatie bara plastic

@criminales cred ca glumesti : o bara de bmw cu cateva bucati lipsa, pai dupa parerea mea in mod normal bucata aia de plastic era de aruncat la gunoi, am aruncat la gunoi bari mult mai bune decat aia pentru simplul motiv ca nu merita sa le fac in comparatie cu cat puteam sa cer pe reparatie, oricum la ce ai facut tu acolo nu ii poti spune reparatie bara ci reconstructie bara si cred ca te-ai chinuit destul de mult si iti spun ca nu prea se merita.
@tuluca.dan daca bara e crapata trebuie sa ii pui ceva si pe dedesupt ca altfel se crapa iar, merge o bucata de plasa metalica lipita la cald sau cu un adeziv mai puternic si apoi pe exterior cureti bine cu smirghel bara pana la plastic si ii dai cu chit de fibra sa intre in crapatura aia si il slefuiesti si apoi daca mai e cazul ii dai si cu chit de plastic si apoi ii dai cu filler si abia dupa aia vopsea + lac, sau daca nu ai pretentii ii dai direct cu vopsea la spray cum ziceai tu, dar la spray nu iese bine ca spray-urile sunt de 2 lei si nu se compara cu vopseaua data cu pistolul.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 15:07   #12
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Reparatie bara plastic

wheelman , mersi! dar eu ma gandeam asa! pe spate ii dau un slefuit asa de vreo juma de mm sau chiar 1 mm , trag fibra cu vreo 20 de cm de capetele crapaturii! si pe fata sa dau o fibra asa mai subtire, dupa care o iau la slefuit! tin sa precizez ca nu e sparta, e crapata! deci de umplut nu prea am ce!
oricum trebuie sa dau niste gauri la capetele crapaturii ca sa nu se extinda crapatura, asa am vazut la unii la o barca! ....... momentan am reparat calul de la dacie ( consola aia in care sta si schimbatorul) si vad cum se comporta! daca e bine e perfect!

ma gandeam ca pot sa iau un pistol d`ala de lipit plastic, si pe fata sa`l lipesc cu asta! chiar nu stiu!

@ app de spray! e o firma aicisa care iti baga vopseaua care o ai pe masina in spary! adica eu am de exp un alb Bleoz ) , eh aia iau codu la vopsea, o fac si mi`o baga`n ....spray!

mersi mult ! Sanatate
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 18:49   #13
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Reparatie bara plastic

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
obara de bmw seria 3 m cu ceva bucati lipsa
Mare "curaj" ai avut sa te bagi sa faci bara aia!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 16:30   #14
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Reparatie bara plastic

ieri am reparat calul de la dacie, am pus pe spate vreo 3 pliuri si azi am pus pe fata 2 mai subtirele asa, astept sa se intareasca, dar iese promitator! si pentru ca imi ramasese niste rasina si aveam o bucata de material din bumbac mi`am facut si o cutiuta pentru niste boxe, acum sa vedem ce`o iesi! daca iese bine bine ma bag pe weekend si pe bara de golf!
va multumesc pentru ajutor ! sanatate
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 03-12-14, 07:59   #15
sarahjoe

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 1
Default Re: Reparatie bara plastic

Despre matrite am scris eu cate ceva in topicul "fibra de sticla/carbon". Mai trebuie adaugate ceva explicatii in legatura cu gel-coat-ul si alte cele.
sarahjoe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -