Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-10, 04:28   #1156
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
Mi-am luat si eu o bicicleta, din lipsa de ocupatie si permis pe 30 de zile.. Pun niste poze cu ea sa vedeti despre ce e vorba.
Help, am si eu o problema
O fi oare de la clichetul de la roata spate sau din pedalier?
Cand pedalez, se aude un carait urat si parca ar crapa ceva..si destul de des imi face asta
Imi poate spune cineva, de ce si ce ar putea fi problema?

Precizez: bicicleta e wenson cu pedalier complet Truvativ , deci nici de cum vreo chinezarie sau stiu eu ..

Acum vreo 2saptamani nu imi facu` asa, dar de atunci nu mam mai dat cu ea pana saptamana asta.. Pls, help
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 11:38   #1157
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by quick_silver2 View Post
Help, am si eu o problema
O fi oare de la clichetul de la roata spate sau din pedalier?
Cand pedalez, se aude un carait urat si parca ar crapa ceva..si destul de des imi face asta
Imi poate spune cineva, de ce si ce ar putea fi problema?

Precizez: bicicleta e wenson cu pedalier complet Truvativ , deci nici de cum vreo chinezarie sau stiu eu ..

Acum vreo 2saptamani nu imi facu` asa, dar de atunci nu mam mai dat cu ea pana saptamana asta.. Pls, help
Clicheţii de la pinioane.

Se găseşte cheie specială cu care poţi da jos grupul de pinioane fără să stai să desfaci pinioanele pe bucăţi riscānd să pierzi bilele, sau să nu mai poţi pune la loc cum trebuie, clicheţii.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 13:30   #1158
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by xgeox View Post
...................Oricum mult mai buna decat majoritatea bicicletelor care le-am vazut pe aici pe forum gen Firstbike,Richbike,Dhs care dupa mine nici nu ar trebui numite biciclete.
Sa stii ca nici noua nu ne plac aceste biciclete,dar,asta e situatia si ne adaptam si noi cum putem.Ne dorim biciclete mai scumpe dar cand le cerem parintilor primim un raspuns ceva de genu':"n-avem de unde".
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 18:50   #1159
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by quick_silver2 View Post
Help, am si eu o problema
O fi oare de la clichetul de la roata spate sau din pedalier?
Cand pedalez, se aude un carait urat si parca ar crapa ceva..si destul de des imi face asta
Imi poate spune cineva, de ce si ce ar putea fi problema?

Precizez: bicicleta e wenson cu pedalier complet Truvativ , deci nici de cum vreo chinezarie sau stiu eu ..

Acum vreo 2saptamani nu imi facu` asa, dar de atunci nu mam mai dat cu ea pana saptamana asta.. Pls, help
Sar putea sa fie aceeas problema ca la mine, cand o fortez se aude acelas carait de parca crapa ceva vorba ta. E din cauza ca intra mizerie intre axul monoblocului si angrenaj si pentru ca sta aluminiu pe fier se aude asa. Trebuie sa dai jos angrenajul sa cureti si sa pui inapoi. Daca asa nu merge, nu stiu ce e. Bafta!
mnc.risty is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 21:43   #1160
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by mnc.risty View Post
Sar putea sa fie aceeas problema ca la mine, cand o fortez se aude acelas carait de parca crapa ceva vorba ta. E din cauza ca intra mizerie intre axul monoblocului si angrenaj si pentru ca sta aluminiu pe fier se aude asa. Trebuie sa dai jos angrenajul sa cureti si sa pui inapoi. Daca asa nu merge, nu stiu ce e. Bafta!
Exact cum spune Cristi.
Asigurate ca ai lantul uns, sau sa nu fie iesit vreun nit, si pinioanele cu foile sa fie aliniate.
E pe patrat angrenajul?Vezi sa nu fie tocit filetul.Se mai intampla,eu am patit.
Vezi sa fie foaia stransa bine de brat.
Daca nici asta nu merge si tot se mai aude carait la angrenaj,is dusi rulmentii de la monobloc.
Bafta!
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 21:55   #1161
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by quick_silver2 View Post
Help, am si eu o problema
O fi oare de la clichetul de la roata spate sau din pedalier?
Cand pedalez, se aude un carait urat si parca ar crapa ceva..si destul de des imi face asta
Imi poate spune cineva, de ce si ce ar putea fi problema?

Precizez: bicicleta e wenson cu pedalier complet Truvativ , deci nici de cum vreo chinezarie sau stiu eu ..

Acum vreo 2saptamani nu imi facu` asa, dar de atunci nu mam mai dat cu ea pana saptamana asta.. Pls, help
pune mana pe primul pinion..cel mare ... o mana in stanga una in dreapta si vezi daca au joc pinioanele... de obicei cand au joc.. foarte putin.. se aude un tanc...tanc cand mergi cu ea sau impingi mai tare in pedale..daca nu au joc pinioanele poate fi din pedalier.. monobloc...? sau dc nu si lant uite`te si tu atent si studiaz`o mai bine
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 23:02   #1162
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Cine stie sa imi regleze si mie schimbatoarele? Imi atinge lantul de schimbatorul de la foi in unele pozitii..
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 00:01   #1163
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
Cine stie sa imi regleze si mie schimbatoarele? Imi atinge lantul de schimbatorul de la foi in unele pozitii..
Īl reglezi şi singur din şufa care se duce īn foi.
Numai pe īncercate poţi vedea cum poţi strānge şufa.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 00:24   #1164
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Īl reglezi şi singur din şufa care se duce īn foi.
Numai pe īncercate poţi vedea cum poţi strānge şufa.
Problema e ca reglez de sus de la schimbator si nu imi mai atinge, dar daca schimb foaia, la unele pinioane iar atinge. Trebuie sa fie vreo pozitie in care sa nu atinga de lant, pe oricare foaie sau pinion .. Cred ca a cazut cineva cu ea, sau nu stiu, pentru ca a inceput sa faca asa dupa ce le-am dat-o unor prietene prin parc sa se plimbe..
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 11:13   #1165
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
Problema e ca reglez de sus de la schimbator si nu imi mai atinge, dar daca schimb foaia, la unele pinioane iar atinge. Trebuie sa fie vreo pozitie in care sa nu atinga de lant, pe oricare foaie sau pinion .. Cred ca a cazut cineva cu ea, sau nu stiu, pentru ca a inceput sa faca asa dupa ce le-am dat-o unor prietene prin parc sa se plimbe..
Vezi să nu fi căzut pe partea cu schimbătorul (la pinioane) şi să-i fi strāmbat braţul care stă legat de cadru.


P.S. Şi eu sunt Stan păţitu' cānd vine vorba de dat bicicleta. Aceeaşi situaţie mi s-a īntāmplat şi mie, am dat bicicleta unei prietene şi am păţit cam acelaşi lucru.

Maşina, bicicleta şi femeia nu se īmprumută!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 16:23   #1166
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

ce parere aveti de piesele POINT de prin magazinele astea online ...???
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 21:55   #1167
Darius DMS

Stage 5
 
Darius DMS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3,249
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

noua achizitie.....sunt foarte multumit de ea...superba....cel putin pentru mine

Mali Tyrant............

p.s:nu ma luati in seama
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1 BT 1114.jpg
Views:	131
Size:	735.6 KB
ID:	1508865   Click image for larger version

Name:	1 BT 1116.jpg
Views:	121
Size:	540.7 KB
ID:	1508866   Click image for larger version

Name:	1 BT 1122.jpg
Views:	111
Size:	422.3 KB
ID:	1508867  

Click image for larger version

Name:	1 BT 1121.jpg
Views:	103
Size:	417.9 KB
ID:	1508868  
Darius DMS is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 23:29   #1168
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

a murit forumul asta????
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 17:27   #1169
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Se pare ca da.Sa mai inviem topicul,mai povestesc si eu intamplarile mele cu bicicletele mele:
Prima mea bicicleta am primit-o la 5 ani,cand am vazut-o la benzinarie si urlam cat puteam ca o vreau.Mult n-a tinut,pe ea m-am invatat sa merg si a ajuns praf,dar,mergea(si acum traieste pe la o verisoara mai mica).A doua bicicleta a fost un bmx dinala chinezsesc.L-am primit pe la 8 ani.Eram cel mai tare pe vremea aia,cand trecea "jmecheru" cu bicicleta pe drum(vecinii neavand asa ceva).A urmat o impopotonare zdravana a ei,cu stelute pe spite,stopuri,ca,na...eram "jmecher" tare.Am facut-o si pe aia praf,dar si ea mergea si ea ajungand la aceeasi verisoara.A urmat o bicicleta mai "tzapana",un DHS mountain(trialu' de azi).Si aia a avut un tratament ca si anterioara,dar mergea foarte bine ca o intretineam fiindca ma speriau parintii ca nu-mi mai ia alta.Prin Februarie 2008,cand am strans destui bani(cu "mana" mea),mi-am achizitionat alt jaf si anume un amarat de DHS Instinkt.Eram "tare" rau pe vremea aia ca aveam bicla cu suspensii si jante duble.Se mirau toti de ea.In vara anului trecut mi-a venit mintea la cap si mi-am zis:nu mai sunt copil mic!!!Mi-am curatat bicicletele de banda adeziva,am dat porcariile nefolositoare jos.Mountainul cel vechi i-am dat o vopsea neagra,i-am schimbat aparatorile ,aveam kilometraj,eram tot "jmecher".Nu m-am oprit,am vrut sa fac ceva unic si,vazand un videoclip pe youtube,cum unul isi "chituia" bicicleta si suda la ea,am trecut la actiune.Ce iesise ati vazut si voi: o panarama penala.Colegii de forum(voi),carora le multumesc din tot sufletul,mi-au deschis ochii si am optat pentru un trial.Am vrut sa fac senzatie si chiar am facut.Ca o paranteza,in ultimele saptamani am mers cu trialul la scoala.Ma amuz terbil auzind intrebari de genul:
-"Ba,asta n-are sa?"
-"Ba,cum mergi fara sa?"
-"Ba,e d'aia de scheme?"
-Nu-mi aduc aminte cate intrebari stupide aud zilnic
Acum,as vrea sa optez pentru o bicicleta ma zdravana si sportiva.Am doua alternativeri un CROSS ori un BMX.Parca as vrea BMX.Vreau ceva de strada.
Hai ca v-am plictisit
Scuze de deranj!!!

Last edited by rob3rt0; 11-06-10 at 17:32.
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 18:53   #1170
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

da chiar erai jmecher acum 3 ani cand aveai tu bmx d-ala chinezesc ) numai are nimeni ce ai tu ) boss de boss )
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -