Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-10, 13:59   #706
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

dar voi va cumparati teleofanele ca sa vorbiti la ele /sa aibe functii multe/ sa tina bateria mult? sau le cumparati sa va urcati cu tancul pe ele..

Teste mai inutile decat crash-testurile teleoanelor nici nu cred ca exista
Pe bune,daca esti handicapat si nu poti tine un telefon in mana,nu-ti cumpara telefon scump sa iti para rau dupa el
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 00:17   #707
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
funny.. long live Nokia cu white restarturile sale ! Urasti 2 marci care fac telefoane functionale
Prefer un nokia sau un sony ericsson decat alea 2 marci
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 00:30   #708
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by razvy_91 View Post
Prefer un nokia sau un sony ericsson decat alea 2 marci
SE inca mai face telefoane, nokia a incetat sa faca telefoane de foarte mult timp !
Nokia face doar dispozitive care functioneaza cu hop-uri , depasite chiar si de firme mult mai slabe ca nume. Nokia e doar o completare pe piata telefoanelor mobile. Nu stiu daca ai auzit dar telefoane mobile in ziua de azi sunt Blackberry RIM, Apple iPhone, Gama Samsung, Gama HTC .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 02:16   #709
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

iPhone... 75% din persoanele care au iPhone l-au luat pentru ca e fita. iPhone este un telefon pentru incepatori, are un soft destul de "limitat", la fel si GUI-ul. Singurul punct forte al iPhone-ului este faptul ca gasesti enorm de multe aplicatii interesante. In rest, nimic. Nu exceleaza ca smartphone si nici ca telefon clasic. Intelegeam la iPod ca nu puteai sa schimbi bateria doar desfacand un capac si inlocuind-o, dar la un telefon nu mai inteleg aspectul asta. Marele iPhone 4 are probleme jenante pe partea de semnal (faza cu tinutul in mana), videocall-ul merge doar pe wifi (si-l promovau ca ceva inedit, de fapt bietele NEC-uri si LG-uri 3G stiau videocall de ani intregi).
Si poate-mi spune si mie cineva, ce stie sa faca un 3GS pentru peste 3000lei? Preturile sunt fabuloase, nu reusesc sa gasesc motive pentru care costa atat.
Nokia, intre timp, chiar face telefoane. Eu sunt foarte multumit de ele. Symbian-ul pe care-l am pe 5230 nu-mi da crash-uri si optiunile de personalizare sunt pe placul meu (la iPhone sunt practic inexistente). Plus ca daca mi se duce bateria, e simplu sa ma duc la un delaer Nokia, sa cumpar una si s-o inlocuiesc in 2 secunde. Sau capacul din spate.
Cel mai important argument impotriva iPhone-ului este Android-ul, care pe bune, este cu ani lumina in fata softului Apple.
Nu zic ca nu-mi place iPhone, dar la pretul asta nu mi l-as lua niciodata, nici daca as avea 3000 lei special pentru un telefon n-as putea sa ii cheltuiesc pe iPhone. Nu merita banii astia. De fapt si de drept, niciun telefon nu merita banii astia, dar macar la maxim 2000lei pot sa-mi iau un HTC cu Android si e de 1000 ori mai interesant.
Blackberry e Blackberry, e gandit strict pentru messanging, nici n-are rost sa-l bagam in aceeasi oala cu iPhone si HTC.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 11:13   #710
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
SE inca mai face telefoane, nokia a incetat sa faca telefoane de foarte mult timp !
Nokia face doar dispozitive care functioneaza cu hop-uri , depasite chiar si de firme mult mai slabe ca nume. Nokia e doar o completare pe piata telefoanelor mobile. Nu stiu daca ai auzit dar telefoane mobile in ziua de azi sunt Blackberry RIM, Apple iPhone, Gama Samsung, Gama HTC .
Deci Apple sunt telefoane bune ?

Deja se explica cum poti sa bati campii cu asa dezinvoltura pe tema Nokia.

LE - am inteles, iphail nu au niciun fel de probleme, deja nu ma mira ca aud astfel de bombe cand sunt semnate de dolb...
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 19-07-10 at 11:26.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 11:15   #711
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

softul iphone-ului nu e deloc limitat! Numai ca nu ai experimentat tu prea multe! Asa cum ai zis se gasesc niste aplicatii tare interesante.
Chiar as vrea sa vad o aplicatie pe symbian prin care controlezi PC-ul tau , ca un remote ( dar cu interfata windowsului si tot tacamul ) , sau o aplicatie symbian prin care faci tethering. Si's multe .. mult prea multe chichitze !
Cydia e prietenul tau
In rest.. iphone 4 e o dezamagire si pt mine.

Si da Anaconda.. in afara de iphone 4, gama iphone chiar e o gama de telefoane, pentru ca nu au nici un fel de probleme! Si daca au vreodata o problema de soft se rezolva in 2 timpi si 3 miscari. Hai totusi sa vorbim daca am detinut macar un 2G. Ca asa pot sa zic si eu de Vertu ca's proaste dar n-am avut niciunu in viata mea.

Last edited by dolb; 19-07-10 at 11:18.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 12:18   #712
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

voi deja confundati notiunea de telefon cu notiunea de gadget.telefon e ala care n-are dimensiunile usii de la intrare si-l poti lua frumos in mana , e simplu de folosit , apesi cateva butoare sa suni si vorbesti.

cand scoti din buzunar "boltaru" si-l pui pe masa in "bambu" sa vada lumea ca tu ai bani de aruncat(cand tu defapt acasa mori de foame) nu se numeste telefon.sau cand mergi pe strada cu aceelasi boltar in mana si urla manelele din el , iar nu se numeste telefon.cand il scoti sa faci poze in baia publica a unui local..."nem telefon"..

nu-i vad utilitatea la banii aia.n-as vrea sa stiu cum e cand bagi in buzunar un iphone la ingramadeala cu cheile si se zgarie , sau il lasi prin masina la caldura...sau il dai cuiva sa se uite la el si-l scapa de pamant , sau il tii pe masa si se varsa sticla cu vin exact peste el...nu cred ca-i prea placut sa "dispara" vreo 30 mil intr-o clipita.

va pot da o gramada de alte idei si exemple mult mai constructive pe care sa cheltuiti 30 milioane.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 02:56   #713
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by turbonetta© View Post
ce ai postat tu e fix irelevant ! E ca si cum as arata eu o bucata de geam presata si tu imi arati o buca' de fier fiind presat!
E vorba de materiale.
Acel nokia a costat si el 30 de mil la vremea lui si nu e vreun gadget numai ca e special pentru ca are materiale foarte bune si este un telefon fashion.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 10:20   #714
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

[QUOTE=dolb;3530038]ce ai postat tu e fix irelevant ![QUOTE]


Acelasi lucru pot sa spun si eu despre filmuletul postat de tine in care compara BB cu Iphone...
M-am jucat si eu pe mai multe Iphonuri 2g,3g,3gs... singurele aplicatii care intr-adevar ma fascinau (ma jucam pana se termina bateria) au fost Ifish si Pocket Guitar. In rest, totally useless.
__________________
turbonetta© is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 12:00   #715
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Aveai installous sau nu? Intr-adevar, aplicatiile free din appstore nu's extraordinare, dar nu poti sa zici ca NFS SHIFT, ASPHALT 5, GT Evolution, Ferrari Evolution, X2 football, PES 2010, Fifa 2010 , Guitar Hero, etc etc > sunt aplicatii varza. Cu installous iti instalai toate aplicatiile care costau bani pe appstore, numai ca nu plateai nimic.
Daca ai Cydia si Installous, chiar nu te plictisesti .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 12:14   #716
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Aveai installous sau nu? Intr-adevar, aplicatiile free din appstore nu's extraordinare, dar nu poti sa zici ca NFS SHIFT, ASPHALT 5, GT Evolution, Ferrari Evolution, X2 football, PES 2010, Fifa 2010 , Guitar Hero, etc etc > sunt aplicatii varza. Cu installous iti instalai toate aplicatiile care costau bani pe appstore, numai ca nu plateai nimic.
Daca ai Cydia si Installous, chiar nu te plictisesti .
Cu toate ca am Ipod Touch,pentru chestia cu aplicatiile subscriu si ei.Cu un iphone\Ipod chiar nu ai cum SA TE PLICTISESTI.
Apropo...a aparut vreun Jailbreak pentru 4.0?am vazut ca geo a zis pas
__________________
My only idol in this relam it's the motherfucking man in the mirror and even he has to prove himself on a daily basis

Last edited by nea_gogu_de_la_gaze; 20-07-10 at 12:18.
nea_gogu_de_la_gaze is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 12:22   #717
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

@dolb: toate pe care m-am jucat aveau Cydia... de celalalt program nu stiu nimic...

Aaa si mi-am adus aminte ca mi-a mai placut un joc gen hitman, dar nu mai stiu cum se numea...
turbonetta© is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 12:26   #718
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by nea_gogu_de_la_gaze View Post
Cu toate ca am Ipod Touch,pentru chestia cu aplicatiile subscriu si ei.Cu un iphone\Ipod chiar nu ai cum SA TE PLICTISESTI.
Apropo...a aparut vreun Jailbreak pentru 4.0?am vazut ca geo a zis pas
da, a aparut , dar grija mare! Aseara m-au anuntat in cydia sa am grija cand fac jailbreak la 4.0 ca cica in versiunea asta au implementat o chestie sa isi dea seama daca ai telefonul jailbreaked si ti-l blocheaza din itunes, cam asa ceva am inteles. Eu nu imi fac griji , pentru ca oricand pot sa ii rescriu softul si sa pun orice soft vreau.

jailbreak la 4.0.1 se face prin redsn0w 0.9.5
dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 12:34   #719
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da, a aparut , dar grija mare! Aseara m-au anuntat in cydia sa am grija cand fac jailbreak la 4.0 ca cica in versiunea asta au implementat o chestie sa isi dea seama daca ai telefonul jailbreaked si ti-l blocheaza din itunes, cam asa ceva am inteles. Eu nu imi fac griji , pentru ca oricand pot sa ii rescriu softul si sa pun orice soft vreau.

jailbreak la 4.0.1 se face prin redsn0w 0.9.5
Oki,multumesc de info, o sa ma avant la un Jb mai pe seara vazusem un vid in care isi pusesera Android pe Iphone )
nea_gogu_de_la_gaze is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 15:29   #720
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by nea_gogu_de_la_gaze View Post
Oki,multumesc de info, o sa ma avant la un Jb mai pe seara vazusem un vid in care isi pusesera Android pe Iphone )
eu am vazut si linux pe iphone.
Dar cel mai tare a fost Windows 95 pe iphone.
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -