Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Animale de companie

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-11, 22:31   #1
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Terranova-intrebari si raspunsuri.

Salutate tuturor.Din toamna o sa ma mut in casa noua,unde o sa am o curte foarte mare,asa ca ne-am hotarat impreuna cu sotia sa luam un caine.Ne-am oprit la Terranova,un caine care ne place extraordinar de mult.Din pacate aceasta rasa e extrem de rara la noi in tara si nu am reusit inca sa stau de vorba cu un posesor sau fost posesor de asa ceva.Am tot citit pe net despre el,stiu ca este un caine extrem de linistit si inteligent,stiu ca este una din cele mai usore de dresat rase si ca este extraordinar cu copii. Lai ''minusuri'' ,daca pot sa le numesc asa ,pot sa trec speranta de viata pana la 10 ani,salivatul abundent si periajul zilnic.Intrebarea e daca eu,un om care nu am mai avut caine zi de zi langa mine,pot sa achizitionez si ma ales sa stapanesc asa ceva? (totusi e un caine de 70-80 de kg.)
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 15:28   #2
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Terranova-intrebari si raspunsuri.

stiu ca raspunsul vine la foarte mult dtimp dupa ce a fost pusa intrebarea...totusi...sunt caini minunati...nu trebuie sa iti faci probleme in ceea ce priveste stapanirea acestui urias bland...molosoizii depasesc putin sfera mea de competente insa pot sa iti spun cu siguranta ca, chiar daca nu ai mai avut un caine, cnvietuirea cu el nu va fi o problema daca nu te deranjeaza balele si intretinerea ceva mai costisitoare( hrana, toaletaj etc)

rasa nu e chiar atat de rara insa te sfatuiesc sa nu apelezi la samsarii pe care ii gasesti pe net; daca vrei un pui sanatos si cu certitudinea ca va arata a terra nova apeleaza la un crescator. chiar daca nu te intereseaza mersul in expozitii, un crescator iti va oferi un pedigree...adica o garantie ca puiul cumparat este rodul unei munci de selectie in favoarea rasei si nu a banilor facil castigati. e adevarat ca si pretul poate fi mai mare insa daca sti exact ce vrei(show sau companie) poti avea si surprize placute in sensul asta)
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded

Last edited by darktemplar; 31-08-11 at 15:31.
darktemplar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -