Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Animale de companie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-10, 14:37   #31
pokemonu`

Stage 5
 
pokemonu`'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 453
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Cainii vostri

sa va traiasca tuturor cateii frumosi , stiu ca nu este locul de vanzari , dar am doi pui de rottwailer au undeva la 4 luni o sa pun si nr de telefon
__________________
pokemonu` is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 16:08   #32
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Cainii vostri

Vezi ca am facut un thread special pentru adoptii. Poti sa postezi acolo pozele si datele de contact.
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 16:51   #33
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cainii vostri

Quote:
Originally Posted by midnight_rider View Post
Una problema, vreau sa-mi vaccinez cateii pt prima oara, numai ca e cam tarziu, ei avand deja 3 luni, nu i-am putut vaccina pana acum pt ca le-am facut deparazitare interna in mod repetat, iar in situatia asta (varsta cam mare) veterinarul mi-a zis sa-i tin o saptamana izolati in casa, sa nu-i las nici in curte (in special pe la garduri in contact cu alti caini) ca altfel vaccinul injectat poate sa-i omoare in 2 zile... La varsta lor exista vreun risc sa se imbolnaveasca dupa vaccinare?


Poze noi
fa ce a zis veterinarul. asta e cel mai bun sfat parerea mea. sau mai incearca si sfatul altui veterinar. important e sa ii vaccinezi, fara sunt vulnerabili
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 17:35   #34
midnight_rider
2 Roti

Stage 3
 
midnight_rider's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 152
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Cainii vostri

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
fa ce a zis veterinarul. asta e cel mai bun sfat parerea mea. sau mai incearca si sfatul altui veterinar. important e sa ii vaccinezi, fara sunt vulnerabili

Eu nu am avut caini pana acum, si nu sunt foarte sigura in ceea ce priveste vaccinul, mai ales ca mi-a zis ca daca nu-i izolez e posibil ca dupa vaccin in 2 zile sa fie KO . M-am interesat si la alt veterinar, a zis ca nu ar fi nicio problema deoarece deja si-au format sistemul imunitar si pot sa-si produca anticorpii. Sunt intre 2 afirmatii si mi-e cam frica in privinta vaccinului (asta fiind virus viu atenuat care poate provoca boala in situatia in care ar avea deja virusul in sange). Astept ziua de sambata, sa speram ca o sa fie bine!
Merci de sfaturi!
__________________
Once you touch the sky there is no coming down
midnight_rider is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 01:30   #35
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Cainii vostri

Quote:
Originally Posted by midnight_rider View Post
Eu nu am avut caini pana acum, si nu sunt foarte sigura in ceea ce priveste vaccinul, mai ales ca mi-a zis ca daca nu-i izolez e posibil ca dupa vaccin in 2 zile sa fie KO . M-am interesat si la alt veterinar, a zis ca nu ar fi nicio problema deoarece deja si-au format sistemul imunitar si pot sa-si produca anticorpii. Sunt intre 2 afirmatii si mi-e cam frica in privinta vaccinului (asta fiind virus viu atenuat care poate provoca boala in situatia in care ar avea deja virusul in sange). Astept ziua de sambata, sa speram ca o sa fie bine!
Merci de sfaturi!
Eu cat am stat in Iasi cu cainele am avut un singur doctor veterinar, Bogdan de la clinica aia de langa benzinaria MOL (Freida se cheama parca).
E cel mai bun doctor care l-a avut cainele meu pana acum,nu am mai gasit altul ca el din pacate
Mergi acolo si intreaba un sfat,il recomand cu mare caldura!
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 10:29   #36
midnight_rider
2 Roti

Stage 3
 
midnight_rider's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 152
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Cainii vostri

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Eu cat am stat in Iasi cu cainele am avut un singur doctor veterinar, Bogdan de la clinica aia de langa benzinaria MOL (Freida se cheama parca).
E cel mai bun doctor care l-a avut cainele meu pana acum,nu am mai gasit altul ca el din pacate
Mergi acolo si intreaba un sfat,il recomand cu mare caldura!


Acolo si merg cu cateii la vaccinat, e cea mai apropiata clinica, el mi-a zis faza cu izolatul timp de o saptamana (cateii sunt suparati tare ca nu-i las afara, dar asta este). Deci numai lucururi bune despre veterinarul de acolo, pot sa stau linistita. Merci!
midnight_rider is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 10:47   #37
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cainii vostri

deci, toti inclusiv ca sunt veterinari sau crescatori si care au putine cunostinte i-ti vor spune ca e Foarte important vaccinul.mor ei maidanezii care vorba aia... sunt din mosi stramosi pe strada si teoretic aia au un sistem imunitar puternic.
un prieten a fost cu puii la vaccinat si de acolo dupa masa veterinarului au luat toti puii parvo sau jigodie... nu mai stiu exact. saracul fusese peste hotare sa monteze cateaua, 500E pentru monta si a mai supravietuit doar un pui pan la maturitate, care si ala e foarte subred si fara dinti in gura ca sau macinat din cauza bolii. pe de alta parte mie nu mi sa inbolnavit niciodata un caine, si sincer mi-au trecut si mie ceva caini prin mana. ideea e ca ar fi bine sa respecti schema aia de vaccine si pe urma scapi de un mare stress.cateaua mea am dus-o la vaccin la 3 luni, pentru ca am cumparat-o din polonia, am ajuns cu ea acasa duminica si luni la 5 plecam la munca si 2 sapt a stat acasa cu dulaul al mare si nu a avut nimic.daca respecti cat de cat ce a zis doctorul ala nu vei avea probleme . ideea e sa nu iesi cu el la plimbare pe afara foarte des, ca asa creste riscul de a se inbolnavi
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 12:50   #38
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Cainii vostri

Asta pana la varsta de 3 luni daca tin minte bine,cand se face ultimul vaccin din seria "cand e mic" - parca sunt 3 vaccine de toate,nu?
Si e de preferat sa-i dai apa plata cumparata din magazin, nu de la chiuveta, pana ii faci deparazitare interna si tot ce mai trebuie.

Aveti niste catei frumosi. Sa va traiasca!

Last edited by CoCaine; 24-11-10 at 12:53.
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 13:08   #39
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Cainii vostri

fostul meu caine ( 3/4 pechinez, tatal pechinez pur, mama pechinez corcit), blacky il chema, porc i se spunea avea 7 ani si era cretin rau, din pacate a facut o indigestie, l-am dus la un vestit veterinar din craiova, care a zis ca are nu stiu ce boala foarte grava ( cu tratament foarte scump de altfel) si i-a dat niste medicamente care i-au distrus ficatul si stomacul si a trebuit sa il eutanasiem, asa ca, craioveni say no to safta!
acum am un dog german arlechin, e catea, e la fel de cretina, si la doar 2 luni e cam de doua ori cat blacky nu am poze cu ea pentru ca o vad destul de rar.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	18062008(002).jpg
Views:	111
Size:	277.4 KB
ID:	1753834   Click image for larger version

Name:	26062008.jpg
Views:	118
Size:	317.7 KB
ID:	1753835   Click image for larger version

Name:	26082008(001).jpg
Views:	110
Size:	338.2 KB
ID:	1753836  

__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 17:50   #40
midnight_rider
2 Roti

Stage 3
 
midnight_rider's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 152
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Cainii vostri

Caini vaccinati sambata, fara efecte secundare dupa, ceea ce e foarte bine. Mai nasol a fost pentru ei plimbatul cu masina...la unul i-a fost rau.
Catel pentru prima oara in masina, a nu se plimba mai mult de 10 km ca-i dezastru.
midnight_rider is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 17:59   #41
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Cainii vostri

Quote:
Originally Posted by midnight_rider View Post
Caini vaccinati sambata, fara efecte secundare dupa, ceea ce e foarte bine. Mai nasol a fost pentru ei plimbatul cu masina...la unul i-a fost rau.
Catel pentru prima oara in masina, a nu se plimba mai mult de 10 km ca-i dezastru.
rau e putin spus...macar is vaccinati acuma
FED express is offline   Reply With Quote
Old 04-12-10, 13:40   #42
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cainii vostri

Mimi şi Bella.

Cea cu pată maro pe ochi este Mimi şi cealaltă (evident) Bella.

Prima poză de cānd aveau 2 luni şi asta este cea mai recentă, de vreo 3 săptămāni (au 1 an şi vreo 7 luni)

Prea puţin mai au īn rasa lor din ce ar fi trebuit să fie dalmaţian.

P.S. Mai vreo 2 căţei dar nu am poze recent. Promit că revin
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN1480.JPG
Views:	117
Size:	256.4 KB
ID:	1767734   Click image for larger version

Name:	DSCN1656.JPG
Views:	139
Size:	823.6 KB
ID:	1767735  
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 23:35   #43
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cainii vostri

Vin sarbatorile
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bibi.jpg
Views:	155
Size:	61.2 KB
ID:	1771558  
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 15:34   #44
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Cainii vostri

vin ... sarbatorile vin sarbatorile vin
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 17:27   #45
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Cainii vostri

Quote:
Originally Posted by Cartmaneu87 View Post
Vin sarbatorile
Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
vin ... sarbatorile vin sarbatorile vin
Vin,vin..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0550.JPG
Views:	202
Size:	1.23 MB
ID:	1772241  
CoCaine is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -