Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Pescuit si vanatoare

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-12, 14:41   #1
victorverde

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 2
Default Pescuit Delta

Cine imi poate da niste sfaturi cu privire la pescuitul in Delta? Am prins o oferta foarte misto acolo si nu am mai fost pana acum.
Astept raspunsuri.
victorverde is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 19:47   #2
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Pescuit Delta

Salut. Anu trecut am fost la sulina cu toate natiile de momeli , nade etc, pana nu mi-a dat un mosulet mamaliga lui nu am prins nimic.Sa ai multe scule pentru rapitor si rame negre daca gasesti, si poate dai de un locuitor din zona sa iti arate locuri bune
__________________
south's racersmotorsport www.sr-club.ro




www.forum.sr-club.ro
deniel is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 11:50   #3
victorverde

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 2
Default Re: Pescuit Delta

Buna,
Eu am sa merg in Tulcea....Am prins o oferta buna cu voucher.
Mersi de sfaturi.
victorverde is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 20:15   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Pescuit Delta

La rapitor e cel mai misto de dat in Delta. Iei un lipovean cu barca, care sa stie locurile, te inarmezi cu voblere de toate culorile si formele, si Bafta la o stiuca cat mai mare Ar mai fi distractiv la somn, dar trebuie echipament gebos ca sa il scoti de pe fundul apei.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 12:45   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Pescuit Delta

A fost cineva de curand pe bratul Sf. Gheorghe?
Saptamana viitoare ajung pt o partida de 24 ore pe la Dunavatu de sus si vroiam sa stiu mai multe detalii despre cum se prezinta "apele"... se prinde ceva? Si daca da, ce peste? Rapitor, crap, caras, somn...? Si la ce merge mai bine?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 10:38   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Pescuit Delta

Raspund tot eu...
De luni pana miercuri am stat in zona Dunavat pe Dunare, pescuit la stationar cu: porumb crud cu anason, porumb uscat cu aroma de capsuni sau usturoi, rama neagra, viermi, scoica, bucatica de peste (proaspata sau imputita), ficat (proaspat sau imputit), pestisor viu... capturi aproape de 0. Am incercat chiar si la bomba, desi nu folosesc in general, la sfatul unui "vecin pescar".
Cateva platici, un somotei la 400-500 gr prins la rama, cativa bibani si o singura trasatura serioasa la peste imputit, in a 2a noapte. Probabil somn, dar prietenul care facea de paza nu s-a descurcat cu el si i-a rupt firul.
Dimineata si seara sarea avatul intr-o veselie... capturi 0. Pescuit cu diverse voblere, twistere si lingurite (rotativa, oscilanta, de suprafata, adancime, intre ape, verde, rosu, alb, argintiu, galben...) si pestisor viu.
Dunarea era scazuta (in usoara crestere totusi), cam tulbure si calda. Per total, am vazut putine capturi la altii din jur, oameni care stateau de 5-7 zile.
E ultima data cand mai incerc Delta vara. Urmeaza o partida de toamna, prin octombrie, pe Chilia.
In rest... desi rezervatie naturala, oamenii nu isi strang gunoiul nici macar sa fie tot intr-un loc, intr-o punga... se da "la curent" fara griji... tantari cat cuprinde, rezistenti la absolut orice bratara speciala, Autan, fum, spirale pt tantari...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 12:06   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Pescuit Delta

In octombrie-noiembrie e de mers in functie de timp. Pestele trage destul de bine, chiar la intrarea in iarna. Eu nu ma duc niciodata vara din motivele enumerate de colegul mai sus.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 06-08-12, 12:16   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Pescuit Delta

Desigur, in functie de vreme si de starea Dunarii... la vremea aia nu prea se mai poate sta noaptea pe malul apei, mai ales daca vremea e umeda... dar ce sacrificii nu facem noi, pescarii?
Am uitat sa enumar, pe lista de momeli, si patratica de 2 feluri, simpla si cu anason. La fel, rezultate 0... trasaturi mici, de platica, la fel ca si la rama sau vierme. Chiar si la boabe uscate de porumb am prins platica mica (2-3 bucati). M-a uimit ca pana si platica, care se prindea din abundenta in trecut, multa si mare, a cam disparut... sa fie oare de vina plasele mono si "electricienii"?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -