Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Pescuit si vanatoare

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-11, 21:27   #1
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Vanatoarea la ierbivore

Am creat acest topic pentru a discuta despre vanatoarea la ierbivore. De la cerb pana la iepure, de la capra neagra pana la mistret. Deasemenea daca aveti informatii sau povestiri legate de aceste vanatori la ierbivore puteti sa ni le destainuiti aici.
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 11-08-11, 14:12   #2
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: Vanatoarea la ierbivore

la urs este cel mai periculos, dar nici la mistret nu este joaca de copii.
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 07:41   #3
Drago

Stage 3
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 116
Default Re: Vanatoarea la ierbivore

Buna ziua. Dat fiind ca titlul topicului se referea la ierbivore, si eu consider tot mistretul ca cel mai periculos. Sunt curios cine vaneaza individual si cu ce. Din ce-am vazut, majoritate covarsitoare prefera .12. Daca este cineva care prefera glont, m-ar interesa calibrul si eventual arma.
__________________
Vand action figures
http://www.consolegames.ro/forum/f10...gures-diverse/
Drago is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 19:11   #4
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Vanatoarea la ierbivore

La mistret tatal meu foloseste carabina. Este mult mai eficienta decat orice cartus, fie el si brenneke, pentru ca distanta este limitata la cartus. Cred ca dupa 50-60 de metri, deja...poti sa-ti iei gandul.
Dar...tin sa precizez ca dupa cate am vazut, e mult mai mare satisfactia cand dobori un mistret cu o lisa.
Eu unul, dupa doi ani de stagiatura am prins cateva informatii. Sper sa pun in aplicare, tot ceea ce-am invatat, deoarece, mai nou sunt si eu vanator. Unul tanar as putea spune, la 20 de ani !
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 00:39   #5
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Vanatoarea la ierbivore

carabina la vanatoare nu mi se pare ceva normal sa o folosesti la vanatoare. trebuie ca animanul sa aibe o sansa de scapare. tragi 1,2,3...6 gloante tot il nimeresti, oricat de praf ai fii, dar sunt de parere ca vanatoarea trebuie facuta cu o teava cu 2 gloante, nu trebuie sa mergem la vanatoare cu mitraliera. vanatoarea trebuie sa ramana vanatoare nu counter strike!
nici cu armele cu luneta nu sunt de acord, sa te duci la vanatoare si sa-l impusti prin "bluetooth". ce inseamna asta sa-l iei de la 500m, asta este un exemplu aleator.

postasem acum ceva timp niste poze cu o captura(din 45-50m l-am doborat) de a mea, un mistret pe la 160 kg(nu l-am cantarit, doar am aproximat), pe care l-am impuscat in stomac, doar 1 glont cu brenekei, dar cineva le-a sters si nu inteleg de ce!?!?
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 12:06   #6
Drago

Stage 3
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 116
Default Re: Vanatoarea la ierbivore

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
carabina la vanatoare nu mi se pare ceva normal sa o folosesti la vanatoare. trebuie ca animanul sa aibe o sansa de scapare. tragi 1,2,3...6 gloante tot il nimeresti, oricat de praf ai fii, dar sunt de parere ca vanatoarea trebuie facuta cu o teava cu 2 gloante, nu trebuie sa mergem la vanatoare cu mitraliera. vanatoarea trebuie sa ramana vanatoare nu counter strike!
nici cu armele cu luneta nu sunt de acord, sa te duci la vanatoare si sa-l impusti prin "bluetooth". ce inseamna asta sa-l iei de la 500m, asta este un exemplu aleator.

postasem acum ceva timp niste poze cu o captura(din 45-50m l-am doborat) de a mea, un mistret pe la 160 kg(nu l-am cantarit, doar am aproximat), pe care l-am impuscat in stomac, doar 1 glont cu brenekei, dar cineva le-a sters si nu inteleg de ce!?!?
Partial de acord. Carabine semiautomate nu sunt prea multe pe la noi, iar glontul e lejer mai scump decat cartusul. Un glont de carabina tras dintr-un "bolt-action" ofera la fel de multe sanse vanatului ca si un brenneke. In plus, stim toti ca exista si .12 semi-auto. Chiar si un pump action ofera o viteza de tragere mai rapida decat o carabina cu inchizator.
Nici eu nu sunt pentru luneta, desi sunt momente in care as prefera ca unii sa traga cu luneta si sa omoare pe loc decat sa raneasca un animal iar respectivul animal sa moara dupa ceva timp de hemoragie....
Drago is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 20:44   #7
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Vanatoarea la ierbivore

Azi am fost la ultima vantoare de iepuri pe anul asta.
Am ratat 2, si am impuscat doar unul. Cred ca se iarta avand in vedere lipsa experientei.

La voi care au fost ultimile capturi sa le zic asa...pe anul acesta?
vinyl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -