Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Pescuit si vanatoare

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-10, 08:15   #1
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Despre Rapitori

Fiind sezonul lor am zis sa deschidem un thread si despre rapitori.

Acum 2 saptamani omul care ma mai invata pe mine anumite chestii despre pescuit si de la care ma mai aprovizionez cu ace,fire etc., am vazut ca a inceput sa bage niste chestii de cauciuc,altele de metal si am intrebat si eu in necunostinta de cauza si mi-a spus ca acum incepe sezonul de rapitor,in prima faza nu eram prea incantat de idee pentru ca habar nu aveam ce iti trebuie pentru el,omu fiind dragut mi-a explicat ce lanseta trebuie ce mulineta ce fir ,twistere,voblere,lingurite,strune etc. Dupa ce mi-a explicat nu am mai stat pe ganduri si mi-am luat tot ce mi-a trebuit. Am luat o Lanseta EnergoTeam RubinSpin 2.10m,mulineta DAIWA 200,twistere,lingurite,jig-uri. Acum ideea pentru care a si fost facut topicul asta:

1. Ce scule pentru rapitori aveti si cat de multumiti sunteti de ele?
2.Ce Lingurite,Twistere,naluci,voblere si jig-uri folositi si daca sunteti multumiti de ele?
3.Ce "tactici" pentru a prinde rapitori cunoasteti(daca exista asa ceva)?
4.Ce balti din jurul Bucurestiului si nu numai cunoasteti care sa aibe rapitori.
5.Capturile voastre de rapitori?

Intreb toate astea deoarece sunt la inceput cu pescuitul si nu prea cunosc foarte bine,sculele le am dar nu am aruncat niciodata lanseta de rapitor in balta.
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 23:52   #2
bodykits

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 145
Default Re: Despre Rapitori

eu folosesc o lanseta shimano beastmaster de 2.40 si o mulineta okusima ryobi de 1000, cu fir Cabela`s Ripcord (http://www.peapa.ro/produs/4140/Fluo...-Cabela-s.html). La capitolul naluci...pai...twistere si shad-uri cat cuprinde de la diverse firme, de toate marimile si culorile, ceva voblere salmo, shakespeare, rapala, niste linguri berti si cam atat...e destul de pretentios si pescuitul la rapitor, avand in vedere ca un vobler bun costa pana la 50 de lei. Ca sa iti faci o trusa de naluci buna, bagi cateva zeci de milioane....stiu om care are in trusa cam 300 de voblere si toate sunt rapala si salmo...
Ca balti de rapitor...cam greu...eu am pescuit pe Chiroiu 4 in Ialomita, barajul Paltinu in Prahova (cu rezultate slabute) si pe Ochiul Boului. Cele mai bune rezultate le=am avut pe Chiroiu 4, adica am "impuscat" cateva marlite, de la juma de kil pana pe la un kil si ceva, poate doua. Poze cred ca sunt la mine pe site, sau prin filmari, nu mai stiu, dar sunt. Sigur am doua emisiuni de rapitor care sunt realizate alaturi de Vali Oprisanescu (Vijelie), un mare pescar de rapitor de la noi.
__________________
www.shoptuning.ro - Tuning inteligent pentru masini adevarate!

Last edited by bodykits; 22-10-10 at 23:55.
bodykits is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 12:11   #3
PH 90 RKU

Stage 5
 
PH 90 RKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 327
Default Re: Despre Rapitori

Salut, eu folosec o lanseta pt spin care am achizitionat`o in urma cu vreun an de la gipo si o mulineta shimano.., am mai multe voblere de diferite marimi si culori, lingurite oscilante, rotative, shaduri. Ultima partida a fost la cornesti si am avut o captura destul de buna o marlita si o stiuca la 2.6 kg pun si poza , am fost si pe ochiul boului unde zice colegul de mai sus si am avut rezultate doar la pestisor viu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	17102010872.jpg
Views:	233
Size:	320.3 KB
ID:	1708576  
PH 90 RKU is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:29   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Despre Rapitori

Niste bibani maricei, ieri, la Mariuta. Salau nici urma...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 20:44   #5
PH 90 RKU

Stage 5
 
PH 90 RKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 327
Default Re: Despre Rapitori

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Niste bibani maricei, ieri, la Mariuta. Salau nici urma...
unde vine Mariuta asta ?
PH 90 RKU is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 08:15   #6
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Despre Rapitori

Quote:
Originally Posted by PH 90 RKU View Post
unde vine Mariuta asta ?
Drumul spre Urziceni, din Bucuresti, faci dreapta in satul Lilieci, unde sunt baltile Catrunesti, Hagiesti, Matara, Mariuta, Gostilele, etc.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 19:57   #7
PH 90 RKU

Stage 5
 
PH 90 RKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 327
Default Re: Despre Rapitori

Care mai stiti o balta de rapitor in jurul ploiestiului ?? cea de la cornesti a fost secata...
PH 90 RKU is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 14:27   #8
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: Despre Rapitori

ce momeli folositi la avat ? wobler, lingurite..etc..
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -