Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Pescuit si vanatoare

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-10, 15:35   #76
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Cu aia am zis clar ca vreau o poza dar in rest.. nu fac poze cu pesti altora ) Daca vroiam sa mi-o insusesc nu puneam poza si cu cel ce a prins-o

Da.. a prins-o cand recupera dar faza a fost super tare... Tragea greu de ea si i-am zis.. fi atent ca l-ai prins de burta de ceva... el... poate am prins o stiuca (razand) si na belea.. )

Evident ca i-am dat drumul.
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 15:40   #77
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Quote:
Originally Posted by B|shOp-VR6 View Post
Cu aia am zis clar ca vreau o poza dar in rest.. nu fac poze cu pesti altora ) Daca vroiam sa mi-o insusesc nu puneam poza si cu cel ce a prins-o

Da.. a prins-o cand recupera dar faza a fost super tare... Tragea greu de ea si i-am zis.. fi atent ca l-ai prins de burta de ceva... el... poate am prins o stiuca (razand) si na belea.. )

Evident ca i-am dat drumul.
Sunt in MV2 stiuci mari de tot, si Mati Mateescu a prins de vreo 7-8 Kg acolo. Este si somn mare de tot. Eu nu mai calc pe Moara mai, decat la iarna, cand dispar craparii, sa dau la rapitor. Urasc baltile in care pescuiesti ca pe stadion...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 12:59   #78
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Ati dormit uichendul asta? O stiuca de vreo 3 kg... Cu jigul de spate. Nu mancau, dar a atacat se pare twisterul. Si un amic, un romanesc pe la 7-8 Kg si un caras mare, la jig, de spate. Si niste strapazani, foarte micuti... 4 la kil
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 09:40   #79
bodykits

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 145
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Si pe unde ati mai fost zilele astea? In afara de MV2, eu nu prea consider ca aia se cheama balta.
bodykits is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 10:58   #80
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Eu am dormit... dar weekendul viitor se intrevede un 36 de ore..
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:01   #81
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Se intrevede, se intrevede... Dar tot la MV2 nene?? Bai frate... Stiu eu niste locuri de crap in Delta de ti se rupe lanseta... Salbaticie curata, nu crapusteni dresati de la MV2 Din aia negriciosi, aurii, lunguieti, de Dunare... care fac ca la balamuc.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 16:16   #82
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Pai aia sa astepte.. ca o sa ajungem si acolo Pt moment.. facem incalzirile )
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 14:42   #83
bodykits

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 145
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Eu in wend ma intorc pe Chiroiu, am scapat niste crapi la concurs si poate ii mai pacalesc odata...si sunt exact ca aia de Dunare...negrii, aramii, puternici, salbatici...nu adormiti d`aia de la MV2 de iei un peste de 15 kg si il aduci ca pe un ciortan de 2
__________________
www.shoptuning.ro - Tuning inteligent pentru masini adevarate!
bodykits is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 09:22   #84
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Esti suparat rau pe MV2 din cate vad
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 19:10   #85
bodykits

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 145
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Nu, Doamne fereste! E o balta ok, cu peste mare, care iti poate da satisfactia unei capturi si cam atat. Nu sunt insa pescarul care sa dea bani ca sa asculte manelele de pe malul de vizavi, sa stea cu paznicul in ceafa si sa prinda peste si la mot de basca. Pe MV2 ORICINE prinde peste, plus ca pestii sunt obositi, intepati de zeci si sute de ori, moi in drill si lista poate continua. Eu am cautat mult o balta salbatica, unde sa te bati cu pestele parte in parte, unde trebuie sa sondezi ca sa gasesti stgructurile submerse, unde si pestele are sanse, nu numai tu. De aceea eu compar MV2 cu un acvariu. Nu tu structuri, nu tu gropi mari, e o chestie acolo. Plus ca pe MV2 fite si figuri cat cuprinde. De aia nu ma duc acolo si nici nu cred ca ma voi duce in viitor. Eu sunt mare fan Chiroiu, fiind si membru GL si acolo e altceva. Uite de exemplu in concurs, Iorgos s-a chinuit 45 de minute sa scoata o bestie de 10 kg. Si daca nici Iorgos nu e pescar...nu stiu cine mai e. Eu m-am luptat vreo 20 de min cu unu de 7.700, intrat de 3 ori in agatatura, lasat sa iasa si asa mai departe. E altceva, pestii sunt salbatici, sunt naturali, tragi de unu de 4 kile ca de unu de 10 pe moara. Sunt doua locatii care se adreseaza la doua categorii total diferite de pescari (CH4 si MV2) iar eu chiar mi-am gasit balta de suflet, si cu siguranta aia nu e MV2. In wend o sa fiu pe balta, asa ca cine vrea sa stam la o barfa se uita dupa un logan inscriptionat cu www.bodykits.ro.
bodykits is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 08:51   #86
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Neste poze de pe la ultimele pescuituri... Un crapustean luat la Jig, de sub coada
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CNV000007.JPG
Views:	188
Size:	421.7 KB
ID:	1446641   Click image for larger version

Name:	CNV000017.JPG
Views:	191
Size:	710.3 KB
ID:	1446644   Click image for larger version

Name:	CNV000028.JPG
Views:	176
Size:	665.7 KB
ID:	1446647  

Click image for larger version

Name:	DSCN0205.jpg
Views:	201
Size:	5.11 MB
ID:	1446650  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 11:25   #87
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Quote:
Originally Posted by bodykits View Post
Nu, Doamne fereste! E o balta ok, cu peste mare, care iti poate da satisfactia unei capturi si cam atat. Nu sunt insa pescarul care sa dea bani ca sa asculte manelele de pe malul de vizavi, sa stea cu paznicul in ceafa si sa prinda peste si la mot de basca. Pe MV2 ORICINE prinde peste, plus ca pestii sunt obositi, intepati de zeci si sute de ori, moi in drill si lista poate continua. Eu am cautat mult o balta salbatica, unde sa te bati cu pestele parte in parte, unde trebuie sa sondezi ca sa gasesti stgructurile submerse, unde si pestele are sanse, nu numai tu. De aceea eu compar MV2 cu un acvariu. Nu tu structuri, nu tu gropi mari, e o chestie acolo. Plus ca pe MV2 fite si figuri cat cuprinde. De aia nu ma duc acolo si nici nu cred ca ma voi duce in viitor. Eu sunt mare fan Chiroiu, fiind si membru GL si acolo e altceva. Uite de exemplu in concurs, Iorgos s-a chinuit 45 de minute sa scoata o bestie de 10 kg. Si daca nici Iorgos nu e pescar...nu stiu cine mai e. Eu m-am luptat vreo 20 de min cu unu de 7.700, intrat de 3 ori in agatatura, lasat sa iasa si asa mai departe. E altceva, pestii sunt salbatici, sunt naturali, tragi de unu de 4 kile ca de unu de 10 pe moara. Sunt doua locatii care se adreseaza la doua categorii total diferite de pescari (CH4 si MV2) iar eu chiar mi-am gasit balta de suflet, si cu siguranta aia nu e MV2. In wend o sa fiu pe balta, asa ca cine vrea sa stam la o barfa se uita dupa un logan inscriptionat cu www.bodykits.ro.
Ai dreptate si s-ar putea sa apar si pe acolo pe unde zici tu dar momentan eu ma antrenez ca sa zic asa. Weekendul asta, contrar multor spuse, nu s-a prins mai nimic in jurul nostru in schimb noi aveam activitate serioasa. La bile nu prea mai merge pestele... a trebuit putina schimbare ca sa avem succes. Pesti de 6kg care ne-au scos ficateii in drill de ne asteptam sa scoatem cine stie ce monstru caci intradevar, cand era si apa mai rece, ii aduceam mult mai usor. Cea mai mare captura, 13.5 kg si inca un drill care ne-a facut varza toate lansetele... Din pacate nu am reusit nici sa-l scot spre nivelul apei.. Am reusit sa-l aduc spre mal destul de agale iar in mal.. apocalipsa... A plecat din frana (desi era stransa aproape de maxim) de nu am apucat niciunul sa ridicam lansetele pentru a nu ne lua firele... Intr-un final, dupa vreo 10min de chinuiala, a cedat guta, imediat dupa nodul de inaintas.. Nici nu mai puteam sa-l controlez deoarece ne-a zapacit toate firele iar eu cand incercam sa-l trag.. ridicam o mie de fire..
Cred ca a fost ori novac ori somn. Dupa ce a rupt firul, am reusit sa recuperez inaintasul si montura (probabil i-a scapat nemaifiind in tensiune). Pe ac si monutra erau foarte multe "bale" gen cum are novacul si din cate am inteles si ale somnul.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 13:14   #88
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Scuzati exprimarea/greselile din postul anterior... inca dorm pe mine..
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 13:30   #89
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Pai nene, asa iti trebuie daca tii frana la maximum stransa...

Poate era somn, ca el mai intra la momeli dubioase. Dadeai cu rame, buchet de viermusi sau porumb? Sunt inelele alea speciale de crap pe care se pun viermusi, precum margelele. Alea sunt crima si pedeapsa pentru crap, mai ales la MV2, unde nu prea este maruntis.

Concluzia? Investitii in fire textile
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 13:34   #90
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Sunt si ceva pescari pe forum?

Pai imi lasasem 20m de fir textil, mai mult decat ar fi trebuit... Am reusit sa-l aduc pe textil dar cand s-a apropiat in mal a fugit din frana incredibil... Frana nu o tin la maxim, nu-s nebun... o strnasesem aproape de maxim ca sa-l ridic putin la suprafata moment in care a luat-o de nebun paralel cu malul... Atunci i-am dat drumul din frana sa fuga dar cand am vazut ca face prapad printre scule am preferat sa risc, sa strang frana mai mult si sa incerc sa-l intorc dar n-am mai reusit.. Incurcatura de fire nu ma mai lasa sa-l controlez cum trebuie iar in final a cedat monofilamentul la nodul cu inaintasul.

Stiu agrafele acelea.

Last edited by B|shOp-VR6; 03-05-10 at 13:41.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -