Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-11, 17:44   #31
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Azi am fost sa caut jante la suceava pe la dezmembrari. Din pacate nu am gasit nimic pe placul meu, tot ce mi-a placut nu se potrivea la prezoane. In schimb, cautand jante, am intrat intr-un magazin de dezmembrari, si pe un raft erau cateva stopuri murdare aruncate, si scria mare 10 lei bucata. Pot sa spun ca m-a "palit" norocul si am gasit ,nu unu, ci 3 stopuri de taunus. Intreband de piese de taunus, omul ne-a mai servit cu o lada de maruntisuri pentru taunus si granada din care m-am ales doar cu 2 manivele de geamuri (sau cum s-or mai chema :P ). Urmeaza sa merg la RAR saptamana asta si mai dau o fuga acolo sa vad ce mai pot lua.

Asa ca fac aici o cerere:
CUMPAR JANTE 14"/15" 4x108, model ceva mai retro, cu buza, bbs, spite, chestii de astea . Jantele pot fi cam in orice stare, oricum vreau sa le reconditionez (deasemenea nu vreau sa dau nici tare multi bani pe ele)

pun o poza cu comorile gasite azi :P
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 17:02   #32
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

"Bucati" noi
Bucse, capete de bara, filtru ulei, ulei


si niste fotografii trase aseara

edwscho is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 23:04   #33
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Quote:
Originally Posted by edwscho View Post
[...]In schimb, cautand jante, am intrat intr-un magazin de dezmembrari, si pe un raft erau cateva stopuri murdare aruncate, si scria mare 10 lei bucata. Pot sa spun ca m-a "palit" norocul si am gasit ,nu unu, ci 3 stopuri de taunus. Intreband de piese de taunus, omul ne-a mai servit cu o lada de maruntisuri pentru taunus si granada din care m-am ales doar cu 2 manivele de geamuri (sau cum s-or mai chema :P ). Urmeaza sa merg la RAR saptamana asta si mai dau o fuga acolo sa vad ce mai pot lua.
pun o poza cu comorile gasite azi :P
sa nu spui candva, ca n-ai avut si tu macar o data, noroc cu caru
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 23:09   #34
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Pana acum e bine,masina se prezinta destul de bine,piese ai gasit.
Asteptam desfasurarea lucrarilor.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 17-07-11, 23:59   #35
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

in sfarsit a inceput cineva sa miste ceva prin oraselu nostru de nimic, iti urez spor si multi nervi de otel, ca din ce se vede cam ai de mult de munca la ea...masina ai luat'o din campulung? ca mi se pare cam cunoscuta dar nu stiu de unde sa o scot.....
__________________


------ Nu e prost cine nu ştie, e prost cine nu întreabă------
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 00:34   #36
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Am eu niste jante Oz Turbo 4x108,recent roluite,trebuie doar polishate,nu sunt zgariate sau julite de borduri.

da-mi un PM daca te intereseaza! te salut
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 18-07-11, 09:10   #37
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Quote:
Originally Posted by adytzy View Post
in sfarsit a inceput cineva sa miste ceva prin oraselu nostru de nimic, iti urez spor si multi nervi de otel, ca din ce se vede cam ai de mult de munca la ea...masina ai luat'o din campulung? ca mi se pare cam cunoscuta dar nu stiu de unde sa o scot.....
Salut. Masina e luata din Sadova, dar foarte rar iesea mosul cu ea si in campulung, poate de acolo o stii. Mai sunt masini faine in oras, doar ca aia nu-si pierd timpul ca mine pe forum . Merci de urari :P
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 11:26   #38
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

iar a trecut ceva vreme de cand n-am mai postat. Intre timp s-a mai lucrat la masina, am terminat partea din fata cu bucsele, curatat, facuta directia. Am schimbat si toba cu una originala, am mai facut reglaje si acum masina merge foarte bine si fin . Intre timp mi-a sosit si grila originala de mk2 care are nevoie de o vopsea dar mai astept sa faca rost mecanicul de niste primer de plastic (ca sa nu imi cumpar o cutie intreaga :P). Am schimbat filtrul de aer, cel vechi era chiar filtrul original ) (da, stiu, greu de crezut). O sa vedeti in poza in ce hal arata.
Am fost la rar si am facut autentificarea, acum urmeaza sa termin cu actele de vanzare-cumparare si sa o inmatriculez. Nu prea am idee ce numar de inmatriculare sa ii pun, poate imi dati vreo idee :P. In principiu as vrea sa fie SV 77 ... . Cel mai mult mi-ar place OLD, dar stiu ca nu e voie cu litera O. :-s.
astept niste idei :P.

In continuare caut jante, dar intre timp mi-am mai schimbat ideile. Cred ca mai bine mi-ar merge jante pe 13 sau 14, pentru ca am probat jante de 15, si fara suspensie coborata nu arata prea bine ( o sa pun o poza aici).
Deci, de preferat ar fi ceva de 13 sau 14, 7j cu 8j, model vechi cu buza. Eventual niste jante RS de pe capri.
Jantele din poze sunt Ronal r15, 7j, cauciucuri 205/55/15






edwscho is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 13:36   #39
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

felicitari, sa ai parte de ea. SV 77 MOS
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 11:39   #40
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

SV 77 FRD, altul mai potrivit, nu vad

cat a fost grila? are rupturi?
n-ai mai fost la SV, nu?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 12:00   #41
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
SV 77 FRD, altul mai potrivit, nu vad

cat a fost grila? are rupturi?
n-ai mai fost la SV, nu?
pe grila am dat 50 lei de la cineva, si da, are rupturi. (ii lipsesc 3 sau 4 bucatele dintre lame). Dar nu prea se vad. Oricum, s-ar putea sa o repar cumva daca o sa am rabdare. La SV am mai fost, dar eram grabit si n-am mai ajuns la dezmembrari. Am fost doar la RAR.
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 12:26   #42
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Ieri mi-am luat inima in dinti si setul de chei si am inceput sa o desfac.



S-a prezentat mai bine decat ma asteptam. Din fericire, nu am gasit gauri de rugina, decat niste rugina de suprafata pe ici pe colo...








toate maruntisurile (suruburi, cleme, capacele etc) au fost puse in pungi insemnate.





La sfarsitul zilei, taunusul parea mai rabla decat era, de aceea si-a primit si primul "tunning" (cu doi de n).)



intre timp am lucrat la reimprospatarea triplelor, si acesta e rezultatul (aia e reflexia lustrei ) )

Am folosit un polish la 18 lei din Auchan si smirghel de 1000 si 1500. E prima data cand polishez ceva, dar sunt foarte multumit de rezultat
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 22:32   #43
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

inca ceva polish work . in poza e "after si before")
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 01:15   #44
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Desi nu prea prezinta interes topicul asta, din cate vad, intreb aici. Cum as putea sa o mai cobor putin din suspensie, avand in vedere ca nu e prea usor sa gasesc un lowering kit pe aici pentru modelul asta. S-ar potrivi arcuri mai scurte sau alte chestii de la alte modele mai populare?
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 07:02   #45
nonic

Stage 5
 
nonic's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 926
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ford taunus 1977 2-door saloon

Spor la treaba, o sa fie foarte frumoasa.
Legat de arcuri, cauta o compatibilitate de la alte modele cu arcuri ceva mai scurte, sa nu tai din arcuri ca nu e treaba buna.

Spor!
__________________
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
nonic is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -