Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-10, 22:43   #196
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

O sa ajungem sa vedem pe soselele patriei numai masini de BG ...dar nu asta conteaza momentan.Ai o masina exceptionala, sper sa o vad si eu odata "pe viu".Imi povestea tata ca a avut si el un BMW in 2 usi , an fabricatie 84...modelul cu 2 faruri rotunde ( mai multe despre masina nu stiu ), cert este ca a fost o masina extraordinara.Nu prea te-am vazut pe la expozitii...cand ne incanti si pe noi cu o prezenta ?
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 11:54   #197
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

sigur nu era din 84 daca avea doar 2 faruri rotunde, posibil sa fie fost rechin seria 3(E21), dar in 84, deja era intrat ursuletul.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 00:19   #198
BMWUTU

Stage 5
 
BMWUTU's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 682
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

poate 2 pe o parte 2 pe alta.si devine ursulet:PP

eu la expozitii?ce dracu sa caut acolo?masina mea e departe de perfectiune.si decat sa rada toti parveniti ca nu vine chederul sau are luft la usi sau cine stie ce idiotenii prefer.sa vb pe strada cu necunoscuti care o accepta asa cum e.impercfecta ca mine.

una peste alta ma gandesc.exista 2 variante...sa o inscriu pe bulgaria.la anu.sau sa o vopsesc.culoarea este o dilema.o sa fie din paleta originala.insa.mi ar place negru.dar e super pretentios....argintiu.o confund cu un e 46 318. bat spre un albastru..ala inchis de alpina .culoarea originala

met blau
e cam simpla.dar decat s adau bani la boc mai bine o revopsesc,si o bag la retromobil.oricum o s avb cu ei in prealabil sa nu muncesc degeaba.sa mai gaseasca cine stie ce chestii.,

una peste alta am bagat niste antigel strong .am mai dat o tura.si cam atata .la primavara o sa i pun jante o las mai jos de fata.si ai pun spoilerul
__________________
http://sharkboys.ro/
BMWUTU is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 01:05   #199
petryy

Stage 4
 
petryy's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 172
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

nu stiu ce sa mai zic ce masina ! respect
petryy is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 09:04   #200
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

Eu unul as vopsi-o. Desi imi da procura si nu stiu cate acte bulgarul parca tot nu as dormi linistit sa o stiu pe numele altcuiva. Nu au fost multe surprize cu inmatriculatul pe Bulgaria dar cu o masina cum e a ta cred ca fiecare zi m-ar apropia si mai tare de paranoia. Am mai auzit ca unii te iau in spatiu in BG si masina ramane pe numele tau - asa mi-ar placea, altfel...
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 17:14   #201
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

Quote:
Originally Posted by BMWUTU View Post
poate 2 pe o parte 2 pe alta.si devine ursulet:PP

................... ma gandesc...sa o inscriu pe bulgaria.la anu.......
(Daca nu ma insel, in 1984 s-a mai fabricat si 'rechinul' (E21), si in acelasi an a aparut 'ursuletul'...)

Saptamana trecuta spuneau la stiri la tv ca doar anul viitor mai sunt valabile inmatricularile pe BG, din 2012 se schimba ceva legi la ei si n-o sa mai fie convenabila inmatricularea la ei
Asa ca poate ar fi mai bine de gasit alta solutie pt masinile cu cilindree mare...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 17:50   #202
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

E21 s-a fabricat pana in 83 iar productia ursului a inceput la sfarsitul lui 82, iar timp de 1 an ambele modele au fost la vanzare in paralel de catre producator.
__________________
Baby Six
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 09:01   #203
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

stiam eu

faza cu bulgaria din 2012 e minciuna, de fapt e chiar invers, se incearca micsorarea taxelor, dar si daca s-ar dubla, tot ar fi mai bine decat ale noastre care din 2011 se maresc diabolic
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 13:36   #204
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

On topic: Parerea mea - vopseste-o intr-o culoare din paleta originala, va fi si mai valoroasa si poti beneficia de statutul de vehicul istoric! Daca vorbesti frumos cu oamenii sunt convins ca te vor accepta chiar daca iti mai pun in vedere cate una-alta de remediat.
Eu nu as inmatricula o astfel de masina pe Bg, o toroapa cu care-ti faci zilnic treaba si nu valoreaza multi bani merita, asa ceva nu.
Nu toate E21 s-au fabricat pana in '83, depinde de motorizari (320i in 4 cil de ex. s-a oprit inainte de '80).Realoem dot com pt mai multe info. Iar din '80 s-au schimbat cateva detalii la el (oglinzi cu usa si geam cu tot, bord, stopuri) normal ar trebui considerate modele diferite dpdv vehicule istorice.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 20:16   #205
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

Se considera face-lift, au acelasi cod(E21), deci sutn acelasi model, o generatie include si modificari de-a lungul anilor, multe modele(diverse marci) au diferente constructive pe parcursul perioadei de fabricatie, asta nu le face diferite.

In legislatia vehiculelor istorice sunt specificate aceste aspecte.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 04:23   #206
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

cu toate astea exista un e21 inscris ca vehicul istoric galben, in ct ... este din 76 daca nu ma insel, am vb cu proprietarul
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 10:34   #207
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

pai din cauza unor nenorociti ca astia(si din Craiova + Prahova parca), RCR a inasprit acum 2 ani conditiile de atestare si altii sufera, eu am avut noroc pt ca in anul 2007 am primit atestat pt o masina cu nr vechi si nefunctionala, dar asta a fost atunci
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 22:06   #208
BMWUTU

Stage 5
 
BMWUTU's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 682
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

nimic sunt obisnuit sa sufar.bat mai ales spre revopsire.albastru .asta e varianta cu bg e ....nu mi place ,pur si simplu.daca vor sa mi gaseasca nod in papura o pot face .asa e romanul ..gaseste imediat ceva de comentat:P sper sa iasa bine albastra.vdem ce o mai fi pana la anu.
eu nu cred ca bg o sa fie vreodata dezavantajoasa la inmatriculari.romania a devenit cam inadaptata acestei societati.ori au ceva cu noi.ori sunt prea retardati cei de sus.cine stie.........ca eu nu

avem variante
Arktisblau
Fjordblau
Nachtblau
Atlantik Blau
met blau


aici ceva masini
http://www.e9-driven.com/Search.asp
BMWUTU is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 08:13   #209
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

Quote:
Originally Posted by BMWUTU View Post
..........romania a devenit cam inadaptata acestei societati.ori au ceva cu noi.ori sunt prea retardati cei de sus.cine stie.........ca eu nu
din pacate cam asa este; retardatii astia vor sa ne oblige de anul viitor sa folosim cauciucuri de iarna 5 luni (doar la noi si la Finlandezi ar fi asa ), fata de alte tari unde obligativitatea dureaza 3 luni...Iar la unii (austrieci si belgieni) esti obligat sa ai cauciucuri de iarna numai daca iesi cu masina pe zapada; cand e drumul ok nu-i intereseaza ce cauciucuri ai

Asa ca pe langa banii pt vopsit BMW-ul mai trebuie sa-ti planifici in bugetul de anul viitor si fonduri pt cauciucuri de iarna....

.......... si cine stie ce surprize ne mai pregatesc astia.......
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 23:14   #210
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: Masina mea Old School - BMW 2800 CS, an 1969

Acum am vazut masina ... ce pot spune decat felicitari, este o masina la care multi dintre noi au visat.

Multa bafta,
Octav
XSW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -