Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-11, 12:46   #16
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: E39 - 525 TDS

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
e motorul original ?in 99 nu trebuia sa aiba admisia de plastic ?
de plastic este, doar ca e vopsita argintiu.
este modelul de pe e34
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 18:05   #17
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: E39 - 525 TDS

nu stiu daca a fost schimbata admisia , tot ce stiu e ca corespundea seria motor cu actele de franta ,dar nu e exclus sa fie schimbata.
iam vopsit toti 4 etrierii cu un sprey bronz .
planuri sint multe ...vreau sai iau angel eyes xenon si o magazie cd ,sa-i repar macarale spate ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Poza0950.jpg
Views:	39
Size:	319.3 KB
ID:	1937617   Click image for larger version

Name:	Poza0951.jpg
Views:	47
Size:	379.9 KB
ID:	1937618  

Last edited by ionutzmi; 27-03-11 at 18:27.
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 21:17   #18
juice_2407

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 86
Default Re: E39 - 525 TDS

Quote:
Originally Posted by ionutzmi View Post
nu stiu daca a fost schimbata admisia , tot ce stiu e ca corespundea seria motor cu actele de franta ,dar nu e exclus sa fie schimbata.
iam vopsit toti 4 etrierii cu un sprey bronz .
planuri sint multe ...vreau sai iau angel eyes xenon si o magazie cd ,sa-i repar macarale spate ....
Multa bafta!!! Sa ai grija de ea....cel mai frumos model de BMW

P.S. pt muzica..cam la aceiasi bani cu magazia,ii poti lua o interfata audio, ce imita o magazie de cd...dar poti conecta stick memorie,card, si are si mufa de 3,5 pt IPhone...mi se pare mai utila
juice_2407 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 23:05   #19
yvan_yonut

Stage 4
 
yvan_yonut's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: E39 - 525 TDS

Quote:
Originally Posted by ionutzmi View Post
nu stiu daca a fost schimbata admisia , tot ce stiu e ca corespundea seria motor cu actele de franta ,dar nu e exclus sa fie schimbata.
iam vopsit toti 4 etrierii cu un sprey bronz .
planuri sint multe ...vreau sai iau angel eyes xenon si o magazie cd ,sa-i repar macarale spate ....
schimbai jantele
yvan_yonut is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 07:42   #20
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: E39 - 525 TDS

ma gandeam sai schimb casetofonul original cu un cd mp3 si o masca adaptoare dar pierd comenzile audio dupa volan .mai ma gandesc paote gasecun cd original pt ea ,daca magazie tot nu gasesc in stare buna.
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 09:12   #21
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: E39 - 525 TDS

iati un xcarlink,si nu pierzi comenzile de pe volan, + ca iti afiseaza in bord si melodiile, ai un semnal mult mai mare transmis fata de radio si de cd.
si mai ramai su cu look-ul original.
eu asta am facut.
chiar daca iei o magazie nu stii daca te tine un an.
bafta!
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 10:35   #22
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: E39 - 525 TDS

vezi ca tu ai casetofon dintr-o singura bucata, cd-player oem ca sa pui trebuie sa mai tragi o mufa din instalatia electrica pentru MID si nu e tocmai usor, mai ales ca mufa se gaseste foarte greu. daca te hotarasti la ceva aftermarket dai un PM ca am o propunere pentru tine
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 12:18   #23
danbmw5

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 323
Default Re: E39 - 525 TDS

Nu e tocmai greu sa tragi cablul pt MID. Si eu am avut mp3 player aftermarket cu rama adaptoare si arata urat de tot, prea mult plastic negru aiurea si pana la urma am apelat la un electrician bun si mi-a tras cablul pt mid. Ai nevoie de mufa pt mid, in rest se trag 2 fire la panoul de sigurante din bord si 3 fire la modulele din spatele panoului de sigurante. Mai bine optezi pt o varianta sa pastrezi look-ul OEM. Daca vrei te pot ajuta cu schemele de retrofit pt cablul MID. Daca cumva te intereseaza am rama adaptoare pt mp3 player aftermarket.

Last edited by danbmw5; 10-04-11 at 12:21.
danbmw5 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 12:26   #24
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: E39 - 525 TDS

Quote:
Originally Posted by danbmw5 View Post
Nu e tocmai greu sa tragi cablul pt MID. Si eu am avut mp3 player aftermarket cu rama adaptoare si arata urat de tot, prea mult plastic negru aiurea si pana la urma am apelat la un electrician bun si mi-a tras cablul pt mid. Ai nevoie de mufa pt mid, in rest se trag 2 fire la panoul de sigurante din bord si 3 fire la modulele din spatele panoului de sigurante. Mai bine optezi pt o varianta sa pastrezi look-ul OEM. Daca cumva te intereseaza am rama adaptoare pt mp3 player.
normal ca e simplu cand doar bagi mana in buzunar dar sa faci singur chestia asta este ceva mai complicat, mai ales fara cunostiinte prea mari in domeniu. uite aici un link cu ce trebuie facut
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -