Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-10, 19:51   #1
virusulx

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 4
Default motorul galopeaza la bmw e 34

Salut,
Am o problema la masina bmw e 34 din 93 si anume: cateodata turometrul oscileaza cand pe 600 cand pe 800 ,900 si motorul se aude cum "galopeaza".Vreau sa spun ca in momentele acelea plec de pe loc merg o 10 m sa zicem calc ambreiajul apoi frana si mi se opreste motorul pur si simplu. Tot in momentele alea cand "galopeaza| daca dau din treapa a treia a doua si nu ii dau un spritz la acceleratie se opreste motorul.Daca iau o curba sau semnalizez si am apasat pe ambreiaj imi moare motorul .tot timpul trebuie sa fiu atent sa ii dau un spritz cand am ambreiajul apasat la o curma la vreo intersectie .Vreau sa va spun ca si stand la intersectie numai cu farurile pe faza scurta si semnalizare s-a oprit motorul.Motorul meu este diesel de 2500 tds care merge foarte bine cand nu se apuca de "tremurat".
Dati-mi o idee ce ar putea fii .unii zic ca din pompa ca trebuie dat avansul mai mare altii din alternator ,nu stiu ce sa mai zic.Alternatorul am verificat incarca.
Va rog studiati si cazul meu.
Respecte
virusulx is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 20:44   #2
db_85_amd

Stage 5
 
db_85_amd's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,591
Member of:
[BMW]
Default Re: motorul galopeaza la bmw e 34

posteaza aici: https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html
sau roaga un moderator sa iti mute topicul acolo,e sectiune special pt probleme tehnice,si sunt sanse mai mari sa te ajute cineva
bafta!
__________________
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57, since 1999
db_85_amd is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 15:28   #3
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: motorul galopeaza la bmw e 34

Quote:
Originally Posted by virusulx View Post
Salut,
Am o problema la masina bmw e 34 din 93 si anume: cateodata turometrul oscileaza cand pe 600 cand pe 800 ,900 si motorul se aude cum "galopeaza".Vreau sa spun ca in momentele acelea plec de pe loc merg o 10 m sa zicem calc ambreiajul apoi frana si mi se opreste motorul pur si simplu. Tot in momentele alea cand "galopeaza| daca dau din treapa a treia a doua si nu ii dau un spritz la acceleratie se opreste motorul.Daca iau o curba sau semnalizez si am apasat pe ambreiaj imi moare motorul .tot timpul trebuie sa fiu atent sa ii dau un spritz cand am ambreiajul apasat la o curma la vreo intersectie .Vreau sa va spun ca si stand la intersectie numai cu farurile pe faza scurta si semnalizare s-a oprit motorul.Motorul meu este diesel de 2500 tds care merge foarte bine cand nu se apuca de "tremurat".
Dati-mi o idee ce ar putea fii .unii zic ca din pompa ca trebuie dat avansul mai mare altii din alternator ,nu stiu ce sa mai zic.Alternatorul am verificat incarca.
Va rog studiati si cazul meu.
Respecte
Ii de la pompa, am intalnit un e34 cu aceiasi problema, l-am condus, dar la faza cu ambreiajul nu mi s-a intamplat la fel.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 17:29   #4
virusulx

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 4
Default Re: motorul galopeaza la bmw e 34

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Ii de la pompa, am intalnit un e34 cu aceiasi problema, l-am condus, dar la faza cu ambreiajul nu mi s-a intamplat la fel.
mersi o sa verific si la pompa sa vad umpic ce ar putea fii.Cineva zicea ca ii un scurt undeva .....Habar n-am.
virusulx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -