Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-06-08, 22:15   #121
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Eu acuma am vopsit capota,spoiler,bara,aripi fata,prag,retusat aripa spate.Materiale cutie chit,un litru(kilogram)de vopsea+ diluant+intaritor=aproximativ230ron.Mai ramane sa vevi cat costa manopera.
Daca nu e culoare standard(din comert)si trebuie sa iti faca dupa cod ajungi la mai multi bani.
__________________
---------------------------------------------------------
BMW 316( 318 ) E21 1978
https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/21259-e21-79-316-a.html

Last edited by piratu_volvo; 19-06-08 at 10:20.
piratu_volvo is offline  
Old 18-06-08, 22:19   #122
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Aproape 100 ron suta de grame sau ceva de genul......
Maskatu is offline  
Old 18-06-08, 22:39   #123
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Dar din aia nu ai nevoie de asa mare cantitate.Cu doua kilograme jumate-trei vopsesti toata masina.Din astalalta iti tebuie cam 6 kile plus diluant si intaritor.
piratu_volvo is offline  
Old 19-06-08, 01:43   #124
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by Bmwaldo View Post
500 ron materiale pt o aripa si o capota ??? mi se pare enorm ...
eu credeam ca ma costa 500-600 ron materiale+manopera pentru capota,2 aripi si bara..
am zis 2 aripi sa nu fie chiar asa de evidenta diferenta si oricum nu imi place cum e aripa dreapta vopsita..
dar daca iau materialele cu 800 ron, hai 1000 ron vopsea la cod.. pai e parfum atunci
bani sa am)
sebaaa is offline  
Old 19-06-08, 01:58   #125
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

condu incet de acum incolo ..
lasa invartelile cand nu e loc de ele ..
EvLSant0S is offline  
Old 19-06-08, 07:54   #126
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
eu credeam ca ma costa 500-600 ron materiale+manopera pentru capota,2 aripi si bara..
am zis 2 aripi sa nu fie chiar asa de evidenta diferenta si oricum nu imi place cum e aripa dreapta vopsita..
dar daca iau materialele cu 800 ron, hai 1000 ron vopsea la cod.. pai e parfum atunci
bani sa am)
Mei seba, hai sa iti zic ca vad ca nu prea le ai cu vopsitul

Cand lovesti o masina si sa zicem ca e relativ noua si are vopseaua ok pe ea, te duci frumos si iei vopsea la cod, asta ca sa nu faci toata masina pentru sa zicem o aripa, o usa.... si normal ca sa nu se vada diferenta.

Cand vrei sa vopsesti TOATA masina, nu mai iei vopsea la cod.... vopseaua la cod se ia pentru cazul de sus cand vrei sa vopsesti doar o mica partitica din masina si nu vrei sa se vada diferenta. Trebuie sa fii nebun sa iei 3-4 kg de vopsea la cod. Poi sa faci un calcul... 3 kg x 100 ron/100 grame = 3000 ron !

Tie iti trebuie vopsea la cutie, cred ca are 0,5 kg sau exista si la kg... normal ca si asta difera...... poti sa iei dinaia ordinara de vopsit gardu care cica e auto sau poti sa iei o cutie care sa coste cateva zeci/ sute de ron bune. Pe langa asta mai adaugam si lacul (daca nu vrei sa iti sara vopseaua dupa caeva spalari), diluantul, smilgherul, chitul, sprit chitul..... dar la alegerea unor materiale decente ca pret si calitate nu ar trebui sa sara cu tot cu manopera de 1000 ron... depinde si unde te duci, daca au cuptor, cat vor sa iti ia sa o tina la cuptor.
ehhh sper ca te-am mai luminat
bafta
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline  
Old 19-06-08, 09:32   #127
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
condu incet de acum incolo ..
lasa invartelile cand nu e loc de ele ..
tocmai asta e chestia..nu faceam invarteli cand am facut accidentul..mergeam drept,dar cam repede..

revenind la ce discutam mai sus..deci nu imi trebuie vopsea la cod
trebuie sa gasesc un vopsitor bun si imi spune el ce culoare si materiale trebuie
pretul ala de 1000 ron.. era vb de vopsea si materiale pentru toata masina sau?NU este foarte clara explicatia ta si de aceea nu am inteles..sau e prea de dimineata :-s
sebaaa is offline  
Old 19-06-08, 10:00   #128
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Cu vopsea de pe raft te incadrezi pentru toata masina,mai putin manopera.
piratu_volvo is offline  
Old 19-06-08, 10:23   #129
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by piratu_volvo View Post
Cu vopsea de pe raft te incadrezi pentru toata masina,mai putin manopera.
ok..mai e o singura chestie aici care ma ingrijoreaza..la nevoie fac un imprumut la banca sa stiu ca fac masina calumea
daca o vopsesc toata ,trebuie dat jos totul de pe ea? ma refer la interior,scaune,covoare(cum dracu le zice) , chedere ,motor?
din cate stiu eu , daca o baga la cuptor trebuie facuta asa sigur..
acum intrebarea..daca nu o bag la cuptor, stiu sigur ca nu trebuiesc date jos toate astea, maschez totul cu atentie si tot arata bine vopseaua ,nu? evident nu pot avea pretentia sa tina nush cati ani..1 an macar si dupa aia mai vedem ce bani facem rost..
Pe scurt : 1) daca nu o vopsesc la cuptor iese naspa?
2)daca o vopsesc la cuptor trebuie dezechipata complet?
3) Am nevoie de o recomandare( pe privat sa nu zica lumea ca facem reclama) - caut un vopsitor priceput, in bucuresti, la care a fost unul din voi recent si imi poate spune cat l-a costat sa imi fac si eu o idee.
sebaaa is offline  
Old 19-06-08, 10:51   #130
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Nu iese naspa daca nu o faci la cuptor... faza e sa nu o lasi afara. Dupa ce o vopsesti o tii in garaj acolo unde a fost vopsita si o lasi o zi doua. Ca de transportat de la locul unde a fost vopsita la garajul tau personal se exclude din start......... nu poti sa iesi cu vopseaua abia data, afara in trafic. Cat despre partea cu datul jos de pe masina... e discutabila. se poate acoperi dar daca se misca chederul de la geam sa zicem 1 mm sau un crom, un cauciuc o sa se vada imediat urmele de vopsea adica locul unde nu a fost vopsita. Scaunele nu are rost sa le dai jos, decat acoperite, ca doar nu vopsesti podeaua. si bordul acoperi normal ca daca sar porii de vopsea pe el... s-a dus. ar fi bine sa scoti grila,farurile, stopurile.... la motor nu stiu sigur... nu cred ca are rost sa dai jos tot ce e la motor doar ca sa vopsesti acolo. e prea mare bataia de cap. mai bine nu vopsesti acolo.
Maskatu is offline  
Old 19-06-08, 10:55   #131
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Este vopsea care are lac in ea(ex.Duralchid).A mea e vopsita acum 2 ani si arata bine si acum.Are luciu,nu s-a matuit.Acum am vopsit numai partea din fata,dar nu la cuptor.Daca te uiti la mine la penultimele seturi de poze ai sa vezi ca diferenta aproape ca nu se vede nici la culoare dar nici la luciu,fata de vopseaua de acum doi ani de la cuptor.Ideea e ca daca meseriasul stie ce face iese bine si fara cuptor.Daca o faci la cuptor nu este neaparat nevoie sa demontezi totul mai ales daca nu schimbi culoarea dar sa fie culoarea cat mai apropiata sa nu fie diferenta cand deschizi usa,capota,etc.Daca e un pic mai altfel atunci dai jos tapiteriile de pe usi,capote si e de preferat sa demontezi grile,faruri,stopuri si alte elemente de exterior pe care nu prea ai cum sa le imbraci foarte bine si risti sa se gazeze cu culoare si sa trebuiasca sa le mai cureti dupa.Daca vrei sa o transporti,sau sa o motezi dupa poti sa o faci deja a doua zi pentru ca se usca in cateva ore.Bafta!

Last edited by piratu_volvo; 19-06-08 at 11:00.
piratu_volvo is offline  
Old 20-06-08, 11:21   #132
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

inca nu am facut rost de suportii pentru bara fata..chiar nu are nimeni? am sunat destul de multi si nimic
sunt dezamagit dar alte probleme acum ca nu ma mai gandesc la masina..stiu ca o sa o fac si cu asta basta..
viata mea e un haos, mi-am pierdut orice bucurie si dorinta de a trai si de a merge mai departe.trebuie sa fac niste schimbari drastice in viata mea, urgent si apoi o sa imi fie mai bine
problemele care le-am avut cu masina au fost doar inceputul problemelor mele..
sebaaa is offline  
Old 20-06-08, 14:15   #133
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Ai masina ai belea !!! Eu de cate ori u m-am certat cu nevasta-mea pe treaba asta
funkycosty is offline  
Old 20-06-08, 14:22   #134
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

Quote:
Originally Posted by funkycosty View Post
Ai masina ai belea !!! Eu de cate ori u m-am certat cu nevasta-mea pe treaba asta
pfoa..pai daca aveam si o femeie sa imi faca capul mare ca am lovit masina innebuneam de-a binelea.
evident ca si problemele de care ziceam mai sus sunt legate de o femeie,dar asta e altceva..
sebaaa is offline  
Old 23-06-08, 19:07   #135
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: E30 - 318 i - XUC - noua mea masina

cine are nevoie de bara fata urs <87 + semnalizatoare - e cromata -nu e vopsita
bara fata + fusta urs de 90 - fusta e neagra si bara e gri - cine vrea - prv me
URGENT!
sebaaa is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -