Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-05-05, 17:05   #1
vso

Stage 1
 
vso's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 11
Default dati-va cu parerea 2

\"Salutare\" la toata lumea de pe acest forum!!!
Fiind un membru nou as vrea si eu ca majoritatea de aici sa aflu parerea voastra sincera despre ceea ce am reusit sau nu sa fac dintr-un bmw din '78.
Am cumparat aceasta masina acum 5 ani si era \"coaja\", stiti voi.. asa cum arata de serie,plus distrugerile facute de proprietarii anteriori,motorul original consuma cam 1l de ulei / 10 km parcursi.....
asa ca am decis sa-i pun un motor mai nou si am montat pe ea unul de 1800cmc injectie, fiind unul dintre cele mai fiabile motoare bmw;fiind prea mic am facut cateva modificari [calculator, injectoare,debitmetru, linie de evacuare BORLA cap-coada,etc..].Apoi am aranjat putin suspensia-arcuri tari,amortizoare gaz si am reusit sa-i cobor garda suficient,de complectare am luat un set de jante OZ racing-15\"-7j.
Componentele de fibra,praguri,bari, eleron,le-am conceput cu cativa amici care se ocupau de asa ceva,inclusiv grila care este unicat fiind turnata pe masina.
Am avut grija si de interior,schimbandu-l total cu altul de la un bmw de generatie mai noua, scaune sport,viniluri-made by me,etc.
P.S. VOPSEAUA ESTE CEA ORIGINALA, SI ORICUM NU AVEAM BANI DE ALTA.....
MULTAM!!!!! [img]
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image009_826.jpg
Views:	447
Size:	49.9 KB
ID:	27571   Click image for larger version

Name:	pict020_281.jpg
Views:	292
Size:	42.6 KB
ID:	27572   Click image for larger version

Name:	pict018_157.jpg
Views:	328
Size:	44.0 KB
ID:	27573  

Click image for larger version

Name:	rally026_310.jpg
Views:	470
Size:	61.7 KB
ID:	27574   Click image for larger version

Name:	pic003_203.jpg
Views:	299
Size:	42.4 KB
ID:	27575   Click image for larger version

Name:	image014_101.jpg
Views:	481
Size:	42.2 KB
ID:	27576  

Click image for larger version

Name:	image002_273.jpg
Views:	362
Size:	40.9 KB
ID:	27577  
vso is offline  
Old 19-05-05, 20:07   #2
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

sal
am si eu un 520 din 79
ma intereseaza daca ai cumva o poza cu spoilerul fata inainte de vopsire
din pacate e negru si nu imi dau seama cam cum arata si ma intereseaza si pe mine in viitorul apropiat.
mai ai matrita pt el (daca zici ca l-ai facut tu + prietenii)?
COObra is offline  
Old 19-05-05, 20:10   #3
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default parere

faina masina , minus eleron, minus inscriptia cu NX..restul e frumos , bravo!! p. s. negrul ala in poza nu se \"reflecta\" bine dar gustul nu se discuta
Catalyn is offline  
Old 19-05-05, 22:18   #4
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

tzin sa te felicit in primul rand pt ca totul este facut de tine adika cu mana ta... are dreptate catalyn gustul nu se discuta si parerile sunt impartzite dar daca miai cere mie parerea ... as zice cam asa: spoiler fata si spate si eleron vopsit in acceasi culoare cu caroseria.. as elimina stikerul \"NX\" si as pune folies neagra pe geamuri... asta ar fi simpla mea parerea + la interior as retapisa atat scaunele cat si plafoniera si fetele la usi in piele crem se asorteaza.... asta ar fi simpla mea parere bravo tzie...
DRooPY is offline  
Old 19-05-05, 22:29   #5
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

mie nu imi place, totul facut din topor, nimik cu care sa impresioneze
parerea mea: intra mai degraba in categoria kitch tuning

fac referire la exteriorul mashinii(nu ai avut bani sa o vopsesti ???? )
max 200 euro cu vopsea de daewoo .. ar fi contat mult in lokul bodykitului care nu prea se potriveste profilului patratzos al mashinii...
__________________
leh
Mondeo is offline  
Old 19-05-05, 23:29   #6
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

in afara de masca fata e chiar draguta
Gabi_323i is offline  
Old 20-05-05, 01:05   #7
vso

Stage 1
 
vso's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 11
Default raspunsuri

Styu ca printre voi sunt si oameni cu bani si masini de ultima generatie furioase si indiscutabil frumoase,dar cand banii nu ajung, te limitezi la ce ai, sau inventezi alternative pentru ceea ce vrei sa faci....
-Asa e, o vopsire costa 200 E, dar nu o vopsire ci o spoiala si apoi vopseaua ei a rezistat asa cum o vedeti 27 de ani,oare cea de 200E, dureaza macar pe jumate,ca tabla nu are nici gram de rugina[nu e gluma].daca tu crezi ca doar vopsind o masina o faci mai deosebita iti respect parerea dar eu cred ca vopsea ca a ta vei mai gasi pe alte 10 masini,dar o masina identica cu a mea ...nu, indiferent ca e urata sau frumoasa, aici e vorba de un concept,de imaginatie, cu vedere in ansamblu, nu amanuntita....
-legat de bara fata,matritza a rezistat la cateva turnari,apoi s-a deformat, eu am facut bara acum 4 ani ,nu styu daca may exista, dar gasesty multe alte modele mai beton acum pe piata.
-DESPRE GEAMURI AVETI DREPTATE ...CU ASTA MA OCUP AICI, PUN FOLIE PE GEAMURI AUTO SI STYCKERE,SI SUNT CEL MAI BUN IN DOMENIU ASTA,DAR ASA AM CUMPARAT-O, SI NU POT FI STERSE.....
.......daca va intereseaza folie si styckere avetzi adresa de mail....
MULTAM PTR ATENTIE!!!!
vso is offline  
Old 20-05-05, 01:28   #8
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

NX jos, eleron jos, vopsea uniforma pe toata masina si va arata mult mai bine. Nu te costa decat 2-300 E. Pasiunea e scumpa, ce sa-i faci. Daca nu te apuci sa faci ceva ca lumea, mai bine nu te apuca. Masina este un clasic, de ce sa-l strici asa de rau?
 
Old 20-05-05, 01:31   #9
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Soichiro\"
NX jos, eleron jos, vopsea uniforma pe toata masina si va arata mult mai bine. Nu te costa decat 2-300 E. Pasiunea e scumpa, ce sa-i faci. Daca nu te apuci sa faci ceva ca lumea, mai bine nu te apuca. Masina este un clasic, de ce sa-l strici asa de rau?
Mai bine nu se putea!
[T3m]b3|| is offline  
Old 20-05-05, 05:45   #10
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default

misto masina mai ales spatele este suuuper imi pare rau ca si eu am ceva de comentat dar sincer nu prea imi place grila fata in rest e ok bafta in continuare si te felicit entru munca si banii investiti
Alexutzzz is offline  
Old 20-05-05, 06:13   #11
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Il sustin pe Soichiro si dau un + pentru jante
Gabi is offline  
Old 20-05-05, 08:59   #12
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

Man ai cerut parerea sincera a celor care posteaza aici!!!
asta este parerea mea shi o mentzin .... tot cu bani putzini tragem shi noi sa le facem stai linistit

tu vorbeste de ideea de ansamblu dar poate ca detaliile conteaza foarte mult, finisajele sunt cele mai importante intro lucrare

daca tu pregateai f bine tabla pe mashina ta shi ii dadeai o culoare frumoasa care repet nu este f skumpa shi o lasai fara adaosurile care le ai tu mashina arata ok, jantele faceau 40% din ce vrei tu sa aratzi la mashina
Mondeo is offline  
Old 20-05-05, 10:37   #13
vso

Stage 1
 
vso's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 11
Default MAI\" MONDEO\"

MAI \"MONDEO\", EU NU M-AM SUPARAT ,CHIAR ITI MULTUMESC PENTRU PAREREA TA SI O APRECIEZ.SINCER CU VOPSEAUA AI DREPTATE=TREBUIE VOPSITA,DAR INAINTE MAI AM SA-I UMFLU ARIPILE,IAR MASCA VINE CHIAR BETON PROBLEMA E CA NU SE OBSERVA ASA BINE IN POZE FATA DE CUM ARATA IN REALITATE.LEGAT DE FINISAJE AI DREPTATE,CONTEAZA MULT DAR MA REPET NU E GATA INCA PENRU FINISAJ SI VOPSIRE...MAI AM DE BAGAT BANI MULTI IN EA.NU SUNT DE ACORD CU TINE IN LEGATURA CU ACCESORIILE DIN FIBRA ,BARI,PRAGURI,ETC.NU POTI SPUNE CA UN RECHIN COAJA SI DOAR VOPSIT ARATA MAI BINE DECAT UNUL SPOILERIT,UNDE MAI E FRUMUSETEA DE A AVEA CEVA UNIC??!!LA SARSITUL MODIFICARII MASINA TRE SA SEMENE CAT MAI PUTIN CU UNA DE SERIE......
\"DROOPY\"-MULTAM PTR IDEEA CU PIELEA CREM ESTY TARE, NU M-AM GANDIT LA VARIANTA ASTA DEOARECE AM ASTEPTAT SA O VOPSESC ,PENTRU CA NU STYU CE CULOARE II DAU LA EXTERIOR INCA, DAR IDEEA E BETON.
\"COOBRA\", DACA TE INTERESEAZA BARA FATZA O VAND,EU O SA ALEG UN ALT MODEL CAT DE CURAND...
IN REST MULTZAM AGAIN LA TOATA LUMEA SI VA REPET NU MA SUPAR PENTRU OPINIILE VOASTRE, EU VI LE-AM CERUT....
vso is offline  
Old 20-05-05, 10:37   #14
ozzy

Stage 3
 
ozzy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 89
Default

sincer sunt fan bmw-uri vechi si apreciez straduinta. oarecum as fi de acord cu cei carora nu le place masina dar, dar:
-ar fi trbuit sa ai mai mult grija la interior, sa il faci mult mai spartan si lipsit de biz-brizuri
-masina ar fi fost o mica bestie daca ii gaseai un motor de 323i cu j-tronik.
-exteriorul l-as fi lasat cat mai original sa ii dau aspectul de \"oldie\"
in rest ce sa zic ....am un amic cu un rechin de 1800 printre ultimele, alta echipare, aproape de un e30 si merge de nu are treaba, cu carb sugrumat se duce pana la 100 intr-a doua, asa ca masina ta e o valoare pt mine orice ai face din ea
ozzy is offline  
Old 20-05-05, 11:11   #15
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

Salut! ti-am vazut acum cateva saptamani masina pe la mine pe la bloc... zona eremia, de la spitalul balcescu mai jos.
Era diesel cumva? asa mi-a lasat impresia sau poate confund.. Oricum se vede ca ai lucrat la ea destul de mult..
hai si tu duminica daca e la un pahar de vorba cu noi daca esti prin pitesti, uite aici topicu de intalniri, vezi pe acolo ce se clarifica https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=4964
Bafta in continuare!
MMihai is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -