Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-16, 10:54   #16
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: E46 - 318ci Coupe Facelift

Quote:
Originally Posted by digital29 View Post
Da, de asta mi-am luat gandul de la alt motor.

Nu am probleme cu pierderile de ulei, doar ca in ultima perioada parca nu mai trage ca altadata, si nu prea stiu ce poate fi. Se chinuie rau de tot la turatii mici, si isi revine pe la 3500+. Din ce am citit pe forum-urile din afara, multi spun ca ar fi garniturile de la vanos. La service mi-au spus ca se aude sub masina ca si cum pompa de benzina ar baga si putin aer si poate de asta, dar parca nu as inlocui-o doar pe o presupunere.
verifica inainte toate furtunasele de vacuum,si tot ce tine de aer sa fie etanse si sa nu ai scapari,poate scapi ieftin...
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 31-07-16, 18:47   #17
digital29

Stage 1
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 13
Default Re: E46 - 318ci Coupe Facelift

Nu am mai postat nimic de ceva vreme, asa ca o sa scriu putin ce planuri am momentan.

1. M`am decis, vreau sa ii pun motorul de pe 2.5. Doar 2.5 pentru ca vreau si sa il omologhez.

2. In acelasi timp, vreau sa ii fac si un upgrade + restaurare la frane. Adica sa cumpar fuzete si etrieri de 330 pe care sa le curat si vopsesc, refacut etrieri + arcuri si saboti la frana de mana + discuri noi si placute noi ceramice.

3. Sa iau o punte completa (trebuie sa ma interesez daca merge de 330 pe motorul de 2.5), si la fel: sablata, toate bucsile/suruburile noi, eventual un power coating pe unele elemente.

Momentan inca ma interesez. As vrea sa fac repede franele si puntea spate (daca pot pe motorul curent), si sa schimb motorul in o luna - doua. Inca ma documentez, din pacate nu prea ma pricep, dar invat. Nu am gasit inca pe cineva care sa se priceapa cu toate astea, asa ca vreau sa aflu eu in detaliu totul sa ma asigur ca e treaba bine facuta. Sunt satul de mecanici "priceputi".
digital29 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-16, 23:43   #18
RainMan1

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 30
Default Re: E46 - 318ci Coupe Facelift

Daca reusesti ceva cu motorul, sa dai cateva detalii te rog. Acelasi motor il am si eu si tot un 2.5 as vrea sa ii pun. Imi place masina ta!
RainMan1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -