Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-13, 13:45   #1
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default E46 - mandru posesor

Buna ziua,

Sunt noul si mandrul posesor al unui bmw E46 fabricatie 2000,2.0diesel,hidramat.Masina ruleaza foarte bine.Desigur dupa ce am cumparato a doua zi am gasit-o in parcare cu o zgarietura de cheie .Lasand toate cele deopate vreau sa ma ajutati si sa imi da-ti ceva sfaturi in legatura cu marirea puterii motorului (stoc 100kw) fara sa il distrug.Este un proiect de lunga durata dar cu ajutorul sfatuilor voastre si indrumari catre anumiti mecanici buni sa o fac "diferita".


Va multumesc.

O sa ii fac si ceva poze sa le atasez .
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 15:17   #2
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: E46-mandru posesor

S-o stapanesti sanatos si sa ne pui si noua mai multe poze si o descriere mai ok.
Pt a mari puterea masinii..e nevoie de o constatare generala a tuturor sistemelor(turbina,furtune,etc.) ce ar putea fi afectate de o prealabila marire de putere,iar apoi in functie de rezultat se va face si softul de putere.
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 19:28   #3
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default Re: E46 - mandru posesor

Mersi mult pentru sfat ,o sa pun si poze dar problema este ca numai la ora asta ajung akasa de la munca ,ca descriere are piele partial crem,mahon,clima,cd player,geamuri electrice fata,dsc,jenti 15" stiu sunt mici dar le pastrez pentru iarna pentru ca mi-a dat si 4 cauciucuri noi de iarna good year(noi noute mi-a dat inclusiv factura la ele),volan reglabil.In weekeend o sa fac poze si o sa postez,masina are 207000 de km am cumparato la 201000,i-am facut schimbul de ulei si filtre (ulei castrol,filtre bosch).xenon din fabrica am uitat sa mentionez.
Rugaminte daca cunosti pe cineva in ploiesti un mecanic bun la care sa ma duc sa imi spuna exact sa imi fac o constatare sanatoasa ar fi perfect.Luna care vine este programata sa o duc la vopsit :motivul am primit o cheie; In program pentru luna care vine este sa o duc sa ii pun folii fumurii lumar(la bucuresti-iar daca stiti pe cineva care pune folie autorizata si o pune bine astept informatii).In rest masina merge foarte bine ,cutia schimba foarte bine,este bagata in tara in 2008 ,un consum foarte bun si sunt foarte multumit

Last edited by russian88; 21-01-13 at 19:30.
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 21:08   #4
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default Re: E46 - mandru posesor

Cateva poze cu jucaria mea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0598.jpg
Views:	361
Size:	525.3 KB
ID:	2666238   Click image for larger version

Name:	Photo0599.jpg
Views:	388
Size:	544.1 KB
ID:	2666239   Click image for larger version

Name:	Photo0595.jpg
Views:	171
Size:	1.59 MB
ID:	2666240  

Click image for larger version

Name:	Photo0594.jpg
Views:	439
Size:	1.47 MB
ID:	2666241  
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 23:28   #5
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: E46 - mandru posesor

Quote:
Originally Posted by russian88 View Post
Cateva poze cu jucaria mea
superba culoarea.am o intrebare.dsc nu e doar la facelift?din cate stiam eu la nfl e asc?imi poate spune cineva va rog care e diferenta intre asc si dsc?
__________________
My Baby


Vand odorizante California Scents!!! 20 ron bucata!!! Just_Say_Bobo@yahoo.com
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 23:55   #6
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default Re: E46 - mandru posesor

Are dsc doar daca nu minte ce scrie pe buton asta nu stiu dar stiu ca functioneaza,se vede diferenta cu si fara
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 00:10   #7
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: E46 - mandru posesor

frumos interiorul si interesanta si culoarea exterioara.nu am mai vazut asa culoare pe E46.
ASC nu e tot una cu DSC.DSC e cv muult mai evoluat.cautati pe wikipwdia expplicatia sau pe club bmw,pt ca o sa va lamuriti mai bn decat as face-o eu.
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 00:43   #8
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Re: E46 - mandru posesor

chiar ca e frumoasa culoarea !!! da respectati si tu putin masina pune o emblema normala pe capota si aranjeaza putin bara fata
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 08:59   #9
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default Re: E46 - mandru posesor

CazyRoll masina doar ce am achizitionato nu are nici o luna si nu am avut cand si sincer luna asta a fost cam greu datorita sarbatorilor plus ca la asigurare plus acte plus pretul de achizitie,dar luna care vine am vorbit deja sa o duc la un service sa ii fac toate cele necesare inclusiv sa o vopsesc pe portiera dreapta spate(a doua zi dupa ce am cumparato un om binevoitor mi-a dat o cheie sanatoasa pe masina) si emblema este ca si rezolvata si aceasta.Cea care o are este stearsa total....probabil nu este cea originala .Masina vreau sa o fac usor usor sa fie ceva "diferit".In plan pe langa geamuri fumurii ,mapare ,vospit,jenti+cauciucuri vara vreau sa mai cumpar un volan cu,comenzi, navigatie,camera mansalier,angel eyes,evacuare chiar daca este diesel ma bate gandul sa o modific sa o fac dubla(astept pareri).Dupa ce ii fac aceste mici modificari o sa inceapa o dezbatere pentru un body-kit.Masina o fac pentru nebunia mea si o sa circul cu ea doar in weekeend(i n timpul saptamanii am masina de munca),din aceasta cauza nu o sa ma despart prea repede de ea.

Va multumesc si astept sfaturi din partea voastra .Experienta isi spune cuvantul si am vazut masini foarte frumos si calitativ modificate.

O zi buna
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 11:18   #10
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default Re: E46 - mandru posesor

O intrebare dupa ce am citit diferite posturi vreau sa ma duc de curiozitate la un service sa vad cum stau cu uleiul la cutie daca trebuie schimbat daca nu daca trebuie completat,va rog sfaturi mecanici buni in ploiesti
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 22:58   #11
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: E46 - mandru posesor

Dc vrei sai schimbi culoarea? daca nu ma insel este un m3 culoarea asta si arata super .
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 23:03   #12
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default Re: E46 - mandru posesor

Nu vreau sa o schimb doar sa ii fac akolo unde am primit cheia.Culoarea ramane aceeasi pentru ca si mie imi place este ceva mai diferit un pic,in Ploiesti sincer nu prea am vazut culoarea asta pe masini.Am o intrebare ce parere aveti am pe cineva si are un bmw seria 7 din 97 masina arata impecabil si ruleaza la fel motor 2.5diesel .Sa ma incumet sau sa raman cu seria 3.Si aceea imi place foarte mult pentru ca este balena
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 23:04   #13
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: E46 - mandru posesor

Quote:
Originally Posted by russian88 View Post
Nu vreau sa o schimb doar sa ii fac akolo unde am primit cheia.Culoarea ramane aceeasi pentru ca si mie imi place este ceva mai diferit un pic,in Ploiesti sincer nu prea am vazut culoarea asta pe masini.Am o intrebare ce parere aveti am pe cineva si are un bmw seria 7 din 97 masina arata impecabil si ruleaza la fel motor 2.5diesel .Sa ma incumet sau sa raman cu seria 3.Si aceea imi place foarte mult pentru ca este balena
Daca ai banii sa intreti un seria 7 este ok,dar iti dau un sfat ramai la 3 ) daca nai ''banu'' gros.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 23:12   #14
russian88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 32
Default Re: E46 - mandru posesor

Sincer intotdeauna am avut o slabiciune fata de seria 7 mai ales cel din 94 daca nu ma insel cel dinainte de modelul 97 ,de cand ma stiu mi-am dorit unu doar ca nu am gasit ,mai bine zis am gasit doar unu motor 4l si sincer nu imi face nici o placere sa dau la stat un sac de bani chiar daca ii am nu dau.In viitor este posibil sa prind un contract afara si daca reusesc o sa mai achizitionez o jucarie (ce am mentionat mai sus)
russian88 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 23:17   #15
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: E46 - mandru posesor

Tu sti daca ai suficientii $$$ se merita ,sunt niste masini cu gust-stil.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -