Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-12, 21:45   #1
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default E36 - Un proiect cu belele

Salut, m-am hotarat sa imi prezint si eu masina si istoria ei de cand e a mea. Un bmw e36 din '93. De ce proiect cu belele? Pentru ca acum 1 an si jumatate cand am cumparat masina nu stiam absolut nimic despre lumea auto, nu aveam prieteni care sa imi dea sfaturi si am cam muscat-o de multe ori din pacate. Aveam 18 ani si numai ce luasem permisul auto. Masina am cumparat-o cu 1500 e inmatriculata.
Masina era absolut stock. Nu avea ac, nu avea geamuri electrice, nu avea trapa electrica, interiorul era stock din textil si rupt, fetele de usi erau putrede si se faceau scame, plafonul atarna pe alocuri, bratul fata stanga era stramb si masina nu mergea drept, farurile si stopurile erau legate prost si se aprindeau aiurea, lacul de pe vopsea nu era uscat bine si avea peste tot urme de stropi de ploaie, bara fata era rupta in doua pe mijloc, la fel si bara spate, proiectoare de ceata la fel, nu avea, si cu jante de tabla.
Apoi am bagat-o imediat intr-un anumit service din Resita, numit "Paldya", unde am dat peste un mecanic numit Cipi, si ajutorul lui care se pare ca nu lucra acolo, doar cauta fraieri sa ii tapeasca numit Vlad, sau porecla Crazy.
Am vorbit cu cei doi ca vreau sa o reconditionez, adica facuta de la 0. Si cei doi au zis ca se poate face. Dar ulterior am aflat ca defapt ma trageau pe sfoara si ma rupeau de bani.
Vlad (Crazy) , mi-a zis ca are el un unchi in germania si imi aduce din Munchen piese originale de bmw. Adica mai exact urmatoarele: eleron luneta, bara fata M + lip si faruri + proiectoare + stopuri ORIGINALE. Pe care m-a taxat la greu.
Au urmat modificarile, le voi scrie pe rand si apoi mai jos voi scrie tzepele pe care am constatat ca le-am luat.
- prima modificare a fost sa ii pun niste jante Rondell (cred) pe '15. Sunt exact ca Rondell 0058, de aceea spun ca cred asta.
- folie omologata r.a.r. fata + spate.
- apoi au urmat farurile + stopurile de M, care s-au dovedit a fi DEPO (eu am constatat asta destul de tarziu), iar unul dintre stopuri avea un rand de LED-uri ars.
- apoi am schimbat motorul. Masina initial aveam un motor de 2.0, eu am pus un 2.5.
- motorul a primit bujii bosch, schimbul de ulei + schimbul de filtre.
- am montat clima analogica
- apoi au urmat schimburi de brate fata-spate, bucse, pivoti, bielete. NOI
- usile, aripile fata si capota aveau indoituri. Au fost inlocuite cu usi second cu tot cu macarale electrice, capota a fost inlocuita cu una perfect dreapta, aripile le-am cumparat noi noute si am montat trapa electrica. De piese mi-au facut rost "baietii", in afara de aripi.
- in interior am schimbat mocheta gri si murdara cu una neagra gasita de mine, scaune fata din plus in stare foarte buna iar bancheta din material textil in stare excelenta cu cotiera si suport de pahare. Plafonul de asemenea l-am dus eu la baieti, alb imaculat.
- am cumparat becuri cu led pentru luminile din interior
- i-am rugat sa imi faca si frana de mana pentru ca nu tinea
- apoi masina a venit vopsita toata un albastru cameleon (cred) se schimba in 3 nuante de albastru in functie de lumina soarelui.
- am imbracat narile si capacele oglinzilor in folie de carbon
- si aici recunosc greseala (aveam avioane in cap), am montat pe portbagaj un eleron din aluminu, pe care l-am imbracat in folie de carbon.
Si cam atat imi aduc aminte acum, oricum sunt sigur ca am omis destule.
Masina a stat in service cam 4 luni. Pentru ca de fiecare data cand ma duceam sa vad ce au mai facut la masina baieti aveau alta treaba, sau dadeau vina unul pe celalalt ca ba nu-i asta aici si vine imediat, ba nu-i celalalt.
Intr-un final am plecat cu masina din service si troncanea toata cand am plecat cu ea. Foarte tarziu mi-am dat seama de greseli:
- teapa cu farurile am zis-o mai sus
- clima nu era legata, practic o aveam degeaba pe masina
- aveam trase fire pentru proiectoare, dar degeaba ca nici ele nu erau legate
- amortizoarele de pe fata nu erau stranse, erau prinse in suruburi dar doar asa sa fie, si m-am dus in service si paronul a inceput sa se ia de mine ca nu le-am pus la ei. Desi le-am cumparat noi de la ei. M-am luat cu el in gura si intr-un final i-a pus pe baieti sa mi le stranga
- bieleta stranga era prina numai de roata si o taraiam dupa mine, mi-am dat seama tarziu si cand m-am dus la ei, au scos capul tocit si au pun alt cap de pe o bieleta aruncata la gunoi.
- trapa nu functiona, merge doar 2 cm in sus si 2 cm inauntru
- geamurile electrice sareau din macarale
- plafonul impecabil care l-am dus, era negru de caneala, bineinteles ca baietii sustineau ca asa l-am dus..
- becurile cu led care le-am luat pentru interior nu erau puse, cica nu am cumparat asa ceva...
- frana de mana bineinteles ca nu era facuta
- cu vopsitul, mi-au zis ei ca au un prieten care ii vopsitor si are atelier si tot ce trebe. Am vorbit cu ei ca o vreau vopsita total, interior-exterior. Bineinteles au vopsit-o doar in exterior, polish a dat numai pe capota sa arate bine. Dupa cateva luni a inceput sa se umfle vopseaua de la rugina. Am fost inapoi la vopsitor si a zis ca a scapat un loc si il face imediat. Masina este vopsita de maxim un an. Dar a iesit deja destula rugina la aripile spate si la praguri.
- usile nu se deschideau cum trebuie
Si multe multe alte probleme pe care nu mi le aduc aminte acum.
Si atentie, baietii inca sustin ca eu mai am sa le dau 1200 de lei. Pentru bataia de joc de care am avut parte cred ca ar trebui sa imi dea ei mie bani. Dar ce sa fac, nu cunosteam nimic asa ca am muscat-o. Atasez si cateva poze. Intr-adevar arata bine masina cand a iesit dar ascundea multe defecte. Si nu am facut poze detaliate din timpul procesului pentru ca nu ma gandeam ca va deveni o pasiune.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2011-03-12 12.06.51.jpg
Views:	407
Size:	1.56 MB
ID:	2463622   Click image for larger version

Name:	2011-03-19 16.06.52.jpg
Views:	374
Size:	1.54 MB
ID:	2463623   Click image for larger version

Name:	2011-04-11 20.18.50.jpg
Views:	270
Size:	1.45 MB
ID:	2463624  

Click image for larger version

Name:	2011-04-12 21.45.49.jpg
Views:	202
Size:	1.35 MB
ID:	2463625   Click image for larger version

Name:	2011-04-21 11.41.17.jpg
Views:	173
Size:	1.43 MB
ID:	2463626   Click image for larger version

Name:	2011-04-22 13.16.45.jpg
Views:	164
Size:	1.45 MB
ID:	2463627  

Click image for larger version

Name:	2011-04-26 09.31.46.jpg
Views:	301
Size:	1.37 MB
ID:	2463628   Click image for larger version

Name:	2011-04-26 15.04.06.jpg
Views:	205
Size:	1.47 MB
ID:	2463629   Click image for larger version

Name:	2011-05-31 19.22.54.jpg
Views:	406
Size:	1.53 MB
ID:	2463630  

xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:14   #2
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Cred ca ai niste nervi de otel! Nu stiu cum te abtii sa nu le dai foc ,,santierului'' ca sa nu zic atelierului!
Dupa ce ca ai trecut prin atatea cu masina, vrei sa o vinzi? Faci o mare greseala, ti-o spun din experienta. Ai rabdare caci toate se rezolva cu timp, interes, seriozitate si bani desigur
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:17   #3
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Ok. Scuze pentru luuunga istorie de mai sus dar asta e. Dupa povestea asta trista, am inceput sa fac parte din comunitatea 4tuning, unde pot sa zic ca am citit multe thread-uri si am invatat destule despre e36. Din pacate motoru l-am trecut in acte, pentru ca inca odata nu am avut pe nimeni in spate care sa ma indrume. Apoi mi-am facut ceva prieteni care stiau destule despre e36 si ma sfatuiesc ce sa fac la masina. Am legat si clima, am legat si proiectoarele. Trapa am schimbat-o si mai am cate ceva de facut la ea. Recent am vrut sa vand masina si sa imi iau e46, dar cum nu prea se inghesuie lumea la motoare mai mari, m-am decis sa o pastrez si cu banii care ii aveam pentru e46 sa continui proiectul.
Pe lista sunt urmatoarele:
- jante (am luat un set de ac schnitzer pe '17, maine vor sosi si le voi monta pe masina)
- motorul il voi schimba cu unu de 2.0 care va fi omologat (maine dupa ce pun jantele ma duc sa-l cumpar si sa ma apuc sa-l montez)
- apoi ii voi schimba discurile fata-spate + placute fata-spate
- curatata toata de rugina (undeva unde se face treaba calumea nu la jegosii aia)
- praguri M
- bandouri M
- bara spate M
- evacuare completa de 2.5 dubla
- eliminat eleronu ala de aluminu si pun un ltw sau randunica
- si un interior recaro
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:19   #4
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by ms99ass View Post
Cred ca ai niste nervi de otel! Nu stiu cum te abtii sa nu le dai foc ,,santierului'' ca sa nu zic atelierului!
Dupa ce ca ai trecut prin atatea cu masina, vrei sa o vinzi? Faci o mare greseala, ti-o spun din experienta. Ai rabdare caci toate se rezolva cu timp, interes, seriozitate si bani desigur
Da, am nervi din beton armat ), m-am mutat in Timisoara de jumatate de an si nu vreau sa ii mai vad vreodata pe tipii aia sau "service-ul" acela. Nu o mai vand, dispun de ceva bani acum si vreau sa o fac impecabila pentru ca e o masina care merita intretinuta si nu abandonata.
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:29   #5
Auras 26

Stage 5
 
Auras 26's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 437
Member of:
[Hyundai]
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Salut , e de admirat ambitia ta , ce a iesit si ce va iesi din masina succes pe viitor
Auras 26 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:32   #6
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by Auras 26 View Post
Salut , e de admirat ambitia ta , ce a iesit si ce va iesi din masina succes pe viitor
Multumesc, am dezvoltat o pasiune imensa pentru masina, si nu ma las pana nu o fac impecabila. Dar planurile care le am eu, depasesc putin bugetul, dar majoritatea voi reusi sa le fac in cursul lunii acesteia, plus ca trebuie sa ma impart intre masina si servici. Voi posta aici tot ce se va modifica la masina.
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:41   #7
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Interesanta povestea , nu pot decat sa admir ambitia ta , bafta pe viitor :P
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:44   #8
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Interesanta povestea , nu pot decat sa admir ambitia ta , bafta pe viitor :P
Multumesc, recunosc fara sa imi fie rusine ca aveam avioane in cap si am vrut bmw doar pentru ca era .. tare (nu gasesc acum un cuvant mai potrivit), dar intre timp s-a infiripat si pasiunea, daca o pot numi asa...
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:46   #9
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by xshadyblood View Post
Multumesc, recunosc fara sa imi fie rusine ca aveam avioane in cap si am vrut bmw doar pentru ca era .. tare (nu gasesc acum un cuvant mai potrivit), dar intre timp s-a infiripat si pasiunea, daca o pot numi asa...
E bine ca ai gasit drumul cel bun , astept sa o vad fara eleronul ala de ¨racheta¨
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:49   #10
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
E bine ca ai gasit drumul cel bun , astept sa o vad fara eleronul ala de ¨racheta¨
da ) si eu! vreau neaparat sa pun un ltw. Dar eleronul e prins si in suruburi in capota de portbagaj, asa ca nu stiu ce sa fac, sa il dau jos si sa astup cumva gaurile sau sa dau capota cu totul si sa pun una normala?
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 22:55   #11
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by xshadyblood View Post
da ) si eu! vreau neaparat sa pun un ltw. Dar eleronul e prins si in suruburi in capota de portbagaj, asa ca nu stiu ce sa fac, sa il dau jos si sa astup cumva gaurile sau sa dau capota cu totul si sa pun una normala?
Alta capota , mai mult ca sigur ....
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:17   #12
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Thumbs up Re: E36 - Un proiect cu belele

Asa e la inceput, bine ca nu te-ai dat batut.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:21   #13
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Alta capota , mai mult ca sigur ....
Ok, mersi pentru sfat. Si mai o intrebare, exista vreo metoda/sansa sa inlocuiesc capacul de tabla al trapei cu unu din sticla? Chiar daca asta ar inseamna sa il fac la comanda.
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-06-12, 23:24   #14
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Asa e la inceput, bine ca nu te-ai dat batut.
Am avut momente cand ma gandeam cate probleme am la ea si nu aveam de unde sa scot bani sa o repar si imi venea sa renunt, dar sunt bucuros ca nu am renuntat. Atasez o poza cu jantele care vin maine pe masina. Ac schnitzer pe '17, 8.5 j toate si ET 13.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ACSCHNITZER.jpg
Views:	141
Size:	815.8 KB
ID:	2463745  
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 12-06-12, 12:41   #15
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: E36 - Un proiect cu belele

Ok, mi-am mai adus aminte de cate ceva. Cand mi-au pus baietii geamuri electrice, pe partea mea erau in regula butoanele, pe partea pasagerului era decupata consola si indesate doua butoane de seria 5 (am descoperit acum vreo 3 luni asta). Dar am cumparat niste butoane originale si acum trebuie sa mai inlocuiesc consola ca am un spatiu urat acolo.
Astazi au venit si jantele. La doua ma duc sa le cumpar gume sa le incalt si apoi plecam sa schimbam motoru (din pacate ). Poze:

L.E.: cred ca as fi facut o mare prostie si o regretam foarte mult timp daca renuntam la masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-06-12 12.10.52.jpg
Views:	249
Size:	1.56 MB
ID:	2464097   Click image for larger version

Name:	2012-06-12 12.37.55.jpg
Views:	117
Size:	1.36 MB
ID:	2464098   Click image for larger version

Name:	2012-06-12 12.38.13.jpg
Views:	153
Size:	1.42 MB
ID:	2464099  

Click image for larger version

Name:	2012-06-12 12.38.39.jpg
Views:	271
Size:	1.44 MB
ID:	2464100   Click image for larger version

Name:	2012-06-12 12.41.19.jpg
Views:	109
Size:	1.51 MB
ID:	2464101   Click image for larger version

Name:	2012-06-12 12.58.00.jpg
Views:	205
Size:	1.46 MB
ID:	2464102  

xshadyblood is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -