Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-11, 07:32   #61
danielsun23

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Este negru mat , ce ai dat tu pe jante ? Ma gandesc ca poate daca era lucios ...da altfel !
Oricum ele de fabrica vin tot negre , asa ca ....
Este tot negru mat , dar arata super bine , ma gandeam sa ii fac buza rosie si etrieri la fel. Adica ma gandesc ca da mai bine un pic de culoare .
danielsun23 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 08:37   #62
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Pfffff, faci exact greseala pe care am facut-o majoritatea cand ne-am luat prima masina, din lipsa de fonduri si din dorinta prea mare sa faci ceva la masina te apuci sa faci tot felu de prostii si apoi, dupa ceva timp regreti si banii si timpul pierdut.

Primul sfat pe care pot sa ti-l dau e "SA AI RABDARE", rezolva toate problele tehnice, cauta aici pe forum baieti din Craiova, care au un feadback bun, care se ocupa de dezmembrari, de obicei au si service, si incearca sa gasesti printre ei un mecanic bun, pasionat in primul rand.
Curata interiorul foarte bine pt ca acolo iti petreci majoritatea timpului, apoi dupa ce tehnic si interior masina sta perfect apuca-te de exterior.

Informeaza-te pt orice problema legata de masina pe INTERNET, pt ca sunt sute de forumuri BMW in toata lumea.

O masina perfecta d.p.d.v. tehnic consuma mai putin, e mult mai sigura plus ca e o placere sa mergi cu ea.
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 08:54   #63
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Pfffff, faci exact greseala pe care am facut-o majoritatea cand ne-am luat prima masina, din lipsa de fonduri si din dorinta prea mare sa faci ceva la masina te apuci sa faci tot felu de prostii si apoi, dupa ceva timp regreti si banii si timpul pierdut.

Primul sfat pe care pot sa ti-l dau e "SA AI RABDARE", rezolva toate problele tehnice, cauta aici pe forum baieti din Craiova, care au un feadback bun, care se ocupa de dezmembrari, de obicei au si service, si incearca sa gasesti printre ei un mecanic bun, pasionat in primul rand.
Curata interiorul foarte bine pt ca acolo iti petreci majoritatea timpului, apoi dupa ce tehnic si interior masina sta perfect apuca-te de exterior.

Informeaza-te pt orice problema legata de masina pe INTERNET, pt ca sunt sute de forumuri BMW in toata lumea.

O masina perfecta d.p.d.v. tehnic consuma mai putin, e mult mai sigura plus ca e o placere sa mergi cu ea.
Foarte bine spus !!!
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 09:15   #64
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Pfffff, faci exact greseala pe care am facut-o majoritatea cand ne-am luat prima masina, din lipsa de fonduri si din dorinta prea mare sa faci ceva la masina te apuci sa faci tot felu de prostii si apoi, dupa ceva timp regreti si banii si timpul pierdut.

Primul sfat pe care pot sa ti-l dau e "SA AI RABDARE", rezolva toate problele tehnice, cauta aici pe forum baieti din Craiova, care au un feadback bun, care se ocupa de dezmembrari, de obicei au si service, si incearca sa gasesti printre ei un mecanic bun, pasionat in primul rand.
Curata interiorul foarte bine pt ca acolo iti petreci majoritatea timpului, apoi dupa ce tehnic si interior masina sta perfect apuca-te de exterior.

Informeaza-te pt orice problema legata de masina pe INTERNET, pt ca sunt sute de forumuri BMW in toata lumea.

O masina perfecta d.p.d.v. tehnic consuma mai putin, e mult mai sigura plus ca e o placere sa mergi cu ea.
+10

toate cele bune vin celor care au rabdare.

cum a zis si colegul, mecainca intai, interiorul si apoi exterior.

toate usor usor, in timp, nu le poti face pe toate deodata.

si vezi pe forumuri gen bimmerforums, e36tech, bimmerworks etc...afli multe chestii si te poti si inspira..

bafta
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 09:40   #65
stefz

Stage 4
 
stefz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 207
Member of:
[VW]
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Pfffff, faci exact greseala pe care am facut-o majoritatea cand ne-am luat prima masina, din lipsa de fonduri si din dorinta prea mare sa faci ceva la masina te apuci sa faci tot felu de prostii si apoi, dupa ceva timp regreti si banii si timpul pierdut.

Primul sfat pe care pot sa ti-l dau e "SA AI RABDARE", rezolva toate problele tehnice, cauta aici pe forum baieti din Craiova, care au un feadback bun, care se ocupa de dezmembrari, de obicei au si service, si incearca sa gasesti printre ei un mecanic bun, pasionat in primul rand.
Curata interiorul foarte bine pt ca acolo iti petreci majoritatea timpului, apoi dupa ce tehnic si interior masina sta perfect apuca-te de exterior.

Informeaza-te pt orice problema legata de masina pe INTERNET, pt ca sunt sute de forumuri BMW in toata lumea.

O masina perfecta d.p.d.v. tehnic consuma mai putin, e mult mai sigura plus ca e o placere sa mergi cu ea.
asta incerc sa-i explic si eu...
stefz is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 11:58   #66
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Ca sa cureti interiorul iti recomand solutia Pulimax, de la Mafra, se gaseste la bidoane de 4,5 L in concentratie de 1:10, deci 45 litri solutie, costa in jur de 45 lei, cauta pe google, o sa gasesti.

Vezi ca interioarele pt pisica in 4 usi sunt destul de ieftine, daca e prea distrus al tau mai bine-l schimbi decat sa-l resuscitezi.

Ma gandeam, acum, ca de fiecare data cand merg cu masina mea si e murdara la interior imi vine sa ma dau jos, deci incearca pe cat posibil s-o mentii curata.
Nu cumpara piese SH de care nu esti multumit, majoritatea celor care vand elemente SH incearca sa te convinga sa cumperi piesele chiar daca au mici defecte, din proprie experienta iti sugerez sa nu faci acest compromis.

Nu cumpara elemente de caroserie after market, sunt de proasta calitate si nu vor pica "la linie" nici in 1000 de ani.

Daca ti se par scumpe piesele originale BMW, incearca sa cumperi piese "pe producator", adica piese fabricate de acelasi producator care face respectivele repere si pt. BMW. Tot din exeperienta iti spun ca este o diferenta intre piesele BMW si "restul", iar sfatul meu este sa te interesezi inainte de a cumpara piese, vezi feadback-uri, iarasi cauta pe internet.

Achizitioneaza o interfata OBD1/2 si programele aferente care-ti vor permite sa faci singur o diagnoza asupra masinii.

Urmatoarele site-uri ar trebuii "sa-ti intre in sange":

http://www.realoem.com

acolo vei gasii/identifica piesele pe cod BMW

un manual de service online, nu e complet, dar gasesti majoritatea operatiunilor acolo:

http://tis.spaghetticoder.org

Multa bafta.
moise is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 14:50   #67
danielsun23

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Ca sa cureti interiorul iti recomand solutia Pulimax, de la Mafra, se gaseste la bidoane de 4,5 L in concentratie de 1:10, deci 45 litri solutie, costa in jur de 45 lei, cauta pe google, o sa gasesti.

Vezi ca interioarele pt pisica in 4 usi sunt destul de ieftine, daca e prea distrus al tau mai bine-l schimbi decat sa-l resuscitezi.

Ma gandeam, acum, ca de fiecare data cand merg cu masina mea si e murdara la interior imi vine sa ma dau jos, deci incearca pe cat posibil s-o mentii curata.
Nu cumpara piese SH de care nu esti multumit, majoritatea celor care vand elemente SH incearca sa te convinga sa cumperi piesele chiar daca au mici defecte, din proprie experienta iti sugerez sa nu faci acest compromis.

Nu cumpara elemente de caroserie after market, sunt de proasta calitate si nu vor pica "la linie" nici in 1000 de ani.

Daca ti se par scumpe piesele originale BMW, incearca sa cumperi piese "pe producator", adica piese fabricate de acelasi producator care face respectivele repere si pt. BMW. Tot din exeperienta iti spun ca este o diferenta intre piesele BMW si "restul", iar sfatul meu este sa te interesezi inainte de a cumpara piese, vezi feadback-uri, iarasi cauta pe internet.

Achizitioneaza o interfata OBD1/2 si programele aferente care-ti vor permite sa faci singur o diagnoza asupra masinii.

Urmatoarele site-uri ar trebuii "sa-ti intre in sange":

http://www.realoem.com

acolo vei gasii/identifica piesele pe cod BMW

un manual de service online, nu e complet, dar gasesti majoritatea operatiunilor acolo:

http://tis.spaghetticoder.org

Multa bafta.
Sa stii ca ai mare dreptate . Faza e ca sunt destul de dezamagit in ceea ce priveste mecanici si oameni pasionati care sa se ocupe tehnic de ea. Chiar as vrea sa dau de acel OM care poate sa faca ceva klumea dintr-o masina . Adica frate este prima masina si adevarul este ca as vrea sa fac din ce in ce mai multe la ea , dar fondurile sunt inexistente . Uneori stau si ma gandesc sa o vand dar nu mai recuperez nimic din ea , ma doare in suflet cand ma gandesc ca am bagat o gramada de bani in ea sa o fac dupa accident si inca are probleme . Acuma 2 saptamani am schimbat o bucsa de la brat dupa partea drepta , iar acuma se zbate volanul mai rau ca inainte , iar off road imi tacane in mana si se aude . Inainte nu facea asa. Iar acuma au inceput sa scaraie iar suspensiile . (nu mai stiu in ce parte sa o iau )
danielsun23 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 15:37   #68
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by danielsun23 View Post
Sa stii ca ai mare dreptate . Faza e ca sunt destul de dezamagit in ceea ce priveste mecanici si oameni pasionati care sa se ocupe tehnic de ea. Chiar as vrea sa dau de acel OM care poate sa faca ceva klumea dintr-o masina . Adica frate este prima masina si adevarul este ca as vrea sa fac din ce in ce mai multe la ea , dar fondurile sunt inexistente . Uneori stau si ma gandesc sa o vand dar nu mai recuperez nimic din ea , ma doare in suflet cand ma gandesc ca am bagat o gramada de bani in ea sa o fac dupa accident si inca are probleme . Acuma 2 saptamani am schimbat o bucsa de la brat dupa partea drepta , iar acuma se zbate volanul mai rau ca inainte , iar off road imi tacane in mana si se aude . Inainte nu facea asa. Iar acuma au inceput sa scaraie iar suspensiile . (nu mai stiu in ce parte sa o iau )
Eu am cumparat piese de la un baiat din Craiova si am fost multumit de serviciile lui.
Uite numarul lui de telefon 0740.380.424, Mihai il cheama, suna-l, vb cu el si fa-i o vizita.
moise is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 12:16   #69
danielsun23

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Multumesc mult pentru toate informatiile . Chiar aveam nevoie de ele .
danielsun23 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 20:16   #70
danielsun23

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Astazi i-am pus o toba sport din inox . Sunet frumos la relanti ... Totusi silentioasa . Dar foarte zgomotoasa dupa 3000 rpm . Am sa pun maine niste poze cu toba .
danielsun23 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 20:22   #71
SB09HMM

Stage 5
 
SB09HMM's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 969
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by danielsun23 View Post
Astazi i-am pus o toba sport din inox . Sunet frumos la relanti ... Totusi silentioasa . Dar foarte zgomotoasa dupa 3000 rpm . Am sa pun maine niste poze cu toba .
n-ai tinut cont de sfaturile primite deloc ....scuzama , stiu ca nu sunt in masura sa iti reprosez, si chiar te rog sa nu-mi porti pica ca o fac, dar tie nu iti merge masina cum trebuie si iti arde de toba sport ... ?incearca sa aplici sfaturile primite ... iti doresc mult succes cu pisica, sper sa o aduci pe calea cea buna !
SB09HMM is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 22:04   #72
danielsun23

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by SB09HMM View Post
n-ai tinut cont de sfaturile primite deloc ....scuzama , stiu ca nu sunt in masura sa iti reprosez, si chiar te rog sa nu-mi porti pica ca o fac, dar tie nu iti merge masina cum trebuie si iti arde de toba sport ... ?incearca sa aplici sfaturile primite ... iti doresc mult succes cu pisica, sper sa o aduci pe calea cea buna !
Tot ce mai trebuie sa schimb la ea este o bucsa dupa fata (Brat) + bratele dupa spate cu tot cu rulment . Tablaria dupa ea . Restul le-am cam facut .
Marti ma duc sa pun bratele spate si bucsa . Iar luna viitoare o sa imi fac tabla . Toba mea era impuscata . Nu este pusa la fite sau alte cele . Pur si simplu a mea nu mai era buna . Asta din inox este lifetime . Deja au inceput sa se rezolve problemele mele .
Am fost la mecanic , si mi-a zis ca se poate face masina fara probleme .
danielsun23 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 18:06   #73
danielsun23

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Astazi am pus suportul de motor dupa partea stanga (nici nu imi imaginez in ce se tinea !?) l-am scos bucatele de acolo si am schimbat si bucsa dupa brat . Se pare ca nu mai imi bate volanul . Se pare ca masinuta mea reinvie . M-am apucat serios de partea mecanica si am lasat partea de look . Siguranta pe primul loc .
danielsun23 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 19:12   #74
danielsun23

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 59
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat . Nu prea am mai facut mare lucru la masina . Nu prea fac poze , dar de astazi am sa incerc sa pozez orice piesa am sa pun pe ea . Doar ca am mai vopsit putin rotile . Si daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii . Sa imi spuna ce sunt cele 2 piese ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografii-0024.jpg
Views:	150
Size:	403.8 KB
ID:	2219285   Click image for larger version

Name:	Fotografii-0026.jpg
Views:	162
Size:	448.3 KB
ID:	2219286   Click image for larger version

Name:	Fotografii-0030.jpg
Views:	108
Size:	429.0 KB
ID:	2219287  

Click image for larger version

Name:	piesa 1.JPG
Views:	114
Size:	194.2 KB
ID:	2219288  
danielsun23 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 19:34   #75
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: E36 O pisica zdruncinata

Quote:
Originally Posted by danielsun23 View Post
A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat . Nu prea am mai facut mare lucru la masina . Nu prea fac poze , dar de astazi am sa incerc sa pozez orice piesa am sa pun pe ea . Doar ca am mai vopsit putin rotile . Si daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii . Sa imi spuna ce sunt cele 2 piese ?
Daca nu ma insel, prima(piesa aia "ascutita") este senzorul de temperatura care ar trebui sa vina in tunelul de aer din ce stiu eu....iar a doua am impresia ca are legatura cu masa(-) de la instalatia electrica......daca am gresit imi cer scuze,cineva sa ma corecteze....

Bafta cu masina.
__________________

Last edited by andrey_; 10-11-11 at 19:37.
andrey_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -