Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-11, 23:28   #16
Nosfer

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,148
Default Re: E36 -316i

Hai ca e buna pisica de inceput, are potential, an bun, pacat ca e motorul micut. Bafta cu ea!
Nosfer is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 23:31   #17
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 -316i

MASINA ARATA MULT MAI BINE LIVE.

BAFTA CU EA SI ATENTIE MARE CU VIEZURII EVITAI PE CAT POSIBIL
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 20:33   #18
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 -316i

[QUOTE=jm3k3rd3mik;4392893]MASINA ARATA MULT MAI BINE LIVE.

BAFTA CU EA SI ATENTIE MARE CU VIEZURII EVITAI PE CAT POSIBIL

Asta e cel mai tare sfat postat pe forum...o sa am grija.
Deh in impactul dintre pisica si viezure pisica sa "ranit" la electroventilator....Noroc cu "doctoru veterinar" jm3k3rd3mik care a facut rapid pisicii un transplant cu un electroventilator bun.

Deci de tinut minte din faza asta...
1 evitati viezurii pe strazi
2 jm3k3rd3mik un foarte bun doctor pentru pisicutze
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 14:51   #19
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: E36 -316i

mc pentru pm.l-am primit
si eu as opta pentru jantele spitate din cele doua dar daca as avea bani as opta pentru altceva
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 09-07-11, 10:04   #20
Gabriel2010

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 6
Exclamation Re: E36 -316i

Salut sunt nou pe aici asa ca nu sitiu cum e trb dar am o intrebare . Am un bmw e 36 316i compact cu becuri hb3 si nu stiu ce tip de xenon s-ar potrivi. daca poate cineva sa ma ajute raman dator. ms
Gabriel2010 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 08:52   #21
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 -316i

Mici modificari pe la masina...schimbat clima manuala analogica cu clima digitala si midul cu 7 butoane cu obc cu 18 butoane, cu ajutorul lui emu3 de la Bucuresti( probabil ca multi il cunoasteti).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	220420121447.jpg
Views:	127
Size:	536.8 KB
ID:	2410475   Click image for larger version

Name:	230420121449.jpg
Views:	112
Size:	470.3 KB
ID:	2410476  
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 09:06   #22
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 -316i

Mai urmeaza stopuri alb cu rosu, un far dreapta fata cu lupa tot bosch( ca am unul cu lupa si altul fara lupa,-deh mostenire de la vechiul proprietar.) si eventual o bara fata de M.Ar mai fi ideea unei folii pe geamurile laterale si luneta, dar parca luand in calcul culoarea mai inchisa violet daytona nu prea da bine, daca era alba , era altceva cu folie, era un MUST DO.Doresc ca masina sa fie cu un look cat mai Clean, sa fie de bun gust, nu sa imi bat joc de ea.Vedem ce timp si ce fonduri sunt. Ce parere aveti?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	111111.jpg
Views:	97
Size:	1,022.7 KB
ID:	2410477   Click image for larger version

Name:	222222.jpg
Views:	107
Size:	1.07 MB
ID:	2410478  
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 06:40   #23
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 -316i

Am pus OBC pe un 318is si arata cam cu 1-1,5 litri in plus.Care este valoarea minima la aceaa calibrare a consumului din testu 20 ?850? 750? cat e poate pune minim ca sa se realizee corelatia respectiva ce duce la indicarea consumului mai putin, spre cifra reala, nu mai mult cat arata acum.?
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 14:27   #24
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Exclamation Re: E36 -316i

De mult nu am mai postat nimic pe aici. Masina a primit de cateva luni bune si bara de M e36. Acum arata cam asa :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG1463.JPG
Views:	97
Size:	2.96 MB
ID:	2856513   Click image for larger version

Name:	CIMG1448.JPG
Views:	50
Size:	3.02 MB
ID:	2856514   Click image for larger version

Name:	CIMG1691.JPG
Views:	45
Size:	2.99 MB
ID:	2856515  

Click image for larger version

Name:	CIMG1430.JPG
Views:	92
Size:	2.88 MB
ID:	2856516  
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:16   #25
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - 316i

Iata la ce se mai lucreaza acum la masina.Mici modificari. Indicii in poza.
1 incalizare in scaune
2 buton de inchidere geamuri ( cel care taie curentu la modulu de geamuri )
3 buton de inchidere centralziata din interior - optiune intalnita mai ales la masinile din USA si UK.
4 plaonifera fata si cele 2 spate, cu cititoare., numai ca nu vin plug and play ci le fac niste adaptari, astfel incat in momentul cand deschid usile fatza cele din spate sa nu se mai aprinda, iar cand deschid usile spate sa se poata aprinde. iar pt citioare in spate la fel trebuie tras curent. !
Cine e intersat de cum am facut o sa postez daca doresc, imagini nu prea am ca nu stau de pozat !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	22102013198.jpg
Views:	74
Size:	527.2 KB
ID:	2877006   Click image for larger version

Name:	22102013197.jpg
Views:	63
Size:	919.9 KB
ID:	2877007  
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:21   #26
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: E36 - 316i

Quote:
Originally Posted by Razvan_Rzv View Post
Iata la ce se mai lucreaza acum la masina.Mici modificari. Indicii in poza.
1 incalizare in scaune
2 buton de inchidere geamuri ( cel care taie curentu la modulu de geamuri )
3 buton de inchidere centralziata din interior - optiune intalnita mai ales la masinile din USA si UK.
4 plaonifera fata si cele 2 spate, cu cititoare., numai ca nu vin plug and play ci le fac niste adaptari, astfel incat in momentul cand deschid usile fatza cele din spate sa nu se mai aprinda, iar cand deschid usile spate sa se poata aprinde. iar pt citioare in spate la fel trebuie tras curent. !
Cine e intersat de cum am facut o sa postez daca doresc, imagini nu prea am ca nu stau de pozat !
Poti posta imagini si chiar detalia procesul/procesele de instalare.Eu cel putin sunt interesat.Spor la montat optiunile.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:32   #27
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - 316i

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Poti posta imagini si chiar detalia procesul/procesele de instalare.Eu cel putin sunt interesat.Spor la montat optiunile.

Deja o parte din ele am cam terminat de pus, dar nu am strans totu la loc. Maine incerc sa fac niste poze mai detaliate si niste explicatii in plus, macar care cum sunt firele de la care trebuie sa te legi, pe unde am scos firele etc !
Cel mai usor de pus este plafoniera fatza cu citioare, Mufele de contact mama tata sunt identice. se face o singura modificare. Firul violet cu alb de plus al becurilor de citioare , se va lega la firul Rosu cu alb galben , cel care este firul de pus al becului central al plafonierei. ! Mai multe detalii in curand , cand ajung pe la masina ! Ceea ce fac eu o fac individual, si nu stiu daca aceste legaturi, respecta neaparat linia OEM, pe mine ma intereseaza doar sa functioneze !
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:36   #28
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - 316i

As dori si ca cine vede pozele de mai sus cu masina, sa isi dea si cu parerea asupra a doua lucruri la care sunt foarte indecis :
1 . Daca pt culoarea asta violet daytona ar da bine sa im pun folie pe laterale si luneta?
2 . angels eyes merita pe e36? Si daca voi cei care aveti, va intreb, angelsu este legal? in regulamentu rutier articolu 112, prevede printre altele ca se retine certificatu pt modificari nomologate aduse sistemului de lumini si semnalizare , Va multumesc anticipat pt raspunsuri !
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:53   #29
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: E36 - 316i

Quote:
Originally Posted by Razvan_Rzv View Post
As dori si ca cine vede pozele de mai sus cu masina, sa isi dea si cu parerea asupra a doua lucruri la care sunt foarte indecis :
1 . Daca pt culoarea asta violet daytona ar da bine sa im pun folie pe laterale si luneta?
2 . angels eyes merita pe e36? Si daca voi cei care aveti, va intreb, angelsu este legal? in regulamentu rutier articolu 112, prevede printre altele ca se retine certificatu pt modificari nomologate aduse sistemului de lumini si semnalizare , Va multumesc anticipat pt raspunsuri !
Folia are un singur rol in mintea mea si anume sa te apere de razele ultraviolete.E frumoasa folia insa sa fie o nuanta deschisa doar ca si aspect nu superdarkblack.Intr-adevar din ce stiu este ilegal cu angel eyes.Mie mi s-a spus ca nu da bine pe farurile fara lupa insa am vazut variante de faruri ZKW spre ex fara lupe cu angel montat si mi-a placut maxim.Asta depinde de ce vrei tu.....cele fara lupe dau o tenta mai de retro/classic.

Quote:
Originally Posted by Razvan_Rzv View Post
Deja o parte din ele am cam terminat de pus, dar nu am strans totu la loc. Maine incerc sa fac niste poze mai detaliate si niste explicatii in plus, macar care cum sunt firele de la care trebuie sa te legi, pe unde am scos firele etc !
Cel mai usor de pus este plafoniera fatza cu citioare, Mufele de contact mama tata sunt identice. se face o singura modificare. Firul violet cu alb de plus al becurilor de citioare , se va lega la firul Rosu cu alb galben , cel care este firul de pus al becului central al plafonierei. ! Mai multe detalii in curand , cand ajung pe la masina ! Ceea ce fac eu o fac individual, si nu stiu daca aceste legaturi, respecta neaparat linia OEM, pe mine ma intereseaza doar sa functioneze !
Important sa sa fie safe, sa nu se arda ceva si atata timp cat firele nu sunt la vedere nu are nimic.Tenta de OEM e la suprafata.
__________________

E36 318i BMW sport package.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 19:06   #30
Razvan_Rzv

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 80
Default Re: E36 - 316i

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Folia are un singur rol in mintea mea si anume sa te apere de razele ultraviolete.E frumoasa folia insa sa fie o nuanta deschisa doar ca si aspect nu superdarkblack.Intr-adevar din ce stiu este ilegal cu angel eyes.Mie mi s-a spus ca nu da bine pe farurile fara lupa insa am vazut variante de faruri ZKW spre ex fara lupe cu angel montat si mi-a placut maxim.Asta depinde de ce vrei tu.....cele fara lupe dau o tenta mai de retro/classic.

Important sa sa fie safe, sa nu se arda ceva si atata timp cat firele nu sunt la vedere nu are nimic.Tenta de OEM e la suprafata.
Merci de raspunsuri Wilgax. Legat de siguranta clar este, caci masor curentul si vad unde trebuie sa ma leg si pt ce putere electrica. La suprafata sigur va iesi ca si OEM, abia astept finalul sa pun poze. Ziceam ca exista pe electrica optiuni de legare multiple. Uite reteaua de la incalzire in scaune se poate lega de la bricheta care are plus permanent ( cu intrerupator eventual ) dar si pe un plus contact sanatos, gen firul violet cu alb de vine pe la casetofon sau alt exeemplu ledurile din butoane de incalzire se pot lega fie de la reteaua ledului de la bricheta, fie de la ledu de la becurile de geamuri, fie faci retea pt, etc. Asta ma refeream ca nu stiu cat de OEM e ca nu m-am interesat.

Cat despre geamuri cu folie da, ma gandeam ceva cu trasnsparenta de un 30 la suta nu dark ca alea care au 0-5 la suta transaprenta. Apropo, si pe lateral fatza e voie cu folie m-am interesat a RAR si ai voie dar foarte slab, nu se sesizeaza aproape, cea cu folie transparenta 73 la suta. Tu ce zic, la culoarea asta violet daytona ar merita sa pun una medie asa ca si transparenta?

Despre angels, am in sfarsit faruri cu lupa bosch h1 pe ambele parti, ( pana de curand am avut unu fara lupa -asa o luasem ). Despre angels as pune ceva spre galben , spre culoarea naturala a farului. Dar legal nu stiu cat sunt ele, chit ca angels a pus bmw din fabrica. Si chiar nu vreeau sa risc sa imi ia certificatu pt asa ceva sa mai muncesc degeaba sa desfac farul ! De aia si intreb, poate cineva chiar care are angels stie daca au sau nu omologare !
Razvan_Rzv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -