Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-11, 15:41   #1
thunderbeast1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 74
Default E36 - 318i

Salutare la toata lumea.
Intrucat exista aceasta parte a forumultui in care poti pune informatii despre masina proprie m-am decis sa incep si eu un mini jurnal cu a mea masina si ce am inceput sa fac la ea.
Ca idee sunt nou in domeniu masini si BMW si scriu aici poate mai apar persoane ca mine si sa aiba un hint despre cum e sa ai masina , cat ajunge ce mai faci pe la ea.Nu toate au nevoie de costuri initiale , insa pentru informatii e un topic sper folositor.

BMW e36 318i din '92 , motor M40 adusa din 2008 in tara din Germania, eu fiind al 2 proprietar aici.
Din februarie pot spune ca urmaresc aproape zilnic topicuri legate de E36, cat si topicuri pentru piese, intrucat avand o varsta trebuie sa bagi ceva bani in ea sa o aduci la un nivel care sa te multumeasca ca si proprietar.

Ca si dotari as putea spune ca este acceptabila insa oricand se poate mai bine.M-au atras la varsta ei ar fi AC-ul, trapa, ABS, Airbag (pe volan doar), servodirectia si mai mult de atat design-ul care a fost un factor destul de impunator.

Hibe ce le-a avut de cand am luat-o:
ABS aprins in bord
Scurgere ulei semering diferential partea dinspre cardan
Fisura parte superioara radiator la imbinare cu recipient (pierd apa la un nivel acceptabil (cam 100-200 ml la 1 luna cred)
Cauciucuri proaste
Usoara bataie la motor (presupun ca tachetii Tzac Tzac)

In rest ea s-a presentat destul de ok , fara batai , hacuri, vibratii , trage frumos si acum.
Cost initial 2000e in cap , masina fiind deja inmatriculata pe Romania.

Ce am mai bagat in ea, hmm... sa zic ca am mai pus 1000e cred:
*Vopsit din start (doar 1000 ron ) - neexperienta si-a spus cuvantul si m-am lasat pe mana unuia care nu a facut o treaba buna (pentru pretentiosi chiar deloc)
*ABS functional acum (fara bec in bord - era dus un senzor pe dreapta fata 90 ron 2 buc (unu rezerva )
*Placute noi de frana pe fata inclusiv senzor uzura (cam 250 ron cu tot montat)
*Cauciucuri continental noi noute (1400 ron cu tot montat) de 205/60/R15
*Toba finala schimbata din sport in stock (zgomot mare si obositor la drum mai lung - 150 toba si 160 montatul, 160 ron sistem de prindere nou - tampoane,fitinguri)
Aici montatul m-a lovit putin la buzunar incat nu am f multa experienta cu preturile de service.
Ce e drept in montatul de mai sus a intrat manopera pentru schimb ulei si filtru aer.
*Asadar schimbat ulei, filtru ulei si filtru aer (Mobil1 10W40- cam 160 ron)

Intre timp s-au dus barele de legatura intre brat si bara stabilizatoare (70 ron buc aftermarket ) si sper sa ajung saptamana viitoare sa schimb o data si semeringul minune.
Oricum m-am documentat putin si operatiune in sine e destul de laborioasa (trebuie dat jos toba si cardan).
Asta nu o pot face insa fara sa mai cumpar aditional si suruburi pentru cardan (piulite unica folosinta) care ajung la un pret deloc de neglijat de 120 ron pentru toate.Si daca tot dau jos cardan, in caz ca flansa de legatura cu cutia e dusa si aia inca 180)

Deci e frumos ca pentru un semering pot face cheltuieli de ~8 mil dintr-un foc.

Ca si de viitor pe anul asta , in speranta ca nu mai crapa ceva pe ea ma gandesc sa o dotez cu un interior frumos complet si eventual sa ii schimb suspensia cu ceva mai pentru comfort la drumuri de Roamanie (Sa le stea in gat carnea care le-o uram la fiecare groapa care ne baga la cheltuieli)
Masina imi place sa arate bine ca design (interior exterior) si aici o sa am de lucru.
Sper sa nu se agraveze bataia de tacheti insa si sa nu termin discul de ambreiaj prea repede cu neexperienta mea

Masina imi place, incetul cu incetul devin fan modelului.E putin piperat si nu sunt obisnuit cu cheltuieli pe masini, dar nu cred ca sunt diferente mari indiferent de varianta .

Mi s-a recomandat opel (e mai ieftin de intretinut) insa nu imi place cum arata un model la pretul care l-am mentionat mai sus, si daca ar fi sa schimb masina

vreau tot un e36 sedan dar de 1000 , 1500 E mai bun ca al meu (vizibil)

Click image for larger version

Name:	IMAG0171.jpg
Views:	251
Size:	1,014.8 KB
ID:	1999652
thunderbeast1 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 16:47   #2
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Al meu E36 318i

Esti incepator ?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 12:41   #3
thunderbeast1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 74
Default Re: E36 - 318i

Da pot spune ca sunt . Am inceput fix pe 2 feb sa conduc prima mea masina BMW 318 I.
De asta cred ca am si deschis topicul (Dezvoltat experienta unui incepator in masini , in BMW si costuri), poate cine stie ... va fi util pentru cine ia o masina sh de la inceput.

*Alta investitie 110 ron 2 amortizoare portbagaj

De masina pot spune ca nu am de gand sa o tunez. Imi place asa cum e clasica fara sa fie incarcata cu diverse kituri de tunning.Insa ce e de bun simt pe viitor sper sa reusesc sa iau si eu (Jante, Faruri Angel si chestii mici estetice dar de efect pentru acest model)

Ca inceput am schimbat volanul cel clasic negru mat cu unul cu sigla BMW.
Sincer nu sunt fan volan 3 spite insa sigla BMW pe volan ... it's a must (150 ron) - aici am descoperit ca cel vechi avea si spirala rupta (aveam si inca am bec aprins airbag - cred ca trebuie diagnoza sa il scot...)

Legat de interior cred ca trebuie sa il mai aman si sa prioritizez partea cu suspensiile.Trebuie sa caut ceva mai comfort.
Asadar daca aveti cunostinta recomandati-mi si mie un tip de suspensie completa (arcuri + amortizoare) care sa se muleze mai bine pe drumurile noastre. Ceva mai comfort. Momentan cred ca am ceva sport intrucat simt cam orice gaurica in asfalt si ca idee reusesc sa o misc cred cam max 4-5 cm cand ma las pe o parte a ei...
Stiu ca modelul e sport prin definitie insa cred ca are o suspensie cat de cat decenta sa nu simti chiar orice variatie din asfalt.
Pentru posesorii de suspensii variable intrebare : la nivelul maxim ridicat ofera cat de cat ceva comfort sau tot dura ramane?
thunderbeast1 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 14:58   #4
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: E36 - 318i

[/QUOTE]
Asadar daca aveti cunostinta recomandati-mi si mie un tip de suspensie completa (arcuri + amortizoare) care sa se muleze mai bine pe drumurile noastre. Ceva mai comfort. Momentan cred ca am ceva sport intrucat simt cam orice gaurica in asfalt si ca idee reusesc sa o misc cred cam max 4-5 cm cand ma las pe o parte a ei...
Stiu ca modelul e sport prin definitie insa cred ca are o suspensie cat de cat decenta sa nu simti chiar orice variatie din asfalt.
Pentru posesorii de suspensii variable intrebare : la nivelul maxim ridicat ofera cat de cat ceva comfort sau tot dura ramane?[/QUOTE]



Cu tablele si cu suspensia stoc vrei sa spui ca nu e comfortabil la condus?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 12:19   #5
thunderbeast1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 74
Default Re: E36 - 318i

Sal
Suspensia care o am acum banui ca nu e chiar stock ci e ceva sport.Oricum chiar si pe realoem am vazut ca masinile sunt echipate diferit (fie sport fie stock fie ceva la care ii spune Eastern europe package for havy roads) sau ceva genul.
Am impresia ca cea din urma e mai moale.

In rest masina se afla momentan in service pentru schimbat semering diferential.
Deocamdata il schimb doar pe ala, insa am vazut ca si cel de la cutie curge.
Oricum se pare ca acel semering e mai special , are un pret de 180 ron, iar flansa tot cam asa si am hotarat sa le mai aman.Completez ulei cutie deocamdata si trebuie sa ma pregatesc mai serios pentru o revizie mai mare.

Deci adaug ca si proiect de viitor bucse punte spate, kit bucse directie fata.

Imi place sa o repar sa o fac sa arate bine insa e asa pacat cand esti limitat de finante...
thunderbeast1 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 14:56   #6
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: E36 - 318i

Mai pune poze cu masina... si cu interiorul
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 22:07   #7
thunderbeast1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 74
Default Re: E36 - 318i

Deci pana la urma semering diferential m-a costat cam 550 ron cu totul (250 numai manopera ...) . In pret a intrat si schimbul de curele motor (cele de pompa apa, alternator, compresor aer) plus ulei diferential .

Mai updatez cu ce am mai schimbat pe masina.

Investitii nu foarte multe deocamdata, banii vin mai greu decat pleaca asa ca...:
Schimbat flanse spate aproximativ 180 ron (130 piesele, 50 manopera)
Schimbat interior (cel vechi era cam rupt) cu unul textil gri sobolan care arata ok (nu are nici o ruptura) plus ca aditional m-am ales cu cotiera pe spate. pret 350 cu tot transport
Cumparat proiectoare cu instalatie (mufe,releu, buton) - 200 cu tot cu transport(pretul initial a fost 170 dar din cauza ratacirii unui capac am mai ridicat cu 30) - urmeaza sa le pun , sper sa gasesc o solutie simpla la cutie sigurante intrucat masina nu avea din fabrica proiectoare

Cumparat jante aluminiu cu cauciucuri iarna 700 ron cu transport inclus.


Mentionez ca incerc sa fac un fel de history al masinii si sper ca pe viitor sa pun si poze mai multe
thunderbeast1 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 22:26   #8
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - 318i

Pentru drumurile noastre iti recomand arcuri eibach pro kit , iar ca amortizoare ceva de la bilstein. cred ca o sa fii multumit de rezultat.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 14:20   #9
thunderbeast1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 74
Default Re: E36 - 318i

Mersi de info,
Poze noi ... Telefonul nu reuseste sa scoata rosul real, in poze e ceva mai aprins decat in realitate.





https://forum.4tuning.ro/album.php?al...ictureid=51643
https://forum.4tuning.ro/album.php?al...ictureid=51642
https://forum.4tuning.ro/album.php?al...ictureid=51641
https://forum.4tuning.ro/album.php?al...ictureid=51638
https://forum.4tuning.ro/album.php?al...ictureid=51639

Last edited by thunderbeast1; 04-11-11 at 14:22.
thunderbeast1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -