Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-11, 12:52   #1
andistelian

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default 316I seria 3 e46

sunt nou pe acest forum , de fapt este singurul unde cred ca pot invata ceva de la voi, am sa incep prin a va cere ajutorul, posed un bmw 316I seria 3 e46 din 2000,cutie manuala, merge bine nu am probleme , momentan as vrea sa fac schimbul de ulei etccccccccc, ma gindesc sa schimb uleiul la cutie si la grup, am luat legatura cu bavaria bucuresti mi-au trimes uleiurile aferente respectiv ptr motor 5w40 cu stick BMW pe eticheta, ptr cutie si grup nu va pot da detalii uleiul se afla in 2 recipiente de plastic cu specificatia ulei cutie si ulei diferential ( asa l-am primit deoarece ei au cantitai mari la reprezentanta), am citi foarte mult pe aici parerile sunt impartite deci in final intreb sa schimb la cutie si diferential uleiul sau nu?, scuze nu am specificat am 120 de mii de km la bord.

Andi

Last edited by plictisit; 26-07-11 at 20:39.
andistelian is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:38   #2
GIULY

Stage 5
 
GIULY's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 521
Default Re: Salut

De ce mai intrebi daca-l schimbi sau nu, daca l-ai cumparta deja?

Poze cu masina!

Salut!
GIULY is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 20:05   #3
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Salut

schimba-le, si eu le-am schimbat, tot la un e46, tot da la bavaria luate, chiar e bine sa le schimbi .. desi pentru motor ar fi trebuit sa iei 10w40, 5w40 e cam subtire ..
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.

Last edited by plictisit; 26-07-11 at 20:39.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 20:17   #4
andistelian

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Re: Salut

in primul rind iti multumesc mult ptr sfat, maine voi face poza cu masina ca sa o pot prezenta aici, referitor la uleiul de motor am folosit pina acum tot 5w40 si nu a scazut nivelul decit foarte putin (citiva milimetrii 2.3 poate) , am retinut si sezizarea ta este bine de tinut minte ,in plus merg cu masina 6 luni pe an 6 sunt pe afara poate de asta nici nu consuma ulei

Am primit numai 4 litri de ulei motor , sunt suficienti ?plus filtru evident

multumesc
Andi
andistelian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -