Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 21:10   #256
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Teoria si practica e simpla,o masina sa traga mai bine are nevoie de cai,imbunatatirile de orice natura care fac o masina sa traga mai bine nu poate sa traga decat daca ii creste puterea. Evacuare rapida sau cum vrei,primeste cai,altfel de unde puterea aia? un filtru sport nu da 1 cal pe dyno , dar pentru aia "trage aer mai bine" dar nu se simte diferenta. Eu asa cred..Adica putere fara cai in plus ? de unde ?
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:32   #257
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Teoria si practica e simpla,o masina sa traga mai bine are nevoie de cai,imbunatatirile de orice natura care fac o masina sa traga mai bine nu poate sa traga decat daca ii creste puterea. Evacuare rapida sau cum vrei,primeste cai,altfel de unde puterea aia? un filtru sport nu da 1 cal pe dyno , dar pentru aia "trage aer mai bine" dar nu se simte diferenta. Eu asa cred..Adica putere fara cai in plus ? de unde ?
daca tu sufli intr-un pai de 2 cm diametru !!!

si tot TU (tu fiind motorul) sufli intr-un pai de 10 cm diametru ce inseamna ca ti-ai schimbat plamanii ??? sau ca sufli mai mult aer din plamani ?????????????

este LOGIC !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 21:53   #258
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

logic pentru comparatia cu plamanii,dar 316i , adica motorul de 1.6 este limitat ? plafonat ? sugrumat ? Sunt acceasi plamani dar creste puterea,nu ? din cauza ca e teaba,paiul mai gros,dar creste puterea,nu?
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:22   #259
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
logic pentru comparatia cu plamanii,dar 316i , adica motorul de 1.6 este limitat ? plafonat ? sugrumat ? Sunt acceasi plamani dar creste puterea,nu ? din cauza ca e teaba,paiul mai gros,dar creste puterea,nu?
iti mai fac o comparatie

baga intr-o teava noroi lasa-l sa se usuce sufla in teava aia vezi cum iese aerul !!!

baga un jet de apa calda sa iasa tot noroiul ramas acolo si apoi sufla iar sa vezi ca iese mai mult aer !!!

toate masinile de fabrica au caii reali exemplu 150 d cai (sugrumati) din cauza evacuarii !!!

Automat o masina cu 150 d cai cu evacuarea mai rapida pleaca mult mai bine,urca in ture mult mai bine !!! pt ca acei 150 d cai cu evacuare "rapida" sunt exploatati la maximum
acum intelegi ?

La masinile puternice(N/A) ,masini cu turbo,masini cu motoare peste 2000(turbo) d cm evacuarile "supersprint,remus,borla" dau cai putere datorita maririi de diametru,acceleratoarelor de gaze si serpisorilor !!!
dar la un 316 318 fie el normal sau Is ,2.0 24V ,2.5 24v NU CASTIGI CAI CAND ANULEZI CATALIZATORUL SI TOBA INTERMEDIARA !!!
Un traseu complet calculat de experti (Remus,Borla,Supersprint,Eisenmann) ofera cai putere de ce ?? Probabil stii raspunsul !!!
sper ca m-am facut inteles !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:32   #260
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

pai daca evacuarea e mai rapida ii creste si puterea,e logic ce zici tu dar o masina nu poate merge mai bine si sa aibe tot aceeasi cai indiferent cum o invartim.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:35   #261
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Creste puterea si la motoare mai mici... nu va mai contraziceti aiurea.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 23:45   #262
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Creste puterea si la motoare mai mici... nu va mai contraziceti aiurea.
Puterea insemnand CUPLU !!!

nicidecum cai !!!

o masina de fabrica cu 150 de cai putere "fara catalizator si intermediara " vrei sa spui ca ajunge la 153 de cai ???

doar ca pui teava in locul celor 2 tobe ???

Sunt perfect convins ca asa ceva la un M3 mareste cuplu si puterea cailor !!!

dar o teava in locul catalizatorului,si o teava in locul intermediarei NICIODATA !!!

Castiga doar cuplu nu CAI PUTERE !!!

Repet doar cu un sistem FULL INOX PERFOMANT CASTIGA SI CAI !!!

CE SPUN EU ACUM O SPUN DIN GURA UNEI PERSOANE CARE LUCREAZA LA SERVICE DE ESAPAMENT DE 15 ANI DE ZILE ! IMI ESTE BUN PRIETEN ZI DE ZI ASTA FACE "ESAPAMENTE" !!! SUDEAZA TOBE ,EXECUTA TRASEE, DACA IL STITI PE ADRIAN DE LA STELCO !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	147.jpg
Views:	68
Size:	8.7 KB
ID:	1814171  
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 00:57   #263
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

daca scoti catalizatorul e ok,gazele vor fi avacuate mai rapid si automat creste si puterea motorului in CP (max 4-5cp) dar cuplul la turatii joase va scadea iar la turatii peste 4500rpm va creste.daca scoti si intermediara vei pierde cuplul simtitor la turatii joase.
catalizatorul il inlocuiesti cu o teava,iar toba intermediara o lasi acolo.
e ca si cum ai alerga cu un bat in fund iar cand il scoti te simti "Free" si alergi mai lejer si mai repede.cam asa e treaba cu catalizatorul.si sa nu uitam ca scoaterea catalizatorului este posibil sa influenteze consumul cu 1-2% in plus.
eu asta am constata in urma a cel putin 6 strasee de evacuare schimbate si modificate pe motoare 1.8is 2.0 si 2.5.nu vorbesc din burta sau din auzite sau povestiri de noapte la o punga de seminte.
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 01:18   #264
SB09HMM

Stage 5
 
SB09HMM's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 967
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
daca scoti catalizatorul e ok,gazele vor fi avacuate mai rapid si automat creste si puterea motorului in CP (max 4-5cp) dar cuplul la turatii joase va scadea iar la turatii peste 4500rpm va creste.daca scoti si intermediara vei pierde cuplul simtitor la turatii joase.
catalizatorul il inlocuiesti cu o teava,iar toba intermediara o lasi acolo.
e ca si cum ai alerga cu un bat in fund iar cand il scoti te simti "Free" si alergi mai lejer si mai repede.cam asa e treaba cu catalizatorul.si sa nu uitam ca scoaterea catalizatorului este posibil sa influenteze consumul cu 1-2% in plus.
eu asta am constata in urma a cel putin 6 strasee de evacuare schimbate si modificate pe motoare 1.8is 2.0 si 2.5.nu vorbesc din burta sau din auzite sau povestiri de noapte la o punga de seminte.
mersi baieti ...am sa tin cont de sfaturile fiecaruia, si va anunt ce o sa fac !
SB09HMM is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 02:23   #265
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

tu da jos catalizatorul si spune-ne parerea ta,daca are mai multa putere sau nu. Daca nu iti place si nu simti diferenta suport eu cheltuiala sa il pui la loc.

Cuplu,cai,orice ar fi ii creste puterea si merge masina mai bine,asta e ideea.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 02:54   #266
stef_yo_ro

Stage 5
 
stef_yo_ro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 806
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

eu am avut anulat catalizatorul si pana la urma am schimbat toata evacuarea, am pus de pe 1.8is cu tot cu catalizator si masina merge mult mult mult mai bine...
in plus si sunetul nu amai este deranjant.
parerea mea...
stef_yo_ro is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 09:35   #267
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Quote:
Originally Posted by stef_yo_ro View Post
eu am avut anulat catalizatorul si pana la urma am schimbat toata evacuarea, am pus de pe 1.8is cu tot cu catalizator si masina merge mult mult mult mai bine...
in plus si sunetul nu amai este deranjant.
parerea mea...
1.8 is fara catalizator "URLA RAU " !!!

PREA MULT LA 2.0 AM TEAVA DIN FATA PANA IN SPATE DOAR FINALA SI CREDE-MA NU AM VAZUT ECHIPAJ SA INTOARCA CAPU DUPA MINE CUM INTORCEAU CAND AVEAM 1.8 IS
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 11:44   #268
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
1.8 is fara catalizator "URLA RAU " !!!

PREA MULT LA 2.0 AM TEAVA DIN FATA PANA IN SPATE DOAR FINALA SI CREDE-MA NU AM VAZUT ECHIPAJ SA INTOARCA CAPU DUPA MINE CUM INTORCEAU CAND AVEAM 1.8 IS
sustin pe depli....IS_u cu teava, e moarta pasiunii ...urla de zici ca e godzilla)da' nu aia a lu marean shaormaru' sef)
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 12:31   #269
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Nu cred ca am folosit cuvantul "cai" pe undeva , ma refeream strict la cuplu !
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 12:37   #270
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E36 - coupe,prima masina,prima dragoste !

Quote:
Originally Posted by mk3gti View Post
Nu cred ca am folosit cuvantul "cai" pe undeva , ma refeream strict la cuplu !
asta am incercat si eu sa le explic dar vad ca oamenii sunt inebuniti dupa "cai putere" !!!

care defapt tot aia de fabrica raman ! atunci cand pui teava in locul celor 2 tobe (catalictica si mediana ) !!!

dar nu ma mai contrazic cu nimic daca ei castiga cai cu treaba asta e ok
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -