Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-11, 16:51   #526
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by burnout_bmw View Post
Mai ai ceva de munca sa-l faci sa mearga cum trebuie..... daca ajungi pe la bucuresti sa dai si tu un semn, tare sunt curios cum se misca un 2.7 ca al tau...sau poate faci un dyno ca unii lauda combinatia asta alti zic ca nu e cine stie ce, si as vrea sa fac si eu ceva de genu din 2.0 al meu

Bafta!
Ia zi-mi, ce ai observat in neregula..mi-ar fi de mare ajutor..scoate prea mult fum negru in blana?..sau acele intreruperi in relanti?

Am fost joi si vineri in Bucuresti la niste cursuri dar am venit cu un economic Logan van diesel...

Azi mi-a venit kitul de distributie, saptamana viitoare vreau sa o inlocuiesc ca sa dorm mai linistit

Jakal, eu incep sa caut un grup mai lung putin..cam raportul pe care il cauti si tu..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01167.JPG
Views:	93
Size:	1.37 MB
ID:	2102209   Click image for larger version

Name:	DSC01170.JPG
Views:	99
Size:	1.47 MB
ID:	2102210  
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 21:38   #527
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Ia zi-mi, ce ai observat in neregula..mi-ar fi de mare ajutor..scoate prea mult fum negru in blana?..sau acele intreruperi in relanti?

Am fost joi si vineri in Bucuresti la niste cursuri dar am venit cu un economic Logan van diesel...

Azi mi-a venit kitul de distributie, saptamana viitoare vreau sa o inlocuiesc ca sa dorm mai linistit

Jakal, eu incep sa caut un grup mai lung putin..cam raportul pe care il cauti si tu..
Din filmulet observ ca merge intrerupt si nu doar in relanti, care blana ca mai mult de 4500rpm nu ai accelerat-o, si fumul ala negru sti si tu ce e cu el... debitmetru fac pariu ca e umblat in el, si cum ti-am mai spus inapoi nu-l mai faci... verifica si bujiile, regleaza culbutorii (0,25 la rece sau 0.30 la cald, dar iti recomand sa-i faci cand este motorul rece), verifica sonda de temperatura (cea albastra), vezi si ce calculator ai... desi multi alearga dupa cai multi de multe ori nu reusesc decat sa-i imputineze oricum la cat de tipicar esti ma indoiesc ca nu o sa-l faci sa mearga bine.

Unde e pompa de apa in kitu de distributie? Nu te zgarci si schimb-o si pe aia...
Si inca ceva, nu renunta la servo, nu castigi nimic daca renunti la pompa... pune o caseta de e36 care merge la fix si e mult mai precisa si scurta decat cea de e30, mai este si ieftina...

Bafta!
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 08:28   #528
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Multumesc mult pentru sfaturi Adi, am sa te sun azi
Si da, am de gand sa-l fac sa mearga in toate mintile lui
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 14:59   #529
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Multumesc mult pentru sfaturi Adi, am sa te sun azi
Si da, am de gand sa-l fac sa mearga in toate mintile lui
Cu placere, uite am gasit chiar un filmulet cu reglatul culbutorilor... https://www.youtube.com/watch?v=zo_wwLNwPIQ
daca mai ai ceva nelamuriri intreaba.
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 07:16   #530
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Se fac aproximativ 3 saptamani de cand am noul motor pe masina, timp in care am tot cautat raspuns la unele intrebari si am bagat bani in el

Prima data am inceput cu inlocuirea uleiului si filtrului de ulei, apoi repozitionari si rematisari a anumitor cablaje, saptamana aceasta am inlocuit distributia (bine am facut deoarece cureaua avea crapaturi), si am inlocuit ceasurile de bord.

La sfatul colegului burnout_bmw am luat la mana electronica masinii si astfel am descoperit ca debitmetrul este de 2.5 12V, dar calculatorul motor era de de 2.0 12V...am cumparat un calculator de 2.5 12V si schimbarea s-a facut simtita
Acum mai astept injectoarele de 2.5 24V, ca sa lamuresc si aspectul injectoarelor deoarece am o banuiala ca sunt fie cele originale de 2.7(127 cp) fie unele de 2.0 12V si de aici mai apare un conflict la cum ar trebui sa traga motorul

Ieri m-am apucat de alte demontari in sensul ca ii voi schimba grupul blocant de 3.91 carcasa mica cu un blocant de 3.64 carcasa mare
Cu aceasta ocazie i-am schimbat si placutele pe spate care zanganeau enervant(se vede in poze cauza+lamele de fixare in cilindru rupte), si am sa-i schimb si amortizoarele pe spate dar nu inainte de a-mi face sabloane din tabla pentru o bara de rigidizare si intre oalele amortizoarelor spate

Astazi urmeaza sa-i schimb si placutele pe fata ca sunt cam terminate si apoi masina va sta pana marti in asteptarea blocantului si a injectoarelor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01191.JPG
Views:	138
Size:	1.34 MB
ID:	2111075   Click image for larger version

Name:	DSC01192.JPG
Views:	97
Size:	1.32 MB
ID:	2111076   Click image for larger version

Name:	DSC01194.JPG
Views:	149
Size:	1.40 MB
ID:	2111077  

Click image for larger version

Name:	DSC01195.JPG
Views:	104
Size:	1.36 MB
ID:	2111078   Click image for larger version

Name:	DSC01197.JPG
Views:	98
Size:	1.36 MB
ID:	2111079   Click image for larger version

Name:	DSC01198.JPG
Views:	72
Size:	1.41 MB
ID:	2111080  

Click image for larger version

Name:	DSC01199.JPG
Views:	256
Size:	1.31 MB
ID:	2111081  
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 14:43   #531
mihaimita25

Stage 5
 
mihaimita25's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 564
Exclamation Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

am vazut ce ai facut,da ai putut sa demontezi singur sau ai fost ajutat,hai ca noi mai vorbim la munca.
mihaimita25 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 15:49   #532
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by mihaimita25 View Post
am vazut ce ai facut,da ai putut sa demontezi singur sau ai fost ajutat,hai ca noi mai vorbim la munca.
Am lucrat singur..l-am mai dat jos odata(cu tot cu punte) si stiam ce am de facut
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 08:41   #533
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

cam liniste pe aici.... ceva schimbari in bine/in rau?
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 09:24   #534
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by burnout_bmw View Post
cam liniste pe aici.... ceva schimbari in bine/in rau?
Nu mai zic nimic deocamdata pentru ca sunt ff suparat de la o chestie..si stau si cu masina pe dreapta, nu am mai putut merge cu ea de cand am dat jos blocantul meu...mai multe nu zic deocamdata ca vreau sa vad cum o rezolv...

Oricum, cu culbutorii reglati si cu curatarile facute pe partea de aprindere motorul merge mai frumos, nu mai are acele intreruperi in relanti si zgomot mare de culbutori..asa cum l-am putut proba cu masina trasa in fata garajului de o saptamana...
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 11:39   #535
syl_325

Stage 5
 
syl_325's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 806
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Foarte frumos ce faci din ursul asta. Imi place cum lucrezi, cam rar asa rabdare Bafta in continuare!!
syl_325 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 12:25   #536
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

urca si t pozele cu bara aia
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 12:26   #537
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by syl_325 View Post
Foarte frumos ce faci din ursul asta. Imi place cum lucrezi, cam rar asa rabdare Bafta in continuare!!
Multumesc...cateodata imi pierd rabdarea si imi vine sa-mi vand si Dacia si ursul si sa-mi iau naibii un Matiz sau o alta masina fara pretentii ca sa merg si eu normal cu o masina, sa nu mai modific si sa muncesc intruna si sa ma duc la munca cu autobuzul..de vreo 4 ani tot fac asta cand cu Dacia , acum cu ursul...dar cand stiu cum merg masinile fara pretentii ma apuca lipsa de pofta de viata....eu vreau sa ies din turma..
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 12:29   #538
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by lopezz View Post
urca si t pozele cu bara aia
Nu am avut timp de ea...poate in week-end
Te anunt
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 12:30   #539
syl_325

Stage 5
 
syl_325's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 806
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Multumesc...cateodata imi pierd rabdarea si imi vine sa-mi vand si Dacia si ursul si sa-mi iau naibii un Matiz sau o alta masina fara pretentii ca sa merg si eu normal cu o masina, sa nu mai modific si sa muncesc intruna si sa ma duc la munca cu autobuzul..de vreo 4 ani tot fac asta cand cu Dacia , acum cu ursul...dar cand stiu cum merg masinile fara pretentii ma apuca lipsa de pofta de viata....eu vreau sa ies din turma..
Te inteleg perfect.
syl_325 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 12:55   #540
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi

oke.pe saptamana viitoare o vreau.
lopezz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -