Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-10, 19:14   #1
Sabinrace

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Thumbs up E30 - Inca un Urs la Preparat...

Salut Bajetii. Si eu ca si altii :

"De curand am achizitionat si eu un 320 si vizionand siteul am zis sa intru si eu in grupul vostru!"

Domni-lor, care e cea mai tare motorizare pentru caroseria asta ce imbina pretul redus cu puterea excesiva? Am un supercharger de volum mare care il pastrez pentru aceasta masina.

Nu stiu cine a avut-o, dar a ajuns la mine si am nevoie ptr ea de urmatoarele lucruri ptr care va rog sa ma ajutati. ATENTIE NU FAC COMERT CU MASINI CI DOAR AM INTRAT CACI SUNT POSESOR BMW DINTOTDEAUNA SI ACEST FORUM ESTE #1 IN ROMANIA!!!

Deci vreau ieftin si bun:
1.Un motor care merge pe cutie si electrica de 3500 sau un 24valve cu electrica,cutie si ce mai trebuie.
2.Scaune fatza sport de culoare neagra.
3.Bara de spate.
si orice altceva stiti ca mi-ar prinde bine mie si masini mele.

Ma adresez voua caci stiu ca ma puteti ajuta cu informatii, restul mecanice si electrice sper sa ma descurc cum o fac la moto de cel mai inalt nivel.

Hai frati mei BMW.Bagati-ma in seama.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	111.JPG
Views:	598
Size:	159.5 KB
ID:	1248765   Click image for larger version

Name:	115.JPG
Views:	289
Size:	79.7 KB
ID:	1248766   Click image for larger version

Name:	113.JPG
Views:	997
Size:	1.41 MB
ID:	1248767  

Click image for larger version

Name:	IMG_0309.JPG
Views:	651
Size:	4.88 MB
ID:	1248768  
Sabinrace is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:24   #2
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Parca aveai un Porsche 944 de restaurat.....ai trecut la ursi?
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:28   #3
Sabinrace

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Am facut Porschele: motor bara etc din iarna trecuta. Acum mi-am luat alt project...

Zi-mi ce motor sa pun pe ursuletzul asta?
Sabinrace is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:34   #4
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Desi nu ma pricep la ursi....anticipez eu raspunsurile colegilor priceputi care or sa strige in cor.... 2,5 12v ....sau in functie de buget cel de m3 pisica...desigur....ambele turbate
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:46   #5
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Quote:
Originally Posted by Sabinrace View Post
Am facut Porschele: motor bara etc din iarna trecuta. Acum mi-am luat alt project...

Zi-mi ce motor sa pun pe ursuletzul asta?
Pentru supercharger cum zici ca ai merita un motor de M3 S50B32....dar asta-i destul de scump cu tot ce mai trebuie pentru el sa iasa foarte bine....poti incerca cu un 2.5 24v fara vanos...se gasesc destul de usor ....sau un 2.5 12v care rezista mai bine.....variante sunt destule...arunca un ochi pe aici sa vezi ce-au facut baietii cu turbo si iti faci o idee.
__________________
My Race car-SUBARU IMPREZA GC8 COUPE PRODRIVE
My car-E46 Coupe 320 CI 170 CP
My family car- E38 728i
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:54   #6
Sabinrace

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

As vrea 2,5 24v de pisica dar cred ca imi trebuie si cutia respectiva si probabil instalatia cu managementul...
Am inteles ca motorul24v si cutia cu computerul si electrica sunt undeva la 400 pe la casele dezmembrari.

Cred ca e varianta castigatoare daca nu apare alta idee tip provocare mai tare

Last edited by Sabinrace; 04-01-10 at 20:09.
Sabinrace is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:20   #7
hohlotto

Stage 5
 
hohlotto's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 321
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

f frumos ursul.sper sa ii gasesti un motor pe masura si sa iasa ceva cat mai grav.in ce bani ai luat ursul ?daca se poate
hohlotto is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:27   #8
Calin_CGM

Stage 5
 
Calin_CGM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,001
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

frumoasa masina..sa ai noroc de ea..cu ceva banuti o aduci in linia de plutire...un sfat sau cel putin e doar o parere personala:scapa de pragurile alea..nu dau bine pe masina asta..parerea mea e sa o pastrezi cat mai originala...bafta cu ea!
__________________
Calin_CGM is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:54   #9
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Cam greu sa mai scape de praguri,e lucratura fina acolo,vad ca sunt lipite de caroserie...cat despre partea cu superchargerul...cam greu...in afara de fosta pisica CTL nu a pus mai nimeni supercharger (mai a fost si o pisica compact 316 a lui Kali cu supercharger-facuta la master tuner cu multa bataie de cap si prea multi bani bagati...care intr-un final nu a fost cine stie ce) ,mai toti au pus cu succes Turbo
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:26   #10
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Quote:
Originally Posted by da_joint View Post
Cam greu sa mai scape de praguri,e lucratura fina acolo,vad ca sunt lipite de caroserie...cat despre partea cu superchargerul...cam greu...in afara de fosta pisica CTL nu a pus mai nimeni supercharger (mai a fost si o pisica compact 316 a lui Kali cu supercharger-facuta la master tuner cu multa bataie de cap si prea multi bani bagati...care intr-un final nu a fost cine stie ce) ,mai toti au pus cu succes Turbo
Nu uita de Laf ca si el a avut supercharger!
Masina arata bine!Stiu ca o avea un baiat de pe la Fanatik parca!
Decat sa te complici cu turbo sau compresor ii pui 25 24v si il lasi asa!In ambele cazuri costurile sunt cam aceleasi!Si te duc minim 1500 euro!

Avem pe stoc V12 manual!300cp 450nm!Si ai fi cam unicat!
Bafta!
__________________
Hail to the king V12
www.costi-tattoo.com

Last edited by hanneman; 04-01-10 at 21:35.
hanneman is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:51   #11
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Imi place masina cum arata. Jantele dau bine pe ea. Motor cred ca va fi M50, am banuiala asta
13tsp is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 09:28   #12
Sabinrace

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Quote:
Originally Posted by hanneman View Post
Nu uita de Laf ca si el a avut supercharger!
Masina arata bine!Stiu ca o avea un baiat de pe la Fanatik parca!
Decat sa te complici cu turbo sau compresor ii pui 25 24v si il lasi asa!In ambele cazuri costurile sunt cam aceleasi!Si te duc minim 1500 euro!

Avem pe stoc V12 manual!300cp 450nm!Si ai fi cam unicat!
Bafta!
Am avut in tinerete 750i v12 1992 automatic. Da-mi un nr de tel sau suna ma tu 0726974121. Deci ai tot ce-mi trebuie: motorul cu tampoanele, cutia cu tampoane,serpii pana la mijlocul masini si bineinteles electrica si radiatorul ce normal la motorul asta trebuie montat in portbagaj pe e30.

Daca nu bati campii (adica e un 750 inscris cu 500e intreaga) sa imi dai un pret extraordinar si sa ma impingi prin asta la pacate... Atunci de ce nu? Am puterea de a face asta! Hai.

P.S. Eu dupa felul meu de a conduce as prefera sincer un 1,8 16v de pisica cu turbo stagiul 2 ptr a ma da bine pe curbe si a ma da marfa si ieftin prin Bucuresti dar stiu ca nu se poarta si ca la moda e motorizarea mare si grea.

Da mi nr tau V12.

De scaune nu-mi zice nimeni nimic?

Am dat 1500e pe ea si e doar frumusica pe afara. Are volan racing dar nu momo, are arcuri si amortizoare tari,are jantele pe 16 cu 9 spate si 16 cu 7 fata si cam atat.

A fost schimbat motorul de cei de dupa blocuri (asa am inceput toti) si nu are senzorii conectati pe peste tot. sunt multi fara conexiune (la prima vedere) are motorul 2000 86 adica cea mai idioata inventie BMW (parerea mea) daca il vrea cineva e bine venit gratis i-l dau.
A si are diferentialul autoblocant ceea ce-i bine ptr unii care vor drift etc dar eu as prefera ala de e36 M3 ASC cu arc (am avut m3 e36 si mi-a placut mult tractiunea aia.

Deci una peste alta am ceea ce se vede in poze. Restul le voi arunca sau comercializa in a-mi creea masina manuse.

Si jantele le-asi vinde si as urca cu totul la 18 spate 17 fatza...

Se pare ca va dura acest proiect dar sunt foarte multumit de raspunsurile voastre si ma bazez pe aceasta super comunitate de BMW isti.

Dar de 525 ul meu ce ziceti? apare si el exact unde trebuie. Gata sa-l aduca acasa pe prichindel...

Last edited by Sabinrace; 05-01-10 at 09:44.
Sabinrace is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 09:53   #13
Sabinrace

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Quote:
Originally Posted by 13tsp View Post
Imi place masina cum arata. Jantele dau bine pe ea. Motor cred ca va fi M50, am banuiala asta
E buna de tot banuiala ta dar bugetul sare din bocanci la asemenea motorizare, ceea ce lungeste mult pana la momentele de joaca...
Sabinrace is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 11:02   #14
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

Quote:
Originally Posted by Sabinrace View Post
E buna de tot banuiala ta dar bugetul sare din bocanci la asemenea motorizare, ceea ce lungeste mult pana la momentele de joaca...
Salut , in primul rand ma bucur sa vad ca inca un pasionat de motociclism isi cumpara un E30 !
Iti doresc sa faci din aceasta masina ceea ce iti doresti tu si sunt sigur ca vei reusii fiindca esti un om ambitios si muncitor !
Parerea mea este ca un M50 + un turbo pus de cineva care se pricepe cu adevarat este TREABA ( uita-te la masina pe care a avut-o WPP , a scos din ea o masina puternica si performanta ) !
Spor la munca !

P.S S-au ai mai putea incerca un M20 B25 cu electronica de m50 si turbo ... cum are SGM-ul !

Last edited by Guwy; 05-01-10 at 11:05.
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 13:54   #15
B-XX-NOX

Stage 5
 
B-XX-NOX's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 365
Default Re: E30 Inca un Urs la Preparat...

masina ai luat-o de la acidu ?
B-XX-NOX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -