Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-11, 14:03   #1
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default problema cu E36 320i

Buna

de vreo un an de zile am o problema cu un 320i, masina are cutie automata si e masina mea cu care merg la serviciu, cam 450km pe saptmana

cam un an in urma a inceput sa piarda din putere cand pleci de pe loc, practic pana in la vro 3500rpm dabea pleaca dupa aia e normal pana la 6000rpm

acu a inceput sa dea rateuri cand plec de pe loc, dar dupa 3500rpm e totul OK dar pana acolo e foarte foarte puturoasa, poti pune pedala la fund si nimic, dabea pleaca

am schimbat:

sensor de camshaft (am facut un diagnostic si ala a zis ca e bubuit) - nou
toate 6 bobine - noi
airflow meter - nou
bujii - noi
filtru de benzina - nou
scos afara si curatat ICS valve
schimbat ulei

si nu am scapat de problema, faza e ca dimineata cand e motorul rece pentru primul minut sau aproape doua totul e perfect, apoi dintr-o data face la fel

bobinele au fost cam distruse cand au fost shimbate

pus pe scanner si tot zice ca camshaft sensor e bulit, cumparat inca unul nou si la fel zice ca e bulit, mam uitat la fire si totul e ok, am pus multimetru pe fire si este OK

idei?

Last edited by XFJET; 14-06-11 at 14:09.
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 15:59   #2
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: problema cu E36 320i

Quote:
Originally Posted by XFJET View Post
Buna

de vreo un an de zile am o problema cu un 320i, masina are cutie automata si e masina mea cu care merg la serviciu, cam 450km pe saptmana

cam un an in urma a inceput sa piarda din putere cand pleci de pe loc, practic pana in la vro 3500rpm dabea pleaca dupa aia e normal pana la 6000rpm

acu a inceput sa dea rateuri cand plec de pe loc, dar dupa 3500rpm e totul OK dar pana acolo e foarte foarte puturoasa, poti pune pedala la fund si nimic, dabea pleaca

am schimbat:

sensor de camshaft (am facut un diagnostic si ala a zis ca e bubuit) - nou
toate 6 bobine - noi
airflow meter - nou
bujii - noi
filtru de benzina - nou
scos afara si curatat ICS valve
schimbat ulei

si nu am scapat de problema, faza e ca dimineata cand e motorul rece pentru primul minut sau aproape doua totul e perfect, apoi dintr-o data face la fel

bobinele au fost cam distruse cand au fost shimbate

pus pe scanner si tot zice ca camshaft sensor e bulit, cumparat inca unul nou si la fel zice ca e bulit, mam uitat la fire si totul e ok, am pus multimetru pe fire si este OK

idei?
sondele landa sau senzorul de la vibrochen.
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 17:38   #3
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: problema cu E36 320i

alea nu au fost schimbate inca, cred ca pun un order sa le iau si pe alea....

daca bobinele au fost duse poate sa ia si ECU cu ele?
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 19:14   #4
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: problema cu E36 320i

Nu.... dar poate e ecu stricat, verifica si tu compartimentul de la ecu cand ploua, pt ca pe acolo sunt niste scurgeri si daca se infunda intra apa la ecu si se strica.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 11:11   #5
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: problema cu E36 320i

am verificat si nici urma de apa pe acolo ...
XFJET is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 22:09   #6
XFJET

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 103
Default Re: problema cu E36 320i

deci sa scot threadu asta din trecut si sa il scutur de panze de paianjeni

deci in primul rand sa imi bag ce am mai gros sub buric in BMW si spare parts department al lor, dupa o gramada de timp si dureri de cap am gasit problema

camshaft positioning sensor de la BMW nu e bun, adica nu intra complet in motor si nu merge, mai misto e ca daca nu merge zice ca si MAF are probleme si arunca coduri

poza


ce am insemnat eu acolo cu rosu opreste tampenia sa intre complet in motor, am dat ridge ala jos sa intre complet si bingo, motorul mere perfect si codul ca MAF'ul e stricat sa dus si nu a mai revenit

nervos foc ma duc la BMW si ma iau de ei si le zic exact toate povestea, tipul rade si zice ca e imposibil si cheama un mechanic ... mechanicul zice aha de aia nu gaseam eu problema si am schimbat vro 10 si tot la fel...
XFJET is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -